Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Google TV v podání Sony

5.7.2012, Jakub Doležal, aktualita
Televizní projekt od Google, který šel ke konci minulého roku takřka „k ledu“, se letos opět probouzí. Tentokrát se otěží chopila společnost Sony a vytvořila zbrusu nový hardwarový základ. Na první pohled to vypadá setsakra dobře.
GoogleTV to nemá vůbec jednoduché, z počátku velmi nadějný projekt se nedokázal na trhu prakticky vůbec prosadit a v listopadu minulého roku jej opustil velký hráč Logitech. Ani ne týden na to se však ozvala mnohonásobně větší společnost Samsung, která hodlá Google TV osadit do svých televizorů. S podobným nápadem se letos přidalo ještě LG.
Logitech se s modelem Revue bohužel nedokázal prosadit


Ty z vás, kteří jste televizor zakoupili teprve nedávno, však takové plány nemají příliš šanci oslovit, a proto se nyní dostavila společnost Sony. Ta hodlá uvést externí box s označením NSZ-GS7 a vlastním dálkovým ovladačem. Pokud se v prezentované formě dostane i na trh, mají ostatní výrobci multimediálních center pořádný problém.

Jak u Sony bývá zvykem, tak se samozřejmě nedozvíme, jaký hardware uvnitř pracuje. Nicméně v prezentaci se výrobce chlubí 2jádrovým procesorem na frekvenci 1,2 GHz. To by mělo bohatě postačit jak na přehrávání Full HD videa, tak pro surfování na stránkách. Operačním systémem bude v tomto případě upravený Android s přístupem na GooglePlay.

V něm si mohou uživatelé nakupovat seriály, filmy či hudbu. Nás se však prozatím tato možnost moc netýká a musíme si vystačit s YouTube či dodat obsah skrze lokální síť (LAN, Wi-Fi) či pomocí dvojice USB portů. Seznam podporovaných formátů je až nezvykle obsáhlý a chybí snad pouze 3D video. Uvnitř přístroje pevný disk nenajdete, nicméně pro aplikace je připraveno 8 GB paměti.

Prozatím je však Sony NSZ-GS7 jen další multimediální krabička, tak proč tolik povyku v nadpisu? Inu, naprosto mne uchvátil dálkový ovladač, jehož schopnosti konečně odpovídají potřebám uživatelů. V době internetu je klasické TV rozložení spíše na obtíž, a tak Sony přichází s výrazně promyšlenějším návrhem.

Ovladač je výrazně kratší než televizní a je oboustranný, jako například u Boxee Box. Svrchní strana obsahuje směrový kříž, několik multimediálních tlačítek a hlavě velkou dotykovou plochu. Druhá strana je pak vyhrazena QWERTY klávesnici s podsvícením. Na boku ovladače nalezneme ještě regulaci hlasitosti a přepínání kanálů.

Komu by ovladač nevyhovoval, ten může využít svého mobilního telefonu či tabletu a do něj si nahrát patřičnou aplikaci. Sony NSZ-GS7 by měl dle amerického eshopu vyrazit do prodeje již v pátek za cenu 200 dolarů. Cena a dostupnost pro ČR jsou prozatím velkou neznámou, nicméně doufám, že to tentokrát nedopadne podobně, jako s Logitechem.

Zdroj: Sony, Google
reklama
reklama