Google nutí partnerům kodek AV1, Roku si stěžuje na monopolní chování

Google nutí partnerům kodek AV1, Roku si stěžuje na monopolní chování
, , aktualita
Mezi společnostmi Google a Roku došlo ke sporu, který měla vyvolat snaha o nasazení kodeku AV1. Roku vadí, že chce Google příliš zasahovat do hardwaru jeho streamovacích zařízení, na oplátku odstranil aplikaci YouTube TV.
K oblíbeným
reklama
V letošním roce by mělo konečně dojít k masivnímu rozšíření kodeku AV1, za kterým stojí Alliance for Open Media. Jedním ze členů této organizace, který se snaží velmi aktivně prosadit nový formát, je Google. Podpora AV1 se letos stane nezbytností pro nové televizory a streamovací zařízení na platformě Android TV, v opačném případě by nezískaly potřebnou certifikaci. Google si ovšem našel způsob, jak svůj kodek vnutit i výrobcům, kteří nepoužívají Android TV. Patří mezi ně americká společnost Roku, která vyrábí streamovací zařízení postavené na vlastní platformě Roku OS.
 
 
Zatímco v Evropě je Roku takřka neznámé, v USA drží dlouhodobě vedoucí pozici na trhu s chytrými televizními zařízeními. Uživatelská základna Roku OS je proto mnohonásobně vyšší ve srovnání s Android TV. Pro Google to ovšem není taková katastrofa, neboť také na produktech Roku běží jeho služby a aplikace včetně YouTube, odkud má příjem z reklamy. A zdá se, že se jejich prostřednictvím snaží získat vliv na konkurenčních platformách. Alespoň to tvrdí výrobce Roku, který si stěžuje na nekalé praktiky a zneužívání vedoucího postavení na trhu.

Roku konkrétně tvrdí, že Google firmu nutí přijímat nové hardwarové požadavky, které by zvýšily cenu zařízení pro spotřebitele. Dále také údajně manipuloval s výsledky vyhledávání tím, protože chtěl, aby se výsledky vyhledávání na YouTube zobrazovaly na vyšších pozicích. Americký gigant měl také „vyžadovat přístup k blíže nespecifikovaným údajům, které nejsou k dispozici nikomu jinému“. Google se ohradil s tím, že tvrzení jsou „nepodložená“ a firma podobnou taktiku používá během jednání pravidelně.
 
Tyto zákulisní boje mohou v důsledku uškodit hlavně samotným uživatelům. Minulý týden vypršela platnost dohody mezi Googlem a Roku, která se týkala distribuce aplikace YouTube TV. Vzhledem k tomu, že nebyla prodloužena, zmizela aplikace z oficiálního obchodu v Roku OS. Uživatelům je doporučeno, aby YouTube TV ze svého zařízení Roku neodinstalovali, aby nepřišli o přístup ke službě.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce Čínské televize Skyworth špehovaly uživatele, přiznal výrobce
Jeden z největších výrobců televizorů na světě připustil, že se v jeho televizích s Androidem nacházela aplikace třetí strany, která shromažďovala příliš mnoho informací o uživatelích. Problém se údajně týkal pouze zařízení na čínském trhu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic ztrácí na konkurenci. Televize si nejspíš nechá vyrábět u TCL Panasonic ztrácí na konkurenci. Televize si nejspíš nechá vyrábět u TCL
Panasonic hledá způsob, jak v rámci restrukturalizace ušetřit náklady. Výrobu části televizí proto chce outsourcovat. Partnerem se nejspíš čínské TCL, které bude pro Panasonic vyrábět malé a střední televize.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Reklama v Android TV naštvala uživatele. Google schytává 1* hodnocení Reklama v Android TV naštvala uživatele. Google schytává 1* hodnocení
Průměrné hodnocení launcheru pro Android TV kleslo v Obchodu Play na pouhou jednu hvězdičku. Důvodem jsou nespokojení uživatelé, kteří si stěžují na reklamy, jako je panel se sponzorovaným obsahem po nedávném redesignu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Značka Sennheiser má nového majitele. Patří do švýcarské skupiny Sonova Značka Sennheiser má nového majitele. Patří do švýcarské skupiny Sonova
Divize značky Sennheiser, která se soustředí na spotřební elektroniku, podle očekávání mění majitele. Brzy bude patřit pod švýcarskou skupinu Sonova, která se dosud zabývala hlavně sluchadly a dalšími řešeními pro sluchově postižené.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
TCL začíná prodávat nové QLED TV ze série C. Kolik stojí? TCL začíná prodávat nové QLED TV ze série C. Kolik stojí?
TCL uvádí na český trh nové televizory z řady C, která zahrnuje QLED TV včetně modelů s technologií miniLED. Novinky C725, C728 a C825 slibují solidní kvalitu obrazu i zvuku, operační systém Android TV a rozumnou cenu.
6.5.2021, aktualita, Jáchym Šlik