Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC nebo nativní přehrávač?

tdlmarek (1566)|7.2.2017 20:19
Už pár týdnů to tu tiše pročítám a nemůžu se ubránit otázce:

Opravdu vám ty peníze stojí za to? Není jednodušší koupit nějaký NUC, které sice začínají až na 4.5k CZK, ale po nainstalování OpenELECu zkrátka všechno funguje, bez nějakého nesmyslného ladění, střídná playerů a objevování Ameriky?


EDIT: Tento příspěvek původně vznikl jako reakce na: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/40693-evolveo-android-box-h8#post528163
vivid.sk (11472)|7.2.2017 20:30
To vzrusenie za kazdu cenu to rozbehat, za to stoji :) Casto tu nejde vobec o peniaze.

Mimochodom, par stran dozadu whitesak pisal, ze aj tieto krabice su funkcne k spokojnosti s OpenELEC.
Ak uz do toho rypem, spytam sa z opacnej strany, co nefunguje pri kombinacii OpenELEC na S905/S905X? Myslim oproti plnohodnotnej konkurencii na platforme x86 (Windows/Linux). Neriesme teraz akekolvek UHD videa, zamerajme sa aspon na FHD strop (teda 1920x1080@60p, alternativne 1920x1080@60i plus nutny deinterlace z BluRay)
whitesak (406)|7.2.2017 20:44
[QUOTE=Foolproof;528264]e to k zešílení, DD+ jede 7.1, DolbyTHD taky. ale na DTS to bere jenom core.[/QUOTE]
Našel jsem toto info k Androidu ve spojitosti s KODI verze 17 (Krypton):

"Od verze 17 bude podporován dlouho očekávaný HD audio přenos pro DTS, DTS-HD, DTS-X, Dolby TrueHD a Dolby ATMOS, pokud vaše zařízení tento formát podporuje. Ve spolupráci s Google byla přidána IEC61937 jako možnost přenosu. Tento standard už byl v minulosti použit pro platformy Windows, Linux, OSX a iOS a byl potvrzen být dobrý pro audio podporu. Tento standard bude použit počínaje Android Nougat. Lollipop nebo Marshmallow bude používat starší metodu."

Z toho mi plyne, že na Androidech 5.x (Lolipop) a 6.x (Marshmallow) prostě se zvukem budou potíže. :-( Android boxy s Nougatem (verze 7.x) dle mne na trhu zatím ještě nejsou. S výjimkou Nvidie Shield TV, což není TV Media Box, ale trochu jiná kategorie. A asi to, že má Nougat vysvětluje, že na Shield TV jako jediném Androidu (dle mých informací) se zdá, že vše funguje...
Foolproof (2713)|7.2.2017 20:52
Je to jednoduché, podíval jsem se na hardware, procesor 8 jader, grafika pro HEVC, 4k přímo, vzal jsem 3500, klikl a večer mně to dovezli. Asi tak 6 let jsem se o takové věci nezajímal, ale chtěl jsem něco pro 4k. Copak by mě napadlo, že takový stroj nebude umět to, co umí moje Dune z roku 2010 s asi 50x horším hardware ? Vždyť průchod zvuku umělo PC se SoundBlasterem vybaveným SPDIF v roce 1997 !
Manželka má tablet Asus, šunku za 2 tisíce a video na tom jede v HD a HEVC, pochopitelně zvuk jsem nemohl odzkoušet. Nyní už musím laborovat jak za socialismu.

Vždy všichni básnili o Dreamboxu, co to umí, tak když mně klekl Octagon 918 HD z roku 2008, koupil jsem si VU+Solo 4k, to byl úvod k HEVC a 4k, jenže software je velmi ubohé, jako satelit to jde, ale asi 500 restartů Enigmy, než jsem to dotáhl na úroveň toho Octagonu, stejně to nepřehraje ani video z YouTube, protože to nemá satelitní formát. Jako MMC to zachraňuje Dreamplex, využívající databázi PlexServeru na který jsem už přešel i v Androidu, protože Kodi a forky, to je opravdu ubohost, tvrdí, že ty stovky stížností jsou zapříčiněny špatným firmware, ale jak to, že MXPlayer jede ?
Copak jsem nezajímaje se pár let mohl tušit, že je to tak ubohé? Vždyť teprve včera nebo kdy dali do Kodi ve Win DirectShow player, pořád mastili jakýsi modifikovaný DVDPlayer. viz http://www.videohelp.com/software/Kodi-DSPlayer Prostě musí to mít open a free, taky to podle toho vypadá.

No a když jsem si vylil srdce, když jsou ty OPenElecy a LibreElecy tak vynikjící, proč jsou na forech stovky a stovky dotazů ? Rootnutí telefonu taky není pro každého a já jsem si myslel, že socialistický způsob dobudování komerční věci už jsme překonali.
Fuj.
Foolproof (2713)|7.2.2017 21:00
[QUOTE=whitesak;528269]Ve spolupráci s Google byla přidána IEC61937 jako možnost přenosu.[/QUOTE]

Tuto možnost mám v SPMC zatrhnutou, protože ANDR.6.1 s API 23 to má, ale 7.1 to nejede. Potřebuji raw výstup, tam je ticho i když mám raw funkční jako zvukové zařízení. Na výstupu ale nefunguje, pouze IEC a to zašedí, vypne HDMA. FTMC se chová stejně ,shitty verze Kodi 16 údajně s hackem jsou úplně mimo........
whitesak (406)|7.2.2017 21:25
[QUOTE=Foolproof;528270]No a když jsem si vylil srdce, když jsou ty OPenElecy a LibreElecy tak vynikjící, proč jsou na forech stovky a stovky dotazů ? Rootnutí telefonu taky není pro každého a já jsem si myslel, že socialistický způsob dobudování komerční věci už jsme překonali.[/QUOTE]
Ano, tato slova do zlata zasadit. Také bych to očekával. Ale je to zvláštní, prostě tomu tak není.
A ano také je pravda, že OE a LE určitě nejsou pro každého. Jsou to prostě OpenSorce projekty, a instalace vyžaduje alespoň minimální SW a OS znalosti, takže to prostě pro každého není. Naštěstí zrovna v tomto případě je instalace na SD kartu velmi jednoduchá a neinvazivní.
Otázkou vlastně zůstává proč vlastně tyto projekty existují? A odpovědí se asi vracíme v kruhu zpět na začátek - prostě protože i v roce 2017 zjevně není na trhu žádná rozumná plnohodnotná náhrada.
Jedinou výjimkou, která se k ideálu možná dnes přibližuje je zmiňovaný Shield TV, ale popravdě i zde je na fórech mraky dotazů co komu funguje nefunguje a proč...
Prostě ideál asi jen tak nebude... :-(
A co se týče LE, tak i zde určitě někomu třeba něco nabude fungovat dle představ - záleží na používání, typech videosouborů, použitých doplňcích atd atd.. Mně zatím (zaklepat na dřevo) na mém HW přehrává zatím vše bez chyby...
Inu tak ...
whitesak (406)|7.2.2017 21:33
[QUOTE=vivid.sk;528268]To vzrusenie za kazdu cenu to rozbehat, za to stoji :) Casto tu nejde vobec o peniaze.

Mimochodom, par stran dozadu whitesak pisal, ze aj tieto krabice su funkcne k spokojnosti s OpenELEC.
Ak uz do toho rypem, spytam sa z opacnej strany, co nefunguje pri kombinacii OpenELEC na S905/S905X? Myslim oproti plnohodnotnej konkurencii na platforme x86 (Windows/Linux). Neriesme teraz akekolvek UHD videa, zamerajme sa aspon na FHD strop (teda 1920x1080@60p, alternativne 1920x1080@60i plus nutny deinterlace z BluRay)[/QUOTE]
Z popisu k S905(X):
"Video Post-Processing Engine – HDR10 & HLG HDR processing, REC709/BT2020 processing, motion adaptive 3D noise reduction filter, advanced motion adaptive edge enhancing de-interlacing engine, 3:2 pull-down support, deblocking fliters, etc.."
Co to znamená v detailu netuším. Žádný "špatný" obraz jsem ani u BD Ripů několika koncertů nepozoroval. Koukal jsem se na ty soubory i pomocí MediaInfo, ale nepodařilo se mi z toho vyčíst, zda některý je v prokládaném režimu.
Třeba pošli nějaké sample, mohu to nějak prověřit...
RoPo (6061)|7.2.2017 21:44
[QUOTE=whitesak;528273]Prostě ideál asi jen tak nebude...[/QUOTE]

Ten nebude nikdy díky novým formátům a technologiím.

Každý si však v každé fázi života najde to "svoje" co ostatním nemusí vyhovovat. A o to jde: individuální spokojenost. Kolem toho se motá i OpenSource, kdy existuje, je vytvořen, daný produkt pro danou skupinu lidí/nadšenců/programátorů, který nemusí všem ostatním vyhovovat. Jalikož je však "zdarma", tak nikdy nebude ten jediný "těměř vyhovující všem", protože aktuální vývojáři nemají nějakou větší potřebu upravovat svoje řešení pro ostatní.

Sorry za OT, ale když se téma přesunulo k otázce: "Proč ladit částečně nefunkční další multimed.boxy?"
tdlmarek (1566)|7.2.2017 21:48
[QUOTE=Foolproof;528270]No a když jsem si vylil srdce, když jsou ty OPenElecy a LibreElecy tak vynikjící, proč jsou na forech stovky a stovky dotazů ? Rootnutí telefonu taky není pro každého a já jsem si myslel, že socialistický způsob dobudování komerční věci už jsme překonali.
Fuj. [/QUOTE]
[LIST=1]
 • Že je na fórech množství dotazů nic nevypovídá. Ne všechny se týkají problémů, některé konstruktivně řeší novou funkcionalitu - koneckonců se bavíme o open source, tohle platí pro většinu podobných projektů. Troubleshooting se pak často týká nového hardwaru, který neustále přichází. Je samozřejmě rozumnější OpenELEC provozovat na "referenčním" železe se silnou uživatelskou základnou, než nějaké exotické číně se spoustou specialit a podfuků.
 • Ta narážka na komerční věci se možná týká hotových Androidích krabiček, ale právě u OpenELECu apod. naprosto nedává smysl, protože ty jsou pravým opakem. Zde je dobudovávání funkcionality komunitou naopak ta zcela základní myšlenka, na které open source staví.
 • Je nutné se vrátit na úplný začátek a uvědomit si, co tu vlastně řešíme. Bavíme se o přehrávání pirátského obsahu! V poslední době se z toho stává dost šedá zóna, jak tyto funkce alibisticky alespoň částečně (aby se neřeklo ...) podporují i "značkoví" výrobci, ale pořád je to situace na míle vzdálená tomu, než kdy se za nějakou technologii postaví nějaký gigant a prostě ji dotáhne. S přehráváním originálních Blu-ray nebude mít žádný značkový přehrávač (myšleno skutečný Blu-ray player) až na výjimky sebemenší problém, to je komerční standardizovaný formát. MKV si vymyslela komunita, takže i komunita zde táhne technologický vývoj. (Zjednodušeně řečeno)
 • vivid.sk (11472)|7.2.2017 21:50
  Mam zopar koncertov, na ktorych skusam funkcnost po aktualizacii na novsiu verziu KODI, takze som si hned isty, ci veci funguju tak, ako maju (alebo aj nie).
  Ak mas zaujem, skusim vystrihnut nejake kratke kusky a poslem ti cez PM linku na download s kratkym pokecom. Prekladanych koncertov je relativne dost (to su veci, ktore si nepozries 1x a zmazes ako bezny film, preto trvam na tom, aby korektne fungovali), zial specifikacia BD nepozna 50p ani 60p, takze "plynuly" obsah sa dava na placky prekladane a je nutne deinterlace riesit na urovni playera.

  [QUOTE=whitesak;528274]ani u BD Ripů[/QUOTE]
  To je prave ten problem, BDripy su uz obvykle vsetky progresivne. A casto aj pekne zmrsene. Treba bud BD, alebo BDRemux.

  Marek ad
  3A)
  Ta narazka len na piratsky obsah nieje celkom na mieste. Kto raz skusil prehravanie z HDD/NASu, uz sa k fyzickym plackam nikdy nevrati. Rovnako ako ked si nagrabujes svoju legalnu hudbu do PC a prehravas audio z NASu. Je to uplne totozna vec.
  Nevidim preto dovod, preco by si uzivatel vlastne media nemohol skopirovat na NAS (a je to jeho pravo), ci uz vo forme 1:1 (BDIso), alebo na urovni filesystemu, ako strukturu suborov, ci len spravit remux hlavneho filmu do jedineho suboru.

  A pre korektne prehravanie vyssie uvedeneho obsahu platia take iste poziadavky, ako pre kazdy iny obsah (OK, s vynimkou MENU na BD a DVD, ktore su na nejake vynimky nekorektne spracovane, ovsem aj bez menu sa dany disk da spustit v rovnakej kvalite a o to tu ide).

  3B) Samotni vyrobcovia televizii uz od roku 2009+ podporovali mkv ako vcelku bezproblemovo prehratelny kontajner. K tomu si pridajme podporu titulkov a uz je to jasna "podpora" stiahnutelneho obsahu.
  Na druhej strane, proprietarne BD a DVD nie su podporovane dodnes. Myslim, ze je to uplne jasne pre kazdu stranu o co tu ide a tvarit sa, ze vyrobcovia nevedia co robia a preco je vcelku usmevne ;)
  whitesak (406)|7.2.2017 22:03
  OK, rád vyzkouším a také se zase něčemu přiučím... :-)
  tdlmarek (1566)|7.2.2017 22:11
  [QUOTE=vivid.sk;528277]Marek ad 3)
  v tomto si dovolim nesuhlasit. Kto raz skusil prehravanie z HDD/NASu, uz sa k fyzickym plackam nikdy nevrati. Rovnako ako ked si nagrabujes svoju legalnu hudbu do PC a prehravas audio z NASu. Je to uplne totozna vec.
  Nevidim preto dovod, preco by si uzivatel vlastne media nemohol skopirovat na NAS (a je to jeho pravo), ci uz vo forme 1:1 (BDIso), alebo na urovni filesystemu, ako strukturu suborov, ci len spravit remux hlavneho filmu do jedineho suboru.

  A pre korektne prehravanie vyssie uvedeneho obsahu platia take iste poziadavky, ako pre kazdy iny obsah (OK, s vynimkou MENU na BD a DVD, ktore su na nejake vynimky nekorektne spracovane, ovsem aj bez menu sa dany disk da spustit v rovnakej kvalite a o to tu ide). [/QUOTE]
  Nějak se myšlenkově míjíme - nic z toho, co popisuješ, já nerozporuju.

  Snažím se jen poukázat na to, že protože nejde film legálně koupit jako holý .mkv soubor (kromě toho, že si jej vyrobím sám), nejsou na trhu ani komerční přístroje, které by takové soubory plnohodnotně přehrávaly.
  Foolproof (2713)|7.2.2017 22:38
  Diskuse sice uhla, ale nejde o peníze, Vu Solo 4k stálo s diskem a dalším tunerem asi 15 tisíc, ono to 4K přehraje, ale nikdy nebude umět WEBM, VP9 apod. No a toto prostě krabička zvládá, ovšem zase až nahrané na disku.... "dash" přehrávání přímo nejede, to myslím ani na NVidii. Zkusil jsem si Kodi na PC, říkal jsem si to by šlo, neuvědomil jsem si asi, že ostatní platformy jsou prostě pozadu. Jsou a nejsou. O několik příspěvků výše kdosi sténal nad složitostí Kodi, měl pravdu, já mám SPMC už jenom ze studijních důvodů, databázi jsem převedl do Plexu a přemýšlím, že uteču i od něj, zatím to tak nechávám, ale ti autoři počítají s tím, že se bude přehrávat někde z netu, takže píše krásně věci jakože AVI není systemem (Android) podporováno, tedy musí transkodovat ato.
  Archos hraje soubory z této databáze, dokáže udělat i svoji a má přímo povel na podporu externího playeru. Pomocí PlayerCoreFactory.xml jsem sice přidal i funkční playery do SPMC, ale nějak to není ono.

  Na noc nastartuji opět historickou Dune a pustím si Queeny, samozřejmě se zvukem PCM 5.1 , který asi na dnešních krabičkách nebude ani v roce 2020......
  Je dobré si všimnout bitrate PCM na obrázku.

  [ATTACH=CONFIG]34055[/ATTACH]
  snap046.jpg
  tdlmarek (1566)|7.2.2017 22:43
  [QUOTE=vivid.sk;528277]3B) Samotni vyrobcovia televizii uz od roku 2009+ podporovali mkv ako vcelku bezproblemovo prehratelny kontajner. K tomu si pridajme podporu titulkov a uz je to jasna a podpora "stiahnutelneho" obsahu.
  Na druhej strane, proprietarne BD a DVD nie su podporovane dodnes. Myslim, ze je to uplne jasne pre kazdu stranu o co tu ide a tvarit sa, ze vyrobcovia nevedia co robia a preco je vcelku usmevne [/QUOTE]
  Předně bych chtěl se chtěl vrátit k tomu, že svoji myšlenku jsem zjednodušil na "MKV" pouze k vyjádření pointy, ale mám na mysli samozřejmě celou tu komplexní oblast všech možných kontejnerů, formátů, frameratů, titulků, atd.

  Co myslíš tím, že BD a DVD nejsou podporované? Na komerčních hardwarových playerech fungují na 100%. To, že s nimi mají problém open source projekty, není podstatné.

  No a k té druhé části - ano, já si myslím, že výrobci právě moc dobře ví, co dělají. A sice, že multimediální funkce zcela záměrně sabotují - objevují se pomalu, podpora je neúplná, jsou tu naprosto nesmyslné chyby, atd. Proč? Oni totiž na jedné straně musejí nějakou multimediální podporu nabídnout, protože to vypadá dobře v marketingu a musí si zachovat tvář ve srovnání s čínskými krabičkami. Ale zároveň ta podpora nesmí být moc dobrá, protože by tím vlastně ubližovali sami sobě - je v jejich zájmu nasměrovat uživatele na legální (placené) zdroje jako jsou originální Blu-ray disky, VoD služby, atd. Je potom snadné se ohradit ve stylu "Nefunguje vám nějaké mkv? No jo, asi nějaký špatný soubor nebo nepodporovaný formát. Jestli nechcete podobné problémy řešit, kupte si BD."
  Ulrico (80)|7.2.2017 23:01
  [QUOTE=tdlmarek;528267]Není jednodušší zkrátka koupit nějaký NUC?[/QUOTE]
  O tom, že bych vyzkoušel NUC jsem také přemýšlel. Jenže jsou tu různé "ale" - neumí CEC, nelze použít klasický dálkový ovladač.
  ai (2993)|8.2.2017 01:42
  Ja bych jen pridal k tomu, proc to nejde a tak dale. Mate prehled kolik beden maji lidi v obyvaku? :-) Prinejlepsim asi tak dve, kdyz uz v tom lepsim pripade, nebo treba v USA maji i ty levne nahrazky koupene s temi Blu-Ray prehravaci. Zadne solidni bedny.

  Ja sam mam pouze dve bedny u steny s TV panelem a jako bonus AVReceiver, ovsem kolik lidi ma vubec i ten AVReceiver? Dneska maji mladi supertechnologii v tom, ze si to "castuji" mezi telefonem, webem a TV a zbytek nezajem. Aspon takto to vidim v USA, nejakych 7.1, 5.1, full passthru , to je okraj, tedy pokud to nekdo chce, tak si priplati. Lidi, kteri chteji mit full audio specs venku a v korespondujicim poctu reproduktoru je strasne, strasne malo. Mladi jsou zvykli na streaming uz vubec, nejake 5.1 audio je okraj zajmu. Pokud jsou bohatsi, maji specialni mistnosti na projekce, skoro vzdy lokalizovane nekde ve vybavenem sklepe, to si nechaji udelat nejakou firmou a prehravaji opticke disky.
  tdlmarek (1566)|8.2.2017 08:13
  [QUOTE=Ulrico;528286]Jenže jsou tu různé "ale" - neumí CEC, nelze použít klasický dálkový ovladač.[/QUOTE]
  IR senzor mají snad všechny NUCy v základu, stačí ho spárovat s vlastním DO. A CEC jde sprovoznit interním (pouze u některých verzí) nebo externím adaptérem, sám to tak používám. Takže jsou tu naopak obě cesty dostupné, stačí si vybrat.
  vivid.sk (11472)|8.2.2017 12:32
  Chcel som sa tou poznamkou dostat niekam inam
  [QUOTE=tdlmarek;528284]Co myslíš tím, že BD a DVD nejsou podporované? Na komerčních hardwarových playerech fungují na 100%. [/QUOTE]
  Ano aj nie. Prehraju tieto playere (s hw mechanikou) tento isty zdroj napriklad z NASu alebo z USB presne rovnako?
  Je zrejme, ze velka firma produkujuca A/V vyrobky potrebnu technologiu na prehravanie ma, preco ju nepouzije v svojich inych vyrobkoch a nepodporuje legalne kopie vytvorene zo svojich nosicov. Koli licencnym poplatkom (?) alebo inym dovodom. Tazko povedat. Je ale jasne, ze ziadna z nich to nerobi.

  Tieto A/V produkty ale (paradoxne) prehraju vsetky ostatne kontajnery a to bez vacsich problemov (mkv, ts, avi, mp4, m2ts,..., plus kontajnery pre audio formaty).
  Zvlastna doba.
  tdlmarek (1566)|8.2.2017 13:11
  Podle mě ty výrobce nějaké tvoje kopie na NASu vůbec nezajímají, protože podle nich by sis je totiž vůbec neměl pořizovat.

  Jedna věc je obecný zákon, který pořízení takové kopie umožňuje a výrobce tě za to tedy nemůže nijak napadat. Ale to ještě neznamená, že ti situaci nebude ztěžovat nejrůznějšími ochranami, natož aby ti usnadňoval/umožňoval přehrávání těchto kopií. Proč by to dělal?
  Foolproof (2713)|8.2.2017 13:28
  Vzhledem k názvu threadu (díky mod)

  Po mých zkušenostech - jednoznačně bych preferoval HTPC. Ale pozor. S Windows. Ano s Windows. Může na tom jet Plex server, díky tomu si můžeš pustit bez problémů film třeba v Kongu, pokud tam bude optika, že ?.
  Kodi 17 DS player je už tam, kde by to mělo být asi před 5 lety, dohnalo díky implementaci Lav filtrů, Madshiho rendereru a mnoha dalších věcí notoricky ve Windows užívaných, potřebnou úroveň a je to open a free! Myslím, že s kartou DVBS2 a DVBViewerem, čtečkou karet bude i satelit. Určitě nebudu řešit, jestli mně jede BluRay nebo streaming z YT.

  Cena ? Ta bude záležet na tom, ne jak se kdo rozmáchne, ale jak se skrčí, protože pokud nebudu hledět na cenu, tak mohu přenést svoje PC do obýváku a mám HTPC, o kterém asi nebudu diskutovat na forech, že něco cokoliv nefunguje. Zároveň dosáhnu toho, že se manželka odstěhuje a zabiji několik much jednou ranou.

  Neznám ty všechny ELECy, WEBOSy, (mimochodem ChromeOS v Enigmě, to je taky slabota) a ostatní, myslel jsem si, že Linux a Android už sahají Msoftům aspoň po prdel, ale není to bohužel ani po kolena.
  Sorry, MSoft nemám moc rád, ale je to jako s auty, když je nějaké lepší a mám na to........
  vivid.sk (11472)|8.2.2017 14:21
  [QUOTE=tdlmarek;528304]...výrobce nějaké tvoje kopie na NASu vůbec nezajímají, protože podle nich by sis je totiž vůbec neměl pořizovat.[/QUOTE]

  OK, takze to zhrnme:

  Vyrobcov nezaujimaju moje (potencionalne) legalne kopie (pretoze by som si ich nemal vytvarat), ale zato ich zaujimaju moje (potencionalne) nelegalne kopie z roznych zdrojov (ktore by som si sice tiez nemal stahovat, ale kedze prehratelnost tychto zdrojov je vdaka ich podpore na slusnej urovni, tak sa tomu tak hromadne deje).

  Nieje toto paradox?

  Ja sa obavam, ze na dovod neprehravatelnosti DVD/BD ako celku tu asi neprideme, aj ked potencionalny dovod je zrejme ten najjednoduchsi - proprietarny format a licencne poplatky.
  tdlmarek (1566)|8.2.2017 14:39
  [QUOTE=Foolproof;528305]Neznám ty všechny ELECy, WEBOSy, (mimochodem ChromeOS v Enigmě, to je taky slabota) a ostatní, myslel jsem si, že Linux a Android už sahají Msoftům aspoň po prdel, ale není to bohužel ani po kolena.[/QUOTE]
  Bohužel, tvůj pohled je trochu zkreslený.

  Síla Windows je v univerzálnosti, je to takový tank. Ano, budeš tam mít plnohnotný webový prohlížeč, můžeš tam přehrávat originální BD v licencovaném playeru, v dalším softwaru pak půjde používat DVB-S tunery, klidně si tam nainstaluješ i ten Plex server nebo třeba World of Tanks, no a v koutě se pak bude krčit i to Kodi na přehrávání filmů. Jak sám podotýkáš, bude to mít daleko blíže spíš k tomu PC než HT.

  Za tuhle univerzálnost ale platíš krvavou daň.

  V první řadě už na samotném hardwaru - Windows samy o sobě mají vyšší nároky na CPU/RAM/SSD, což zpětně zvedne i požadavky na napájení a chlazení, tedy ve výsledku zaplatíš znatelně víc, a to ani nepočítám vlastní licenci Windows.

  Řekněme ale, že v duchu tvojí závěrečné věty peníze neřešíš. Pak ale přichází problémy v odladěnosti a snadnosti používání - údržba Windows s jejich aktualizacemi, konzistence ovládání samotných programů, přepínání mezi nimi, zajištění správného HDMI výstupu se vším všudy, nastavování ovladačů grafické karty, ... Netvrdím, že to nejde dostat do funkčního stavu, načež člověk už na nic raději nesahá a jen používá, ale ta cesta někdy bývá dosti strastiplná a výsledek často připomíná domeček z karet.

  Vývojáři OpenELECu se nesnaží Windows konkurovat, protože si vytyčili pouze omezenou oblast a tu se snaží dotáhnout k dokonalosti. Což se jim daří velice dobře a např. v out-of-the-box odladění HDMI výstupu pro korektní nastavení obrazu, zvuku, barevného rozsahu, přepínání refresh rate atd. nechávají Windows daleko za sebou. Totéž bych mohl říct o dalších dílčích funkcích, které nesouvisí s Kodi, ale vycházejí z té "OS" části projektu, tedy vlastního Linuxu.


  Ne, já zastávám názor, že řešení tkví v dedikovaných zařízeních. Dělej pouze jednu věc, ale dělej ji dobře. A pokud si člověk z nekonečného seznamu funkcí, které by HTPC mohlo nabídnout, střízlivě vybere jenom těch pár, které skutečně používá, spousta věcí se zjednoduší.

  Do mého NUCu jsem dokoupil 2GB RAM, vše ostatní si tahá z NASu. Po nastartování najíždí Kodi, které stejně jako samotnou TV a AVR ovládám pouze ovladačem od TV. Až se dodívám na film nebo seriál uložený na NASu (což je ta jediná funkce, kterou po tom HTPC chci), na DO zmáčknu červené tlačítko, všechny zařízení se vypnou a já odcházím.

  Když se chci podívat na DVD/BD, vložím jej do Panasonic přehrávače za 3000,-. Opět vše funguje na 100% bez jakéhokoliv ladění a stále mi stačí jenom ten dálkový ovladač od TV.

  Pokud bych potřeboval DLNA server nebo jiný zdroj A/V streamů, tak půjde do samostatné virtualizace na NASu, jakých si za nulové náklady můžu naklikat třeba 5. Až si budu chtít serfovat po Internetu nebo hrát hry, sednu si k plnohodnotnému PC.


  Sorry za trochu rozsáhlou úvahu, ale ta glorifikace Windows (která ovšem na svých PC sám používám a z pohledu systému na práci a hraní her na ně nedám dopustit) mě trochu vyprovokovala :)


  [QUOTE=vivid.sk;528308]Vyrobcov nezaujimaju moje (potencionalne) legalne kopie (pretoze by som si ich nemal vytvarat), ale zato ich zaujimaju moje (potencionalne) nelegalne kopie z roznych zdrojov (ktore by som si sice tiez nemal stahovat, ale kedze prehratelnost tychto zdrojov je vdaka ich podpore na slusnej urovni, tak sa tomu tak hromadne deje).

  Nieje toto paradox?[/QUOTE]
  Je to tak. Protože podpora těch nelegáních kopií je zajímá pouze z marketingových důvodů, aby se mohli alespoň trochu tvářit jako konkurenceschopní vůči neznačkovým multimediálním krabičkám, případně softwarovým řešením. Což už jsem ale říkal hned na začátku :)
  Foolproof (2713)|9.2.2017 01:55
  Jo mám to doma taky tak.

  Když se chci dívat na satelit, musím použít VU
  Když chci přehrát BluRay, musím použít Dune
  Když chci přehrát 4k stream musím použít Evolve, nic jiného to neumí
  Když chci přehrát PIRATSKE mkv můžu si vybrat, takovou věc umí všecko.
  Když chci přehrát 4k HEVC s pořádným zvukem, musím jít k PC a nasadit si sluchátka (co s Atmos 7.1+4 opravdu nevím)
  Samozřejmě si mohu pustit satelit na PC nebo na Evolveo přes PVR, ale z VU je to prostě lepší.
  Mohu strčit BluRay do šachty v PC a pustit si ho na čemkoliv, ale na Dune jede i Holywood menu a další.
  Chci poslouchat muziku musím ......atd.
  No supr.

  Byly doby, kdy jsem měl Dune BD Prime, prostě hybrid, který utáhl všecko a USB tunerem umělo i satelit....V té době ale stál tolik, co dnes takové 2 PC.

  Mně prostě vadí, když od TISÍCU lidí na forech čtu jak je např. fantastický Plex a pak zjistím, že nepodporuje ISO formát !!!! Je to jak píše ai (zdravím!), jiná doba,
  ale v roce 2008 jsem tady napsal svoje pochybnosti o Kodi....proboha co se změnilo za ty roky ? Nic. Akorát přibylo pláče na forech, kde námětů je opravdu jako šafránu, 90 % je o tom, že někomu něco nefunguje ( i když je to často rukama)

  Snad alespoň do léta dají dohromady image pro satelit, abych se mohl zase vrátit k jednomu stroji na všecko.
  Ulrico (80)|1.3.2017 20:10
  S přehráváním videoformátů u Androidích boxů problém nebývá, tyto "MMC krabičky" přehrají skoro vše. Ale horší je to se zvukem a právě na ten jsem nyní při výběru nového MMC zaměřil pozornost.
  Hledal jsem MMC s podporou audio výstupu 5.1 a podporou audio formátů AC3, DTS, HD a TrueHD na Androidu 6.0. Nakonec jsem vybral tyto 4 kousky a teď co zvolit?
  Asi nejvíce se mi líbí Nexbox A1, ale co jsem tak četl, nemá nic moc podporu výrobce. Ale který čínský box ji bude mít, že? Sám vlastním Beelink Mini MX III a podpora také nic moc.

  » NEXBOX A1
  Audio format: AAC,AC3,APE,DDP,DTS,FLAC,HD,MP3,OGG,TrueHD,WAV,WMA
  Support 5.1 Surround Sound Output: Yes

  » Sunvell T95U PRO
  Audio format: AAC,AC3,DDP,DTS,FLAC,HD,MP3,OGG,TrueHD,WAV,WMA
  Support 5.1 Surround Sound Output: Yes

  » Sunvell T95V PRO
  Audio format: AAC,AC3,APE,DDP,DTS,FLAC,HD,MP3,OGG,TrueHD,WAV,WMA
  Support 5.1 Surround Sound Output: Yes

  » dolamee D9
  Audio format: AAC,AC3,APE,DDP,DTS,FLAC,HD,MP3,OGG,TrueHD,WAV,WMA
  Support 5.1 Surround Sound Output: Yes
  ai (2993)|1.3.2017 20:36
  To asi bude uplne jedno co vyberes, jsou to nove stroje, stejny Amlogic, tezko ti je nekdo srovna uz ted, aby to melo uz aspon ten Android 6 , app si tam budes davat stejne sam. Pripada mi to jako ty obrazky z detstvi, najdi 5 rozdilu. :-) Jestli nejake najdes, treba velikost pameti atd..
  Ulrico (80)|1.3.2017 21:10
  Asi jo, ale říkal jsem si, zda třeba někdo neřekne, která z těch značek je třeba "lepší"...
  whitesak (406)|2.3.2017 17:13
  Všechny uvedené boxy mají AMLogic S912. Což znamená, že na těchto boxech se v současné době (a možná že nikdy) nerozběhne LibreELEC.
  Takže s těmito boxy je majitel odsouzen na tom provozovat pouze Android od výrobce. Což znamená, že ve všech případech budou při přehrávání filmů nějaké potíže.
  Buď nepojede DTS HD MA, nebo přehrávání nebude zcela plynulé (trhání, cukání), nebo box nebude umět přepínat snímkovou frekvenci obrazovky TV dle snímkové frekvence zdrojového videa, nebo nepojede HDMI CEC, atd atd.

  Prostě dle zkušeností všech majitelů těchto boxů (obecně všech boxů a přehráváním na Androidu, tedy nejen s S912) některé z těchto potíží prostě budou.
  Takže s tímto je prostě třeba počítat. Někomu to nevadí - viděl jsem mnoho lidí koukajících na cukavý obraz a vůbec jim to nevadilo (nechápu). Ale je třeba to vědět, aby pak člověk nebyl zklamaný.

  Jediné dobré řešení je na na místo Androidu používat LibreELEC. Na Libre tyto neduhy prostě neexistují. Psal jsem to již ve více vláknech. To však nyní lze pouze na procesorech AmLogic S905, S905X. Nikoliv S912!

  Takže kdo uvažuje na tom rozjet a používat LibreELEC, tak boxy s S912 nekupovat...
  Ulrico (80)|2.3.2017 18:16
  OK, díky za názor. Pravdou je, že jsem zkoušel Evolveo H8 (také S912) a cukání obrazu mě nemile překvapilo. Tož vědět, že za nějaký čas udělají vývojáři LibreELEC i na S912, není co řešit, ale pokud nebude, tak nevím. Tak jsem tam kde sem byl :-) Vybírám a vybírám.
  Mimochodem, LibreELEC zkouším na Beelinku MXIII (S905) a docela mě překvapil co vše zvládne. Jen mě trochu trápí, že při spuštění filmu někdy obrazovka TV krátce problikne (myslím, že zeleně). Tak nevím, zda jí tím neubližuji. Rovněž to přepínání na 24 Hz je mi záhadou, normálně mi TV běží na 50/60 Hz.

  Jinak jsem nenašel box s AMLogic S905, který by uměl AC3, DTS apod., a k tomu měl výstup 5.1
  vivid.sk (11472)|2.3.2017 18:25
  [QUOTE=Ulrico;528863] Jen mě trochu trápí, že při spuštění filmu někdy obrazovka TV krátce problikn[/QUOTE]
  Pri prepinani frekvencie vzdy obrazovka zhasne na moment (prepnutie refreshu panela chvilku trva). Zelena obrazovka moze suvisiet s HW dekoderom a sucasnym prepinamim fps. Mozno postaci nastavit pozdrzanie prehravania po prepnuti fps (v nastaveni tam mas takuto moznost).
  Sealex (290)|3.3.2017 09:27
  whitesak: Trochu nechápu vaše zaklínání LibreElecem/OpenElecem. Je pravda, že je to pro řadu strojků nejjednodušší způsob, jak rozchodit přehrávání videa/audia nikoliv však vždy na 100%. Osobně mi přijde velmi omezující používat v dnešní době pouze KODI, kde každou chvíli nefunguje nějaký plugin a musíš hledat, zda už je to někde opravené či se to vůbec chystá někdo opravit. Na spoustu věcí/služeb prostě plugin ani není a když se objeví, záleží jenom na trpělivosti autora, jak dlouho to bude podporovat.
  Není nad to, když si můžeš vybrat, v čem si danou službu pustíš, jednou upřednostníš to jindy ono. Například Kodi nebo SPMC či Plex nebo např. klienta pro streamování IPTV, Youtube, Spotify, Deezer, Stream.cz, Google photo, Internetový prohlížeč atd. kde si můžeš vybrat aplikaci kvůli hlasovému a prediktivnímu vyhledávání, lepšímu rozhraní, více funkcionalitám, ovládání či v případě IPTV třeba PIP. Další možností je castování z mobilních zařízení, které upřednostňuje spousta lidí.
  Já zapínám Kodi pouze pro streamování filmů/ seriálů z Websharu, na všechno ostatní používám jiné aplikace či hry. Prostě MMC má být podle mne středobod domácí audio/video techniky, kdokoliv z rodiny si pustí cokoliv, na co má chuť.
  SPMC pro android nyní navíc poskytuje plno přidaných věcí než nabízí standardní KODI, např. hlasové vyhledávání v rámci SPMC, hlasové vyhledávání v db mimo SPMC, multitasking se zobrazením aktuálně přehrávaného v "Now playing", doporučení v systému na filmy /seriály z DB SPMC v systému, úprava kvality zobrazení, dekodérů, deinterlacingu atd.

  Osobně moje androidí krabička žádným neduhem, co popisuješ, netrpí ....
  LibreElec mám v poslední verzi rozběhlý na RPi2 a používám ho jen jako TvHeadend server pro DVB-T a IPTV.
  whitesak (406)|3.3.2017 12:19
  [QUOTE=Ulrico;528863]Jinak jsem nenašel box s AMLogic S905, který by uměl AC3, DTS apod., a k tomu měl výstup 5.1 [/QUOTE]
  Ano, Android box s S905(X) s výstupem (analog) 5.1 asi neexistuje. DTD a DD jen přes SPDIF a v případě DD, DTS HD audia jen přes HDMI. Tzn je třeba receiver ...
  Jinak to zatím vypadá, že S912 nikdy LE mít nebude. Je to tím, že nejsou od AmLogic k dispozici knihovny pro vývoj... Ale komunita je s AmLogic kontaktu, tak se to třeba změní.
  Nicméně S905X procák je pro MMC úplně v pohodě. Zvládá pro přehrávání videí kromě DolbyVision vše - H265, VP9, 4K, HDR, DD,DTS HD, fps přepínání, HDMI CEC,...
  whitesak (406)|3.3.2017 12:39
  [QUOTE=Sealex;528865]whitesak: Trochu nechápu vaše zaklínání LibreElecem/OpenElecem.[/QUOTE]
  Zaklínání není zcela přesné :-)
  Je třeba říct, že LE opravdu řeší jen a pouze přehrávání multimedií (video, hudba, foto) pomocí KODI. Takže ano - LE není všelék.
  Je třeba to vnímat v kontextu. Já říkám, že pokud se bavíme o Android boxech (cena kolem 40 dolarů), tak jsem zatím neviděl a od nikoho neslyšel, že by s přehráváním multimédií bylo bez problémů. Jedinou mne známou výjimkou s Androidem je Nvidia Shield TV. Cože je oproti "normálním" Android boxům úplně jiná kategorie. Cenou i architekturou. Nebo někdo našel Android box, která opravdu jede bez potíží? Pokud ano - podělte se! Já o takovém nevím.

  Takže já se snažím jen upozornit na to, že s boxy typu Nexbox, Sunwell a pod (prostě čína za $40] nebudou velmi pravděpodobně uživatelé pro přehrávání videí spokojení. Tedy na tom androidu. Jinak já osobně Android nijak nezatracuji a ideální řešení je - a to mám takto já - že ten LE je instalován na SD kartě a mohu si vybrat, zda nabootuji ten originál Android a nebo z SD karty LE.
  Takže když chci bez problémů sledovat dokonalý obraz a zvuk při sledování filmů - což je pro mne 99% použití, tak prostě jedu v KODI na LE.
  A když chci Android aplikace -bootuji Android :-) Což je btw u mne zcela výjimečné...

  Jinak samozřejmě s tím, co říká Sealex naprosto souhlasím... :-)

  Takže jestliže to někdo chce řešit tak jako já a nechce kupovat (z jakýchkoliv důvodů) Nvidii tak jen upozorňuji na toto - vybírejte box s procesorem S905X. Ne S9012. S905-ka je taky v pohodě, ale neumí VP9 kodek, takže je asi lepší dnes kupovat spíše tu S905X. Na druhou stranu S905X umí jen 100Mbit ethernet na rozdíl od S905-tky, která (některé modely) mají 1Gbit LAN - což může být pro někoho výhodou (videa s extémě velkým bitrate).
  dbartsk (9)|3.3.2017 13:29
  Pred výberom akejkoľvek MMC krabičky s ARM procesorom je lepšie prečítať si toto:

  http://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916
  Ulrico (80)|5.3.2017 11:00
  Tož asi jste mě přesvědčili. Nahodil jsem do svého Beelinku MX III (S905) LibreELEC a koupi nového přijímače odložím. AV-receiver ještě nemám, tak nevím ,zda z toho leze 5.1, ale faktem je, že v LibreELECu např. hraje zvuková stopa DTS, kdežto v KODI "bez LibreELEC" (v Androidu) DTS přehrát nejde.
  dbartsk (9)|10.3.2017 14:25
  [QUOTE=dbartsk;528869]Pred výberom akejko

  a ešte som objavil toto:

  https://www.minipcdb.com/