Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

výběr 46'' - 49'' LCD (?) , propojení s NAS

non_Michal (27)|30.8.2014 21:32
Ahoj všem.
Prosím o radu, doporučení nebo zkušenosti s výběrem nové TV. Jsem laik, takže ocením každý konstruktivní komentář. Obešel jsem pár elektro obchodů (EW, Datart, Okay) a prodavači vesměs tlačili značky, které mají doma. Tak jsem si říkal, že tady se mi dostane odbornější rady.

TV budu sledovat ze vzdálenosti +/- 3.5 metru, takže bych se nejspíš zaměřil na uhlopříčku 46'' - 49''...? Ohledně LCD / Plazma nemám preferenci, tady no fóru jsem se dočetl, že pořizovat Plazmu pod 50'' není nejlepší nápad...?
Využití TV:
1) digitální kabelová TV UPC
2) sledování stažených filmů ve formátech .mkv, .mp4, .avi, .mpg s cz titulky .srt, .sub
3) prohlížení fotek
4) občasné hraní her na Xbox (+Kinect)
Používám NAS (Synology DS214) na zálohování dat z PC a je pro mě důležité, aby se body 2) a 3) daly přehrávat právě z NAS a aby si s TV dobře "porozuměl". Tady bych ocenil Vaše zkušenosti a případné alternativy, pokud to není úplně idální způsob přístupu k multimediálním souborům, především videím, filmům s cz titulky.
Sociální sítě, Youtube, Skype pro mě nejsou na TV důležité, na to mám PC.
Full HD považuju za samozřejmost.
Ohledně ceny se chci dostat k 25tis, plus mínus.

Při mém kolečku po elektro obchodech prodejci nejvíc skloňovali značky Samsung, LG a Phillips (kvůli Ambilight). Nicméně nemám žádnou preferenci ohledně značky a rád si nechám něco doporučit s ohledem na plánovaný způsob využití (viz. výše).

Předem díky za odpovědi
Michal
vivid.sk (11472)|30.8.2014 21:38
[QUOTE=non_Michal;495273]prodavači vesměs tlačili značky, které mají doma[/QUOTE]
myslis, ze tu to takto nefunguje? :D :D

[QUOTE=non_Michal;495273]uhlopříčku 46'' - 49''...?[/QUOTE]
Pre tuto vzdialenost sa treba zamerat na uhlopriecku 60"-65" (samozrejme, bavime sa o HD signale).

Tie znacky by som upravil na Samsung, Sony a Panasonic, ten posledny ti bude spolupracovat s NASom aj na urovni SMB (nielen hlupe DLNA), takze si prejdi vlakno o tohtorocnych Panasonicoch.
non_Michal (27)|30.8.2014 22:00
Díky za doporučení, ale 60'' - 65'' se kolem 25tis moc nepohybujou...?
vivid.sk (11472)|31.8.2014 11:55
take nie, ale pouzitelne 55" snad aj ano, ak nieco malo (10%) prilozis.
non_Michal (27)|31.8.2014 13:05
Más namysli třeba toto?:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
vivid.sk (11472)|31.8.2014 13:17
Ano, napriklad.

Ale opat - velky pozor na uniformitu pri tejto uhlopriecke, skontroluj si to hned v prvych dnoch, aby si to mohol v pripade potreby vratit.
tdlmarek (1566)|31.8.2014 15:13
non_Michal: Zrovna kusům označeným jako "zánovní" nebo "rozbaleno" bych se obloukem vyhýbal. Někdo je z nějakého důvodu vrátil - a u TV je ten důvod velice často právě nějaký vadný pixel, špatné podsvícení panelu, atd. Tzn. kusová vada, která však nelze snadno reklamovat.
non_Michal (27)|31.8.2014 16:05
Jasný, to byl jen příklad modelu...ale díky za upozornění, souhlasím.
Dívám se že máš zrovna, sice menší, AS640E a používáš NAS...jak Ti to s tím běhá? Podělíš se o nějaké zkušenosti? Díky
tdlmarek (1566)|31.8.2014 16:29
Svoje postřehy jsem sepisoval tady: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/36597-panasonic-2014-ax800-as800-as7x0-as6x0-as5x0-a400#post494550. Ale přečti si i následující příspěvky od uživatele Davalda, které jsou zas z trochu jiného úhlu pohledu.

S odstupem času a po dalších hodinách filmů a seriálů jsem se utvrdil v názoru, že obrazově mi TV opravdu vyhovuje. Ta úroveň černé a dosažený konstrast dává obrazu úplně jinou hloubku, než na předchozí ET5 s IPS panelem. A hlavně mě z filmového zážitku nevytrhávají žádné nedokonalosti v podsvícení a podobné neduhy. Na testovacích obrazcích sice nějaké drobné vady v uniformitě vidět jsou (viz odkaz výše od vivid.sk), při reálném obsahu však nic zásadního nevnímám. To se však týká mé 48" úhlopříčky, i podle zdejších ohlasů to vypadá, že podsvětlení 55" modelu je na tom o trochu hůře.

Co se týče přehrávání, tak já běžně používám Intel NUC HTPC/MiniPC. Přehrávání přímo v TV jsem otestoval jenom pro účely sepsání výše uvedených postřehů, takže moje závěry je třeba brát pouze orientačně, nemám potřebné zkušenosti pro nějaké objektivní hodnocení. Myslím, že na poměry integrovaných media playerů to funguje docela dobře. Samozřejmě jsou zde stejné limitace jako při přehrávání z USB (tzn. rozhodně nelze říci, že TV přehraje všechno), rozhraní je trochu těžkopádné, a někomu by patřilo urazit ruku za to jednoúrovňové zobrazení vysdílených adresářů. I přesto to ale vnímám jako funkci výrazně použitelnější než DLNA, a pokud někomu stačí běžně dostupná funkcionalita přehrávání z USB, nejspíš by byl spokojen i s tímto přístupem na NAS.
vivid.sk (11472)|31.8.2014 16:34
[QUOTE=tdlmarek;495321]Ta úroveň černé a dosažený konstrast dává obrazu úplně jinou hloubku, než na předchozí ET5 s IPS panelem.[/QUOTE]
Paci sa mi konstruktivne a objektivne hodnotenie z tychto prispevkov, pretoze casto tu najdeme len vychvalovanie si "vlastneho" zeleza, bez ohladu na realitu (a je jedno, ci to je znacka A alebo B). Zial, v obchode to nejde, realne treba mat tieto TV na nejaky cas doma (a idealne ich aj poctivo farebne nastavit/skalibrovat) a az potom sa da realne napisat obdobne dojmy.
non_Michal (27)|31.8.2014 19:07
[QUOTE=vivid.sk;495322]Paci sa mi konstruktivne a objektivne hodnotenie z tychto prispevkov, pretoze casto tu najdeme len vychvalovanie si "vlastneho" zeleza, bez ohladu na realitu (a je jedno, ci to je znacka A alebo B)....[/QUOTE]

Souhlas, díky za odkaz, hezky a objektivně napsáno.
Pročetl jsem diskuze o Panasonicu a Samsungu a přiznám se, že moc moudrej z toho nejsem. Je jasný, že každá značka má to svoje, ale zdá se, že je to hodně o štěstí na konkrétní kousek...což mi teda přijde šílený vzhledem k cenám. Ale to asi nejsem první ani poslední, kdo se nad tím "jeví".

Můj závěr je, že se budu nejspíš rozhodovat mezi

[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

případně
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Kterou byste spíš doporučili? A ještě se zeptám - LG nebo Phillips nestoji asi za úvahu co?
tdlmarek (1566)|31.8.2014 19:28
U Panasonicu bych se určitě zamyslel nad tím nefunkčním automatickým přepínání aspect ratia a vyšším input lagem. Nevím tedy, jakým způsobem hodláš tu kabelovku přijjímat, a jestli je pro tebe nedeformované zobrazení 4:3 signálu důležité, ale mně by to asi docela vadilo. Včera jsem schválně zkoušel kontrolovat dostupnost aktualizace firmware, zda se v Japonsku náhodou neprobudili, bohužel bez úspěchu.
non_Michal (27)|31.8.2014 22:02
Trošku jsem po tom pátral na netu a nevím jestli to náhodou nevypnuli, protože to hochům americkým (=větší trh) dělalo neplechu...viz níže.

http://www.avsforum.com/forum/40-flat-panels-general-oled-technology/1040564-aspect-ratio-complaint-about-panasonic-tvs.html

A ono to "auto" přepínání úplně zmizelo z nabídky nebo prostě nefunguje?
tdlmarek (1566)|31.8.2014 22:28
Starší Panasonicy fungují tak, že si TV "zapamatuje" aspect ratio pro různé formáty a na ty pak přepíná automaticky. Takže u běžného vysílání ponechám 16:9, u staršího 4:3 pak nastavím 14:9 (např. někomu může vyhovovat něco jiného) a TV pak už sama přepíná mezi těmito dvěma podle toho, jaký je zrovna signál.

Pro neznalého uživatele je to sice trochu neintuitivní (viz zmatené příspěvky v tom tvém odkazu), ale ve výsledku to funguje velice dobře.

U AS640 (a údajně i AS600 a dalších) však tato "paměť" už nefunguje. Lze buď ponechat volbu na "auto", potom je 4:3 signál automaticky roztáhnut na šířku, nebo si pevně zvolit nějaké aspect ratio - 16:9, 14:9, 4:3, ... To se ale pak aplikuje vždy, bez ohledu na formát přijímaného signálu.

Zkusím ještě pohledat, zda se třeba jen nezměnila logika nastavení a nelze nějakým způsobem definovat, co se má se 4:3 signálem dělat při "Auto". Zatím jsem však na nic slibného nenarazil.
bh69 (157)|25.10.2014 20:18
Nejake nove poznatky ohledne prepinani formatu obrazu ? Mam zajem o AS640 a ze starsiho Panasonicu jsem zvykly navyse uvedene zapamatovani si formatu - to uz dnes opravdu nefunguje ??
tdlmarek (1566)|26.10.2014 10:28
Bohužel to opravdu nefunguje. Tento týden jsem znovu zkoušel dostupnost nějaké aktualizace firmwaru, bez úspěchu.
bh69 (157)|26.10.2014 20:01
Diky za odpoved. To je fakt nepochopitelny, ze kdyz uz to podelaji, tak to navic nemaji snaho napravit. oni to snad delaji schvalne ... Mam zalusk na AS640, absenci PVR bych zkousnul, ale tohle by mne dost stvalo ... Kdyby aspon slo zmenit pomer jednim zmacknutim tlacitka, jenze tam je tech rezimu spousta, takze bud je to na nekolik mnoho stisknuti a nebo na listovani v seznamu. Nehlede na to, ze vysilani ve 4:3 je prokladany reklamama nebo upoutavkama v 16:9 a ty se budou zobrazovat blbe (ne ze bych se koukal na reklamy :-))
vivid.sk (11472)|26.10.2014 20:19
[QUOTE=bh69;498330]reklamama nebo upoutavkama v 16:9[/QUOTE]
Praveze aspon tie reklamy budes vidiet korektne :)
Piste hromadne na support, snad to tam v dalsom fw vratia naspat.
bh69 (157)|26.10.2014 20:23
[QUOTE=vivid.sk;498333]Praveze aspon tie reklamy budes vidiet korektne[/QUOTE]
no pokud si kanal prepnu na 4:3 tak pak budou ty reklamy taky 4:3, ne ? (doufam, ze aspon porad plati, ze se to nastavuje pro kanal)
tdlmarek (1566)|26.10.2014 20:43
[QUOTE=bh69;498334](doufam, ze aspon porad plati, ze se to nastavuje pro kanal)[/QUOTE]
Bohužel ne, je to plošné nastavení.

Já teda na televizní vysílání moc nekoukám, ale kromě případů, kdy bych kupoval tu TV např. rodičům nebo jiným "technicky negramotným" uživatelům, tak to zas až tak velký problém není. Za prvé toho nativního 4:3 materiálu se vysílá čím dál míň, např. teď při testování nebyl jsem na DVB-T nenašel žádný. Režimů v nabídce je myslím 5, takže reálně se bavíme tak o ~4 stisknutích tlačítka (aspect ration -> párkrát šipka dolů nebo nahoru -> ok).

Jinými slovy si dovedu představit situaci, kdy mám standardně nastavené auto nebo 16:9, a když se tedy párkrát týdně chci podívat na nějaký starší film/seriál vysílaný v 4:3, tak tomu těch pár stisků tlačítka obětuju. Tím se nechci Panasonicu zastávat, tahle změna je i pro mě naprosto nepochopitelná, spíš chci jen závažnost tohodle nedostatku dát trochu do kontextu reálného používání.
bh69 (157)|26.10.2014 21:09
To je teda divny, na starem Panasonicu je to nastaveni vazane na kanal - muzu klidne nastavit na jednom 4:3 a na druhem 14:9 a kazdy se pro vysilani 4:3 nastavi automaticky jinak. Ze by to zmenili tak razantne, ze by pro vsehcny kanaly bylo nastaveni jen jedno ? A rezimu je tam taky vic - auto, 16:9, 14:9, 4:3, zoom 1, 2 ,3 a myslim, ze jeste neco, nemam ted moznost se podivat. Kazdopadne kdyz jsem si simuloval ten manualni rezim prepinani, bylo to pekne otravne a nesikovne.

Jinak s tim, ze se malo vysila 4:3 nemuzu souhlasit - v podvecer jsem to taky zkousel a z cca 15-ti programu, ktere jsem zkusil jich v tu chvili vysilalo 4:3 asi 5. Ale jinak mas mozna pravdu, ze by se s tim existovat dalo ... Dalsi reseni je pouzivat i na ceske stanice satelitni prijem, jenze to se dost prodrazi (karta, poplatek, nutnost prijmu z dalsi druzice ..). Na druhou stranu by to asi zvysilo kvalitu prijmu (vyssi tok - teda predpokladam podle porovnani s nemeckymi satelitnimi stanicemi, ale mozna ze nasi setri a maji maly tok i ze satelitu).
tdlmarek (1566)|27.10.2014 00:13
Ano, vím jak to fungovalo na starších modelech. Měl jsem dva a jeden z nich doma ještě pořád používám, takže mám možnost přímého srovnání. Je to ale tak, jak říkám.

Jestli je to divné ... to záleží na úhlu pohledu. Pokud nějak od základu přepisovali řídicí software (což by vzhledem k novému smart tv přostředí, domovským obrazovkám, přepracovanému EPG, nové logice menu atd. docela dávalo smysl), tak zkrátka nemuseli celou tu složitou logiku automatického přepínání formátů a nastavení per-kanál přenést, a namísto ní implementovali pouze jednoduchou možnost nastavit aspect ratio plošně a napevno. Neschvaluju to, ale dokážu si tu situaci představit.

Kolik % obsahu se vysílá ve 4:3, to by asi vyžadovalo nějaký důkladnější průzkum. Zkusil jsem těch svých 14 programů teď znovu proklikat a opět ani jeden ve 4:3. Pozor na vysílání, která sice vypadají jako 4:3, ale jsou ve skutečnosti doplněna černými pruhy po stranách už při distribuci, takže z pohledu TV se jedná o 16:9 a výše popsané se jich tedy netýká.
Philips CZ (61)|4.11.2014 16:13
Dobrý den,
pokud si budete vybírat z televizor Philips, lze uvést, že všechny SmartTV této značky splňují vaše kritéria. Ohledně NAS doporučujeme brát v potaz, že je nutné mít dobrou a rychlou síť, nejlépe po kabelu. Na philips.cz jsou uvedeny všechny modely 2014 včetně cen, určitě tam najdete televizi odpovídající vašim cenovým požadavkům. Hezký den.