Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Najvhodnejší HW pre XBMC

vivid.sk (11472)|19.6.2014 21:52
Az na to, ze tvoj "pasivny" CI 520 nano je v skutocnosti "aktivny" PC s vetrakom. Uz sa to riesilo na predchadzajucej strane
Brtnik (40)|19.6.2014 23:15
[QUOTE=vivid.sk;491403]Az na to, ze tvoj "pasivny" CI 520 nano je v skutocnosti "aktivny" PC s vetrakom. [/QUOTE]

No byl bych rad kdyby byl muj, ale zatim jeste neni :)

A k tomu vetraku...ja tomu neverim zatim. Mam tu na predesle strane argument bez nejakeho odkazu nebo zdroje cerpani a pak mam jasny argument proti na oficialnich strankach http://www.zotac.com/en/news/press-releases/article/archive/2014/june/article/zotac-starts-computex-2014-with-quartet-of-silent-zbox-mini-pcs.html .
Cituji:
[QUOTE]The completely new ZOTAC ZBOX C-series nano chassis incorporates a unique honeycomb pattern on the top and sides paired with a large internal heatsink for maximum heat dissipation without relying on fans [/QUOTE]
vivid.sk (11472)|19.6.2014 23:21
Treba si pockat na foto "interieru" z nejakych serioznejsich reviews. Nechapem, preco sa tym ZOTAC nechvali. Takisto je mozne, ze ventilator sa spusta az po prekroceni kritickej teploty. A keby velmi chceli, tak to spravia aktivne a napriek tomu nepocutelne (miesta je dost), len na to vela uzivatelov nepocuva. Fanless je dnes zazracne magicke slovo.
IeMeL (95)|20.6.2014 23:16
[QUOTE=vivid.sk;490660]Oni to pisu obecne (marketing, klasika). Niektore su uplne pasivne (ZOTAC ZBOX CI320 nano Plus, TPD 7.5W, ktory koli zakladnej grafike nebude moc zaujimavy), tie vyssie modely uz nie su.
Netreba sa tesit na to, ze daju i5/i7 do takejto malej uzavretej krabice bez vetraka :)[/QUOTE]


[QUOTE=vivid.sk;491403]Az na to, ze tvoj "pasivny" CI 520 nano je v skutocnosti "aktivny" PC s vetrakom.[/QUOTE]

Už asi nikoho neprekvapia, tieto ďalšie z tvojich ničím nepodložených nezmyslov.
Na nasledovnej stránke je recenzia CI540, teda najvýkonnejšieho modelu s i5. Je po francúzsky, tak budete musieť asi väčšina z vás použiť nejaký translátor. Tu uvediem len preklad vety hovoriacej o chladení: "počítač je pasívny (bez ventilátora), nerobí absolútne žiadny hluk". Myslím že je viac než isté, že menej výkonné modely série C budú taktiež s pasívnym chladením.
sanchez13 (1071)|21.6.2014 00:15
No, bude to zaujimave zistenie ako to v skutocnosti je :-E
Zotac ich uvadzal na veltrhu ako fanless, ale ked sa pozriem na ich stranku,
tak pri modeloch CI520 a CI540 je v specifikaciach uvedene "Cooler: Smartfan", zatial co pri CI320 a CA320 "Cooler: passive cooling"... Hmmmmmm....

Mna skor budu zaujimat benchmark testy a ich porovnanie s NUC-om. Predpokladam, ze ich onedlho bude plny web 8-)
Co som si vsimol, tak je tam napr len 1 slot pre RAM a podporuju max 8GB, co ale na tento ucel myslim bohato staci.

Podla mna budu tieto nove zboxy tiez zaujimavy HW pre HTPC....
IeMeL (95)|21.6.2014 10:32
[QUOTE=sanchez13;491463]No, bude to zaujimave zistenie ako to v skutocnosti je.
Zotac ich uvadzal na veltrhu ako fanless, ale ked sa pozriem na ich stranku,
tak pri modeloch CI520 a CI540 je v specifikaciach uvedene "Cooler: Smartfan", zatial co pri CI320 a CA320 "Cooler: passive cooling"[/QUOTE]

Uvedená recenzia predsa na túto otázku jednoznačne odpovedá (textom, aj fotografiami). Z tohoto môžeme predpokladať, že označenie "smartfan" v ponatí ZOTACu predstavuje nejaký ich systém pasívneho chladenia použitý v modeloch s i3 a i5, ktorý je zrejme iný, než u nižších modelov tejto série. Ten pojem predsa nemusí znamenať aktívny rotujúci ventilátor.
sanchez13 (1071)|21.6.2014 11:47
[QUOTE=IeMeL;491473]Ten pojem predsa nemusí znamenať aktívny rotujúci ventilátor[/QUOTE]
to ani netvrdim.
Tiez sa mi zda ze ked to na veltrhu prezentovali ako riesenie bez ventilatora, tak by si asi nedovolili zmenit tuto vec.
Chcelo by to rozobrat ho este trochu viac ako v tej recenzii. Ale ako som pisal, hned ako bude v predaji, bude kopa recenzii a urcite ho niekde aj rozoberu podrobne aby ukazali aky system chladenia tam je...

Treba len chvilku vydrzat 8-)

Edit: ten procesor Intel Core i5 4210Y ma max TDP len 11,5W, co sa podla mna da v pohode uchladit pasivne.
vivid.sk (11472)|21.6.2014 17:29
[QUOTE=sanchez13;491463]tak pri modeloch CI520 a CI540 je v specifikaciach uvedene "Cooler: Smartfan"[/QUOTE]
Podla vsetkeho vyzera, ze ide o chybu v specifikacii na strankach Zotacu. Smartfan maju totiz v specifikacii uvedene aj ich strarsie modely (pojem smartfan naozaj oznacuje ventilator), ktore su na 100% s ventilatorom a podla tych fotiek, ktore ukazuje fr recenzia, v novych modeloch naozaj ziadny vetrak nieje. Takze ak je to tak, korigujem moje vyssieuvedene prispevky. Tomuto nasvedcuje aj tento text: The processor hardly exceeds 80 °C, a vzhladom k tomu, ze tieto CPU maju Tjunction na urovni 100C, nejaka rezerva tam predsa len bude.
IeMeL (95)|21.6.2014 18:43
[QUOTE=vivid.sk;491493]Takze ak je to tak, korigujem moje vyssieuvedene prispevky. Tomuto nasvedcuje aj tento text: The processor hardly exceeds 80 °C...[/QUOTE]

Pekne od teba. Len mi ešte prosím ťa vysvetli, kde si našiel v recenzii písanej po francúzsky slová "The processor hardly exceeds ... "? ;-)
vivid.sk (11472)|21.6.2014 18:44
google translate, najpresnejsi je pri preklade do anglictiny ...
vivid.sk (11472)|22.6.2014 19:42
IeMeL (95)|7.7.2014 19:36
Na tejto adrese je pomerne rozsiahla recenzia ZOTACu ZBOX CI540, teda najvýkonnejšej verzie mini PC série C s pasívnym chladením. Bohužiaľ testy v nej realizované neboli zamerané na dekódovanie videa, ale aj tak tu nájdete zaujímavé informácie. Napr. vyššie uvedený odkaz vás nasmeruje priamo na nameranú teplotu procesora, ktorá je počas nečinnosti 39°C a pri plnej záťaži 64°C. Myslím si, že vzhľadom na pasívne chladenie a na max. pracovnú teplotu daného procesora 100°C to sú prijateľné hodnoty.
tdlmarek (1566)|8.7.2014 22:06
Protože budu nejspíše stavět další mini-HTPC, využil jsem příležitosti a zkusil ze zajímavosti dát dohromady konkrétní build na J1900. Aktuální nástřel je zhruba následující:
[table="width: 500, class: grid, align: left"]
[tr]
[td]ASRock Q1900TM-ITX - Intel J1900[/td]
[td]3100[/td]
[/tr]
[tr]
[td]CRUCIAL 2GB DDR3 1333 SO-DIMM[/td]
[td]580[/td]
[/tr]
[tr]
[td]Intel SSD 530 (7mm) - 120GB, OEM[/td]
[td]2150[/td]
[/tr]
[tr]
[td]Patona Nabíječka 18,5V/3,5A 65W konektor 7,4x5mm + pin[/td]
[td]420[/td]
[/tr]
[tr]
[td]EM-150/LOW[/td]
[td]600[/td]
[/tr]
[tr]
[td][/td]
[td]6850[/td]
[/tr]
[/table]

Je to designované na OpenELEC (proto jenom 2 GB RAM) a pro funkci prozatím bez domácího NASu (na což se mi jako optimální jeví oněch 120 GB, což je ještě docela levné, ale už se na to najednou vejde několik sezón seriálu a pár filmů). Ještě by se dalo uvažovat o desce Q1900DC s plnou výškou, která je o pár stovek levnější a má bohatší konektivitu, nepodařilo se mi ale z dokumentace zjistit, zda se vejde do uvedené "LOW" skříně, nebo by bylo třeba šáhnout po vyšší variantě (je asi o 100 dražší).

Cenově jsme jen o 1000 korun dráž než u osazeného NUCu DN2820, avšak s plně pasivním provozem, dvojnásobným výkonem na CPU, S/PDIF výstupem, atd. Naopak pasivní a osazený NUC D34010, případně mini-ITX řešení s i3 v patici vychází přes 11k, což je přecejen už dost velký nárůst. Takže se mi to jeví jako taková docela příjemná střední cesta, samozřejmě s existujícími limity výkonu jak CPU při softwarovém přehrávání (s H.265 počítat nelze), tak i grafického čipu pro náročnější scaling videa. To druhé by ovšem v případě zájmu šlo* čistě hypoteticky řešit třetí variantou skříně (EM-150/EXT) a dedikovanou grafickou kartou v PCI-E slotu.

Ještě budu muset detailně prozkoumat, zda se za Bay Trail-D neskrývá nějaký zakopaný pes (podpora hardwarové akcelerace, korektní 23.976, zvukový výstup, ...), takže to prosím nebrat jako závazné doporučení. Jinak samozřejmě uvítám jakékoliv postřehy, kde jsem třeba něco přehlédl nebo nedomyslel.


* Možná ne, viz příspěvek níže.
vivid.sk (11472)|8.7.2014 22:07
"Plnohodnotny" i3 s TDP 35W (i4130T) v kombinacii so skrinkou AKASA Euler S v teste s peknymi teplotnymi vysledkami: 37°C at idle, 55°C at full load.
vivid.sk (11472)|8.7.2014 22:58
[QUOTE=tdlmarek;492372] kde jsem třeba něco přehlédl nebo nedomyslel. [/QUOTE]
Myslim, ze len zmienena chybajuca podpora pre passthru HD audio lossless formatov (elegantne riesitelne cez dekodovanie a posielanie multikanaloveho PCM) a 3D ISO (tiez to nemusi byt zaujimave pre kazdeho).
tdlmarek (1566)|8.7.2014 23:27
Ano, na tyhle dvě jsem taky narazil. Ani jedna z těch vlastností pro mě v tomto případě není podstatná. Navíc pokud si dobře vzpomínám, tak 3D ISO neumí ani vlastní XBMC/OpenELEC, takže je to pak úplně bezpředmětné...
tdlmarek (1566)|9.7.2014 10:41
Dnes jsem v manuálech Q1900DC a Q1900TM narazil na jeden poměrně zajímavý rozdíl:

Q1900DC:
[ATTACH=CONFIG]27844[/ATTACH]

a korespondující:

[ATTACH=CONFIG]27847[/ATTACH]


Q1900TM:
[ATTACH=CONFIG]27845[/ATTACH]

avšak pozor:

[ATTACH=CONFIG]27846[/ATTACH]


Pokud tomuto budeme věřit, tak pouze Q1900TM (tzn. menší, low-profile deska) podporuje osazení VGA do PCI-E slotu. Avšak vzhledem k tomu, že Q1900DC absenci podpory vysvětluje existencí pouze jediné PCI-E linky, a v manuálu Q1900TM je chyba (viz rozpor o počtu linek ve 3. a 4. příloze), tak kdo ví, jak to ve skutečnosti je. Zájemci o osazení dedikované GPU by proto určitě měli zpozornět a funkčnost si někde ověřit.
q1900dc-pciex1.png q1900tm-pciex4.png q1900dc-pcie.png q1900tm-pcie.png
vivid.sk (11472)|9.7.2014 13:41
[QUOTE=tdlmarek;492385]Zájemci o osazení dedikované GPU by proto určitě měli zpozornět[/QUOTE]
Pre tento pripad by som skor volil uz spomene riesenie pre AMD. Zda sa mi na tento ucel vhodnejsie (paraxoxne, toto riesenie ma znacne lepsiu iGPU ako to od Intelu).
Miki_ (162)|10.7.2014 07:20
[QUOTE=vivid.sk;492390]Pre tento pripad by som skor volil uz spomene riesenie pre AMD. Zda sa mi na tento ucel vhodnejsie (paraxoxne, toto riesenie ma znacne lepsiu iGPU ako to od Intelu).[/QUOTE]

Taky se spíše přikláním k řešení od AMD.
A hlavně pokud chce si někdo dnes pořizovat nějaké zařízení primárně pro přehrávání videa mělo by to zvládat už i h265 s výkonem aspoň pro FullHD, což si myslím omezí hodně výběr.
tdlmarek (1566)|14.7.2014 13:01
[QUOTE=Miki_;492434]A hlavně pokud chce si někdo dnes pořizovat nějaké zařízení primárně pro přehrávání videa mělo by to zvládat už i h265 s výkonem aspoň pro FullHD, což si myslím omezí hodně výběr.[/QUOTE]
Nesouhlasím. Řešit dnes podporu H.265 automaticky znamená vydat se do segmentu "desktopových" CPU, což výrazně navyšuje cenu, náročnost na chlazení, spotřebu, atd. Navíc přínos je zatím podle všeho naprosto minimální, software ještě bude muset projít určitým vývojem a odladěním, než se skutečně projeví viditelně lepší kvalita a/nebo výrazně menší velikost souboru v porovnání s H.264. A do třetice - ani XBMC zatím H.265 nepodporuje a nevypadá to, že by se na tom v dohledné budoucnosti mělo něco měnit, takže samotný hardware je pro uživatele OpenELEC aktuálně k ničemu.

Jsem toho názoru, že H.264 bude ještě následující 2-3 roky plně vyhovovat. Ke konci tohoto horizontu bude možná třeba občas sáhnout po větším souboru pro získání stejné kvality, to je ale tak všechno. No a za těch pár let už půjde jednoduše koupit nové SoC řešení s hardwarovou H.265 akcelerací za stejně příznivou cenu jako dnes J1900. Pouze se vymění deska a paměti a jede se dál.
vivid.sk (11472)|14.7.2014 15:37
Btw 720p H265 ripy niesu nejako zavratne narocne na prehravanie, myslim ze vyssie spominany AMD procesor ich prehra bez problemov 1080p ripy zvladne tiez (aka bude rezerva, momentalne neviem potvrdit). Ak sa k tomu dostanem, mozem spravit maly test s reportom. Plati ale, co uz napisal Marek, dnes to netreba riesit, primarne sa H265 bude vyuzivat na UHD a to dnes riesit prilis netreba. Za par rokov budeme mat k dispozicii efektivnejsie a vykonnejsie zelezo, investicia do novej dosky+RAM nieje zasa taka zavratna.
tdlmarek (1566)|14.7.2014 16:48
Já teda zatím testoval jenom na desktopu v MPC-HC (na NUC se mi jen kvůli tomuhle nechtělo instalovat Windows), kde jde i5-4670k při H.265 1080p ve špičkách až ke 40% na jádru. To mi osobně přijde jako docela dost, vzhledem k tomu, že zmíněné AMD 5350 má syntetický výkon ani ne třetinový. Na základě tohoto jsem použití ULV procesorů vyloučil, ale možná si to moc zjednodušuju a při správném softwaru bychom dostali úplně jiné výsledky. To by pak můj první argument trochu upozadilo.
vivid.sk (11472)|14.7.2014 23:41
Moje starsia i3 na notebooku (i3 M370) ma papierovy porovnatelny vykon ako spominane AMD, celkovy dokonca este mensi. A pri prehravani 1080p HEVC s priemernym bitratom cca 8.5Mbit ani v spickach nema problem. Sice to miestami ide pri vykone na jadro az cez 80%, no nie vsetky thready su vytazene rovnako a nevsimol som si sklbnutie ani raz.

--------------------------
Samozrejme, nejde tu o primarne pouzivanie HTPC ako player pre HEVC, no pre prilezitostne prehratie je to v pohode (na rozdiel od ostatnych "hlupych") krabiciek, kde si s HEVC player neskrkne).
tdlmarek (1566)|15.7.2014 09:14
Tak to je dost zajímavé. Podle toho výkonového srovnání by to totiž znamenalo, že by si na H.265 kromě zmíněného AMD přecejen mohl troufnout i NUC D34010 a SoC J1900. Já ke zmíněnému testu použil video s bitratem ~10 Mb/s a DTS-HD MA zvukem (~3.6 Mb/s), možná proto jsem pozoroval větší špičky.

Tak uvidíme časem, až se podpora H.265 dostane do XBMC, a ještě se trochu více odladí dekodéry. Do té doby je to vlastně jedno.
vivid.sk (11472)|31.7.2014 23:03
[QUOTE=vivid.sk;492662]myslim ze vyssie spominany AMD procesor ich prehra bez problemov 1080p ripy zvladne tiez (aka bude rezerva, momentalne neviem potvrdit)[/QUOTE]
Tak sa po nejakej dobe vratim k tejto informacii. Zial nieje to take ruzove, ako to vyzera - Kabini 5350 sice zvladne H265, ale s mensou rezervou ako moj uvedeny notebook. Cize rovnaky rip asi o 20% vyssim zatazenim (realne jedno jadro na 70-80%, ostatne tri okolo 20-40%). Co sice znamena, ze dekoder ma este co zlepsovat, no pre velke spicky tam rezervy vela nieje (pre upresnenie, rip mal priemerny bitrate 12.2 Mbit a DTS MA audio@ 8 kanalov, player: MPC-HC, aktualna 64bitova verzia).

Samozrejme, H264 prehrava CPU s noblesou (DXVA) a minimalnym vytazenim CPU, v tomto ziadny problem nieje. CPU je v idle studeny, pri zatazeni jedneho jadra vlazny (s dodavanym chladicom a minimalnymi otackamy, ktore idu nastavit, aby sa vetrak nezastavil). Tolko zatial strucne.
danielson (44)|1.8.2014 16:26
Je jasne ze mame radi HTPC KatA - vid kategorie tu: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-najvhodnejsi-hw-pre-xbmc
Ale ja potrebujem HTPC KatB a myslim, ze sa tu najde viacero takych.

Bude to HTPC s Win7 + XMBC. Pobezia na tom filmy a Win kvoli tomu, ze sa na tom bude browsovat net. Viem, nie idealne riesenie, ale mne staci. Ja mam teraz k TV pripojene PC (pc ide do srotu) tomu Logitech klavesnicu s touchpadom. A je to znesitelne. + 150% zvetsenie textu vo Win. XMBC zatial nemam.
OK, sped k teme.
Okrem standardnej NUC capacity (objemovej kapacity) tam pojde 2,5 SSD a jeden 3,5 HDD.

Pozna niekto sikovny case - kompaktny (plochy chcem ho zavesit za TV asi?) prave kde vojde 1x2,5 a 1x3,5 (pri najhorsom 2x3,5)?

Planujem, ze to bude mat ventilator. Poskladam a uvidim ci je to hlucne, ci sa to vie uchladit. Ak ano tak to podporim/vymenim nejaky ten fun.

CPU: Ani neviem preco ale idem skor po Inteloch - J1800/J1900 (alebo su na pevno na doskach? Moze byt aj to.) napr. a nie AMD variantu (Kabini 5350).
Pozeram ze J1900 VS i3-4130T je na rovnako? PLS poradte, ktory je vhodnejsi do HTPC KatA.

Ozaj by mi pomohlo keby bola nejaka hotova zostava kde mi vojde 3,5 disk. Usetrilo by mi to cas tu riesit nieco a skladat komponenty. Ale mam pocit, ze KatB je prave o tom aj, ze si to musim poskladat.

zostava
CPU: J1800/J1900/4130T/Kabini 5350 - nieco na com pobezi Win 7 a prehliadavac webu bez problemov (filmy samozrejme).
MB: podla cpu, nieco ako ASUS, Gigabite
RAM: 4GB
SSD 2,5: 32GB
HDD 3,5: mam vlastny
PSU: podla dosky a ceny
CASE: Tu prosim poradte, nieco kompatne (ploche kde vojde 3,5 HDD).

Viem, ze tu miesam hrusky s jablkami kus. Sorry, preto aj pisem, aby ste mi poradili aby som to tu nemusel sprtat dalsie dva tyzdne do detailov.
Dakujem za porozumeniue.
vivid.sk (11472)|1.8.2014 17:11
Tak radsej pokracuj v aktualom vlakne, nech to je kompletne na jednom mieste.

K teme:
S poskladanim nieje problem, dnes je komponentov plna ... (alza) ... ale problem je vybrat si rozumnu skrinku, ktoru zaplatis, bude sa ti hodit do interieru a nebude stat 1/2 ceny zostavy.

Takze ako prve si vyber skrinku pre pozadovany form factor, potom mozes riesit ostatne.


Mam tu prave na stole dve zostavy v MiniITX skrinkach, ktore sa daju prevadzkovat aktivne a nehlucne (ak by tam neboli mechanicke disky). Samozrejme, pokial narves jeden, ci dva mechanicke disky, tak sa o nehlucnosti nemusime bavit.
Mozno vsak taketo riesenie pre niekoho, kto tam chce narvat dva - tri ci styri disky aj o velkosti 3.5" (na vysku) a potom odlozi niekam mimo obyvacku zaujme.

Orientacna foto s cajom Teekane, pre ilustraciu velkosti :)
danielson84 (25)|2.8.2014 01:41
Tak aby som zjednodušil môj prehnane dlhy príspevok... Po dnešnom hľadaní dochádzam k záveru, že neoplatí sa strkať peniaze, aspoň pre mňa nie, do veľkej krabice. Len ako vivid písal, ak niekto chce nejakú tú danú peknú skrinku, tak si ju môže kúpiť. Ale to nie je môj prípad, lebo je tu ešte iné riešenie. A to mi v mojom vlákne https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37555-Kompletny-home-setup/page2 mi nejako podsunul - romankrasty 31.07.2014 - to je že ak potrebujem napchať do skrinky 3,5 disk napr, tak prečo to neriešiť externe ak som s tým OK?
A idem na NUC zostavu, a mám ušetrené. Dúfam.

Čiže teraz je otázka jednoduchá, ktorý pc NUC formátu je schopný/vhodný s ESATA a fungovať s Windows 7?

Teda predstavu mám dosť jednoduchú, že ten sata disk pripojím do esata portu - funguje to tak, či potrebuje nejaký zdroj?
vivid.sk (11472)|2.8.2014 11:00
a preco eSATA, preco nie USB 3.0 ?
RoPo (6061)|2.8.2014 20:40
NUC s eSata od Intelu neni. Napajeni pres eSata po jednom kabelu resi Power eSata. To maji jen nektere desky a notebooky.
danielson84 (25)|3.8.2014 17:10
[QUOTE=vivid.sk;493746]a preco eSATA, preco nie USB 3.0 ?[/QUOTE]

Som si myslel že eSATA bude bez nejakého ďalšieho procesingu a jednoducho pripojiteľná ale nie je to tak.
Čiže kupujem k tomu Enclosure na 3,5 disk - USB 3.0.

Stále vyberám mašinku. Snažím sa utrafiť si hranice pre minimum konfiguráciu pre Win 7 + XBMC (Kodi). Vie niekto povedať čo by som mohol považovať za minimum?
Respektíve chcem kúpiť optimum.

Zostava: ZOTAC CI520 sa mi javí optimálne. Alebo CI540 pre istotu? Pozeral som aj po zostave ZOTAC ID91 s 4130T.
Hotová zostava preto, lebo sa mi nechce babrať s tým aká doska, aha a aký zdroj.. vojde/nevojde mi to do tej krabice... A zrazu na konci cena je vysoká... Nemám toľko skúsenosti že by som si to z fleku vyskladal, čiže hotové riešenie sa mi zdá byť ekonomickejšie.

RAM: 4GB - to som už asi spomínal (Do novej mašinky by som chcel 8GB ale to len preto že mám na notebooku 4GB a málo je to, lebo mám somariny ňom a je zbytočne tú RAM to vyťažuje)
SSD: 64GB na Win 7 stačí a Dáta budú na Ext. disku.
tdlmarek (1566)|8.8.2014 15:54
Krátký report ke skládačce, o které jsem psal na předcházející stránce: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/37441-Najvhodnejsi-HW-pre-XBMC?p=492372&viewfull=1#post492372

Finální konfigurace se nakonec trochu změnila, zmíněná paměť bohužel byl vyřazena z katalogu, takže jsem místo toho vzal variantu s 1600 MHz (tzn. stejný modul, jako je vhodný do 2. generace NUCů):
http://www.czc.cz/crucial-2gb-ddr3-1600-so-dimm/119230/produkt

Dále jsem vyměnil SSD za větší Crucial MX100, který díky novému typu paměťových čipů nasazuje úplně jinou cenu za GB:
http://www.czc.cz/crucial-mx100-256gb/153790/produkt


Můžu potvrdit, že tahle konfigurace je plně funkční a aktuální beta OpenELECu na ní bez problému šlape. Měl jsem trochu obavy z pár drobností - např. zmíněného podtaktování pamětí na 1333 MHz, dále konektoru napájecího adaptéru, který úplně neodpovídá specifikaci z manuálu základní desky, a také podpory nové síťovky Atheros v jádře OpenELECu. Naštěstí se ani jedna nepotvrdila.

Jinak základní deska je opravdu moc pěkně vybavená, s nejrůznějšími headery od CIR a LVDS přes S/PDIF až třeba k HTPC a COM to podle mě bude docela populární volba pro nejrůznější kutily v tomto segmentu. Škoda jen chybějícího mSATA a vyloženě obludně vypadajícího BIOSu (ačkoliv po funkční stránce se mi nezdá, že by mu něco chybělo). Možná bych ještě měl zmínit, že napájecí část desky vydává jemné pískání/bzučení, ale myslím že po zadeklování do skříňky a umístění do pozorovací vzdálenosti nic slyšet nebude.

Vlastní skříňka potvrdila vysoká očekávání, za svou cenu je to opravdu super kus. Žádné zbytečnosti, funkčnost a odolnost (i přední panel je kovový) na prvním místě, ale přitom si zachovává určitou eleganci - i když spíše "industriálního" rázu, na první pohled vypadá spíš jak nějaké profi zařízení do rozvaděče. Tomu nasvědčují i např. praktické otvory pro montáž na zeď, avšak na druhou stranu bohužel chybí nějaké gumové nožičky pro normální položení. Někteří by možná za menší příplatek ocenili i druhý držák na 2.5" HDD, šel by umístit krásně symetricky na druhou stranu proti prvnímu, ale to by se snad s výrobcem dalo individuálně domluvit.

Software jsem ještě netestoval moc do hloubky, ale podle několika málo testů pár videí se zdá, že se vytížení procesoru při přehrávání H.264 mkv pohybuje do 10% s hardwarovou akcelerací a kolem 40% bez. Což se mi jeví jako moc pěkný výsledek.


To jen tak ve zkratce k prvním dojmům, kdyžtak rád zodpovím případné dotazy - zatím to mám rozložené na stole (takže se ještě nemůžu zcela vyjádřit např. k teplotám) a jsem ve fázi ladění XBMC.
jaudak (176)|13.8.2014 13:26
[QUOTE=vivid.sk;492373]"Plnohodnotny" i3 s TDP 35W (i4130T) v kombinacii so skrinkou AKASA Euler S v teste s peknymi teplotnymi vysledkami: 37°C at idle, 55°C at full load. [/QUOTE]

Ahojte. Chci jít do této sestavy HTPC, ale nemůžu najít v manuálu jak připojit IR čidlo na desku ASUS Q87T - Intel Q87. Dá se to vůbec, jsem slepej, nebo to nejde ? Prosím o nakopnutí.
Plánuju Intel i3 na ASUSu Q87T - Intel Q87 v AKASA Euler S a to celé ovládat Harmony One. Jo a ještě, pokud půjde IR připojit, tak jaké a kde se dá koupit. Díky za odpovědi.

P.s. Jo a link na manuál : http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/LGA1150/Q87T/E8629_Q87T.pdf
RoPo (6061)|13.8.2014 13:38
Deska musí mít CIR konektor (CIR header) a na něj se dokoupí [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] s čidlem. Dva takové nové volné CIR adaptéry s IR mám. Nepotřebuji je.
jaudak (176)|13.8.2014 19:58
Hm, díky, tak jsem to na té desce nenašel, asi mám smůlu. Přesto díky.
RoPo (6061)|13.8.2014 22:32
Musis zvolit jinou deskou.
jaudak (176)|13.8.2014 23:22
Jo, to mi došlo, ale nemužu najít desku s napájení externím zdrojem 12 - 19 V, formát Thin Mini-ITX a s možností vyvedení USB 3 na čelni panel a pro Intel i3 4130T.
RoPo (6061)|14.8.2014 08:47
Zkus kouknout sem.

Stará známá deska např. zde.

Kdyby jsi neměl požadavek Thin Mini-ITX, tak je větší výběr.
jaudak (176)|14.8.2014 12:59
Dobrý stránky, děkuji. Stará známá deska je bohužel sc.1155 a já potřebuji 1150, protož tu i3 4130T už mám a rád bych ji použil. Zkusím, jestli se ta dálka nedá pořešit jinak.
jaudak (176)|20.8.2014 12:00
[QUOTE=vivid.sk;492373]"Plnohodnotny" i3 s TDP 35W (i4130T) v kombinacii so skrinkou AKASA Euler S v teste s peknymi teplotnymi vysledkami: 37°C at idle, 55°C at full load. [/QUOTE]

Tak jsem se nechal inspirovat a objednal:
Akasa Euler S
ASUS Q87T
Intel i3 4130T
8GB RAM
SSD INTEL 530 80GB
Dálku se pokusím řešit IR čidlem od HP NB do USB- už je doma.
Všechno bych měl mít do pátku doma. Po víkendu dám vědět co a jak.
IeMeL (95)|2.10.2014 09:17
V novembri sa na trhu objaví nový mini PC od ASUSu (viac tu). Základný model s i2957U bez RAM, WiFi a HDD má stáť 149USD. Samotný výrobca deklaruje podporu prehrávania 4K videa.
mephis (25)|26.11.2014 07:21
Zdravím,
potřeboval bych radu. Chci si sestavit HTPC s deskou ASRock Q1900DC-ITX - Intel J1900, ale chtěl bych lepší zvuk. Pokud do PCI-E připojím nějakou lepší zvukovou kartu, půjde integrovaná vypnout v biosu, aby mi šel z výstupu hdmi zvuk přes tuto kvalitnější kartu?
KamilZ (10277)|26.11.2014 07:57
Velmi pravděpodobně ne. Zakázat možná půjde, ale zvuk z HDMI a externí zvukovky jsou zcela dvě nezávislé věci. I dnešní grafické karty, které mají HDMI mají i svoji "vlastní zvukovku" pro HDMI (ona to není vlastně ani zvukovka). U starších šel zapojit drátový propoj z externí zvukovky do grafiky, aby výstup lezl do HDMI.

Ale podle mě je to zbytečné - lepší externí zvukovku potřebuješ pro připojení analogu, samplování apod. Ne pro digi výstup, tak to myslím nepoznáš (ta zvukovka nic nedělá, jen prostě pošle stream dat do výstupu, prakticky žádná přidaná hodnota).
mephis (25)|26.11.2014 08:30
Děkuji za informaci.
tdlmarek (1566)|26.11.2014 08:31
Pořád mi vrtá hlavou, čeho bys vlastně rád docílil. Co myslíš "kvalitnější kartou"?
IeMeL (95)|1.12.2014 11:08
Čo si myslíte o nasledovnej konfigurácii?:
MB: http://www.asrock.com/mb/Intel/Q2900-ITX/
Case: http://www.k24.sk/product/214987/Elektronika/Periferie_a_komponenty/Chieftec_IX_03B_OP_bez_zdroje.html?product_code.=OBCHIX03BOP
Zdroj: http://www.alza.sk/picopsu-80-dc-dc-80w-d312130.htm?kampan=heureka.sk_komponenty_skrinky-a-zdroje_pc-zdroje_podla-hlucnosti_0-db-pasivne-chladenie
Adaptér: http://www.mame.sk/avacom-nabijeci-adapter-pro-notebook-100-240v-12v-4a-48w-pro-lcd-monitory_d276249.aspx
RAM: 2x http://www.lenovoonline.sk/2gb-pc3-10600-ddr3-1333-low-halogen-sodimm-memory-p9971

Bez HDD, s 4GB RAM sme na sume 180EUR, čo sa mi zdá za túto konfiguráciu veľmi prijateľné.
Odrádza ma však informácia, ktorú som sa dočítal na niektorom fóre, že tento procesor, rovnako ako N2820 a aj E3815 neumožňuje upscaling použitím Lanczos3. Je to dôvod, prečo dať od tejto konfigurácie ruky preč?
tdlmarek (1566)|1.12.2014 11:55
Pokud se nepletu, tak ta case se prodává i ve variantě se zdrojem/adaptérem (http://www.czc.cz/chieftec-compact-series-ix-03b-90w-90w-cerna/144228/produkt). Myslím, že to vychází i levněji, než si to skládat sám (ale nepřeváděl jsem si tvoje ceny do CZK, abych si to ověřil), a člověk s tím nemusí laborovat.

Na desce jsem nenašel CIR header, pokud bys náhodou chtěl používat klasické dálkové ovládání. Taky je důležitá informace, jaký OS/software na tom plánuješ provozovat.
IeMeL (95)|1.12.2014 12:33
Máš pravdu, vychádza to lacnejšie. Nie je však ten zdroj s ventilátorom? Z toho popisu a ani z obrázkov to nie je jednoznačné. Tomu by som sa radšej vyhol.

Ak by som sa do toho dal, tak by som určite zvažoval openelec. Ten CIR by mi až tak veľmi nechýbal, zapnem ručne a ovládanie vyriešim iným bezdrôtovým spôsobom.
tdlmarek (1566)|1.12.2014 12:47
Určitě ne. Ten "zdroj" je stejně jako tvé PicoPSU pouze DC/DC měnič, akorát zde ve formě celé destičky v přední části skříně. K tomu je v krabici přibalen ještě zmiňovaný 90 W adaptér. Zde je kdyžtak recenze s fotkou, jak to vlastně vypadá:
https://www.svethardware.cz/recenze-chieftec-ix-03b-90w-miniskrin-s-dc-zdrojem/39266-3

Pro OpenELEC mi osobně 2x 2 GB paměti přijde docela zbytečné. A taky bych asi volil jiný model, než zrovna Lenovo (což bude stejně jen přeznačená paměť do někoho jiného). Ale tohle ber jako vyloženě subjektivní postřeh, protože je pravda, že z multimediálních možností XBMC využívám naprosté minimum.

EDIT: I když teď znovu koukám na cenu těch pamětí ... to je nějak podezřele levné, ne?
IeMeL (95)|1.12.2014 13:00
4GB som zvolil, len z dôvodu, že tá LENOVO RAM je taká lacná a aj pre prípad, že by som časom z nejakého dôvodu potreboval prejsť na Win. Čo však s tým upscalingom?

Tá skrinka so zdrojom je teda určite lepšia voľba a aj cenu celej zostavy to zníži o cca 10EUR.