Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Spolehlivost HDD

StD (8612)|13.5.2014 22:05
[QUOTE=vivid.sk;489056]...nieje mozne vychladit cokolvek na nizsiu teplotu, ako je teplota okolia (vzuchu, ktorym sa ochladzuje)...[/QUOTE]

Tak to jsi halt nikdy nebyl v aerodynamickém tunelu, kde je pro měření nejrůznějších sil a odporů právě tohle rozhodující. Nepodceňuji tvé jiné znalosti, ale v tomto jsi laik. A během mých osmi let ve výzkumáku (leteckém) se právě podobné věci (na zakázku pro různé výrobce i statických předmětů) měřily.

P.S. A tyhle klece na pevné disky nejsou ve svém výsledku nic jiného než miniaturní [HL]aerodynamický tunel[/HL].
vivid.sk (11472)|13.5.2014 22:53
[QUOTE=Ivo Mašek;489064]Takže ať si každý myslí co chce[/QUOTE]
Na fore si moze napisat kazdy co chce, ale jedine dokazmi (resp faktami) su tvrdenia obhajitelne. Ja som hodil rukavicu, ak si za svojimi slovami stojis, nechapem v com je problem.
Ak na forum napisem nieco ja, nemam problem - pokial to je v mojich silach (nech to je cokolvek), argumenty dokazat. Pokial v niecom nemam pravdu, nemam naopak priznat, ze sa mylim. V opacnom pripade je to ale len tvrdenie "slnko sa toci okolo zeme, lebo to takto vidi moje oko".

[QUOTE=Ivo Mašek;489064] i v létě nevyjdou nad 29 stupňů., v zimě i 27 stupňů[/QUOTE]
Uz len tento fakt nedava zmysel. Ak je v zime teplota v byte 22C a v lete je (extremna) teplota 28C (u mna som ale minuly rok nameral v jednom tyzdni 31C), tak nemozes mat rozdiely na diskoch 2 stupne, ked je rozdiel v teplote okolia sest. Jedine, ze by si disky skladoval niekde v pivnici, kde sa teplota zasadne nemeni.
StD (8612)|13.5.2014 23:15
[QUOTE=vivid.sk;489070]...[/QUOTE]

Nevím kde bydlíš, ale já to mám ověřené měření HDD z bytu panelák (1. patro orientace oken JJZ ve vzdálenosti 1- 2 metry PC od okna) 13 let a teď 9 měsíců panelák (7. patro, orientace okna JJV, vzdálenost od okna do 1 m). V prvním byla teplota cca o 2-3 stupně nižší, ale závislá na míře topení. Ve druhém naprosto stabilní teplota okolí zima/léto - 19 - 22° bez klimatisace (pod střechou v posledním patře). Výsledek - letos jsem téměř vůbec netopil, klimatizovaly mi to ty tři (3) počítače. :p;) A vůbec se nedivím těm nižším teplotám u mých SATA/IDE disků oproti SCSI. Ty mají jednou tolik otáček, tudíž nějakých pár stupňů víc, a ještě v tunelu se stabilním obtokem vzduchu? Koho by to logicky udivilo?

P.S. Teplota diskům neškodí tolik, jako dlouhodobě nedostatečné napájení. Než teplotu, to si raději hlídám stabilitu +12 Volt zdroje(ů) - točí se mi těch disků tady 19.
vivid.sk (11472)|14.5.2014 00:06
[QUOTE=StD;489072]stabilní teplota okolí zima/léto - 19 - 22°[/QUOTE]
Myslim, ze nebyvam daleko. Ale kazdorocne aspon 1-2 tyzdne (vid minulorocny zaciatok augusta) pri vonkajsej teplote cca 37-38C je po tyzdni v panelaku "prijemnych" 29-30C vovnutri. V tomto case je pre porovnanie v rodinnom dome cca 26C. Preto pisem, ze ti celkom zavidim, lebo takato stabilna teplota sa casto nevidi.
StD (8612)|14.5.2014 00:48
To dělá těch 30 cm polystyrenu na zateplené střeše... Asi jako černá burka v poušti taky "chladí".
Pytkin (7947)|14.5.2014 01:05
zrovna mi v diskovom poli odisiel seagate a ked som ho vymenil a zapol server , tak nejde dalsi seagate ..
vivid.sk (11472)|14.5.2014 01:29
[QUOTE=Pytkin;489078] tak nejde dalsi seagate .. [/QUOTE]
Davnesie (cca 8-10 rokov dozadu) som potreboval vypnut na vikend pracovny PC, ktory mi bezal v miestnosti dlhodobo 24/7. Bola planovana odstavka el, takze musel ist na vikend dole.
Pri zapnuti mi rovnako nepochopitelne odisiel disk. Zrejme to vychladnutie disku nespravilo dobre, inak si to vysvetlit neviem.
Pytkin (7947)|14.5.2014 01:38
jo toto je tiez server co bezi v normalnej miestnosti , nie v serverovni .. disk sa vobec nehlasi , tak klonujem rovnaky , co bezi , a skusim vymenit elektroniku .. snad to pojde ..
Ivo Mašek (10205)|14.5.2014 07:36
[QUOTE]Na fore si moze napisat kazdy co chce, ale jedine dokazmi (resp faktami) su tvrdenia obhajitelne.[/QUOTE]
Ne, takhle to není (ale k tomu poznání každý dojde časem, věkem). Já sem si ten box pořídil pro sebe (ne pro nikoho jiného) a to z důvodů perfektního chlazení HDD. Já jsem nehodil žádnou rukavici, já jsem zde pouze přišel se svými poznatky (a jak sis mohl všimnout, i ostatní, kteří podobné boxy používají, mají stejné poznatky) z praxe (z mnohaleté praxe). Já jsem sem nenapsal svůj post proto, abych někomu něco dokazoval a přesvědčoval ho o své pravdě. Já myslím, že tu za ty dlouhé roky mám renomé člověka, který nelže, nevymýšlí si a nehraje falešnou hru, ale že tu vždy uvádí postřehy z vlastní praxe, nikoli nějakou teorii někde vyčtenou.
Já mám vyzkoušeno, že ten box umí nádherně uchladit HDD v něm umístěné (ostatní, kteří podobný box mají to ví také) a já toho využívám. Pro sebe, ne pro nikoho jiného. Jestli má někdo (kdo podobný box ani nevlastní) na to opačný názor, nesouhlasí se mnou - no to je jeho problém, jeho starosti s přetopenými HDD, jeho peníze. Ne moje ! Já mám vyřešeno k mé plné spokojenosti. Fakt jsem už vyrostl z nějakého dokazování a následného prokazování mých důkazů a tak podobně pořád dokolečka. Mě je fuk, zda mě někdo věří, či nikoli. To je problém těch jiných, ne můj. Já mám problém už dávno vyřešený.
:-)
Apropó: bydlím v zatepleném paneláku, na úpatí hor, kde neexistuje bezvětří. V zimě si logicky přitápím (ani to zateplení není všemohoucí, i když je to hodně znát) a v létě mám pootevřená okna (což je ve vedrech logické)
KamilZ (10277)|29.7.2015 19:56
Aktuální info o poruchovosti HDD za 2Q/2015:
[spoiler][/spoiler]

Detailní rozbor: https://www.backblaze.com/blog/hard-drive-reliability-stats-for-q2-2015/
Wintermute (265)|30.7.2015 13:04
V Synology mi čerstvě odešel nechvalně známý 3TB Seagate ST3000DM001 po cca 3 letech provozu v mírné zátěži. Začalo to zjištením prvních vadných sektorů, jejichž počet během 3 měsíců vystoupal k ~8000. Nakonec disk za provozu vypadl z RAIDu a nedetekuje se v Synology ani PC. Po zapnutí napájení roztočí plotny, opakovaně zacvaká hlavičkama, vypne motor a končí...

Zachránil mě RAID mirror, druhý disk je ovšem stejný model jen jiná série z jiné továrny, ale dost možná je to taky časovaná bomba. Nic moc situace :-(
Pytkin (7947)|30.7.2015 23:46
mne nedavno odisiel zeleny WD .. vyreklamovany .. novy je rovno od uvodu daky divny .. nemam rad WD disky ..