Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Nejlepší MMC pro rok 2013/14

jarino1978 (8045)|3.1.2014 22:16
Nemôžem písať nezaujato :-), ale jednoznačne NUC2. nie je o čom :-!!! Mám 8GB RAM, 60 Gb SSD a je to haleluja :-E
Heartwork (2358)|3.1.2014 22:37
[QUOTE=radek.kovacik;477995]
Když se vrátím k samotné podstatě MMC, tedy k hardware, jakou platformu byste doporučili v případě, že bych na tom chtěl mít XBMC a nic víc s tím neprovádět...[/QUOTE]
Kašlal bych na nějakou drahou hifi skříňku, NUC je tak malinký, že jej prostě někam zastrčíš.

Pokud bys trval na pasivní variantě (taky jsem ji požadoval, ale zatím mě žádný hluk neruší), tak bych to časem přestrojil do pasivní Akasa Newton H za pár korun:
http://www.akasa.com.tw/update.php?tpl=product/product.detail.tpl&no=181&type=Chassis&type_sub=NUC&model=A-NUC03-A1B

Pokud mohu doporučit, tak kup novější NUC s Haswellem:http://stolni-pocitace.heureka.cz/intel-nuc-d34010wyk/
Dostaneš perfektních 23,976 a jako bonus IR na čelním panelu.



Dovnitř dáš nějaký malý mSATA SSD + 4 GB paměti, nahodíš OpenELEC a za 15 minut máš hotovo.
Vlastně pokud nemáš (např. Harmony), budeš potřebovat ještě nějakou dálku.

Nějaká hloupá MMC krabička se tomu nemůže rovnat. :)
Jsem navýsost spokojen.
tdlmarek (1566)|3.1.2014 23:59
[QUOTE=Heartwork;478199]Vlastně pokud nemáš (např. Harmony), budeš potřebovat ještě nějakou dálku.[/QUOTE]
Sice jsem to testoval jen pár hodin, ale on na běžné používání bohatě stačí i smartphone s příslušnou aplikací. Samotného mě překvapilo, jak dobře to reaguje. Samozřejmě to není řešení pro každého, jen to zmiňuji jako existující alternativu.
RossiD (1271)|4.1.2014 12:17
Na smartphone existuje jedna z nejlepších aplikací pro ovládání XBMC a tou je Yatse:



https://play.google.com/store/apps/details?id=org.leetzone.android.yatsewidgetfree
radek.kovacik (267)|4.1.2014 12:20
[QUOTE=Heartwork;478199]Jsem navýsost spokojen.[/QUOTE]
Toto tvoje prohlášení mě docela překvapilo, s ohledem na to, co jsi s tím zažil při uvádění do provozu (dokonce to málem putovalo zpátky k prodejci... ;))

Na webu INTELu jsem si všiml, že existuje verze NUC s podporou úložného zařízení (harddisku nebo SSD), jenom jsem nepochopil, v čem ta podpora spočívá. Jestli tím pouze myslí tu zvětšenou krabičku nebo jestli jsou tam i nějaké další přípojné body, např. SATA.

Co se týká hluku, na tom bych až tak nemusel bazírovat, ale nevím, co by to udělalo v případě, že bych tu krabičku položil třeba na satelit. Jestli by to kvůli ventilátoru třeba nezačalo drnčet (rezonovat).

Takže 4 GB paměti by mělo pro XBMC stačit i s ohledem na budoucí verze, které pravděpodobně budou nabobtnávat? Jak velký SSD by byl vhodný opět s ohledem na budoucnost (stačil by [odkaz, pro zobrazení se přihlaste])?

Co se týká ovládání, jaké je nejvhodnější? Je lepší klasická dálka ve stylu Harmony One nebo nějaké multimediální DO i s klávesnicí QWERTY (nebo dokonce i s touchpadem)? Nebo raději smartphon? S těmito věcmi nemám vůbec zkušenost, protože všechny DO, které doma používám, jsou původní od každého jednotlivého přístroje.
RossiD (1271)|4.1.2014 12:27
S Harmony One nemůžeš dle mne udělat žádnou chybu, je to všestranné DO které využiješ naprosto všude - o hromadném spouštění zařízení pomocí maker ani nemluvím .... Kvalita výrobku je na velmi dobré úrovni, zakoupil jsem jej hned když se před lety objevil na trhu a funguje denně bez problémů dodnes.
Heartwork (2358)|4.1.2014 13:01
[QUOTE=radek.kovacik;478265]Toto tvoje prohlášení mě docela překvapilo, s ohledem na to, co jsi s tím zažil při uvádění do provozu...[/QUOTE]
Začátky bývají těžké, vždyť to znáš... :)

NUC s Haswellem byl v době mého nákupu HOT novinka, takže jsem si musel, jako každý průkopník, zažít porodní bolesti.
Abych to zařízení mohl využívat jak požaduji (Openelec, Harmony...), musím i nadále používat např. alpha verze Openelec Gotham, ve kterých jsou již integrovány opravy pro požadovanou funkčnost tohoto zařízení + pro funkčnost Harmony musím vytvořit jeden config (autostart.sh), jinak Harmony nereaguje - tato oprava by musela přijít od Intelu (nový Bios) a týká se jen provozu zařízení na linuxu, ve Windows to má Intel pochopitelně ošetřené. :)

To jsou už jen takové snadno řešitelné drobnosti, které ti pak vyváží samotný a celkem luxusní provoz tohoto zařízení.

SSD co linkuješ bohatě stačí, ale je zbytečně drahý - stačí i toto:
http://pevne-disky.heureka.cz/adata-sp310-32gb-asp310s3-32gm-c/

Paměť stačí 4GB, jen si dej případně pozor, aby byla 1.35V nebo dual voltage 1.35V/1.5V, nikoli jen 1.5V. Dal jsem tam 4GB Crucial.

O větším disku i paměti je vhodné přemýšlet pouze v případě, že bys na tom chtěl provozovat Windows (nemám zájem).

Harmony One je pecka, ale asi už ho neseženeš, nějakou alternativu snad ještě ano - bez Harmony luxusu už by se mi žilo špatně. :)
vivid.sk (11472)|4.1.2014 13:33
[QUOTE=Heartwork;478281]O větším disku i paměti je vhodné přemýšlet pouze v případě, že bys na tom chtěl provozovat Windows[/QUOTE]
Ani koli tomu nie je nutny vacsi HDD ani viac RAM. Win7/32bit ti z disku zoberie cca 15GB (po case, dalsich SP a aktualizaciach rataj ~ 30GB). Pre XBMC obrazkove kniznice si tiez zapocitaj par GB.
Viac RAM vyznam nema, 32bit OS ho nevyuzije, naviac XBMC/foobar2000 je 32bit - nema vyznam instalovat 64bit OS (aj ked sa urcite najdu jedinci, ktori maju opacny nazor).
Pokial tam nechces mat nic ine, len XBMC, postaci 40GB HDD, napriek tomu by som zobral 60/64GB, mas tam do buducna rezervu.
puschpull (921)|4.1.2014 18:07
Vzhledem k problémům, které řeším s Xtreamer Pro (ve vedlejším threadu) začínám si mapovat trh.
Zatím mám nástřel s dvěma produkty:
Dune HD TV102
http://www.eurostar-ostrava.cz/cs/produkt/1957-tv-102/?katID=432
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
MEDE8ER MED 600 X3D
http://www.eurostar-ostrava.cz/cs/produkt/1964-med-600-x3d/?katID=435#
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

... někdo tu psal že raději Sigma Designs než Realtek
takže má ten Dune HD TV102 nějaký zásadní nedostatek ? (míním používat u TV jako krabičku na domácí síti. Potřebuji aby uměl přehrávat data s HDD na PC v síti, aby uměl mkv 1080p včetně korektních a kvalitně zobrazených titulků)
Děkuji
Heartwork (2358)|4.1.2014 18:24
[QUOTE=puschpull;478319]
... někdo tu psal že raději Sigma Designs než Realtek
[/QUOTE]
To sem psal já a důvod je prozaický - Realtek neumí korektně autoframerate 24/50/60 Hz, takže je nutné přepínat 50/60 Hz ručně, jako si (sem) to měl na Xtreameru - dokázal jsem s tím žít, ale už bych to nechtěl. Našli i se i tací, kteří nic nepřepínali a ani si nestihli všimnout, že jim to nepřehrává korektně. :)

Pokud bych si už musel vybrat, tak určitě raději něco se Sigma Designs, tedy Dune.
puschpull (921)|4.1.2014 18:26
Má tady někdo ten Dune HD TV102 ?
Heartwork (2358)|4.1.2014 18:38
jarino1978 (8045)|4.1.2014 19:04
[QUOTE=puschpull;478319]Vzhledem k problémům, které řeším s Xtreamer Pro (ve vedlejším threadu) začínám si mapovat trh.[/QUOTE]

ja by som sa osobne na to vykašlal a išiel len cestou HTPC, čo by znamenalo NUC2 + XBMC. Nič lepšie nikto nevymyslel .:-)- Možno sa ti to na prvý pohľad zdá málo user friendly, ale je to triviálne a hlavne všetko beží tak, ako by malo. Podľa mňa by si toto riešenie určite neobanoval.
Rovnako ako ty som uvažoval začiatkom aj ja. Ale som rád, že aj za pomoci tohoto vlákna som chvalabohu názor otočil o 180 stpňov :-!!!
puschpull (921)|4.1.2014 19:08
jarino1978 : myslíš jako třeba toto?:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
tam se musí ještě dokoupit paměť a SSD aby to bylo funkční, ne ?
jarino1978 (8045)|4.1.2014 19:14
RoPo (6061)|4.1.2014 19:42
[QUOTE=puschpull;478338]jarino1978 : myslíš jako třeba toto?:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
tam se musí ještě dokoupit paměť a SSD aby to bylo funkční, ne ?[/QUOTE]

To je stará verze NUCu (první generace). Tu bych kvůli chybějicímu IR nepořizoval. Popsal jsem tady o NUC2 toho dost. Toto vlákno jsi pročetl?

Já mám [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] + SSD a + jeden modul 8GB RAM (jeden modul proto, protože pořízený NUC mohu v budoucnu použít jako standardní PC - paměti není nikdy dost se 64bit OS - a případně rozšířit o další modul)
radek.kovacik (267)|5.1.2014 18:05
[QUOTE=Heartwork;478281]musím i nadále používat např. alpha verze Openelec Gotham[/QUOTE]
Co to je a kde se to dá najít? To nejde používat některý z těch běžných buildů?

Sorry za blbý dotaz, ale v čem jsou ty výrobky řady Harmony tak zvláštní? V čem se liší třeba oproti tomu Arcticu, co má Jarino1978?
Nevadí, když ty dálky mají IR ovládání, není lepší radio?
Heartwork (2358)|5.1.2014 18:46
Asi jde, ale nebudou tam pravděpodobně zahrnuty opravy (fix) potřebné pro bezproblémový chod tohoto nového hardwaru (NUC2). Psal jsem o tom pár stránek zpátky, najdi si to.
Gotham je nová verze XBMC (13), současná je Frodo (12).
Tuto mírnou komplikaci ber jako daň za to, že s OpenELEC nemusíš instalovat žádný operační systém.

Stable build Gotham ještě není, proto používám alpha verze, které si můžeš stáhnout např. zde:
http://xbmcnightlybuilds.com/category/openelec-generic/

K dnešnímu datu je aktuální verze OpenELEC-Generic (x86_64) – r16822-gc7036c3.
Verzi pro Intel ani nestahuj, samostatný Intel build se již nadále nedělá, začlenili ho do verze Generic.


Harmony vs zbytek světa, to je jako nebe a dudy.

http://www.youtube.com/watch?v=8f8yO_Dps1M
http://www.youtube.com/watch?v=wIsMsNA_ylk
http://www.youtube.com/watch?v=4Vqm5zLcGhE

Jeden ovladač na všechny přístroje + hlavní motorem jsou tzv. aktivity neboli přechod / zapnutí / vypnutí všech potřebných přístrojů pro danou aktivitu jedním stiskem.

Sorry za stylizaci, pral jsem se s tím, ale nejde to editovat - zase mi tady zlobí v Opeře ten váš editor zpráv. :-!!!
radek.kovacik (267)|6.1.2014 10:30
Ještě několik dotazů ohledně NUC2 a XBMC:

1. Dá se NUC rozšířit o wifi a případně o Blu-Ray mechaniku (máte nějaký tip na dobrou a spolehlivou wifi kompatibilní s NUCem)?
2. Nemá tady někdo praktickou zkušenost, jak to s wifinou chodí, zda je použitelná i při přehrávání datově náročnějších filmů (tím mám na mysli, zda si XBMC data stahuje předem do cache nebo zda to běží pouze ve stylu on the fly a když dojde ke krátkodobému výpadku dat, tak se to sekne).
3. Zvládá XBMC kompletní češtinu včetně názvů souborů nebo místo diakritických znamének v souborech zobrazuje nesmysly?
RoPo (6061)|6.1.2014 10:41
wifi - Ano lze. NUC má integrované 2 antény a stačí vložit mPCIe kartičku
BD - USB mechnika nebo počkat na skříňku, která bude mít místo pro BD mechaniku. NUC2 má interní SATA datový a napájecí konektor právě pro BD či HDD

wifi mohu odzkoušet. Několik nevyužitých kartiček se mě doma povaluje. Chová se stejně jako standardní jiné wifiny, protože se jedná o notebookové mPCIe kartičky. Tzn. jak s ní cvičí driver a systém, tak se chová. Obdobně jako v notebooku.

Diakritivká znaménka (nábodeníčka) v XBMC jsou bez problémová.
radek.kovacik (267)|6.1.2014 12:20
RoPo:
Jestli by jsi tu wifi mohl zkusit, byl bych rád. Jak už jsem psal, jedná se mi o plynulost přehrávání při náročnějších bitratech, tedy zda XBMC ukládá do paměti (jako např. na Youtube) nebo zda co stáhne, to rovnou přehraje a když přijde výpadek, tak má uživatel smůlu.
RoPo (6061)|6.1.2014 13:12
[QUOTE=radek.kovacik;478577]RoPo:
Jestli by jsi tu wifi mohl zkusit, byl bych rád. Jak už jsem psal, jedná se mi o plynulost přehrávání při náročnějších bitratech, tedy zda XBMC ukládá do paměti (jako např. na Youtube) nebo zda co stáhne, to rovnou přehraje a když přijde výpadek, tak má uživatel smůlu.[/QUOTE]

Nevím jestli ti to stejně k něčemu bude. Wifi se chová stejně jako na notebooku. Nehledě na to, že NUC mám asi 1m od routeru, takže rychlost pojede naplno dle standardu bez snižování rychlosti. Wifi kartičky mám jen standardu G. Standard N mám v noteboooku, který by byl pro otestování lepší.
radek.kovacik (267)|6.1.2014 13:35
Bude mi to k tomu, že se můžu na základě praktických zkušeností rozhodnout, zda wifi (a potažmo i NUC) pořizovat nebo ne. V tuto chvíli totiž nemám v obýváku natažený kabel a pokud by to bylo nutnou podmínkou pro použitelnost XBMC, tak bych nemusel pořizovat ani NUC, protože s tím kabelem to zatím nevidím dobře.
Pokud se XBMC chová na všech platformách stejně (což by asi mohl), tak by to stačilo testovat na notebooku. Co se týká vzdálenosti od routeru, můžeš notebook přenést někam, kde to půjde přes dvě stěny (případně ještě přes strop), abys mu ten přenos vzduchem ztížil a aby se pořádně zapotil.
RoPo (6061)|6.1.2014 13:51
Na notebooku XBMC nainstalovaný nemám. XBMC mám jen na NUCu. Přenášet někam NUC bez TV je jaksi k ničemu. Mohl bych však vzít NUC a připojit jej k různým TV v druhém patře. Mám však cca. 0,5m železobetonové stropy a to je stopka pro wifi celkem velká. Také má určitě jiný router než ty Asus RT-AC68U.

Nemůžeš si vzít notebook, nainstalovat XBM a vyzkoušet přímo doma ve svých podmínkách? To je přeci nejlepší ne?
jaydoo (542)|6.1.2014 17:49
Riešite tu sieťové veci. Proste a jednoducho kabel je kabel. Rýchlosť Wifi pripojenia klesá so vzdialenosťou a prekážkami. NUC je normalny PC aj s jeho prednosťami aj neduhmi. Takze ak ho budes mat za dvoma stenami, tak ti to moze aj pekne nestihat.
tdlmarek (1566)|6.1.2014 18:08
Ten dotaz je podle mě špatně položený. Neřeší se tu síťové věci (protože Wi-Fi má doma každý jinou - záleží na zařízeních, umístění, zarušení, materiálu zdí, ...), ale spíš cashovací možnosti XBMC. V téhle oblasti totiž existuje obrovský rozptyl, některé playery se cuknou i na běžné síti jakmile dojde k nějakému drobnému výpadku třeba při čtení souboru, zatímco například takové VLC zvládne plynule přehrávat film i přes 3G za jízdy autem.

Obecně vzato XBMC cashování v nejnovější verzi podporuje, dokonce umožňuje i určitou konfiguraci:
http://wiki.xbmc.org/index.php?title=HOW-TO:Modify_the_video_cache

Jak to však v praxi funguje nebo nefunguje, s tím bohužel neporadím, jelikož to nemám otestované.
radek.kovacik (267)|6.1.2014 18:50
[QUOTE=RoPo;478590]Nemůžeš si vzít notebook, nainstalovat XBM a vyzkoušet přímo doma ve svých podmínkách? To je přeci nejlepší ne?[/QUOTE]
To by bylo nejlepší, ale není na čem. Notebook nemám a nemám ani vhodný film s vysokým bitratem.


Tdlmarek: Konečně někdo pochopil, o co mi jde...:-!!!
Heartwork (2358)|6.1.2014 23:24
[QUOTE=radek.kovacik;478621]Notebook nemám a nemám ani vhodný film s vysokým bitratem.
[/QUOTE]
Tak na DVD a Xvidy si kup nějaký player Ferguson - ještě na tom vyděláš. :)
pbs1999 (16)|7.1.2014 01:50
Stojím před podobným problémem - pořídil jsem maličký NAS (QNAP) a hledám optimální způsob, jak přehrávat filmy. Mám LCD Samsung, a ten umí přehrávat i .mov, ale neumí DTS zvuk (jen AC3) - tyto filmy ani nespustí. Takže nyní musím každý film předělat, než se na něj podívám. Sice je v plánu nová TV, ale není zaručeno, že bude umět DTS nebo dokonce DTS HD zvuk. A tak MMC mi přišlo jako rozumná (i cenově) volba. Ale všichni se přiklánějí k NUC2. Ale zde jsem si všiml, že není digitální audio výstup (koax nebo optika). To znamená, že netuším, jak propojit starší AV receiver Sony (ještě před HDMI érou) s NUC2 - tedy aby zvuk šel přes AV hifi. Opravdu NUC2 nemá takový výstup? Potom je návrat k MMC s digitálním výstupem asi jedinou cestou, pokud nepůjdu cestou pořízení i nového AV receiveru (i to je v plánu, ale aby to nebylo klasické - chci jen ponožky a odejdu s kompletním oblekem :) ) - nebo jsem něco přehlédl?
Když si pořídím NUC2 ke stávající TV, a film bude s DTS zvukem, můžu to nastavit tak, aby výstup zvuku nebyl DTS ale něco jiného? (to se mi sice moc nelíbí, ale teoreticky je to taky cesta, nevím zdali to bude podporovat vícekanálový zvuk). Díky za osvětlení problematiky...
vivid.sk (11472)|7.1.2014 01:58
kym kupis AVR s HDMI, dovtedy moze posluzit nieco taketo:
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste] (predpokladam, ze DTS a DD vystup postacuje)
RoPo (6061)|7.1.2014 09:02
[QUOTE=radek.kovacik;478588]Bude mi to k tomu, že se můžu na základě praktických zkušeností rozhodnout, zda wifi (a potažmo i NUC) pořizovat nebo ne. V tuto chvíli totiž nemám v obýváku natažený kabel a pokud by to bylo nutnou podmínkou pro použitelnost XBMC, tak bych nemusel pořizovat ani NUC, protože s tím kabelem to zatím nevidím dobře.
Pokud se XBMC chová na všech platformách stejně (což by asi mohl), tak by to stačilo testovat na notebooku. Co se týká vzdálenosti od routeru, můžeš notebook přenést někam, kde to půjde přes dvě stěny (případně ještě přes strop), abys mu ten přenos vzduchem ztížil a aby se pořádně zapotil.[/QUOTE]

Vyzkoušel jsem wifi kartici co mám doma, ale má chipset Broadcom a pro něj bych musel překompilovat OpenELEC.
V OpenELECu funguje (jsou sestavené ovladače v kernelu) wifi kartice s BT a to Intel Centrino Advanced N 6235, tu ale momentálně nemám. Mám ještě vyšší model centrina a opět by bylo potřeba sestavit OpenELEC s danými ovladači. Takže toto ti nevyzkouším.

---------- Doplněno v 09:02 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 08:58 ----------

[QUOTE=pbs1999;478671]Stojím před podobným problémem - pořídil jsem maličký NAS (QNAP) a hledám optimální způsob, jak přehrávat filmy. Mám LCD Samsung, a ten umí přehrávat i .mov, ale neumí DTS zvuk (jen AC3) - tyto filmy ani nespustí. Takže nyní musím každý film předělat, než se na něj podívám. Sice je v plánu nová TV, ale není zaručeno, že bude umět DTS nebo dokonce DTS HD zvuk. A tak MMC mi přišlo jako rozumná (i cenově) volba. Ale všichni se přiklánějí k NUC2. Ale zde jsem si všiml, že není digitální audio výstup (koax nebo optika). To znamená, že netuším, jak propojit starší AV receiver Sony (ještě před HDMI érou) s NUC2 - tedy aby zvuk šel přes AV hifi. Opravdu NUC2 nemá takový výstup? Potom je návrat k MMC s digitálním výstupem asi jedinou cestou, pokud nepůjdu cestou pořízení i nového AV receiveru (i to je v plánu, ale aby to nebylo klasické - chci jen ponožky a odejdu s kompletním oblekem :) ) - nebo jsem něco přehlédl?
Když si pořídím NUC2 ke stávající TV, a film bude s DTS zvukem, můžu to nastavit tak, aby výstup zvuku nebyl DTS ale něco jiného? (to se mi sice moc nelíbí, ale teoreticky je to taky cesta, nevím zdali to bude podporovat vícekanálový zvuk). Díky za osvětlení problematiky...[/QUOTE]

Místo NUC2 od Intelu lze použít Gigabyte Brix (psal jsem o něm také). Ten má digitální koaxiální výstup vyvedený jackem. Ale zase nemá integrovaný IR přijímač.

XBMC umí DTS downsamplovat např. na 2.0. NUC2 má analogový audio výstup řešený jackem.
radek.kovacik (267)|7.1.2014 11:05
[QUOTE=Heartwork;478653]Tak na DVD a Xvidy si kup nějaký player Ferguson - ještě na tom vyděláš.[/QUOTE]
To sice asi jo, ale Ferguson (předpokládám) nemá XBMC a já když už bych do toho šel, tak bych chtěl, aby to bylo všestranné a ovladatelné třeba i smartphonem.

RoPo:
I když jsi to nakonec nevyzkoušel, přesto díky za snahu. Díval jsem se na ta nastavení XBMC, na které tu dal odkaz tdlmarek a myslím si, že by to mohlo zvládnout i nekontinuální datové spojení (alespoň dočasně, než vyřeším kabelové připojení).
pbs1999 (16)|8.1.2014 09:46
Díky za tip. Mezitím laboruju, a možná to sem nepatří, ale zkusím se zeptat - když si na mém notebooku v přehrávači (Media player, VLC, cokoli) pustím mkv s DTS zvukem, tak na HDMI výstupu je zvuk PCM 16 bit, 2ch, 48k - protože to nepouští na výstup obraz a zvuk filmu, ale to co zpracuje a zobrazí notebook. Asi se zeptám blbě, ale XBMC mi udělá to, že sice obraz přepracuje a pošle na výstup něco přepracovaného, nebo pošle ten originální obraz a TV si s tím má poradit? Zvuk tedy by měl poslat originální, tedy když je vybraná zvuková stopa DTS, tak na HDMI bude taky DTS. Tohle asi žádný přehrávač v PC neumí, poslat originál zvuk na HDMI?

A když jsme u toho obrazu - zdá se mi, že i u přehrávání na notebooku (VLC, cokoli) jsou v některých mkv nepatrné trhání u filmů s 23,976 fps - tohle mi NUC2 s XBMC odstraní? Protože když potom pouštím film na TV z notebooku, tak i když nastavuju 23Hz, 24hz, 50, 59, 60, prostě cokoli, tak sice nkdy horší někdy stejné jako u notebooku, ale úplně ideální to ještě nebylo - může to být i díky způsobu zpracování obrazu přehrávačem, a opět XBMC může pomoci?
tdlmarek (1566)|8.1.2014 10:40
[QUOTE=pbs1999;478821]Asi se zeptám blbě, ale XBMC mi udělá to, že sice obraz přepracuje a pošle na výstup něco přepracovaného, nebo pošle ten originální obraz a TV si s tím má poradit?[/QUOTE]
Obraz ze posílá upscalovaný. Software na PC (ať už XBMC, nebo jiný přehrávač) má daleko větší možnosti ve zpracování obrazu, a proto je lepší TV posílat vždy 1080p bez ohledu na to, co bylo vlastně jeho zdrojem.

[QUOTE=pbs1999;478821]Zvuk tedy by měl poslat originální, tedy když je vybraná zvuková stopa DTS, tak na HDMI bude taky DTS. Tohle asi žádný přehrávač v PC neumí, poslat originál zvuk na HDMI?[/QUOTE]
Každý rozumný přehrávač to umí, ale většinou to není defaultní nastavení, ale je třeba v menu něco změnit. U MPC-HC, případně LAV filters je to otázka několika checkboxů.

Ještě malá vsuvka - jestli zvuk dekódovat, nebo posílat v nezměněné podobně je věčná otázka, nelze jednoznačně říct, co je lepší, co by se "mělo" použít. Troufnu si na takové zjednodušení, že bitstream je víc "bulletproof" - je menší šance, že software do toho zvuku sáhne a něco zkazí. Ale pokud si s nastavením dokážu opravdu vyhrát, tak dekódování do PCM umožňuje přehrávači např. jemně přizpůsobovat zvuk obrazu, což může být někdy žádoucí. V neposlední řadě je tu samozřejmě i fakt, že bitstream lze použít jen tehdy, pokud je na druhé straně zařízení (AVR), které jej dokáže dekódovat. Takže pokud mám např. kvalitní ale starší AVR bez podpory HD formátů, tak budu chtít DTS-HD a TrueHD dekódovat do 7.1 LPCM přímo v PC.

[QUOTE=pbs1999;478821]A když jsme u toho obrazu - zdá se mi, že i u přehrávání na notebooku (VLC, cokoli) jsou v některých mkv nepatrné trhání u filmů s 23,976 fps - tohle mi NUC2 s XBMC odstraní? Protože když potom pouštím film na TV z notebooku, tak i když nastavuju 23Hz, 24hz, 50, 59, 60, prostě cokoli, tak sice nkdy horší někdy stejné jako u notebooku, ale úplně ideální to ještě nebylo - může to být i díky způsobu zpracování obrazu přehrávačem, a opět XBMC může pomoci?[/QUOTE]
Podle mě sis jenom příliš zvykl na 3:2 pulldown na notebooku, který sice vytváří obraz o něco plynulejší, ale také zanáší nerovnoměrný pohyb. Trhání filmů ve 23.976 zobrazovaných 1:1 je správné, tak je ten film natočen, tak to vypadá i v kině - důležité je, že to jemné trhání je rovnoměrné. XBMC na tomto nic nezmění, jenom ti umožní jednoduchým způsobem (tzn. že ostatní přehrávače to při patřičném nastavení zvládnou také) přehrávat jakýkoliv materiál 1:1, tak jak to má být, bez nežádoucích úprav.


Trochu se mi zdá, že z XBMC děláš něco, co není. Je to pořád jenom obyčejný přehrávač na PC, bez ohledu na to, zda je nainstalován na Windows, nebo pod sebou má na míru vyladěný Linux. Ano, spousta věcí tam funguje automaticky, snadno se konfiguruje, i neznalý uživatel tak dostává de facto perfektně zkonfigurovaný přehrávač. Ale ve svých možnostech přehrávání se v ničem neliší např. od MPC-HC nainstalovaného ve Windows.
pbs1999 (16)|9.1.2014 14:23
[QUOTE=tdlmarek;478825]Trochu se mi zdá, že z XBMC děláš něco, co není. Je to pořád jenom obyčejný přehrávač na PC, bez ohledu na to, zda je nainstalován na Windows, nebo pod sebou má na míru vyladěný Linux. Ano, spousta věcí tam funguje automaticky, snadno se konfiguruje, i neznalý uživatel tak dostává de facto perfektně zkonfigurovaný přehrávač. Ale ve svých možnostech přehrávání se v ničem neliší např. od MPC-HC nainstalovaného ve Windows.[/QUOTE]
Díky moc za informace. Včera jsem trochu laboroval a mám dva okruhy problémů, klasicky - obraz a zvuk :). Přijde mi, že obraz asi bude jednodušší vyřešit, tak nejprve bych se zeptal na obraz.
Moje stávající testovací sestava - ntb Lenovo W520 s interním displejem 1920x1080 a s displayport výstupem, připojený přes redukci displayport->hdmi a přes HDMI kabel do TV Samsung LED UE40B6000.

Když připojím ntb k TV, tak ideální obraz na TV dostanu jen tehdy, když to připojím do HDMI-DVI vstupu, výstup z ntb je 1920x1080/60Hz, vstup je ještě navíc nutno pojmenovat jako PC nebo DVI. Pak je obraz 100% - když brouzdám, pustím si word, excel - tak to je dokonalý obraz. Tohle je asi jediná šance, kdy TV nezasahuje do vstupního obrazu a nedělá žádné zpracování. Jakmile změním výstupní frekvenci obrazu z NTB na jinou hodnotu než 60Hz (například 23,24, 29,30, 50, 59 Hz v ovladačích u grafické karty), tak vždy je obraz z ntb nějak přepracovávaný, a není tak ostrý a správný jako u varianty, kdy TV do toho nezasahuje. Na obyčejném textu je to zcela viditelný rozdíl.
Ale když pustím MPC-HC nebo jiný přehrávač, a mám na výstupu z ntb 60hz, tak prostě film je nekoukatelně trhaný. Ale je výborně koukatelný, když nastavím 24Hz na výstupu - pak ale nejde o obraz 1:1 z ntb, ale o trošku zpracovaný obraz televizí. A to interní zpracování nedokážu vypnout - a zdá se mi podle manuálů, že ani nejnovější řady LED Samsung tohle neumí, aby při výstupu z ntb 1920x1080/24Hz nedělaly interní zpracování signálu a jen to pustily na výstup.

Podle tohoto tedy nedokážu dostat obraz z ntb na TV přesně 1:1 když chci pouštět 1920x1080/24Hz z ntb. Nebo je nějaká cesta, jak to udělat?

A potom když tedy budu uvažovat o NUC2 s XBMC, tak může to fungovat tak, že při přehrávání filmu to zapne výstup 1920x1080/24Hz, a když se nebude přehrávat, tak to přepne na 1920x1080/60Hz? Díky moc za info.
tdlmarek (1566)|9.1.2014 15:17
Pokud je to skutečně takto a nechybí nějaké nastavení např. v ovladačích grafické karty (obvykle je třeba přizpůsobit overscan/velikost obrazu), tak zde bohužel neporadím. Co popisuješ je totiž záležitost konfigurace/vlastností Samsung TV a do nich "nedělám".
whitesak (406)|10.1.2014 11:23
[QUOTE=pbs1999;478958]A potom když tedy budu uvažovat o NUC2 s XBMC, tak může to fungovat tak, že při přehrávání filmu to zapne výstup 1920x1080/24Hz, a když se nebude přehrávat, tak to přepne na 1920x1080/60Hz? Díky moc za info. [/QUOTE]
Mozna moje info nepomuze, s NUC zkusenosti nemam, ale pouzivam Raspberry PI + XBMC (openelec) a dale mam MMC Xtreamer SW3.
Je to jednoduche. Aby se netrhal obraz u filmu a aby se "co nejmene zpracovaval" po ceste je nutno aby komponenty umely nasledujici:
- TV musi umet rezim "Scan Only" (pouze skenovani). Nevim jak Samsungy, ja mam LG a ta to umi. Neboli - pouze posloucha co ji tece na HDMI vstup a podle toho zobrazuje a nic neprepocitava.
- Videokarta u prehravace (MMC, PC,...) musi podporovat snimkove frekvence jako maji filmy (filmy), ktere poustis. Neboli pripadaji v uvahu 24 (23,97) Hz, 50Hz, 60Hz.
- Idealni je, kdyz SW ktery prehrava a vyuziva onu videokartu, umi prepinat (tedy ovladace karty to musi taky umoznovat) vystupni snimkovou frekvenci podle zdroje (filmu co jede).
- Raspberry s openelec (XBMC) to umi a tedy bez problemu dle filmu prepina vystupni snimkovou frekvenci na HDMI vystupu mezi 24/50/60. Stejne tak TV pak reaguje na svem HDMI vstupu a zobrazuje (snímkuje) presne podle zdroje. Neboli - ABSOLUTNE ZADNE CUKANI a film je naprosto plynuly. I pri 24p samozrejme. Tedy neni normalni ze to cuka jak pise tdlmarek. 24 celych snimku (progresivne) za sekundu lidske oko vnima plynule. Pokud to cuka, tak je to problem v systemu a nekde je chyba (nekde neco nekde prepocitava a asi ne dobre).
- Totez plati pro Xtreamer SW3. Take naprosto plynule prehravani. U XTR je pouze problem, ze automaticky prepina pouze 50/24 nebo 60/24, ale mezi 50 a 60 se musi prepnout rucne na DO

Jeste poznamka ke zminovanym pulldown (2:3) technikam. Toto se pouziva v prave v pripade toho prepocitavani obrazu mezi ruznymi zdrojovymi (vstupnimi) a vystupnimi frekvencemi. Napriklad: (kino=24 sn/s) do zobrazovace (TV NTSC 60hz neboli 30 pulsnimku/s). A tyto algoritmy prave zpusobuji ono "trhani" obrazu. Toto prepocitavani ma vsak smyl pouze pokud se cely retezec neumi prizpusobit zdrojove frekvenci. Typicky TV vysilani, ktere proste jede v PAL (25 pulsnimku/sec = 50Hz = 50i) nebo NTSC (30 pulsn/sec, 60i, 60Hz).

Zaverecna odpoved na otazku zda se NUC bude s XBMC prepinat do spravnych frekvenci dle filmu a bude tedy obraz plynuly? Nevim NUC nemam, rekl bych vsak, ze ano. Raspberry s XBMC to jak pisu umi a dela a obraz ma plynuly.
pbs1999 (16)|10.1.2014 11:32
[QUOTE=pbs1999;478958]Podle tohoto tedy nedokážu dostat obraz z ntb na TV přesně 1:1 když chci pouštět 1920x1080/24Hz z ntb. Nebo je nějaká cesta, jak to udělat?[/QUOTE]

Tak asi vítězství, hurá. Celý vtip je v tom, jak můj Samsung LED UE40B6000 přistupuje k obrazu z PC. Pokud jej přesvědčím, že jde o obraz z PC (dám HDMI do vstupu HDMI-DVI a nastavím název zdroje na "PC", nebo "DVI PC"), tak vidím obraz velmi dobrý (fonty textů) ale barevně trochu jiný, než když to samé dám do jiného HDMI vstupu nebo ten vstup pojmenuji jinak.
Je to o tom, že pokud si Samsung myslí, že jde o obraz z PC, tak vypne některé možnosti nastavení obrazu jako je Ostrost, Barva a další trochu speciální nastavení. Tím vypnutím myslím to, že tuto hodnotu nejde uživatelsky nastavit.
No a pokud to dám do jiného HDMI, a mohu uživatelsky měnit tyto parametry, tak stačí nastavit ostrost na 0 a mám obraz jako při nastavení PC.
A ještě jedno zjištění ohledně Samsung - pokud připojím notebook k HDMI-DVI vstupu a vstup pojmenuji "PC", tak TV přebírá i zvuk, pokud jej pojmenuji "DVI PC", tak televize nebere zvuk z HDMI...

Takže docílit stejný obraz jako je v případě PC vstupu 1920x1080/60Hz v jiném HDMI vstupu například pro 24Hz lze nastavením parametrů, které vstup PC nedovoluje měnit - typicky stačí ostrost na 0.
Heartwork (2358)|10.1.2014 11:59
[QUOTE=whitesak;479054]
Zaverecna odpoved na otazku zda se NUC bude s XBMC prepinat do spravnych frekvenci dle filmu a bude tedy obraz plynuly? Nevim NUC nemam, rekl bych vsak, ze ano. [/QUOTE]
A máš naprostou pravdu - ano je správná odpověď.
pbs1999 (16)|10.1.2014 12:44
Tak obraz je vyřešen, a teď zvuk - to asi bude větší oříšek. Zadání - pustím film na TV, chci slyšet zvuk z TV, když si pustím receiver, tak si klidně ručně ztlumím televizi a chci slyšet zvuk z hifi. Zvuk z hifi chci mít vždycky takový, jaký je u filmu - AC3, DTS atd. Na TV je omezení, že nezpracuje zvuk přes HDMI ve formátu AC3 nebo DTS. A i kdyby to zpracovala, předpokládám, že receiver vždycky bude umět více formátů než TV. Takže to znamená posílat do TV přepracovaný zvuk (třeba PCM klasický dvoukanál) a do receiveru origo AC3, DTS a podobně. Proč nechci mít vždycky při přehrávání čehokoli přes NUC zapnutý receiver? Na spoustu věcí a zejména pro rodinu stačí jen TV...
Potřebuju tedy 2 cesty, jak posílat zvuk - plnohodnotný zvuk do receiveru a zároveň překódovaný zvuk do TV. Co na to NUC nebo Rapsberry? je to možné, najednou na dvou zvukových výstupech mít dvě různé varianty? nebo jak to řešíte?
RoPo (6061)|10.1.2014 13:18
Stačí jen jedna cesta pro zapojení a to přes HDMI (o ostatních variantách podrobně psát nebudu). Mám jen jedno zapojení, které maximálně dostačuje přes HDMI - NUC -> AVR -> TV. Pokud chci zvuk z TV, tak nezapínám AVR (umí HDMI stand-by pass through). Pokud chci audio z AVR, tak na TV zvolím díky HDMI-CEC, že chci repro přes domácí kino. Pak repro se v TV vypne a zapne se AVR.

Při dvozapojení by jsi musel v XBMC, které by jsi pravděpodobně použil v NUC přepínat kudy má zvuk posílat ven (HDMI/audio digi. coax)
Heartwork (2358)|10.1.2014 13:34
[QUOTE=pbs1999;479065] Proč nechci mít vždycky při přehrávání čehokoli přes NUC zapnutý receiver? Na spoustu věcí a zejména pro rodinu stačí jen TV...[/QUOTE]
Tomu říkám sobectví, případně flagelantství. :)
Proč budeš týrat rodinu či dobrovolně trýznit sebe?! Copak jsou ta upocená reprochrastítka v TV použitelná na něco jiného, než na zasyčení nějakého systémového zvuku?
Nepřehraje to pořádně mluvené slovo, natož něco jiného - nebrat. Na tuhle oranici (cestu) bych se vykašlal.
pbs1999 (16)|10.1.2014 14:06
[QUOTE=RoPo;479073]Stačí jen jedna cesta pro zapojení a to přes HDMI (o ostatních variantách podrobně psát nebudu). Mám jen jedno zapojení, které maximálně dostačuje přes HDMI - NUC -> AVR -> TV. Pokud chci zvuk z TV, tak nezapínám AVR (umí HDMI stand-by pass through). Pokud chci audio z AVR, tak na TV zvolím díky HDMI-CEC, že chci repro přes domácí kino. Pak repro se v TV vypne a zapne se AVR.
[/QUOTE]

Díky, ale obávám se, že to nemůže fungovat. Ta část v AVR je jasná. Ale situace je ta, že televize neumí všechny formáty - pro jednoduchost neumí DTS. Takže mám film s DTS, nemám zapnutý AVR, přes HDMI mi jde do TV film s DTS zvukem - ale ten televize nepřehraje.... takže asi smůla...

---------- Doplněno v 14:06 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 14:02 ----------

[QUOTE=Heartwork;479075]Tomu říkám sobectví, případně flagelantství. :)
Proč budeš týrat rodinu či dobrovolně trýznit sebe?!
[/QUOTE]
:) souhlas, ale ono je to naopak. Já se nebudu týrat a vždycky si zapnu AVR. Ale manželka, ta to nesnáší - že to jsou velké efekty, a na romantické komedie ty "repro" v TV jí víc než dostačují :) - takže je to jinak - manželka do nechce :) A když si bude chtít něco sama pustit, tak to chce sama jen z TV....
whitesak (406)|10.1.2014 14:09
[QUOTE=RoPo;479073]Mám jen jedno zapojení, které maximálně dostačuje přes HDMI - NUC -> AVR -> TV.[/QUOTE]
Ano, to je to nejspravnejsi zapojeni.
Problem je v tom, ze pbs1999 pise, ze ma sice vyborny, ale stary AV receiver bez HDMI. Pokud tedy nechce kupovat novy receiver, tak moznosti zapojeni zvuku z mmc do receiveru je vice. Dle mne je nejlepsi hnat z mmc po HDMI do TV vsechno (tedy vcetne zvuku). MMC nastavit asi nejlepe na bitstream a TV propojit s AV optikou. To ze TV neumi DTS nemusi vadit, protoze to pres TV po te optice protece do AV, ktery to prehraje. A nemel by byt problem i s DTS-MA, protoze v tom pripade by melo do optiky prolezt DTS Core (tedy standardni DTS). Aspon takto se chova moje LG. Pokud by se chtelo poslouchat DTS i z TV, pak je nutno na mmc nastavit vystup z HDMI na PCM. Zde je to vsak odvisle od moznosti a schopnosti daneho mmc.
RoPo (6061)|10.1.2014 14:23
[QUOTE=pbs1999;479079]Díky, ale obávám se, že to nemůže fungovat. Ta část v AVR je jasná. Ale situace je ta, že televize neumí všechny formáty - pro jednoduchost neumí DTS. Takže mám film s DTS, nemám zapnutý AVR, přes HDMI mi jde do TV film s DTS zvukem - ale ten televize nepřehraje.... takže asi smůla...[/QUOTE]

Pak si zapni downsampling v XBMC. To není problém. Mimojiné, pokud používám NUC, tak vždy používám AVR už nejen právě kvůli DTS.
pbs1999 (16)|10.1.2014 15:35
Ahoj pánové, díky za náměty. Ještě to na jednu stranu zjednoduším - nákup nového AVR je v plánu, protože poté co mám NAS si chci poslouchat hudbu bez toho, abych kvůli tomu musel zapínat MMC :) - takže bude AVR s ethernetem a DLNA, a bude tedy i s HDMI, dostatečně vybavený. Ale na druhou stranu to zesložitím - když si zapnu downsampling, tak ok, ale pro každý film, co budu chtít sledovat já na AVR, tak to budu muset zase vypnout, a po shlédnutí nezapomenout zase zapnout, protože jinak si žena svoje filmy nepustí... :) a tohle se mi moc nechce vždycky postupovat, zapomenu a bude doma ticho :)

Další zmiňovaná varianta nejdřív do TV a pak do AVR u mě zatím naráží - když pošlu AC3 (MPC-HC) do HDMI, a pak mám z TV optiku do AVR, tak mi to na tu optiku neprojde (a zkoušel jsem i DTS) - a v některém z těch případů to jenom divně prská nebo bručí, ale zvuk do AVR nedorazí. A to jsem si s nastavením výstupu z MPC hrál dost dlouho, a nepodařilo se mi to rozchodit :( Edit - i v manuálu od TV je napsáno, že na optiku by prošel jen dvoukanálový zvuk... takže tato cesta určitě padá.

Takže mne napadá jen jedno řešení, otázka je, zdali to nějaký NUC nebo Rapsberry bude umět - jednak mít HDMI výstup, kam budu posílat DTS do AVR a z AVR do TV (nepřehraje zvuk, ale ok), a zároveň z jacku dvoukanálový výstup přímo do TV... Umí to nějaký NUC? aby najednou byl zvuk jak na HDMI digitální, tak na jacku dvoukanálový (nebo klidně rovnou analogový)?

Edit - jo, NUC existuje co má vpředu sluchátkový výstup, to by mohlo být na propojení s TV ono (zapojím HDMI do HDMI-DVI vstupu a tím pádem do ignoruje zvuk z HDMI a zvuk přivedu do Audio in, který je k tomu určený). A úplná krkolomnost - NUC má HDMI i displayport, šlo by aby zvukovka na jeden výstup posílala obraz s DTS a na druhý obraz s PCM? no to bych asi chtěl hodně, že :)
vomic (671)|10.1.2014 16:29
[QUOTE=RoPo;479073]Stačí jen jedna cesta pro zapojení a to přes HDMI (o ostatních variantách podrobně psát nebudu). Mám jen jedno zapojení, které maximálně dostačuje přes HDMI - NUC -> AVR -> TV. Pokud chci zvuk z TV, tak nezapínám AVR (umí HDMI stand-by pass through). Pokud chci audio z AVR, tak na TV zvolím díky HDMI-CEC, že chci repro přes domácí kino. Pak repro se v TV vypne a zapne se AVR.
[/QUOTE]
Mám to stejně, jen je ale nutné podotknout, že při tomto propojení přes HDMI pass throug u AVR do TV pokud ta TV neumí dts či AC3 zvuk je v xbmc nutné vypnout v nastavení zvuku, že jde o AC3 a DTS kompatibilní přijímač. Pak XBMC převede samo DTS či AC3 zvuk na klasické stereo a pošle ho po hdmi což už zpracuje každá TV. Následně pro využití zvuku z AVR je pak třeba zase toto nastavení zapnout, aby došlo k tomu že do AVR půjde dts či ac3 zvuk.
Je to trochu opruz pro ty, co nemají TV co umí tyto zvuky zpracovat ale jinak to nejde. Na druhou stranu, pokud je zvuk u videa v AC3 či DTS je předpoklad, že ho také budu chtít slyšet z AVR a běžný zvuk není třeba přenastavovat.
whitesak (406)|10.1.2014 16:49
To ze ti telka nepropusti AC3 ani DTS z HDMI do optiky je skoda, me to takto jede. Minimalne AC3 bych ocekaval, ze telka bude nejen prehravat, ale i propoustet. U DTS uz by se to dalo pochopit...
Na druhou stranu by jsi ale, dle svych pozadavku, i v tomto pripade musel prepinat bitstream/PCM Downsampling na mmc dle toho, zda hrajes AV nebo hrajes TV. Takze nic.
Co se tyce tveho posledniho odstavce - ano myslim, ze pokud HDMI z mmc zapojis do DVI v telce (tedy nejde tam zvuk) a zvuk vytahnes z analogoveho vystupu na mmc a zapojis do audio vstupu na TV, tak to je opravdu sice ponekud krkolomne, ale podle mne to bude funkcni :-).
Zalezi na tom mmc, jestli vzdy a vsechny formaty downsampluje a posila do analogoveho sterea. To jsem ja osobne nikdy nezkousel, ale myslim ze k muj Xtreamer to tak dela. Rapsberry nevim. Muzu overit. Zda to tak bude dela i NUC s XBMC? Mozna odpovi Heartwork.
BTW: pises do jacku dvoukanalove nebo rovnou analogove... Plati oboje! Do jacku vzdy jenom dvoukanalove a jenom analogove ... :-)
tdlmarek (1566)|10.1.2014 18:36
[QUOTE=whitesak;479054]Neboli - ABSOLUTNE ZADNE CUKANI a film je naprosto plynuly. I pri 24p samozrejme. Tedy neni normalni ze to cuka jak pise tdlmarek. 24 celych snimku (progresivne) za sekundu lidske oko vnima plynule. Pokud to cuka, tak je to problem v systemu a nekde je chyba (nekde neco nekde prepocitava a asi ne dobre). [/QUOTE]
Ale vůbec ne. 23.976 pro lidské oko plynulé rozhodně není - kdyby ano, tak bychom nebyli schopni vidět rozdíl mezi 24p a 48p a neměli bychom celý Internet popsán diskuzemi o Hobitovi. Film ve 24p se jemně (filmově) trhá a je to tak správně - důležité je, že na rozdíl od 3:2 pulldownu je to trhání naprosto rovnoměrné, nedochází ke zrychlování a zpomalování. Žádný problém v systému to není, chová se to úplně stejně i v kině (zrovna jsem se z jednoho představení vrátil). Pokud u sebe absolutně žádné cukání nemáš, tak jej buď nevidíš, nebo máš na TV zaplou nějakou interpolaci snímků.

Proč to tak řeším? Protože je nesmírně důležité, abychom si ujasnili fakta. Už několikrát se tu na fóru naprosto zbytečně zdlouhavě probíralo hloupé nedorozumění, že se neznalému uživateli zdál 24p pohyb trhaný, a snažil se tento (neexistující) problém řešit.
whitesak (406)|12.1.2014 12:20
Inu, jasne, v tomto pripade se ovsem diskuse a problem presouva do trochu jine polohy a to jsou fyziologicke schopnosti lidskeho oka a konkretnich fyzickych subjektivnich dispozic konkretniho divaka. Ano pravda je, 24p je pomerne mezni snimkova frekvence pro vnimani plynulosti. Jsou lide, kteri maji tuto hranici kolem 20Hz a jsou lide, kteri ji maji vyse, takze i 24Hz je pro ne malo. A pozor, nepletme "trhani" spojene se snimkovou frekvenci stridani statickych snimku s pripadnym "blikanim" zpusobene pripadnym cernym "blackoutem" vlozenym do mezery ramci stridani mezi snimky, coz bylo typickym neduhem nekterych analogovych kin a bouuzel i v soucasnosti u nekterych digitalnich kin. Tyto blackouty totiz davaji pocit blikani obrazu a tudiz i pocitu cukani filmu.
Abych to uzavrel. Ja mam asi stesti a opravdu v ramci me fyzicke dispozice a mozna i me sestave nevidim zadne trhani ani cukani. Jestli tomu pomaha i moje TV v pravde netusim, ale jak jsem psal, jede v rezimu "pouze skenovani" a myslim, ze v tomto rezimu tam zadne zasadni dopocty ci dalsi interpolaci nedela.
V kazde pripade plati, ze pokud ma byt obraz co nejvice plynuly, tak musi by cela "cesta" (film-videokarta-TV) nastaven na stejnou frekvenci. Tedy napriklad 24-24-24. Pokud neco z toho jede na jinem kmitoctu, tak se musi neco dopocitavat (aplikuji se pulldown metody) a vzdy to bude vice ci mene cukat. Nejvice to byva videt na sirokouhlych zaberech kamery u tzv. preletu krajinou, kdyz se plynule kamera otaci treba zleva doprava nad krajinou.