Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rada ohledně anteny

MarekG79 (38)|7.3.2013 18:40
Takže po velkém běhání po žebříkách a střeše sem se rozhodl pro příjem Zlín - Tlustá hora (25,33,49), Uh. Hradiště (42), Velká Javořina (56,57), toto je mux 1,2,3,4 a SK mux 1,2. Teď už jen jak to sloučit??? Použiju antény Color SUPRA sym. člen (25,33,49) + sito s předzesilovačem nebo bez (42) a rybí kost (56,57) a všechno to mám cca 22 km. Tak mně napadlo jestli by mi nestačil nějaký dipól?
To Brno pro komplikace a obtížnější sloučení vynechám.
puschpull (921)|9.3.2013 15:57
Venku je ošklivo, na střechu se lézt nedá, na procházku v blátě taky nemám náladu, tak si hraji v podkroví s tou novou anténou ...

V pracovně v podkroví mám tu starou CRT TV Metz a satelitní "combo" přijímač GI.
Anténu jsem zavěsil nad šňůry na prádlo a směřuji skrz izolaci (dřevo, fólie, cca 30 cm minerální vata a tašky)

Zkoušel jsem různé směry
Na ten Cukrák nic :-(
Změna nastala po natočení na Bukovou horu (Ústí)
Naskočil signál na kanále 30 (to by měla bát vodárna Teplice) ukazovala kvalitu asi 60%, kanály 33 a 58 z Bukové hory mají cca 80% (kanál 55 nic, asi 15% ??)
Natočil jsem nyní ne na Ústí ale na Teplice
Kvalita signálu kanálu 30 vyskočila na 80%, 33 a 58 ukazují stále přijatelných 70%
Po automatickém naladění mi přibyly stanice: Fanda, Smíchov, Óčko, Prima Love, Prima Zoom, ZAK, Šlágr TV, Pohoda, Telka, Nova HD (v pracovně ale nemám jak HD signál zpracovat)

Říkám si, proč nechytnu z Ústí ten kanál 55 (Multiplex 3)
Ale možná že to co chytám zrovna nyní - kanál 33 a 58 bude asi stále ten Chomutov Jedlová hora.

Každopádně vypadá nadějně ta vodárna Teplice.

Problém je, že když jsem zkusil anténu z podkroví zapojit nikoliv přímo do přijímače ale na vstup multiplexoru, tak kvalita signálu klesla z těch 80% na nějakých 45-55% a jsou tam výpadky. Signál prochází z multiplexoru do krabic a tam bude také nějaký útlum.
Takže až dám anténu na stožár, tak bude o cca 5 metrů výše a nebude mířit do překážky jako nyní, tak to bude o něco lepší, ale možná to stejně bude chtít zesilovač.
Výsledek nyní je, že po dnešku vypadá situace nadějněji.
:-)

Uvítám nějaké rady a komentáře k tomu, co by se dalo nyní ještě v podkroví vyzkoušet.
Děkuji
Ivo Mašek (10205)|9.3.2013 16:59
Bukovou horu tam, bohužel, nechytáš. To by jsi měl i ten kanál k55. Chytáš opakovač Jedlovou horu (ten byl postaven z důvodu, že v hornatém prostředí v pásmu Krušných hor se špatně šíří Buková hora). Proto jsem doufal v ten Cukrák.

Buková hora:
[ATTACH=CONFIG]22154[/ATTACH]


Jedlová hora (je to tzv. opakovač, proto kanály stejné. bohužel k55 tento opakovač nešíří)
[ATTACH=CONFIG]22155[/ATTACH]

Ten k30 je vysílač Teplice-vodárna
[ATTACH=CONFIG]22156[/ATTACH]
jedlova.png teplice.png bukova.png
puschpull (921)|9.3.2013 17:16
Ivo Mašek: odkud tedy mám tyto stanice
Po automatickém naladění mi přibyly stanice: Fanda, Smíchov, Óčko, Prima Love, Prima Zoom, ZAK, Šlágr TV, Pohoda, Telka, Nova HD
to vše z té vodárny Teplice ?

Kde na webu najdu aktuální seznamy vysílaných stanic na DVB-T (vysílač, frekvence, výkon a seznam stanic) ? Mám nějaké ty dva seznamy od bastlir, ale asi už je situace trochu jiná ....
Ivo Mašek (10205)|9.3.2013 17:34
puschpull (921)|9.3.2013 17:45
koukal jsem že těm pár nových programů (vyjma toho 30 kanálu z Teplic) je z 52 kanálu ?
Jaký vysílač to tedy může být ?

---------- Doplněno v 17:45 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:43 ----------

Krašov (Plzeň) nebo Sušice (oba mají 100 kW výkon)
ale je to úplně z jiného směru než mám nastavenu anténu a navíc je to daleko)
??
puschpull (921)|9.3.2013 17:49
...
tak je to asi opravdu Krašov
Takže to vypadá, že bych mohl přijímat Multiplex 1,2,3 z Plzně a Mutiplex 4 pak z Teplic
Signál sloučit zesílit a pustit do domácího rozvodu
puschpull (921)|9.3.2013 17:54
... anténu mám nyní nasměrovanou téměř přesně o 180 stupňů od Krašova (na vodárnu Teplice)
proto tam asi ten signál je (předozadní poměr tedy nic moc ... ?)
Ivo Mašek (10205)|9.3.2013 17:55
PrimaLove, PrimaZoom, Óčko a Šlágr také šíří Buková hora (k55). Je docela možné, že ten MUX_3 máš od něj
http://www.digitalnitelevize.cz/informace/dvb-t/vysilaci-sit-3.html
puschpull (921)|9.3.2013 17:56
vzdálenost od vysílače Krašov mám přesně 70 km

---------- Doplněno v 17:56 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 17:55 ----------

Ivo Mašek asi ne 55 kanál
při info mi TV zobrazí kmitočet 722 MHz
Ivo Mašek (10205)|9.3.2013 18:07
Tak to může být buď Plzeň-Krašov, nebo Sušice-Svatobor. Na Rokycany to nevypadá - hodně slabý výkon vysílače (zřejmě také nějaký vykrývač)
puschpull (921)|9.3.2013 18:46
takže to vypadá na příjem Krašov a Teplice, sloučit, zesílit
Doufám že to nebude chtít dvě Color antény a že na jeden příjem stačí to síto ...

---------- Doplněno v 18:46 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 18:43 ----------

nebo koupit ještě tuto:
http://www.omko.cz/antena-27-32k-12-14db/
na Teplice
Ivo Mašek (10205)|9.3.2013 19:18
Na ty Teplice bude stačit to síto.

---------- Doplněno v 19:18 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 19:13 ----------

Až tu antenu budeš mít pak na stožáru, může směr příjmu signálu vypadat jinak (nemusí, ale může). Budou možná úplně jiné odrazy. Nemusí se to stát, ale počítej s tím, než něco uděláš napevno. na tom stožáru to budeš muset vyzkoušet všechno znova
puschpull (921)|9.3.2013 19:35
Ivo Mašek: OK, jasně. Díky za radu. Ozvu se až počasí dovolí a bude někdy o víkendu teplo a sucho.
Zatím to vidím až tak na konec března. Za mokra, zimy či větru mě na střechu nic nedostane. :-)
Zatím ahoj a hezký večer.
puschpull (921)|9.3.2013 19:47
P.S. ještě malý (zde v threadu trochu OT) dotaz: měl by ten můj Sharp LC-46LE630E zvládnout příjem HD vysílání z Multiplexu 4 ? (ČT1, 2, 24 a Nova)
KamilZ (10277)|9.3.2013 20:08
puschpull (921)|9.3.2013 23:04
KamilZ: je tam napsáno:
DVB-T / DVB-T2 • / -

myslel jsem že HD pozemní digitální příjem je DVB-T2
?

---------- Doplněno v 23:04 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:01 ----------

... koukám nyní na info zde:
http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T2
a
http://cs.wikipedia.org/wiki/DVB-T
a asi jsem to měl trochu popletené ...
puschpull (921)|10.3.2013 11:28
ještě pár dnešních nových postřehů:
Pokud jsem signál z nové antény (zatím stále v podkroví) dal do multiplexoru a z něj do anténních rozvodných krabic, tak například i do TV a combo přijímače v pracovně v podkroví šel signál jen na nižších kanálech
Na kanále 52 nebylo nic, přitom při přímém zapojení k anténě byl signál cca 70%
nakonec mě napadlo měnit kabely mezi zásuvkou a přijímačem a z 5 kabelů byl výsledek: 15%, 15%, 40%, 57%, 67%
Takže ty kabely (ač téměř nepoužité, jen odložené cca 8 roků v šuplíku) jsou pěkné "sračky".

Počítám, že signál z Colorky bude třeba zesílit (kanál 30 z Teplic, kanály 34, 48, 52 z Plzně-Krašova, a jako "rezerva" kanály 33 a 58 z Chomutova)
Možná že bych zkusil vše z jedné antény ..
... vysvětlím - zkoušel jsem otáčet anténou a pokud jsem nasměroval přímo na Krašov, byl signál max okolo 60% ale pokud jsem nasměroval cca na Teplice, byl signál okolo 70%, takže asi chytám nějaký odraz.
Chomutov - Jedlová hora je tak silný signál (33 a 58) že ho chytám na cca 85% téměř při jakémkoliv natočení antény.

Bude tedy potřeba zcela jistě pořídit kvalitnější propojovací kabely mezi anténní zásuvku a TV (1x 5m a 1x 3m)
a pravděpodobně širokopásmový zesilovač.
Uvidím samozřejmě jak se to celé bude chovat až bude anténa na střeše.
:-)

Uvítám komentáře, připomínky a rady (třeba kde koupit ty kvalitní prop. kabely a jaké)
puschpull (921)|10.3.2013 13:13
našel jsem namátkou:
http://www.omko.cz/ucastnicka-snura-bandridge-5m-bila/
http://www.gme.cz/tv-ucastnicke-snury/ucastnicka-snura-ostatni-tv-1-5m-p652-136/
docela mě rozhodila ta ne-kvalita těch co jsou hromadně nakoupil při komplexní rekonstrukci a inovaci domácího TV rozvodu a instalace satelitního příjmu před cca 8 roky. :(
mirekv (7169)|10.3.2013 13:22
Já si zásadně vyrábím účastnické šnůry sám, kupované mají útlum klidně i 20dB.
puschpull (921)|10.3.2013 13:28
mirekv: z jakých "komponent" to vyrábíš? (dříve jsem si také všechny kabely vyráběl sám), po "revoluci" jsem si říkal, že už se to nevyplatí
:-)
mirekv (7169)|10.3.2013 14:11
Z normálního bílého koaxiálu na rozvody a IEC konektorů. Má sice v sobě drát místo licny, ale někdy je to spíš výhoda.
bastlir (3245)|10.3.2013 22:37
[QUOTE=mirekv;448480]Z normálního bílého koaxiálu na rozvody a IEC konektorů. Má sice v sobě drát místo licny, ale někdy je to spíš výhoda.[/QUOTE]

No to rozhodně! Kabel s drátem sice není vhodný pro pohyblivý svod, ale na druhou stranu se s ním nejen lépe pracuje, ale hlavně dají se použít lepší F-konektory, které jsou mechanicky stabilnější a signálově bezztrátové.
puschpull (921)|11.3.2013 06:45
s jakými IEC konektory se dobře pracuje? S ohledem na ten kabel pro rozvody s drátem uvnitř místo licny ...
Setkával jsem se dřív jak s naprosto pitomými konektory, kde byl kumšt kabel připevnit a s jinými, se kterými se pracovalo jedna radost.
:-)
puschpull (921)|11.3.2013 09:13
... asi to vyřeším nákupem celokovových šroubovacích redukcí z F-konektoru na IEC (samec a samice) a získám tím kvalitní "účastnický kabel"...
:-)
mirekv (7169)|11.3.2013 09:15
Taky řešení, kamarád anténář to tak běžně dělá.
bastlir (3245)|11.3.2013 19:11
[QUOTE=mirekv;448573]Taky řešení, kamarád anténář to tak běžně dělá.[/QUOTE]
Já také. A navíc můžu si ho postavit, jaký chci - co se týká tvaru či délky. Hlavně nekupuj ty plastové sra.....
mirekv (7169)|11.3.2013 19:57
To jsou ony. Já ale používám ještě IEC, protože jich mám plnou krabici. Jsou ale dobré. Ty rovné ale nedoporučuji, blbě se montují. http://eshop.langmont.cz/konektory-a-redukce/47-konektor-alcad-mc-095-uhlovy-vidlice.html
bastlir (3245)|12.3.2013 22:25
[QUOTE=puschpull;448640]takovéto myslím:
http://www.omko.cz/redukce-f-zdirka-iec-konektor-uhlova/
http://www.omko.cz/redukce-f-konektor-iec-konektor/
:)[/QUOTE]

Ano to je ono. U těch plastových (jedno jakých) buď bývá stržený závit šroubku vnitřního vodiče, nebo naopak při troše neopatrnosti šroubkem ten drát ustřihneš. A hlavně .... už i mírným tahem kabel vytrhneš z konektoru. A vůbec .... tyto plastové (s odpuštěním) sračky jsou vůbec nejčastější příčinou závad anténního rozvodu. Uživatel totiž nepostřehne, že kabel z tohoto konektoru je jen mírně povytažen, avšak vnitřní drát je již utržený.
puschpull (921)|15.4.2013 10:32
Tak včera bylo konečně o víkendu slušné počasí. Takže jsem demontoval ty dvě nevyužívané antény (na FM a III. pásmo) a zatím nechal síto.
Musel jsem u té na III. pásmo řezat pilkou na kov, jak byly šrouby držáku zarezlé.
Novou tam budu dávat někdy příští nebo přespříští víkend.
Ještě si chci půjčit zesilovač a zkusit jak se bude chovat signál do rozvodů ...
Paralelně dělaný satelitní příjem už funguje ....

P.S. dnes mě z toho lezení po střeše, vyrábění speciálního žebříku abych se k anténám bezpečně dostal, bolí celé tělo. Nějaké ty klouby a svaly o kterých jsem neměl léta šajn, že vůbec existují. :-))
puschpull (921)|21.4.2013 10:54
Takže hotovo. Nakonec tedy chytám všechny čtyři multiplexy jednou anténou "Colorkou". Je nasměrovaná na Teplice (MUX 4 kvalita 82%), odrazem chytám naprosto ze stejného směru Plzeň - Krašov (MUX 3 / 74%), a vykrývač Chomutov - Jedlová hora má tak silný signál (MUX 1 a 2 / 82%) že ho chytám stejnou anténou také.
http://mapy.cz/#x=13.723155&y=50.477390&z=15&l=15

Satelitní příjem je také hotov, takže cíl, mít jak DVB-S tak do zálohy DVB-T, je splněn :-)
Ze satelitu přijímám jako hlavní signál v obýváku. V kuchyni a v mé pracovně jedu na DVB-T.

Děkuji všem za cenné rady a připomínky. :-)
Ivo Mašek (10205)|21.4.2013 18:04
Ač by mi to mohlo být fuk, tak mi to fuk není a jsem rád, že to funguje :-) . Opravdu upřímně
mirekv (7169)|21.4.2013 18:18
nj ,vy se tám máte, tady Praděd 3 multiplexy a jinak ani ťuk.
puschpull (921)|21.4.2013 19:33
Ivo Mašek i mirekv: moc jste mi pomohli ve výběru prvků a tak celkově, abych se rozhoupal to udělat.

Ivo: nakonec když jsem na Krašov otočil přímo, tak byl signál slabší než ten odraz. A odraz se úhlem přesně kryje s pozicí Teplic. Takže slučovač 30 kanálu se zbytkem UHF mě zbyl. No třeba se někdy bude hodit.
Cukrák jsem nechytnul vůbec (ten terén je moc zvlněný). Ale takto jak to nyní mám mi to naprosto vyhovuje. Pod střechou, před vstupem DVB-T do satelitního multiswitche mám zesilovač. Signál je na všech kanálech, které nyní chytám (MUX 4 - 30. kanál - Teplice, MUX 3 - 52.kanál - Krašov, MUX 2 - 58. kanál, Chomutov, MUX 1 - 33. kanál, Chomutov) je stabilní dostatečně silný, nedochází k žádnému kostičkování atd... Relativně nejhůř je na tom ten 52. Krašov, ale pořád to je na ukazateli signálu v "zeleném" na 73-74%
mirekv (7169)|21.4.2013 19:39
Digitál má ohromnou výhodu, co se týká šíření, hlavně v panelákové zástavbě.
puschpull (921)|21.4.2013 19:45
hm, paneláky máme asi 10km daleko, ty nejbližší :-))
naše vesnička cca 150 lidí, problém je tu spíše zvlněný terén :-)
mirekv (7169)|21.4.2013 19:50
To znám, jesenicko a bruntálsko, často jsem taky pohořel.
Ivo Mašek (10205)|21.4.2013 19:53
[QUOTE=puschpull;454608]Ivo Mašek i mirekv: moc jste mi pomohli ve výběru prvků a tak celkově, abych se rozhoupal to udělat.

Ivo: nakonec když jsem na Krašov otočil přímo, tak byl signál slabší než ten odraz. A odraz se úhlem přesně kryje s pozicí Teplic. Takže slučovač 30 kanálu se zbytkem UHF mě zbyl. No třeba se někdy bude hodit.
Cukrák jsem nechytnul vůbec (ten terén je moc zvlněný). Ale takto jak to nyní mám mi to naprosto vyhovuje. Pod střechou, před vstupem DVB-T do satelitního multiswitche mám zesilovač. Signál je na všech kanálech, které nyní chytám (MUX 4 - 30. kanál - Teplice, MUX 3 - 52.kanál - Krašov, MUX 2 - 58. kanál, Chomutov, MUX 1 - 33. kanál, Chomutov) je stabilní dostatečně silný, nedochází k žádnému kostičkování atd... Relativně nejhůř je na tom ten 52. Krašov, ale pořád to je na ukazateli signálu v "zeleném" na 73-74%[/QUOTE]
No já když jsem viděl ty fotky směrem na Cukrák a ten kopec-nekopec, tak jsem jenom doufal. Ta anténa by musela být nad horizontem. Ale tak dopadlo to dobře, funguje to, tak je to úspěch :-)
harley8 (5)|8.5.2013 17:57
Dobrý den,
potřebuji poradit s koupí antény a kabeláže + konektorů.

Chci přijímat v obci Ratibořské hory signál z vysílače Kleť u Českých budějovic. Vzdálenost asi 75km.
Dvě televize na jednu anténu.

Chtěl bych všechno koupit v jednom obchodě, abych neplatil za poštovné zbytečně moc.
Nevím v jakém, tohle je první, který mi padnul do oka. Vybral jsem takto:

Anténa ISKRA DTX-48F K21-69
Anténa ISKRA UHF aktivní dipól 16 dB
Rozbočovač SAT 2-násobný (1x nap.)
Zdroj napájecí 12V/250mA s výhybkou
Koaxiální kabel Belden H 125 Al PVC - Toho potřebuji 20m. Snad když tam dám 20ks, tak mi pošlou 20 metrů a ne dvacet metrových kusů :D
F Konektor 7mm - 7 kusů
F Redukce F (samec) - IEC (samec) - Od napájení zesilovače do TV.
F Redukce F (samice) - IEC (samec) - Do druhé TV.

Půjde to takhle, nebo je potřeba něco změnit? Jsem v tomhle poloviční laik.
Předpokládám, že ten zesilovač bude potřeba, protože tu bývá se signálem problém.
Dřív jsme tu měli síto se zesilovačem a zvlášť spolehlivé to nebylo, tak nevím...

Díky za jakoukoliv reakci.
komiktom (19)|9.5.2013 16:18
Zdravím, možná to sem úplně nepatří, ale chci se zeptat, jestli je možné přijímat DVB-T přes satelit? Že bych satelit připojil do http://www.inter-sat.cz/triax-ucastnicka-zasuvka-tou-10s-prubezna-tv-r-sat-10-db_d958.html mohl tak sledovat jak DVB-S tak i DVB-T.
puschpull (921)|9.5.2013 16:28
no ....
já tedy nevím, ale jak souvisí účastnická zásuvka s příjmem DVB-T a DVB-S z hlediska příjmu DVB T přes satelit ????
:-)
KamilZ (10277)|9.5.2013 16:35
[QUOTE=komiktom;456424]Zdravím, možná to sem úplně nepatří, ale chci se zeptat, jestli je možné přijímat DVB-T přes satelit? [/QUOTE]
Máš v tom nějaký (poměrně velký) chaos. DVB-T a DVB-S jsou naprosto rozdílné věci. Můžeš sloučit signál z DVB-S a DVB-T (tzn. výstup z LNB a z antény na pozemní vysílání) a ze zásuvky Ti to pak zase poleze rozděleně. Ale samozřejmě musíš mít vybavení na obě technologie (anténu na pozemní vysílání, parabolickou anténu, LNB, satelitní přijímač nebo DVB-S tuner v TV atd.). Pokud Ti jde o sloučení signálu a vedení jedním kabelem, tak musíš mít na paměti, že na "jednom drátu" může být pouze jeden aktivní DVB-S tuner (není to jako u DVB-T, kde na jeden kabel napojíš více přijímačů). Případně existuje Unicable řešení.
komiktom (19)|9.5.2013 16:57
Děkuji za odpověď, jsem tak trochu spekuloval..
Ivo Mašek (10205)|9.5.2013 19:34
harley8:
ten rozbočovač vyber "televizní" (je na té stránce hned pod odkazem "satelitní")
jinak je to v cajku :-)
harley8 (5)|9.5.2013 22:52
[QUOTE=Ivo Mašek;456439]harley8:
ten rozbočovač vyber "televizní" (je na té stránce hned pod odkazem "satelitní")
jinak je to v cajku :-)[/QUOTE]

Díky.
Trochu mě zmátlo, že ty "televizní" nemají jakoby průchod na napájení.
Budou ty obyčejný správně fungovat s tím napájením zesilovače?
harley8 (5)|9.5.2013 22:58
Jo už to chápu :D
Zdroj napájení zesilovače zapojím před ten rozbočovač, že?