Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Rada ohledně anteny

puschpull (921)|3.2.2013 14:59
[QUOTE=mirekv;444040]A já to přijedu zrevidovat, mám čerstvě zkoušky! :-D[/QUOTE]

no pokud mám uzemněný a zrevidovaný hromosvod, tak by mělo stačit silným kabelem spojit stožár antény s hromosvodem ?
bastlir (3245)|3.2.2013 15:08
[QUOTE=puschpull;444043]no pokud mám uzemněný a zrevidovaný hromosvod, tak by mělo stačit silným kabelem spojit stožár antény s hromosvodem ?[/QUOTE]

Nene.:-E Žádný silný kabel, ale hromosvodný silný drát, který bych po spádu (jako když vedeš odpadní rouru) připojil k hromosvodu. A stožár bych klidně přizemnil na dvou místech. Nejdřív asi 80cm nad střechou a pak ještě asi 10-15cm. Pak bych použil ještě bleskojistky na kabely, které bych asi trojkou mědí přizemnil např. k ocelovému vodovodnímu rozvodu.
Na základě své špatné zkušenosti pro případ místní nízké bouřky navíc doporučuji např. rychlospojkou kabely rozpojit.
puschpull (921)|3.2.2013 15:13
[QUOTE=bastlir;444045]Nene.:-E Žádný silný kabel, ale hromosvodný silný drát, který bych po spádu (jako když vedeš odpadní rouru) připojil k hromosvodu. A stožár bych klidně přizemnil na dvou místech. Nejdřív asi 80cm nad střechou a pak ještě asi 10-15cm. Pak bych použil ještě bleskojistky na kabely, které bych asi trojkou mědí přizemnil např. k ocelovému vodovodnímu rozvodu.
Na základě své špatné zkušenosti pro případ místní nízké bouřky navíc doporučuji např. rychlospojkou kabely rozpojit.[/QUOTE]
uff!
tak na toto téma uvítám nějaké ilustrační obrázky, fotky, linky na nějaké stránky atd ...
mirekv (7169)|3.2.2013 15:15
Chlapci, žádné přizemňování, oddálený hromosvod, nejlepší řešení! Ať si blesk udeří do normálního hromosvodu a ne do anténního stožáru! To je záruka zničení elektroniky v celém baráku!
bastlir (3245)|3.2.2013 15:16
Něco na tom je, i když to tu je nekomerční prostředí, často mám chuť místo sáhodlouhého vysvětlování přijet a udělat to sám. :-)
bastlir (3245)|3.2.2013 15:21
[QUOTE=puschpull;444046]uff!
tak na toto téma uvítám nějaké ilustrační obrázky, fotky, linky na nějaké stránky atd ...[/QUOTE]

Není to zase žádná věda, podívej se na barák, kde mají STA. A s bleskojistkou ti pomohou v krámě.
mirekv (7169)|3.2.2013 15:31
Použitím oddáleného hromosvodu se minimalizuje úder do anténního stožáru, samozřejmě ten musí být v ochranném úhlu hlavního jímače. A kabely musí být ekvipotencionálně spojeny s centrálním uzemněním v domě. Vodovod nebrat, části bývají částo z plastu a pokud není udělané pospojování, tak je to pro kočku.
puschpull (921)|3.2.2013 15:33
[QUOTE=mirekv;444052]Použitím oddáleného hromosvodu se minimalizuje úder do anténního stožáru, samozřejmě ten musí být v ochranném úhlu hlavního jímače. A kabely musí být ekvipotencionálně spojeny s centrálním uzemněním v domě. Vodovod nebrat, části bývají částo z plastu a pokud není udělané pospojování, tak je to pro kočku.[/QUOTE]
Nějaký nákres ?
mirekv (7169)|3.2.2013 15:40
To záleží na výšce střechy, čím vyšší barak, tím je ochranný úhel menší. Zkusím najít příslušnou normu.
puschpull (921)|3.2.2013 15:45
na tý jedný fotce je u mě vidět stožár i hromosvod ...
mirekv (7169)|3.2.2013 15:59
To by mohlo i vyjít, potřebuji znát 1) výšku špičky hromosvodu nad zemí, 2) výšku špičky AS nad zemí, 3) vzdálenost hromosvodu od AS, Na to jsou přímo grafy. Ono jak radí Bastlíř, přizemnit AS k hromosvodu je sice nejjednodušší řešení, ale AS se stává součástí hromosvodu a pokud do něj uvalí, i jen podružný výboj, tak je o elektroniku postaráno.
interfernet422 (1575)|3.2.2013 16:01
Hele a co tak oddálený hromosvod? Viz video v příspěvku http://elektrika.cz/data/clanky/oddaleny-hromosvod-nazorne-dle-julese-vernea

Aha, takže už to tu probíráte, takže v příspěvku je vysvětlující video.... :)
mirekv (7169)|3.2.2013 16:04
interfernet: A o čem se tady celou dobu bavíme? :-D
mirekv (7169)|3.2.2013 16:23
Tak zhruba Jinak stožár není nikde přizemněn, pouze stínění kabelů ekvipotencionálně k el síti a hromosvodu Jo a taky vzdálenost hromosvodu a AS, na to je vzoreček.
oddálený hromosvod.jpg
puschpull (921)|3.2.2013 17:26
tak teď jsem hrabal v archivech fotek (venku už je tma), abych sem hodil fotku, kde by byla vidět střecha našeho domu s hromosvodem a anténním stožárem.
Nic lepšího než toto nyní nemám:

[ATTACH=CONFIG]21616[/ATTACH]

trochu to snad v plném rozlišení vidět bude. Mohl by ten úhel vyhovovat ?
DSC_10715.jpg
mirekv (7169)|3.2.2013 17:48
To by mohlo vyjít, vršek hromosvodu odhaduju tak na 15m. Jinak z toho nedělej vědu, znáš někoho, komu uvalilo do baráku? Já to zažil jako malý, uvalilo asi 100m daleko do el. drátů, všichni měli spálené pojistky, jinak žádné škody, vařičům a elektronkovým televizím a rádiím se nic nestalo. Ty si nechávaš revidovat hromosvod? (co 4 roky)? Já osobně bych se na to vyprdl. V dlouhodobém horizontu se víc vyplatí investice do nové elektroniky, než platit revize a pak ještě ty tahanice s pojišťovnou!
puschpull (921)|3.2.2013 17:59
revize hromosvodu: cca 3x za 23 roků co tu bydlím ...
mirekv (7169)|3.2.2013 18:11
Kdy byla poslední? Máš dokumentaci, nebo poslední revizní zprávu? Já být Tebou bych to celé vůbec neřešil, pojišťovna Ti stejně nic nedá a děj se vůle boží!
puschpull (921)|3.2.2013 18:32
... jasně, někde asi zahrabaná je, odhaduji tak 5-6 roků zpět. Nijak to ano neřeším, spíše mi šlo o to, co bych měl udělat, až někdy v tom cca březnu, až bude tepleji a sucho, tak když už vylezu na střechu a odmontuji ty staré antény, tak co všechnoudělat
mirekv (7169)|3.2.2013 19:31
Interfernet, to teda by dost ubohá ukázka, jak funguje oddálený hromosvod!
bastlir (3245)|3.2.2013 19:44
[QUOTE=mirekv;444067]Tak zhruba Jinak stožár není nikde přizemněn, pouze stínění kabelů ekvipotencionálně k el síti a hromosvodu Jo a taky vzdálenost hromosvodu a AS, na to je vzoreček.[/QUOTE]

No to je geniální návod k tomu, když ti řízne do stožáru, tak aby ti vyhořel celý byt. Nebo chceš říct, že ti několik (v lepším případě) kilovoltů svede proti zemi 2,5mm měď? Tedy pokud ještě někdo nemá hliník.
Mně řízlo do paraboly, která byla připojená k hromosvodu, a přesto to nadělalo mnoho škody. Kdyby to nebylo připojené k hromosvodu, tak si to ani nedovedu představit. Dnes už docela srabácky kabely při nizké bouřce nad střechou prostě roztrhávám. Proto mám ty rychlospojky.
bastlir (3245)|3.2.2013 19:55
[QUOTE=mirekv;444052]Použitím oddáleného hromosvodu se minimalizuje úder do anténního stožáru, samozřejmě ten musí být v ochranném úhlu hlavního jímače. A kabely musí být ekvipotencionálně spojeny s centrálním uzemněním v domě. Vodovod nebrat, části bývají částo z plastu a pokud není udělané pospojování, tak je to pro kočku.[/QUOTE]

Až ti taky řízne do antény, jsem si jist, že změníš názor. :) Ale to ti samozřejmě nepřeju.
Jinak není nic jednoduššího, než vzít vadasku nebo jen žárovku v objímce, z které vedou dva dráty a jeden drát vrazit do fáze zásuvky a druhý třeba na ten vodovod. Doporučuji však, aby ty dráty do objímky se žárovkou byly odizolované až na konci, a tedy nenechat se zabít.:-E
interfernet422 (1575)|3.2.2013 19:55
[QUOTE=mirekv;444110]to teda by dost ubohá ukázka, jak funguje oddálený hromosvod! [/QUOTE]
.... co mám - to dám ... to jsem našel kdysi dávno když jsem se řešil jak "kvalitně" mi spáchali na baráku hromosvod. Samozřejmě mi propojili stožár s hromosvodem. Známému dělal hromosvod jiný odborník a ten měl oddálené hromosvody i u nerezových komínků od kotle.
Pokud máš nějaké kvalitnější informace, případně tip na odborníka na ostravsku, tak sem s tím/ním.
bastlir (3245)|3.2.2013 20:08
No svinstvo je v tom, že blesk se nechová, jak bychom si přáli. Ty hromosvody v podstatě minimalizují riziko. Jednu parabolu mám na STA a kousíček od ní mám jen na konzoli, která je ze strany přišroubovaná ke komínu, parabolu s motorem druhou a právě do ní mi řízlo. A ta je úrovní daleko pod blízkým hromosvodem. Proč do ní řízlo, když nemělo? Nevím!
mirekv (7169)|3.2.2013 20:25
Bastrir:trochu studuj nové normy, vše co přichází z EU, není vždy nesmysl. Oddálený hromosvod je lepší řešení, než přímé propojení, tedy pospojení. Ano, blesk, pokud se trefí, tak není zbytí, ale on se většinou netrefí! Doporučuji ČSN EN 62305, 1 až 6, ochrana před bleskem (LPS).
Ivo Mašek (10205)|3.2.2013 21:37
Jenom bych dodal směrem k tazateli. ten stožár, na kterém teď máš ten chumel anten, tak ten ponech a nebourej (kdyby tě to napadlo). S jeho uzemněním ti poradí kolegové - já tyhle srandy neřeším (:-D). Ale ten stožár budeme nutně potřebovat na tu antenu Color (co jsem dával odkaz). Ta musí být až nahoře, aby překlenula horizont (nebo byla na jeho úrovni) těch vrchů. Poněvadž ty kopce se mi fakt nelíbí.
puschpull (921)|3.2.2013 22:28
Ivo Mašek: jasně! :-) s tím počítám
pokud bych nechytil Cukrák, tak bych ji otočil na Bukovou horu v Ústí a pokud ani zde by nic nebylo, tak bych ji otočil zpět na Chomutovskou Jedlovou horu
mirekv (7169)|4.2.2013 06:31
Bastlir: blesk si fakt nevybírá, ale minimalizuje se riziko. To se Ti fakt stalo? Taková věc se přihodí jednou, max. dvakrát za 1000 let! Zkus si najít statistiky. Jinak bych taky jen oholil stožár a osadil dobrou anténou, viz Ivo. A to uzemnění udělal podle nové normy.
puschpull (921)|16.2.2013 15:24
Ivo Mašek: Ještě dotaz
Pokud budu objednávat anténu
http://www.antena.cz/antena-color-super-2
budu k ní potřebovat ještě co všechno ( při jedné objednávce) ?
Jak vypadá uchycení - přípojné místo pro kabel? Bude třeba nějaký anténní zesilovač, nebo raději nic do krabičky u antény nedávat? Raději případně zesilovač na přístupném místě v pracovně (v podkroví).
Jaký kabel případně koupit? (pro venkovní použití, ale průměr aby tam šel f-konektor ?) Uvítal bych montáž na F-konektory (ten by šel připojit přímo na vstup Multiplexoru (viz pár mých příspěvků zde dříve).
Pokud budu anténu montovat, tak bych chtěl tuto část rozvodů "učesat" aby byl zas na delší čas pokoj.
:-)

Díky za rady
Ivo Mašek (10205)|16.2.2013 16:56
[QUOTE]Jaký kabel případně koupit?[/QUOTE]
Draka AD08 E PVC ( http://www.omko.cz/koaxialni-kabel-draka-ad08-e-pvc/ ). Prodává se po metrech, nemusíš celý balík. Propozice jsou v příloze *pdf.
[QUOTE]Jak vypadá uchycení[/QUOTE]
Upevňovací třmen by měl být součástí anteny a jde upnout na stožár do průměru trubky max. 53mm.
[QUOTE]Uvítal bych montáž na F-konektory[/QUOTE]
Příslušné F-konektory jsou na adrese k tomu koaxu, co jsem dával výše.
Zesilovač je zatím zbytečné řešit. vyrábí se dva druhy. Průběžný na F-konektory, a zesilovače montované do antén (do "malé černé skříňky", kde se zapojuje koax).
puschpull (921)|16.2.2013 17:06
Ivo Mašek: děkuji
Ozvu se v případě nějakých nejasností (před nákupem)
:)
MarekG79 (38)|28.2.2013 16:11
Prosím vás o radu. Jak mám sloučit 3 antény a kanály 29,40,59 / 42 / 56,57

SAMSUNG UE46ES6530s
Ivo Mašek (10205)|28.2.2013 18:27
Laditelný slučovač pro televizní pasmo a pro čtyři kanály nebo multiplexy (Jeden vstup neobsadíš. Třívstupový slučovač pro tvé podmínky jsem nenašel - možná existuje ...)
Průchozí útlum:3-4dB
Kanálový rozsah: 21-60
Provedení na IEC konektory
http://www.hofisat.cz/laditelny-slucovac-uhf-4-kanaly-iec-konektory/d-69670-c-1007/


[ATTACH=CONFIG]21970[/ATTACH]
teroz.jpg
MarekG79 (38)|28.2.2013 20:11
V jednom krámu mi řekl borec že to vyrobí z více slučovačů. Mám to zkusit, není to nějaká blbost.

SAMSUNG UE46ES6530s
Ivo Mašek (10205)|28.2.2013 20:39
Ne, jenom to ne !! každý slučovač (rozbočovač) má určitý útlum v dB. Čím více takových zařízení v cestě, tím větší úbytek a z toho vznikající špatný signál (a cpát tam zesilovač by v tomto případě pak bylo dost morbidní).
Některé antenářské firmy umí na zakázku vyrobit slučovač, který bude slučovat přímo ty kanály, které tam uvádíš. Takové zařízení pak nejde jinde použít, ale pro ten určený účel bude super. Rozhodně to nebude umět nějaký "borec" z krámu. (Věř tomu - vím velmi dobře, o čem mluvím)
Ivo Mašek (10205)|28.2.2013 20:47
Aby jsi měl alespoň malinký přehled, o čem je to sloučení několika kanálů, tak mrkni sem: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
Z toho pochopíš, že nějaký borec to opravdu na koleně neudělá.
KamilZ (10277)|28.2.2013 21:00
MarekG79: pokud jsi ze Zlínska tak pošli SZ, mám zde spolehlivého člověka, který se vyráběním těchto věcí živí
MarekG79 (38)|4.3.2013 18:42
Tak sem se před chvílí vrátil ze střechy a sem zklamaný. Hodil sem Colorku na samý vrchol stožáru (lešeňová trubka) a 3mux z Kojálu nikde.
mirekv (7169)|4.3.2013 19:32
Ani na samostatnou anténu bez slučovače?
MarekG79 (38)|4.3.2013 20:07
Já sem to zkoušel na přímo, mimo rozvody. Dal sem si na hůru telku a stb. Asi to budu muset dát na Zlín.
KamilZ (10277)|4.3.2013 20:09
Kojál nemáš zrovna blízko, vzdušnou čarou 80km a i podle modelových map jsi mimo pokrytí: http://i.iinfo.cz/urs/Kojal-125866839680388.gif
MarekG79 (38)|4.3.2013 20:26
A co teda chytám? Aj síto aj Colorka natočena směr Brno a chytím 29,40k ale 59 ne. Dá se nějak 100% určit zdroj, jestli to snad nechytam nějaký odraz?

SAMSUNG UE46ES6530s
puschpull (921)|5.3.2013 14:57
jsem zvědav jak dopadnu já
:-)
Dnes dorazila anténa, slučovač, kabel a konektory, ...

Počítám spíše s přespříštím víkendem. Tento víkend má pršet a v dešti mě na střechu nikdo nedostane.
Změřil jsem si na mapách.cz úhly a vzdálenost od vysílačů

Pro náš dům to je:
Teplice - vodárna (17,3 km)
Chomutov - Jedlová hora (20,1 km)
Ústí nad Labem - Buková hora (41,4 km)
Plzeň - Krašov (70,1 km)
Praha - Cukrák (75,2 km)

Kompas tedy nebudu potřebovat, vidím to na mapách přesně na který objekt zaměřit abych trefil přesně pozici vysílače.

Stejně trochu s tím Cukrákem pochybuji, že ho chytím, ... uvidíme.
V nejhorším holt nasměruji novou Color anténu tam co bylo zatím nasměrované síto. (Chomutov)

Alespoň zdemontuji ty nevyužívané antény a nějak pořádně učešu tu část rozvodu mezi anténou a vstupem satelitního multiplexoru.
:-)
A pokud nějaký přínos bude (rozšířit příjem ze stávajícího příjmu Mux 1 a Mux 2 z Chomutova) na nějaký Mux 3 (případně Mux 4) budu jedině rád.
mirekv (7169)|5.3.2013 15:52
[QUOTE=MarekG79;447810]A co teda chytám? Aj síto aj Colorka natočena směr Brno a chytím 29,40k ale 59 ne. Dá se nějak 100% určit zdroj, jestli to snad nechytam nějaký odraz?

SAMSUNG UE46ES6530s[/QUOTE]
Vysílač Kojál se jmenovanými kanály je hned za obcí Krásensko cca15km na sz od Vyškova.

Konzultoval jsem to s kamarádem, který dělá antény na Prostějovsku a fakt signál 59k na anténě bývá slabší, než ty spodnější i když ERP je stejné. Může to být třeba jiným klopením , udělat AS tak, aby vyhovoval tak širokému rozpětí kmitočtů není jen tak.
puschpull (921)|5.3.2013 20:04
tak zatím to nevypadá dobře
sestavil jsem anténu a zapojil (zatím jen na půdě)
Nasměroval na Cukrák a na 53, 41 ani 59 kanále nechytnu nic
ale na takto nasměrovanou anténu chytnu Chomutov v plné síle
no tak alespoň jsem dal 1500 kč za inovaci antén

Nemyslím, že by o 5 metrů výše na anténním stožáru byla situace výrazně jiná ...
uvidím za cca 2 týdny
puschpull (921)|5.3.2013 20:23
jinak k těm kabelům:
opravdu je tento - http://www.omko.cz/koaxialni-kabel-draka-ad08-e-pvc/
plnohodnotná náhrada starého "komunistického" zeleného koaxu
(ten mi totiž na střeše bez újmy vydržel 30 roků, v mrazech, slunci, vichřicích ...
nezdá se mi že by tento vydržel také tolik ...
třeba to vidím po dnešku moc černě


P.S.
jinak jak nejlépe přidělat kabel k anténě ?
nějaké dotažení, nebo zakapání lepidlem, zaizolování krabice proti vlhkosti atd ... ?
Nějaká pravidla, obrázky, fotky, doporučení ?
Ivo Mašek (10205)|5.3.2013 20:48
[QUOTE]Nemyslím, že by o 5 metrů výše na anténním stožáru byla situace výrazně jiná ...[/QUOTE]
Musíš se dostat alespoň na horizont toho návrší, jak bylo na fotce.
[QUOTE]plnohodnotná náhrada starého "komunistického" zeleného koaxu[/QUOTE]
Vydrží ti. Je i pro venkovní použití. Teplota -40°C tu určitě nebude, a v létě ani těch +70°C.
bastlir (3245)|5.3.2013 22:25
[QUOTE=puschpull;447933]jinak k těm kabelům:
opravdu je tento - http://www.omko.cz/koaxialni-kabel-draka-ad08-e-pvc/
plnohodnotná náhrada starého "komunistického" zeleného koaxu
(ten mi totiž na střeše bez újmy vydržel 30 roků, v mrazech, slunci, vichřicích ...
nezdá se mi že by tento vydržel také tolik ...
třeba to vidím po dnešku moc černě


P.S.
jinak jak nejlépe přidělat kabel k anténě ?
nějaké dotažení, nebo zakapání lepidlem, zaizolování krabice proti vlhkosti atd ... ?
Nějaká pravidla, obrázky, fotky, doporučení ?[/QUOTE]

Já si myslím, že každý dnešní kabel musí být lepší. Tehdy se běžně prodávaly jen dva typy - 8mm kabel pro vnitřní a vnější rozvod. Ale hlavně - už tehdy se udávalo, že po vniku vlhkosti do kabelu je jeho životnost asi 5 let. Pak měl údajně měnit parametry. Když si zagoogluješ, je na Youtube několik videí, jak se instalují antény a jak se na kabely montují konektory.
puschpull (921)|5.3.2013 23:14
jinak jak nejlépe přidělat kabel k anténě ?
nějaké dotažení, nebo zakapání lepidlem, zaizolování krabice proti vlhkosti atd ... ?
Nějaká pravidla, obrázky, fotky, doporučení ?

[QUOTE=bastlir;447965]Když si zagoogluješ, je na Youtube několik videí, jak se instalují antény a jak se na kabely montují konektory.[/QUOTE]

asi dávám špatná slova, ale ani obrázky ani videa - nemohu najít nic poučného ...
Nějaký odkaz by nebyl ?
Děkuji. :-)
mirekv (7169)|6.3.2013 06:46
[QUOTE=puschpull;447930]tak zatím to nevypadá dobře
sestavil jsem anténu a zapojil (zatím jen na půdě)
Nasměroval na Cukrák a na 53, 41 ani 59 kanále nechytnu nic
ale na takto nasměrovanou anténu chytnu Chomutov v plné síle
no tak alespoň jsem dal 1500 kč za inovaci antén

Nemyslím, že by o 5 metrů výše na anténním stožáru byla situace výrazně jiná ...
uvidím za cca 2 týdny[/QUOTE]

Tu anténu máš na půdě? Tak to se určitě zlepší!