Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pasivní 3D - jaká značka, případně model?

sanchez13 (1071)|21.2.2012 12:01
[QUOTE=Pytkin;398817]toto vsetko o com tu hovorime funguje aj pri 100Hz aj pri 200Hz modeloch ?
a ked sa potom nad tym zamyslam .. tak 3D ripy pre pasivne LG telky su lepsie robit pod sebou .. nie vedla seba .. aj tak sa zobrazuje len 540 riadkov .. [/QUOTE]

neviem co myslis 200Hz, ale ak myslis, ze napr LW650s je 200Hz, tak to je len 200Hz TruMotion, to nie je frekvencia panela.... Podla LG to tak momentalne robia(zvladaju) vsetky modely 2011.
Pytkin (7947)|21.2.2012 14:36
jo to som mal na mysli .. ok dik ..
jarino1978 (8045)|21.2.2012 17:54
[QUOTE=Pytkin;398735]no priznam sa , stale tomu nerozumiem ..[/QUOTE]

veď to je jednoduché, keďže zobrazovadlo má fyzické rozlíšenie 1920x1080. Z toho sa nedá dostať v danom prípade pre každé oko 1080 riadkov, to dá snáď rozum.
KamilZ (10277)|21.2.2012 18:43
Je jasné, že pasivní 3D nedokáže oproti aktivnímu zobrazit 1080p. Na druhou stranu LG a jeho vylepšení 1080i je podle mě poměrně zlepšení a využívá nedokonalosti lidského oka/mozku, ostatně jako celá TV technika :-). Nedokážu posoudit, jak moc je průšvih v 1080i zobrazovat na stejném řádku střídavě dva řádky, jestli se s tím mozek rozumně vyrovná. Podle ohlasů zřejmě ano. Pasivní 3D zde určitě není proto, aby se LG zbavilo pomalých panelů, protože naopak by s pomalými panely nezvládlo to jejich nové 1080i. LG má trochu smůlu, že většina SBS ripů je L/R, takže je rozlišení ještě více sníženo. Komu nevadí aktivní 3D, tak je pro něj jistě lepší, než pasivní, komu aktivní vadí, tak má rozumnou alternativu.

Stejně se zatím 3D používá hlavně jako WOW efekt pro sousedy, soudě podle občasných reakcí zde na fóru :-)
sanchez13 (1071)|21.2.2012 20:15
[QUOTE=KamilZ;398894]Stejně se zatím 3D používá hlavně jako WOW efekt pro sousedy, soudě podle občasných reakcí zde na fóru [/QUOTE]

ten wow efekt je hlavne konverzia 2D->3D, to podla mna ani tak skoro nezlepsia, pretoze keby bolo take jednoduche skonvertovat 2D do 3D, tak by nepotrebovali take rozpocty na natacanie 3D filmov... Ked si ale pozries film naozaj natacany 3D, tak je to fakt zazitok... Osobne som bol aj v IMAX-e a dnesne 3D TV (vseobecne modely z roku 2011) sa uz podla mna zacinaju tomu priblizovat. Samozrejme, ze plati, cim vacsia obrazovka, tym je to 3D efektnejsie. Na mojej 55'' TV uz napr Avatar 3D bol takmer ako v kine :D
jarino1978 (8045)|21.2.2012 20:49
[QUOTE=sanchez13;398903]Na mojej 55'' TV uz napr Avatar 3D bol takmer ako v kine :D[/QUOTE]

a s tým filmom si aj skončil... či ?
sanchez13 (1071)|21.2.2012 21:15
[QUOTE=jarino1978;398912]a s tým filmom si aj skončil... či ?[/QUOTE]

nemam velmi cas kukat to, ale pozriem si priemerne tak 1 3D film tyzdenne. Mam este kopec IMAX filmov, pri ktorych je ten zazitok super (napr under the sea) a samozrejme este kreslene 3D rozpravky su good (napr RIO, Smoulove a pod...). Co sa tyka hranych filmov mam este nejake stiahnute (napr Tron, Cesta do stredu zeme), ale nestihol som ich pozriet...
Vseobecne, ked si chcem pozriet 3D film tak si ho stiahnem a pozriem, kedze mam dost rychly internet, tak no problema :-E

No a hral som napr Gran Turismo 5 na PS3 v 3D a tiez je to celkom zazitok oproti normalnemu 2D. Tam este planujem vyskusat tu moznost upravit si okuliare a zahrat si to vo dvojici, tak ze kazdy bude vidiet iba svoj obraz (staci na to jednoducha uprava okuliarov). Predpokladam, ze onedlho bude kopec hier k tomu prisposobenych, takze nebude ani obraz natiahnuty na vysku...

Pytkin (7947)|21.2.2012 21:45
[QUOTE=jarino1978;398888]veď to je jednoduché, keďže zobrazovadlo má fyzické rozlíšenie 1920x1080. Z toho sa nedá dostať v danom prípade pre každé oko 1080 riadkov, to dá snáď rozum.[/QUOTE]

no ja som myslel , ze na obrazovke je daka vrstva , ktora tvori polarizacny filter a elektricky sa meni H/V .. cize by to slo :)
Pytkin (7947)|21.2.2012 21:50
no co sa tyka globalne 3D zazitku .. mne to pripada strasne nasilne .. proste este som nevidel film , ktory by ma presvedcil ze to ma zmysel .. chystam sa na nejaky kresleny film do kina .. mozno tam to bude ono .. v kazdom pripade na telke mi pride ze to je strasne slabe .. hlavne tym , ze ta obrazovka je strasne mala .. teda ak by sme si sadli k telke na pol metra , tak by to bolo asi fajn .. ale kto tak bude pozerat .. trebars v avatarovi ako lietaju tie vlocky .. strasne divne to posobi , ked sa stracaju .. su kusok predomnou ale ako dojdu na kraj obrazovky , tak sa stratia .. absolutne nerealne to posobi ..
erik555 (776)|21.2.2012 21:53
Tak je to normalne, ked ma TV ram a nesedi sa pri 55" na 1,5 metra. Ale 3D je v obraze, to sa neda popriet.
sanchez13 (1071)|21.2.2012 22:03
[QUOTE=Pytkin;398930]no ja som myslel , ze na obrazovke je daka vrstva , ktora tvori polarizacny filter a elektricky sa meni H/V .. cize by to slo [/QUOTE]

nie, toto je fakt napevno... To sa neda elektricky menit. Ale ako som uz pisal oko sa da lahko oklamat (podla mna) a az tak mu nevadi, ze sa to zobrazi na tej istej pozicii.

Napr obrazovka mojej 55'' TV ma na vysku 68cm=680mm / 1080 riadkov = 0,63mm na riadok. Na TV pozeram priblizne z 3 metrov. Podla mna oko na tu vzdialenost nezaregistruje, ze ten riadok zobrazeny na nespravnej pozicii je posunuty oproti spravnemu zobrazeniu o necely milimeter. A pri mensich TV je to samozrejme menej...
sanchez13 (1071)|21.2.2012 22:09
[QUOTE=Pytkin;398932]no co sa tyka globalne 3D zazitku .. mne to pripada strasne nasilne .. proste este som nevidel film , ktory by ma presvedcil ze to ma zmysel[/QUOTE]

odporucam ti IMAX ak mas nejaky v okoli... Ja ked som bol v IMAX-e prvy krat tak som bol z toho vedla seba :-E Samozrejme na TV je stale to obmedzenie velkosti, oproti kinu, ale aby si sa zrovnal s kinom, musel by si mat doma nejaky 3D projektor, ktory by ti to premietol na celu stenu....
Pytkin (7947)|21.2.2012 22:29
[QUOTE=erik555;398935]Tak je to normalne, ked ma TV ram a nesedi sa pri 55" na 1,5 metra. Ale 3D je v obraze, to sa neda popriet.[/QUOTE]

no ved ja nehovorim ze 3D v obraze neni .. len mi to pripada cele nasilu .. vobec to neni prirodzene ..
Pytkin (7947)|21.2.2012 22:31
[QUOTE=sanchez13;398941]nie, toto je fakt napevno... To sa neda elektricky menit. Ale ako som uz pisal oko sa da lahko oklamat (podla mna) a az tak mu nevadi, ze sa to zobrazi na tej istej pozicii. [/QUOTE]
jo ja chapem .. len v tom nevidim nejaky zasadny prinos .. ale nevidel som to .. mozno fakt je :) akurat ako som pisal .. ze obraz musi byt zubatejsi .. zober si sikmu ciaru .. ked zoberies povodny 540p obraz , tak tam vlastne teraz pridali body vedla .. body ktore by mali zjemnit tu sikmu ciaru , sa zobrazia na v inom riadku .. cize to bude zubatejsie ..

Jo co sa tyka IMAXu .. ten nam tu zburali .. a jasne ze 3D projektor sa bude blizit kinu .. sak preto hovorim ze na telke mi to pride takezatial divne .. skor ma to serie , ako by som mal z toho pozitok :)
erik555 (776)|21.2.2012 22:41
[QUOTE=Pytkin;398947]no ved ja nehovorim ze 3D v obraze neni .. len mi to pripada cele nasilu .. vobec to neni prirodzene ..[/QUOTE]
Pozri sa z urcitej vzdialenosti cez nejake okno von a mas pohlad ako na TV. Aj to je potom neprirodzene.
Tak potom nejaku velku zaoblenu obrazovku...:)
Pytkin (7947)|22.2.2012 00:42
erik : no to hej .. ale ked mi poleti pierko v miestnoti pred tym oknom , tak nezmizne ako v avatarovi .. to je to, co mi pripada strasne neprirodzene ..
Ladys (1829)|22.2.2012 06:53
Vsichni vime, ze 3D neni realne 3D a nikdy nebude.At uz je to zalozene na cemkoliv, tak je to spise klam a tudiz to neni pro kazdeho.

Je super koukat 5min na nejaky dokument ve 3D, ale kdyz nejaka ryba placa ocasem pred vama celou hodinu, tak uz to neni takove "wow".

Kazdopadne 100 lidi =100 chuti, takze proti gustu zadny disputat :)
Ivo Mašek (10205)|22.2.2012 07:05
[QUOTE=erik555;398951]Pozri sa z urcitej vzdialenosti cez nejake okno von a mas pohlad ako na TV. Aj to je potom neprirodzene.
Tak potom nejaku velku zaoblenu obrazovku...:)[/QUOTE]
Tu "přirozenost" ti umožní až holograf. Rozhodně ne televizní 3D.
Pupak2 (328)|22.2.2012 07:54
Měl jsem v poslední době možnost shlédnout několik kvalitních 3D TV od 55" do 70" a i pár kvalitních pj ( PT AE4000,5000 a TW9000 ). Hodně jsme testovali kvalitu 3D a i když všechny uvedené přístroje ( s vyjímkou AE4000 ) poskytují max možnou kvalitu 3D, musím opět smutně konstatovat, že tohle 3D je slepá ulička. 10-20 min efektního 3D člověka zaujme, ale celý film je už naprosto nekoukatelný. Dvě hodiny fantomního ostření oko naprosto zdecimuje. Bylo nás tam sedm a druhý den jsme se shodli,že nás všechny večer bolela hlava a silně pálily oči. To jsme testováním strávili cca 4 hod s nějakými přestávkami. Já sám jsem se nedíval víc jak 1/2 hod v kuse a stejně jsem to nepociťoval příjemně. Určitě lze jednoznačně říci,že pasivní 3D je na oči šetrnější, ale moc velký rozdíl to není.Špatný je princip,který nutí oko ostřit mimo rovinu,kde vzniká obraz a také mnohdy nesmyslná hloubka 3D, která je okem nezvládnutelná. Pokud je film kvalitně natočený,tak 3D požitek z něj nijak výrazně nezvýší.
Důkaz byl AE4000 (2D) a AE5000 (3D), kde na obou běžel Avatar a všichni jsme se shodli na tom,že ve statických scénách je 3D lepší,ale jakmile se děj rozpohybuje, je 3D pakárna na oči. Co mě osobně mile překvapilo, je sledování fotografií ve 3D.
Kolega tam měl JVC 3D kameru a pouštěl nějaká videa (pěkná), ale mě zaujala především kvalita 3D fota. Toho bych se vůbec nebál.To skutečně dává fotografii další dimensi.Hologramu se ještě tak 10-15 let v komeční podobě nedočkáme,takže tohle 3D nás tu pár let strašit bude. Za 14 dnů se jedu podívat na tu 4k Toshibu s 3D bez brýlí,ale myslím,že to žádný zázrak nebude.
Ještě jeden poznatek. Zvětšování úhlopříčky pro 3D je pozitivní jen do určité míry. Pokud je pozorovací vzdálenost menší jak dvojnásobek úhlopříčky plátna,oko nemá nejmenší šanci 3D vjem ustát a po pár minutách spolehlivě odpadnete s migrénou. Zatímco pro 2D je pokrytí celého zorného pole oka pozitivní pro vnímání filmu, tak pro 3D je to přesně naopak. Tam platí tak 2.5-3.5 x úhlopříčka pro pozorovací vzdálenost.
U pj ještě narazíte na fakt,že pro 2D a 3D by bylo ideální používat jiné plátno. Pro 2D gain 1.1 - 1.2, pro 3D 2.5 -4.
Zkrátka a dobře, nic není dokonalé, ale je to zábava.
Jarda.Bar (1238)|22.2.2012 09:20
Ale to si sledoval aktivní 3D technologii, že?
sanchez13 (1071)|22.2.2012 09:57
[QUOTE=Pupak2;398977]Pokud je pozorovací vzdálenost menší jak dvojnásobek úhlopříčky plátna,oko nemá nejmenší šanci 3D vjem ustát a po pár minutách spolehlivě odpadnete s migrénou.[/QUOTE]

vzdialenost je podla mna dost idividualna (subjektivna), dalo by sa povedat, ze pri 3D TV je optimalne priblizne 2x uhlopriecka, ale vseobecne sa to neda povedat...
Keby toto platilo napr v IMAX-e, tak by sa dalo sediet mozno v poslednych radoch, alebo az vo vedlajsej miestnosti :-)
Brutto (65)|22.2.2012 10:05
Toshibu bez okuliarov som videl minuly rok na jednej vystave a je to v podstate to iste co sucasne 3D TV, akurat pri tom nemusim mat nasadene okuliare :)
sanchez13 (1071)|22.2.2012 10:35
ja som videl v nejakom velkosklade minuly, alebo dokonca este predminuly rok nejaku "bezokuliarovu" 3D TV. Tusim to bola LG, ale vtedy co som skusal tak to bolo extremne citlive na pozorovaci uhol a uplne som citil ako keby mi niekto vytahoval oci z jamiek 8-) Mozno, ze to uz ale od vtedy vylepsili...
Pytkin (7947)|22.2.2012 11:08
tu telku mali v ageme .. a to 3D si videl len ked si stal presne v strede telky a tiez len v urcitej vzdialenosti ..
KamilZ (10277)|22.2.2012 11:15
Pytkin: novější generace bude lepší, mrkni zde: http://hdmag.cz/bleskovka/3d-bez-bryli-toshiba-a-prvni-autostereoskopicka-tv. Má to mít až 9 zón.
Pytkin (7947)|22.2.2012 14:46
kamil : ale hento 3D bolo hrozne .. musel si skulit , jak na 3D obrazky v casopisoch .. po par minutach ta boleli oci a hlava .. ak toto ma byt smer , kam sa ma 3D uberat , tak by som osobne radsej ostal pri tych pasivnych okuliaroch ..
KamilZ (10277)|22.2.2012 15:13
[QUOTE=Pytkin;399026]kamil : ale hento 3D bolo hrozne .. musel si skulit , jak na 3D obrazky v casopisoch .. po par minutach ta boleli oci a hlava .. ak toto ma byt smer , kam sa ma 3D uberat , tak by som osobne radsej ostal pri tych pasivnych okuliaroch ..[/QUOTE]
Já jsem ještě neměl "tu čest", ale první kroky jsou vždy těžké, někdo musí vývoj táhnout i za cenu prototypů apod. Bez průkopníků by nebyl žádný pokrok. Mě ale zatím nechává 3D celkem chladným.
Karel72 (428)|22.2.2012 15:41
Já si 3D technologii užívám a je to nádhera ale chápu zase že jsou lidi kterým se nikdo a ničím nezavděčí :-)
Ivo Mašek (10205)|22.2.2012 15:43
[QUOTE=Karel72;399034]Já si 3D technologii užívám a je to nádhera ale chápu zase že jsou lidi kterým se nikdo a ničím nezavděčí :-)[/QUOTE]
Ale to vůbec není o tom nezavděčení. Já např. mám big problém při sledování televizního 3D. Rozbolí mě oči a hlava. Produkci nejsem nikdy schopen dokoukat do konce. Je tu nezanedbatelná "menšina", která to prostě nesnese.
Pytkin (7947)|22.2.2012 16:01
ja si tiez nemyslim ze sa treba zavdacovat .. ide o to , ci to nieco prinasa .. alebo nie .. bol som pred tyzdnom na STAR WARS EPISODA 1 3D v kine s mojim 5 rocnym synom (chudak musel ist na dochodcovsky listok :) ) .. Tak samozrejme zasadny problem bol , ze film pozname naspamet .. Cize clovek nemohol byt ohureny filmom .. Ale boli sme zvedavy na 3D .. A proste bola to nuda .. bolo to cele nasilu .. v hesle : JE DOBA 3D .. SPRAVE HVIEZDNE VOJNY V 3D .. to 3D tomu filmu nic nepridalo .. a keby som mal poslat niekoho na Star Wars , kto to este nevidel , tak ho radsej poslem na 2D ...
Karel72 (428)|22.2.2012 16:20
Pokud to nebylo natočeno 3d kamerou jen to bylo předěláno do 3D tak se nedivím že tě to nebralo ono 3d a 3d je někdy velký rozdíl
pantom (11)|22.2.2012 16:55
[QUOTE=KamilZ;398481]Jestli chceš pasivní 3D, tak to se moc rozhodovat nemusíš, protože nabídka je velmi omezená. Píšeš, že máš satelitní vysílání, takže zřejmě vlastníš už DVB-S STB a TV tedy nemusí mít DVB-S tuner. V tom případě se podívej na LG 42(47)LW5500, viz příspěvek #58 tohoto vlákna: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/31232-3d-obraz-a-duchy#post396857. Nevím o tom, že by další výrobci pasivního 3D tohle (1080i) uměli.

Další možnost je Philips 42(47)PFL7606H, také dobrá telka, ale právě nevím, jestli umí pasivní 3D s 1080i (spíš ne). Jako poslední možnost je něco od Toshiby - 42(47)VL863G, 42(47)YL863G. Pro ní platí to samé co pro Philips - kvalitní TV, ale nevím, jak s pasivním 3D a 1080i. Na Toshibě akorát zamrzí, že nemá ani ten obyčejný, jednotunerový PIP, jinak se mi velmi líbí.

Pozn: Nepíšeš cenu, takže pokud ji neřešíš tak LG 47LW980S.[/QUOTE]

Loni v prosinci jsem koupil Philips 42pfl7666h v datartu a s kvalitou zobrazení jsem spokojen.
Je pravda, že je tam ten d.....í ovladač, ale i na ten se dá zvyknout. Je mi jasné, že někdo může namítnout, že jiná hraje lépe, ale co jsem měl možnost porovnat (při koupi), tak vyhrála ta philipska. Každý vnímá obraz subjektivně a jak se zde ve vlaknu psalo-100 lidí=100názorů.Mám kabelovou tv od riomedia-digital po metalice a obraz nemá chybu. Původně jsem chtěl sharp, ale tam je aktivní 3D a to mi nesedlo. Viděl jsem i zmiňované LG a taky hrály pěkně, ale v obchodě mi nebyli schopni pustit/naladit tv tak jsem porovnal jinde a vybral philips.
Pytkin (7947)|22.2.2012 17:02
karel : neni to o tom .. vsetci tvrdia ze avatar je najlepsie 3D film .. a tam mi to prislo rovnako nasilu .. Daj typ , v ktorom filme ti prislo 3D super .. Ze to ten film niekam posuva dalej .. Ze proste ked pozeras 2D verziu , tak tomu nieco chyba .. Fakt by som taky film chcel vidiet ..
jarino1978 (8045)|22.2.2012 17:15
[QUOTE=sanchez13;398941]nie, toto je fakt napevno... To sa neda elektricky menit. Ale ako som uz pisal oko sa da lahko oklamat (podla mna) a az tak mu nevadi, ze sa to zobrazi na tej istej pozicii. [/QUOTE]

že ty vôbec ani netušíš, o čom je reč ? Oči máš len vždy dve a tie nejdú pri ich dobrom stave oklamať. Skrátka, nikdy nebudeš vidieť 1080 riadkov, môžeš sa bachnúť aj 100x o zem. Nativ rozlíšenie panela nepustí !

[QUOTE=Pytkin;398947]no ved ja nehovorim ze 3D v obraze neni .. len mi to pripada cele nasilu .. vobec to neni prirodzene ..[/QUOTE]

presne tak, je to len na efekt pre ľudí, čo si myslia, že 3D = vybehuje to z TV.

[QUOTE=erik555;398951]Pozri sa z urcitej vzdialenosti cez nejake okno von a mas pohlad ako na TV. [/QUOTE]
tak to je hlboký omyl. Ak sa pozrieš z okna, vidíš realitu okolo seba, čo v prípade TV nebude nikdy.

[QUOTE=Pytkin;398965]erik : no to hej .. ale ked mi poleti pierko v miestnoti pred tym oknom , tak nezmizne ako v avatarovi .. to je to, co mi pripada strasne neprirodzene ..[/QUOTE]

každá jeden film a dokument je umelý, neprirozdený, nereálny. Je nemožné niečo nasnímať tak, aby to bolo ako v skutočnosti a reálne. To pri súčasných technológiach skrátka nejde.

[QUOTE=Brutto;398989]Toshibu bez okuliarov som videl minuly rok na jednej vystave a je to v podstate to iste co sucasne 3D TV, [/QUOTE]

autostereoskopia v podaní Toshiby je síce na papieri krásna, ale 3D efekt v reále skoro žiadny, minimálny. Čiže niečo za niečo.

[QUOTE=Karel72;399034]Já si 3D technologii užívám a je to nádhera ale chápu zase že jsou lidi kterým se nikdo a ničím nezavděčí :-)[/QUOTE]

čo je na tom 3D nádhera ?

[QUOTE=Karel72;399040]Pokud to nebylo natočeno 3d kamerou jen to bylo předěláno do 3D tak se nedivím že tě to nebralo ono 3d a 3d je někdy velký rozdíl[/QUOTE]

že je niečo snímané akože 3D kamerou, čo sú defacto 2 objektívy posunuté na približnú vzdialenosť očí nedáva žiadnu nádej, že to bude 3D. Je to len mazanina a nie 3D. Na reálnejšie 3D nikto nemá chuť, prachy, techniku. Či si myslíš, že kúpiš nejaký 3D plastový paškvil a už budeš točiť 3D ?
hakmar (401)|22.2.2012 17:29
[QUOTE=Pytkin;399048] Daj typ , v ktorom filme ti prislo 3D super .. Ze to ten film niekam posuva dalej .. Ze proste ked pozeras 2D verziu , tak tomu nieco chyba .. Fakt by som taky film chcel vidiet .. [/QUOTE]
Tak skús toto, je to fantasy pre 3D so super music http://www.amazon.de/Lichtmond-3D-Blu-ray-Diego-Bonati/dp/3868420274
Karel72 (428)|22.2.2012 17:39
Mám dokumenty imaxu ve 3d a je to jako živé ale pokud má někdo potřebu něco hanit a na něco si ponadávat prosím češi sou tím pověstní :-) Já si to prostě užívám.Nevím jestli to je mojí vt30kou nebo mýma očima a nebo nevím čím ale já 3d vnímám pozitivně
Ladys (1829)|22.2.2012 18:41
Ja bych to nehanil, proste 3D tady je a evidentne neni pro kazdeho.

Dobre to vystihnul Pytkin...jakou pridanou hodnotu ti da opravdu dobry film ve 3D oproti 2D, aby jsi ho radsi chtel videt ve 3D ?
Mozna nejake animaky nebo IMAX dokumenty, ale u tech je to proste porad dokola na "wow" efekt a toho se clovek hodne rychle preji.

Ja jsem hodne filmovej a nic me nedonuti uprednostnit 3D pred "ostrym a cistym 2D obrazem".
Pupak2 (328)|22.2.2012 20:48
Zdravé lidské oči, potažmo mozek, si i u 2D projekce vytváří určitý prostorový vjem. Je to stejné,jako když na ulici zavřeš na chvíli jedno oko. Mozek stále udržuje dojem jakési hloubky prostoru,i když dostává vjem jen z jednoho oka. U lidí,kteří v dospělosti ztratili jedno oko, se prostorové vnímání ztratí až po několika měsících. Klasický 2D film, pokud je dobře udělaný vnímáme v omezené míře prosotorově na základě zkušeností. 3D film dodá hloubku prostoru natvrdo,ale jinak, než je přirozené. Tím nastane konflikt mezi zkušeností a realitou. Spolu s fantomním ostřením to vyvolává u mnoha lidí napětí v hlavě a očích bez ohledu na použitou technologii. Zpominaný Lichtmond je úžasné 3D, ale zcela mimo realitu. Ten tvůrce obětoval 3D efektu naprosto vše a některé záběry doslova tahají oči z hlavy. Film, kde je 3D udělané decentně člověk po chvíli vnímá stejně jako ve 2D verzi, jen je to horší při rychlých pohybech. Současné 3D je opravdu jen zbytečná ozdoba na úkor pohodlí pro oči.
Nejvíce 3D člověk ocení ve statických záběrech na architekturu, přírodní scenérie a živočichy. Třeba hmyz ve 3D je úžasný. Zatracovat ho rozhodně nemá smysl, ale v akčních filmech nemá místo.
Pytkin (7947)|23.2.2012 01:24
Musim povedat ze ma prekvapili tie star wars nove v 3D .. samozrejme je to prerabka 2D filmu .. nie nove natocenie 3D verzie .. ale proste mal som pocit ze je vsetko naopak .. cakal som , ze 3D efekt bude vyrazny v akcnych scenach .. a tam vramci 3D sa skoro nic nedialo .. a prave naopak .. pri vsetkych rozhovoroch bolo citit 3D efekt (ktory mi prisiel uplne zbytocny , lebo pozadie bolo aj tak odpichnute hlbkou ostrosti) .. proste mal som pocit z toho filmu , ze 3D su tam presne tie veci , ktore mi pridu zbytocne , a tam kde by som 3D ocakaval , tak tam nebolo :)
KamilZ (10277)|23.2.2012 06:25
Pytkin: To mě také překvapuje. Čekal bych, že u SW bude celkem jedno, že to je předělávka, protože 1/2 z toho je renderovaná počítačem, kde by přidání 3D nemělo dělat žádný problém díky novému renderu.
Ladys (1829)|23.2.2012 06:52
Oni ale i dnesni filmy ve 3D neni zadna slava.Nechal jsem se zlakat posledne na Transformers 3 do Imaxu a i kdyz film sam o sobe byla nehorazna blbost, tak i 3D nestalo za nic.Neni to stavene na rychle sceny, tam to spise skodi a to ze obcas neco behem dvou hodin "vyleze" z platna nedela dany film takovou podivanou.

Nicmene musim uznat ze "Avatar" a treba "How to train your Dragon" se celkem povedly.Jenze to jsou filmy, ktere se delaly z 99% se zamerenim na 3D.
Nedovedu si predstavit ocekavane hity pro tento rok typu "Prometheus" nebo "Dark Knight Rises", ze by nejak ve 3D prorazily, pokud to vubec ve 3D pusti do sveta, bo je to absolutne zbytecne.
Jarda.Bar (1238)|23.2.2012 10:23
[QUOTE=Ivo Mašek;399035]Ale to vůbec není o tom nezavděčení. Já např. mám big problém při sledování televizního 3D. Rozbolí mě oči a hlava. Produkci nejsem nikdy schopen dokoukat do konce. Je tu nezanedbatelná "menšina", která to prostě nesnese.[/QUOTE]

A je jedno, jaká technologie je použita k projekci?
Jarda.Bar (1238)|23.2.2012 10:33
[QUOTE=Pytkin;399048]karel : neni to o tom .. vsetci tvrdia ze avatar je najlepsie 3D film .. a tam mi to prislo rovnako nasilu .. Daj typ , v ktorom filme ti prislo 3D super .. Ze to ten film niekam posuva dalej .. Ze proste ked pozeras 2D verziu , tak tomu nieco chyba .. Fakt by som taky film chcel vidiet ..[/QUOTE]

To jsou nekončené debaty o tom samém ... vše co sleduješ očima je 3D, vnímáš třetí rozměr. A právě proto, se lidé snaží ten třetí rozměr dostat i do TV. Dřív se točilo čb bez zvuku, pak sme zachytili barvu, zvuk, uměli sme zpracovat 2D obraz a nyní bysme rádi i třetí rozměr. Jako vždy jen přibližujeme zaznamenaný obraz a jeho projekci realitě. Nic víc.

Někdo tu psal, že 3D je klam ... co je pak 2D? To je přeci ještě větší lež/klam.

Nevím, na jaké TV či v jakém kině si Avatara viděl, já ho viděl jen na pasivní 3DTV a na 2D verzi jsem se nemohl dívat, protože mi přišla hrozně úmělá, ještě víc jak ze 3D jsem z toho cítil ten počítačový render. Takže 3D verze se mi fakt líbila. Hezké jsou samozřejmě i animáky, Na vlásku apod..

Ještě bych dodal: 3D se ve filmech nemusí nutně přehánět, není třeba aby lítali věci až k divákovi, na 3D verzích jsou hezké detaily, třeba to, že konečně člověk vidí, kde přesně je sklo, protože jeho povrch má najednou přesně definovaný tvar a místo ve scéně atd..
Ladys (1829)|23.2.2012 10:50
Avatar ve 2D je proste pastelovy paskvil, bo to bylo primarne delane pro 3D.
Takze animaky, dokumenty a paar filmu za rok vypadaj ve 3D uzasne, ale zbytek filmu co se cpou na 3D a nejsou proto primarne urceny jsou proste jenom pozlatka a spise nahrazka 3D.
Pupak2 (328)|23.2.2012 13:08
[QUOTE=Ladys;399150]Avatar ve 2D je proste pastelovy paskvil, bo to bylo primarne delane pro 3D.[/QUOTE]

To s tebou nemůžu souhlasit. Avatar na PT-AE4000, nebo TW9000 je ve 2D naprosto dokonalý. Několik lidí se při projekci domnívalo,že je to 3D i když jim nějak nedošlo,že nemají žádné brýle. Ten film má hloubku prostoru už danou chytrým použitím kamery. Nový Tintin je na tom s prostorem ještě lépe a ve 3D je úžasný ( právě jsem ho shlédl na své nové TW9000 ). Zatím je to pro mě ve 3D naprostá jednička. Ani rychlé scény nepůsobí na oči tak divoce jako v Avatarovi. Možná se to filmaři opravdu naučí a 3D nezhyne na blbé filmy.
Ladys (1829)|23.2.2012 13:33
Ja si od 3D predstavuju, ze by melo mit nejen dostatecnou hloubku (neco jako "akvarko efekt") a take samozrejme dostatecne efektne vystupovat z obrazu a to po celou svou dobu daneho filmu.
Bohuzel ani tohle nejsou schopni u vetsiny filmu splnit.
Co ma za smysl, kdyz jedna scena je ve 3D a nasleduje dalsi ji podobna, ktera ma se 3D pramalo spolecne.
Pytkin (7947)|23.2.2012 14:27
mne sa tiez 2D verzia avatara velmi paci a vobec nemam pocit , ze je to umele ..
Ladys (1829)|23.2.2012 14:39
Mne se zase libilo 3D zpracovani, mene uz obsah.....vice lidi vice nazoru :)
obrbobr (49)|24.2.2012 21:32
Zdravím pánové,
mě by zajímala ohledně 3D tv jedna věc a to je výsledné rozlišení obrazu u jednotlivých systémů, tj. aktivního a pasivního.
Když vynecháme obraz z BD 3D, kde aktivní 3D TV zobrazí FH obraz a pasivní poloviční FH obraz, neboli 1080i. Zde mi to je ještě jasné.
Ale když použiji jako zdroj např. 3D mkv half SBS, předpokládám, že aktivní 3D TV zobrazí poloviční FH obraz.
A teď ten dotaz: jaké rozlišení zobrazí pasivní 3D TV? Polovinu 1080i obrazu?
Nebo jsem to špatně pochopil?
KamilZ (10277)|24.2.2012 22:28
Nevím, co myslíš "FH" obrazem. Z FULL BR 3D aktivní zobrazí 1920x1080p pro každé oko, standardní pasivní pouze 1920x540p pro každé oko a nová "vychytávka" LG zobrazí 1920x1080i pro každé oko (ne najednou, ale po sobě). U Half SBS aktivní 3D zobrazí 960x1080p pro každé oko. U pasivního záleží, jestli je to Left/Right nebo Upper/Bottom. U Left/Right zobrazí pasivní 3D 960x540p pro každé oko, u Upper/Bottom 1920x540p pro každé oko.