Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

DVB-T2 nebude?

interfernet422 (1575)|25.1.2012 12:56
[quote=Ivo Mašek;393642]Tak já ladím DVB-C. takže nějaké T, ani T2 se u mě také nechytá. A rozhodně tam toho nebude a ani nemůže být více, jak na kabelu, či satu. Tak ale řada lidí takové možnosti nemá.[/quote]
Počkej až začnou zavádět DVB-C2 :-E
Kolbis (0)|25.1.2012 13:00
Ivo. Dovolím si ne zcela souhlasit :).

Pokud chci udržet v chodu slušnou CRT TV, těžko půjdu a koupím STB v ceně 5000,-Kč. To si raděj koupím novou TV.

Pokud si koupím STB DVB-T v ceně mezi 400-1000Kč, tak zase tak moc velký výběr není. Alespoň jsem nedávno když jsem se o to zajímal neměl pocit nějakého super výběru. Ano. Je jich hodně, ale všechno na jedno brdo.

Co se týče toho zapínání/vypínání. HDMI výstup většina DVB-T STB nemá. SCART umí některé TV zapnout a současně přepnout do AV. Malokdy ho umí i vypnout. Samostatné tlačítko na zapnutí TV nemám ani na ovladači od Technisat ISIO, takže pokud nevyužiji funkci Technilink (která docela zlobí), tak musím zapínat TV jejím ovladačem.

Ale to je fuk. Já myslím, že bychom to mohli uzavřít.
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 13:06
[quote=interfernet422;393646]Počkej až začnou zavádět DVB-C2 :-E[/quote]
Tak v Německu už pokusně jeli na C2. Do budoucna se o tom uvažuje. No a já potom pouze od kabelového operátora dostanu nový STB a ten starý si odnesou. Ale C2 nebude na pořadu dne určitě do roku 2020, a pak možná pár už vážnějších pokusů - jak jinak než za hranicemi této medovinou oplývané země s kopečkem Říp :-D
Kolbis (0)|25.1.2012 13:09
[quote=Ivo Mašek;393650]No a já potom pouze od kabelového operátora dostanu nový STB a ten starý si odnesou.[/quote]
DVB-C neznám vůbec. U nás na dědinu to neproniklo a kabelovka jede pořád v analogu. Ale spousta TV má přece DVB-C tuner. To pak stejně vedle ní leží DVB-C STB?
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 13:13
[quote=Kolbis;393651]DVB-C neznám vůbec. U nás na dědinu to neproniklo a kabelovka jede pořád v analogu. Ale spousta TV má přece DVB-C tuner. To pak stejně vedle ní leží DVB-C STB?[/quote]
Ano, dnes jsou běžně k mání TV, které mají DVB-C tuner a tyto, pokud jejich uživatel je připojen ke kabelovce (většinou UPC), nepotřebují kabelový STB. Já jsem kupoval TV v době, kdy se s DVB-C tunery přímo v TV začínalo (asi tak před 2 roky), takže mám v TV pouze DVB-T tuner, který ale nepoužívám. Takže jsem nucen vlastnit kabelový STB. Kabelovka UPC jede v digitálu, je tam dokonce asi 14 HD kanálů (některé jsou překlopeny z SD, ty zahraniční jsou pravé HD - a je to rozdíl, ten výsledný obrázek)
Kolbis (0)|25.1.2012 13:20
Rozumím. U nás je také UPC. Původně jsme si to v roce 1991 doslova "kopali sami" jako "konsorcium". Nakonec to tuším přes KabelNet a KabelPlus spadlo do klína UPC. Jenže UPC do toho nechce investovat, takže to jede pořád v analogu a rok od roku je obraz horší. Dnes už nesrovnatelně horší jak u nás snadno chytnutelný DVB-T. Přitom neví co by za to chtěli. Platíme víc jak v Brně za DVB-C s možností přijímat internet. Tím jim utíkají abonenti a tak se uzavřel jakýsi kruh. Myslím, že do DVB-C fáze to u nás nikdy nedojde a nakonec to vypnou úplně.


Dík za RB. Tolik jsem si jich ani nezasloužil :)
Jan10 (836)|25.1.2012 19:14
"Přitom neví co by za to chtěli. Platíme víc jak v Brně"

To by právě chtělo tu konkurenci z terestrialu.
Možná nejschůdnější řešení by dneska bylo skutečně to DVB-T + MPEG4 vzhledem k čímdál většímu rozšíření televizí s MPEG4 tunerem (=všechny v současnosti prodávané televize).
Tím by se vyřešil ten klasický problém: nevysílá se => nejsou přijímače; nejsou přijímače => nevysílá se
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 19:23
[quote]
To by právě chtělo tu konkurenci z terestrialu.

[/quote]
Do terestialu nikdy nenacpeš např. 114 kanálů (UPC), nebo i 200 a více kanálů (kabelovky v USA). A asi ani ne 14 HD kanálů (UPC), nebo 25 HD kanálů (Kabel Deutschland). O satelitu ani nemluvě. A už vůbec se tam nemohou objevit programy, jako NG, History Channel, Viasat history, atd, atd.
Kolbis (0)|25.1.2012 20:25
[quote=Ivo Mašek;393713]A už vůbec se tam nemohou objevit programy, jako NG, History Channel, Viasat history, atd, atd.[/quote]
Proč? DVB-T přece umí pracovat s CAM modulem + kartou. Je jen otázka, jestli by se někomu vyplatilo to provozovat. Neumím to posoudit, ale myslím, že kdyby se toho někdo chytl a na jeden z muxů nacpal nějakou směs čtyř nebo pěti slušných SD kanálů, nabídl to za slušnou cenu a vysílal "z velkých vysílačů", aby nemusel účastník řešit další anténu a vystačil si s tou širokopásmovkou co má, možná by zájem byl.
Ivo Mašek (10205)|25.1.2012 20:37
Terestial se hlavně používá pro šíření domácích kanálů. Jedním z důvodů digitálu je i to, aby se neprolínaly programy v pohraničí. Také je tam trochu jiná licenční politika. Terestial opravdu nebude nahrazovat (ani k tomu účelu není provozován) kabelové a satelitní vysílání.
KamilZ (10277)|25.1.2012 20:42
Kolbis: Problém je také v té ceně, vysílání přes DVB-T je strašně drahé. Proč myslíš, že odešlo Óčko s DVB-T a jede pouze přes DVB-S? Co (hodně) přispělo ke krachu Public TV, Z1 apod.? Jsou to samozřejmě nej dohady, ale traduje se, že kdyby odešly jako Óčko z DVB-T, tak ještě možná mohly fungovat.
Retiree (659)|25.1.2012 22:35
[quote=Ivo Mašek;393713]200 a více kanálů (kabelovky v USA). [/quote]
Tahle dlouholetá fáma myslím nemá technické opodstatnění...
Kolbis (0)|26.1.2012 06:23
[quote=KamilZ;393728]Kolbis: Problém je také v té ceně, vysílání přes DVB-T je strašně drahé. [/quote]
Že je DVB-T vysílání drahé jsem slyšel mnohokrát. O kolik je dražší odvysílat pro Československo pět slušných SD kanálů pozemně než totéž přes satelit fakt nevím.

Ale v principu by to mohlo asi fungovat stejně. A můj pohled uživatele, který má možnost relativně snadno (na jedno síto s rozbočovačem) dostat signál DVB-T z Hádů ke čtyřem TV. Pokud by někdo vysílal celoplošně a prodával karty pro dekódování například Eurosportu, Eurosportu2, Discovery a NGC s politikou jednu kartu za 100,-Kč, dvě za 160,-Kč a tři za 200,-Kč měsíčně, tak neváhám ani vteřinu.

Ano. Na satelitu je mnohem více programů. Ale stejně, pokud pominu to co je i na DVB-T, se dívám pořád dokola na 6 programů.

To jsem snílek co :)
KamilZ (10277)|26.1.2012 06:44
Však to máš v těch odkazech
[quote]Jak drahé je pro televize vysílání přes satelit a jak moc se liší poplatky za šíření signálu přes družici a pozemní vysílače? Významně. Celoplošné pokrytí prostřednictvím zemských digitálních vysílačů vyjde v České republice na 50 až 80 milionů korun ročně v závislosti na zvoleném multiplexu, délce smlouvy a počtu programů, kolik chce provozovatel v dané digitální síti šířit. Oproti tomu za vysílání přes satelit zaplatí jeden televizní program šest milionů korun ročně, maximálně tedy desetinu sumy, co za vysílání v DVB-T.[/quote]
Kolbis (0)|26.1.2012 07:02
[quote=KamilZ;393775]Však to máš v těch odkazech[/quote]
Nezlob se, ale v těch odkazech je prd. Je tam, že odvysílat něco přes satelit je 10x levnější jak po zemi a odvysílat jeden kanál po zemi že stojí 50-80 miliónů ročně. Ale to pořád nevím, kolik stojí licence za Eurosport. Jestli je to "odvysílání" nepodstatná položka nebo naopak licence za Eurosport nestojí za řeč.

A pak mohu jen a jen spekulovat.

Pokud by si kartu v ceně 70,-Kč měsíčně (to je těch 200,-Kč za tři karty) koupil každý desátý člověk v ČR, tak je to 70x12=840 miliónů ročně. Je to dost nebo málo? Nevím.
Ivo Mašek (10205)|26.1.2012 07:26
[quote=Retiree;393760]Tahle dlouholetá fáma myslím nemá technické opodstatnění...[/quote]
Ve skutečnosti hodně víc, jak 200 kanálů (není to fáma)

[quote]
.....poskytovatelem kabelové televize je v New Jersey firma [COLOR=#0000ff]Comcast[/COLOR], která rovněž poskytuje i vysokorychlostní internet, přes který jsem toho času aktualizoval tento web....
K přijímači je dodáván téměř futuristický dálkový ovladač, který umožňuje rozpoutat na obrazovce malé televizní orgie. Volba kanálů se provádí mimo jiné v jakémsi televizním programu v televizi, kdy je vidět co a kdy dávají (EPG, „Elektronický programový průvodce“). Na výběr je necelých 500 stanic a tento program umožňuje třídění jako podle stanic, tak podle názvů pořadů či podle žánrů. Kromě názvu a času se objevuje i ikona televizní stanice a po stisknutí tlačítka [Info] tři řádky podrobných informací o daném filmu či pořadu.
[/quote]
http://usa.qex.cz/Televize#kabelova_televize
comcast.jpg
Ivo Mašek (10205)|26.1.2012 07:47
[quote]
Pokud by si kartu v ceně 70,-Kč měsíčně (to je těch 200,-Kč za tři karty) koupil každý desátý člověk v ČR, tak je to 70x12=840 miliónů ročně. Je to dost nebo málo? Nevím.
[/quote]
To počítání funguje jinak. Na trhu, kde obchodníci prodávají programy, to je tak, že se neprodává to, o co je největší zájem, ale prodávají se balíky programů, v kterých jsou i programy, o které je minimální zájem. Ale zájemce je koupit prostě musí (buď celý balík, nebo nic). A už jsme úplně na jiné ceně. A tato cena se pak promítne v ceně, kterou bys platil ty. Takových balíků je hodně. Prostě to neexistuje tak, že ty si vyďobeš to pro tebe zajímavé a to nezajímavé si nevemeš. kdepak.
Pro pochopení a vysvětlení: Kdyby se mělo tvrdě platit za ČT1 a ČT2, a to zvlášť., tak ČT2 zanikne, skončí. Protože lidí, kteří sledují ČT2 je mnohem méně, než těch druhých. Abych to řekl trochu drasticky a surově: Vzdělaných lidí je vždy méně, než těch, co sebou kydnou na válendu, obsypou se brambůrkama, lejou do sebe jedno pivo za druhým a hulákají u televizního fotbalu. (doufám, že jsem se nikoho nedotkl)
Terestiál nebyl nikdy určen pro šíření stovek kanálů. Od toho vznikl satelit a kabel.
Jan10 (836)|26.1.2012 07:56
Neřešíme tady dokonalou konkurenci - 200 kanálů na kabelu vs. 200 kanálů DVB-T. Jde o to, že kdyby vysílali třeba Nova Sport HD, Nova HD, 2 kanály ČT v HD a k tomu pár SD v lepší technické kvalitě (třeba ve dvou muxech), tak to bude většině lidí stačit a kabelovky ostrouhají - budou muset zlevnit ...

A pak je důležitá jedna věc co tady nazazněla - pořád píšete o drahým DVB-T a myslíte tím celoplošný pokrytí. Přitom ve skutečnosti by stačilo k slušnýmu pokrytí (počtu obyvatel) pár vysílačů s poměrně nízkým výkonem na pokrytí velkých měst. Na to by se frekvence našly (i vzhledem k nižsímu výkonu - dosahu) - viz. A,B,C muxy v praze v době plnýho analogu.
Kolbis (0)|26.1.2012 08:02
[quote=Ivo Mašek;393782]...ale prodávají se balíky programů, v kterých jsou i programy, o které je minimální zájem. Ale zájemce je koupit prostě musí (buď celý balík, nebo nic)...[/quote]
Určitě máš pravdu. Jinak si nedovedu představit, proč třeba SkyLink dává do balíčku HD Plus stanici Deluxe Lounge HD. Zrovna včera se na jiném webu řeší, že asi padnou. Já ji během promo párkrát zapnul a vůbec nechápu, k čemu taková stanice je. Pěkné HD obrázky krajiny podmalované hudbou. Snad v nějaké restauraci si dovedu představit, že to někdo pustí. Ale jinak?

Ale to jsem už hodně odbočil.
Ivo Mašek (10205)|26.1.2012 08:37
[quote]
Neřešíme tady dokonalou konkurenci - 200 kanálů na kabelu vs. 200 kanálů DVB-T. Jde o to, že kdyby vysílali třeba Nova Sport HD, Nova HD, 2 kanály ČT v HD a k tomu pár SD v lepší technické kvalitě (třeba ve dvou muxech), tak to bude většině lidí stačit a kabelovky ostrouhají - budou muset zlevnit ...
[/quote]
Ano, tohle, co jsi tam vypsal, bude skutečně lidem, co koukají na telenovely, mají rádi prolhané zprávy ála bulvar Blesk/Aha a volný čas si vyplní s pivem a brambůrky u fotbalu, bohatě stačit. Ale jsou zde (zaplať Pán Bůh) i lidé, kteří se rádi podívají na filmy na HBO, FilmBoxu, atd., na dokumenty s NG, Viasat, History, atd., na konkurenční zprávy BBC, CNN, TV France, atd., ......... Tohleto a další programy se do terestialu nevejde. Na to už si musíš pořídit kabel, nebo satelit. Proto existuje terestial, pak kabel, a pak satelit.
Terestial nebyl nikdy určen jako konkurence pro to ostatní. Ti lidé, kteří toho chtěli více, než co jim může nabídnout terestial, proto zvolí sat, či kabel.
[quote]
Přitom ve skutečnosti by stačilo k slušnýmu pokrytí (počtu obyvatel) pár vysílačů s poměrně nízkým výkonem na pokrytí velkých měst.
[/quote]
Tak to by ti většina lidí moc nepoděkovala. kdyby jsi sledoval sekci DVB-T, tak dobře víš, jaké potíže tu někteří mají s příjmem televize. A ty by jsi lidem, kteří bydlí na vesnicích a maloměstech (tedy mimo dosah vysílačů ve velkých aglomeracích) sebral defacto příjem TV (nota bene, v těchto oblastech není ani kabelovka - jediný možný by pak byl satelit)
KamilZ (10277)|26.1.2012 09:10
[quote=Kolbis;393776]Nezlob se, ale v těch odkazech je prd. Je tam, že odvysílat něco přes satelit je 10x levnější jak po zemi a odvysílat jeden kanál po zemi že stojí 50-80 miliónů ročně. Ale to pořád nevím, kolik stojí licence za Eurosport[/quote]
To máš pravdu, nepochopil jsem, že se ptáš za licenci na vlastní program, ne za šíření. Ale vzhledem k těm cenám DVB-T do toho nikdo nepúůjde, když za DVB-S platí desetinu. Předpokládám, že u placených kanálů je jednou, jakou cestou se šíří, protože je vždy znám přesný počet odběratelů, takže způsob šíření nebude mít na cenu licence vliv, ale jen má spekupace.
Kolbis (0)|26.1.2012 09:10
[quote=Jan10;393784]Jde o to, že kdyby vysílali třeba Nova Sport HD, Nova HD, 2 kanály ČT v HD a k tomu pár SD v lepší technické kvalitě (třeba ve dvou muxech), tak to bude většině lidí stačit a kabelovky ostrouhají - budou muset zlevnit ...

A pak je důležitá jedna věc co tady nazazněla - pořád píšete o drahým DVB-T a myslíte tím celoplošný pokrytí. Přitom ve skutečnosti by stačilo k slušnýmu pokrytí (počtu obyvatel) pár vysílačů s poměrně nízkým výkonem na pokrytí velkých měst. Na to by se frekvence našly (i vzhledem k nižsímu výkonu - dosahu) - viz. A,B,C muxy v praze v době plnýho analogu.[/quote]
Hmm. Tak zrovna kvůli Nova Sportu HD a HD verzím programů které už mám zadarmo v SD (ČT, Nova) bych si kartu za 70,-Kč nekoupil. Zvlášť když bych to měl 20km od Brna problém chytnout...
Ivo Mašek (10205)|26.1.2012 09:40
Ještě bych jenom dodal takovou zajímavost, že se plánuje v terestialu i 3D vysílání (jestli i u nás - to nevím). Specifikace DVB-3DTV je již hotová a pouze ji ještě musí schválit Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI), což je formalita. Celá tahle sranda samozřejmě v "kanálovém prostoru" zabere svůj nemalý prostor. .... no to jenom na okraj, to se nás asi ještě hodně dlouho nebude týkat. Takže opravdu jenom taková zajímavost :-)
interfernet422 (1575)|26.1.2012 10:29
[quote=Kolbis;393795]Hmm. Tak zrovna kvůli Nova Sportu HD a HD verzím programů které už mám zadarmo v SD (ČT, Nova) bych si kartu za 70,-Kč nekoupil. Zvlášť když bych to měl 20km od Brna problém chytnout...[/quote]
Tak to právě kvůli HD verzím programů jsem pořídil satelit. Když chceš využít velkou TV naplno a nekoukat na výblitky v SD tak je to nejschůdnější řešení. Chytám, tedy spíš chytal jsem mi mux4, ale včera už na něm byla tma. Takže sat to jistí. Pokud máš malou TV, nebo jsi ještě neviděl HD vysílání tak ti to možná nechybí, ale já jsem už tak zmlsaný, že mnoho SD programů ignoruju. Nedá se na to koukat, oči slzí. Sbírka divx šla do /dev/null a DVD jsem už taky nepouštěl ani nepamatuju.
Takže byla-li by karta za 70 na terestrické HD programy a neměl-li bych satelit tak bych si ji určitě pořídil.
Kolbis (0)|26.1.2012 11:07
Full HD 40" TV mám. Rozdíl HD a SD samozřejmě vidím. Mám i satelit (SkyLink) a pokud se chci podívat na tenis, jednoznačně raději zapnu Eurosport HD než Eurosport. Ale pokud bych si mohl vybrat, jestli za 360,-? (teď nevím) mít možnost i Eurosport HD + dalších 50 placených kanálů ze satelitu nebo za 70,- Eurosport SD + další tři placené pozemně, asi by mne to docela lákalo zkusit ten pozemák a HD bych oželel.

Jinak třeba Nova HD mi nechybí vůbec. Klidně by mohli vypnout i Novu SD :).

Co člověk to názor a tak je to dobře.
interfernet422 (1575)|26.1.2012 12:07
S novou souhlasím, nejsem fanda hlasitých reklam přerušovaných tiše hrajícími filmy.
KamilZ (10277)|26.1.2012 13:55
[quote=Jan10;393784]Důležitá jedna věc co tady nazazněla - pořád píšete o drahým DVB-T a myslíte tím celoplošný pokrytí. Přitom ve skutečnosti by stačilo k slušnýmu pokrytí (počtu obyvatel) pár vysílačů s poměrně nízkým výkonem na pokrytí velkých měst. Na to by se frekvence našly (i vzhledem k nižsímu výkonu - dosahu) - viz. A,B,C muxy v praze v době plnýho analogu.[/quote]
Když vezmu, že DVB-T je 10x dražší než DVB-S, tak DVB-T pro 1/10 obyvatelstva zaplatím stejně, jako DVB-S pro celou evropu (vím, že se to nedá takto přesně počítat, ale můj hrubý odhad pro představu). Sám se divím, že vůbec něco mimo Mux1 existuje, při dnešní penetraci DVB-S. Nevím, jestli se platí jak za šíření, tak za vlastní "držení" frekvence, nebo jak to popsat. Při digitalizaci se to hemžilo pojmy jako digitální dividenda apod., takže asi dnešní stanice v Mux2 jsou (mimo TV Barrandov TV) ve výhodě a ještě se jim to vyplatí.

Pozn: Nikdy jsem nebyl podnikatelský typ, nemám na to buňky, nevyznám se v marketingu apod., takže jsem totálně out :-)
Jan10 (836)|26.1.2012 20:03
Já jenom píšu jak to je - neberu to nějak emocionálně - jako že "na co se budou na vesnicích dívat", nebo "televize kde se vysílají dokumenty nikdy v terestrialu nebude" (proč asi ...)
Nova HD mně taky nachybí. To už spíš ten fotbálek v HD - v MUXu4 jsem viděl pár zápasů z ligy mistrů - a je to nesrovnatelný s SD.
A pak hlavně - většina lidí by skoro ani nerozeznala skutečně KVALITNÍ SD od HD. Zkuste si třeba pustit nějakej trailer v rozlišení 480p a srovnejte to třeba s kvalitou obrazu na ČT24 ...
Já chci jeden MUX, kde se bude vysílat v MPEG4 neprokládaně, třeba jenom po 2 Mbps na program ...
geronimoh (2327)|26.1.2012 20:27
[quote=Jan10;393904]... jako že "na co se budou na vesnicích dívat", nebo "televize kde se vysílají dokumenty nikdy v terestrialu nebude" (proč asi ...)
.........[/quote]

My na vesnicích se díváme už roky na satelit, protože v pozemním vysílání nám šly donedávna jen 3 programy a ještě ne všem. DVB-T tu máme pár měsíců. Jo a celou dobu máme i jeden program, co vysílá dokumenty, a dokonce bez přerušování, narozdíl od těch kanálů, co za ty stejné dokumenty, ovšem přerušované, chtějí ještě peníze. Ten kanál se jmenuje ČT2, zkus si ho někdy pustit. :-D B-)
Jan10 (836)|27.1.2012 07:55
No tak vidíš - většině bude stačit tenhle "dokumentární program", a většina z nich se nebude dívat ani na to.
interfernet422 (1575)|16.3.2012 10:40
[INDENT][h=1]Ve čtyřech městech vyzkouší nový formát digitálního TV vysílání[/h] 16. března 2012 8:35
Už v létě by mohl začít test nástupce současné normy pozemního digitálního TV vysílání. Standard DVB-T2 budou České Radiokomunikace zkoušet ve čtyřech největších městech při vysílání televizních programů ve vysokém rozlišení.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/ve-ctyrech-mestech-vyzkousi-novy-format-digitalniho-tv-vysilani-pyo-/tec_video.aspx?c=A120315_164111_tec_video_vse

[/INDENT]
interfernet422 (1575)|17.3.2012 19:52
Technický test potvrdil připravenost ČR na nový televizní standard DVB-T2, který umožní i [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] vysílání

Více než roční experimentální vysílání potvrdilo všechny teoretické předpoklady a důležité vlastnosti systému DVB-T2 a byla ověřena technologie pro vysílání v systému DVB-T2. Zejména byla potvrzena realizovatelnost rozsáhlé SFN sítě a vhodnost pro [odkaz, pro zobrazení se přihlaste] vysílání i další nové TV služby. Vyplývá to ze zjištění Českých Radiokomunikací, které výsledky testování DVB-T2 zpracovaly do podrobné studie. Technický test nového vysílacího standardu DVB-T2, který pro Český telekomunikační úřad (ČTÚ) a Český metrologický institut (ČMI) realizovaly České Radiokomunikace, probíhal od listopadu 2010 do konce roku 2011.
Více zde: [odkaz, pro zobrazení se přihlaste]

Takže teď je možné, že letní OH z Londýna budou terestricky v DVB-T2 vysílat pro ty, co si pořídí nové TV s odpovídajícím tunerem, nebo nový stb. Ještě že na satelitu je slíbený druhý HD kanál...
KamilZ (10277)|19.3.2012 09:04
Nova a Radiokomunikace rozjíždějí boj o kmitočty

[QUOTE]V těchto týdnech vypukl zatím tajný souboj o sadu kmitočtů pro nový digitální televizní multiplex, jejichž dražbu by Český telekomunikační úřad (ČTÚ) mohl vyhlásit na podzim letošního roku. O přesném datu rozhodne rychlost dražby jiných kmitočtů z digitální dividendy, kterou ČTÚ oficiálně startuje tento týden. Zatím nejvýraznějšími zájemci o připravovaný multiplex ve standardu DVB-T2 jsou podle informací deníku E15 České Radiokomunikace (ČRa) a televize Nova, které již nyní rozjely kolo neformálních schůzek s vlivnými úředníky, lobbingu a strategických plánů.
.....[/QUOTE]
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]
interfernet422 (1575)|19.3.2012 09:56
Když vidím někde slovo lobby, lobbista tak se mi hned vyjeví úplatek, protislužba. Taky to tak máte??
KamilZ (10277)|19.3.2012 10:26
Snad ještě hůř. Já jsem na slovo lobista hodně vysazený. U nás to lze opravdu považovat za synonymum pro to, co jsi popsal. Cca před 2-3 lety se toho chytli novináři v souvislosti s Dalíkem & spol a lobbista byl pro ně úplně každý. Možná to v USA funguje, ale u nás ne :-(
[QUOTE]Pojem lobbing je v České republice výrazem, který se mediálně zdiskreditoval a tím se dostal do povědomí občanů našeho státu jako slovo označující vadné či dokonce nebezpečné chování ovlivňující ekonomický vývoj v České republice. Ve skutečnosti je tento druh lidské činnosti např. v USA považován za naprosto běžný a osoba označená jako lobbista je považována za odborníka v předmětném odvětví, který je schopen na základě relevantních podkladů, analýz a logických argumentací ovlivňovat veřejnou volbu, tvorbu zákonů, nařízení, vyhlášek apod.. V takovémto prostředí se jedná o snahu lobbisty poukázat politické reprezentaci na reálné důsledky jejich budoucích rozhodnutí, které se sice momentálně mohou jevit jako správná, ale později zasazené do širšího rámce sloţitého lidského chování mohou působit opačným, protichůdným směrem.
[/QUOTE]
http://is.muni.cz/th/73938/esf_b/bakalarka_finis.pdf
KamilZ (10277)|14.8.2012 19:51
Reaguji na zveřejněnou specifikaci D-Book: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php/29691-dvb-t-a-dvb-t2#post420620

Povinný požadavek na SCART u DVB-T2 STB? WTF?

Myslel jsem, že se tam řeší jen technické věci, ale jsou tam i tyto:

[QUOTE]S výjimkou zařízení určených k připojení k osobním počítačům musí být zařízení pro příjem vysílání DVB-T/T2 vybaveno dálkovým ovládáním, které zajistí přístup prostřednictvím OSD ke všem funkcím zařízení a zajistí tak možnost využívání všech poskytovaných služeb.

Přijímací zařízení musí automaticky při prvním spuštění a dále kdykoliv v případě volby uživatelem automaticky vyhledat vysílané služby minimálně ve všech kanálech IV. a V. televizního pásma (kanály 21 až 60) a III. pásma. V případě zařízení kategorie 1 a 2 je vyhledávání omezeno pouze na služby vysílané ve formátu DVB-T. Kromě automatického ladění je doporučeno vybavit přijímač i funkcí manuálního ladění vybraného kanálu. Přijímač musí automaticky nabízet uložení nově vysílané služby a aktualizaci již uložené služby podle nově nalezených parametrů (například přidání další zvukové modulace, teletextu apod.).

Přijímač musí umožnit uživateli libovolně utřídit naladěné programy a přiřadit je ke klávesám ovladače.
[/QUOTE]
A manuální ladění jen jako nepovinné? Čekal bych opak. Neříkám, že to jsou špatné věci, ale aby se tím zabýval D-Book? Od toho je konkurence. A s povinným libovolným tříděním a přiřazením klávesám se možná někteří výrobci TV zapotí :-).

Edit: Tak jsem vychladnul, D-Book má jen doporučující status, takže asi OK. Pak zase ale moc nechápu jeho smysl - čekal bych, že minimálně technické parametry budou nějak fixovány.
Ivo Mašek (10205)|14.8.2012 20:35
Ten D-Book já vůbec nechápu. Standardy pro DVB-T2 jsou již dávno dány. Vždyť v Anglii na to jedou několik let (tam se s obyčejným T nikdo nečape). Jedině, co by mělo být vyžadováno, je česká diakritika. Technické normy musí být stejné jak je dáno standardem.
visper (270)|15.8.2012 15:42
Tak zbývá ještě přeložit ten D-Book do číňštiny a chlapci šikmoocí mohou začít vyrábět. :-)
Nejvíc mne zaujaly ty parametry vf části tuneru. 38 dB poměr rušícího a žádaného signálu v současné situaci je asi OK, ale až se podle digitální dividendy začnou používat vyšší kanály na LTE internet, tak bude ještě veselo.
Saidxxx (104)|25.8.2012 10:03
Když jsem ještě před mnoha lety studoval,tak v té době pro nás zvaný " Západ " podle lektoru na univerzitě VUT se tam zabývali vědci jakousi pavědou - integrovaných obvodu-.Jaký nesmysl pánové hlásali!!!!!
U nás osvědčené elektronky a ještě germániové tranzistory a polovodiče.Jeden ze studentu dostal nejhorší známku za použití křemíkových tranzistoru ve svem projektu.Tehdy na druhé straně dávno znaly mnohem lepší křemíkové tranzistory a polovodiče.
Tím chci říci že někdo nahoře asi nesleduje vývoj ve světě a drží se urputně zastaralé techniky jako za starých dob.

Myslím si že se od těch dob nic nezměnilo ,že o pokroku v naší zemi rozhodují ti samí a ještě chybí středověká "Inkvizice" a je to zde pěkně pohromadě.

Máme se na co těšit.
Ivo Mašek (10205)|25.8.2012 12:06
Výrok ministra těžkého strojírenství z 50-tých let, pod něhož elektrotechnický průmysl spadal: "Nebudeme vyrábět polovodiče, počkáme si až na celovodiče". Doložen je výrok jiného pohlavára elektrotechniky, že: "Tranzistory se vyrábět nebudou, protože je nikdo nepotřebuje".
Bohužel, myšlení tzv. odpovědných funkcionářů (funkcionáři na východ od Krušných hor se totiž rádi do všeho se*ou) se moc nezměnilo. Až někoho u nás napadne, že do technických věcí by měli šťourat technici, a ne funkcionáři / politici, tak pak to bude velký pokrok a vstoupíme do dalšího, vyššího levelu.