Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Audio a domácí kina
Kamery
Multimediální centra
Projektory
Streaming videa
Televize
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně  |  Svět audia

Téma: DAB (Digital Audio Broadcasting)

1.9.2011 08:14
Ivo Mašek Digital Audio Broadcasting ( DAB ) je digitální technologie pro plošné vysílání rozhlasových stanic, která již funguje v několika zemích. Ve formátech DAB, DAB+ a DMB je na světě šířeno více než 1000 rozhlasových stanic a přidaných služeb z 25 zemí.
Standard DAB byl vytvořen v 80. letech. DAB nabízí, oproti existujícímu FM rádiu, více stanic na jedné vlnové délce spektra, zvýšenou odolnost proti šumu a vícecestnému šíření, útlumu a vzájemných interferencí kanálů.
Vylepšená verze systému, zvaná DAB+ , byla uvedena v únoru 2007 a není zpětně kompatibilní s DAB, takže přijímače určené jen pro DAB nemohou přijímat vysílání DAB+.

V České republice vysílá v technologii DAB společnost Teleko. V tomto multiplexu lze naladit tyto stanice:
V normě DAB :
ČRo 2, ČRo WAVE
V normě DAB+:
ČRo LEONARDO, ČRo D-dur, ČRo 3, ČRo REGION, ČRo Česko, GAMA RADIO, RADIO PROGLAS
Digitální radio lze chytit v Praze a okolí, v Příbrami a okolí, v Brně a okolí.
1.9.2011 08:24
Ivo MašekK poslechu digitálního rozhlasu je potřeba vlastnit příslušný rozhlasový přijímač. Například tento:
ONE Mi black

DAB pásmo : band III + L-band (použit v ČR)
Předvolby : 16 (8 digitální. 8 FM)
1.9.2011 08:47
Ivo Mašek[INDENT] Jak se DAB vede v zahraničí?
V Norsku, Dánsku, Velké Británii, Irsku, Beneluxu, Švýcarsku i Itálii je DAB naprosto běžné. V Německu se vysílá dlouhodobě po jednotlivých spolkových zemích. Od 1.8.2011 tam navíc startuje celoplošná síť DAB+. DAB vysílání naleznete i v Polsku a Maďarsku. Velký boom digitálního rozhlasu je v Jižní Koreii a v Austrálii.
Některé státy jsou již rozhodnuty ukončit i vysílání na VKV pásmu (Norsko) nebo o něm seriózně uvažují (Spojené Království, Švýcarsko).

Proč bylo pro Česko zvoleno vysílání právě v L-pásmu, které není tak obvyklé?
Pro vysílání digitálního rozhlasu DAB jsou vyhrazeny kmitočtové úseky – tzv. III.TV pásmo a L-band. Většinou se používá III. pásmo. V zemích, kde ještě vysílá analogová televize v III. pásmu, tj. i v ČR, se musí vysílat v L-bandu. Pro posluchače to celkem nic neznamená, jenom si musí hlídat při nákupu přijímače v zahraničí pro jaká pásma nebo oblasti je určen. L- pásmo je například využíváno v Nizozemí a Itálii, nicméně se globálně pro použití digitálním rozhlasem opouští.

Bude se DAB vysílání svou programovou skladbou nějak zásadně lišit od současné FM produkce?
Lišit by se mělo. Bude to dáno rozšířením kapacitních možností. Místo se najde pro žánrová, etnická nebo i zahraniční rádia. Navíc bude moci doplnit audio program i dalším servisem (obrázky a texty). Již nyní Teleko vysílá obrázkové slideshow a do radiotextů konvertuje stručné zpravodajství od Českého rozhlasu, které si můžete přečíst přímo na displeji rádia.

Kdy dojde v Česku k razantnějšímu rozšíření DAB rozhlasu?
Těžko říci. Nástup komerčních stanic a například jejich internetových odnoží je zatím nejistý. Dojít k němu podle zákona musí nejpozději do roku 2025. Komerční rozhlasové stanice jsou však ve VKV (FM) pásmu pevně zabetonované. Nikdo je zde nemůže ohrozit jednoduše proto, že už se do éteru nikdo další nevejde. Je tedy logické, že se jim odtud nechce. Digitální konkurenci pochopitelně nevítají.
Podle Českých Radiokomunikací dojde k masivnímu rozšíření DAB až v okamžiku uvolnění pásma 200 MHz. Až tehdy bude vybudována celoplošná vysílací síť.

Zdroj: Technet.cz
[/INDENT]
1.9.2011 08:55
Ivo Mašek Evoke-1S Marshall
EVOKE-1S je třetí generace kultovní EVOKE serie DAB digitálních rádií a přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení oproti jeho předchůdci.
Má více předvoleb, pomocný vstup pro iPod nebo MiniDisc přehrávače, PURE revoluční Intellitext ® a textSCAN ™ a FM s RDS pro oblasti s omezeným pokrytím DAB. Volitelný dobíjecí ChargePAK vydrží až 24 hodin přenosného poslechu.
Nový OLED displej je jasně čitelný ze všech úhlů a rádio umožňuje manuální nebo automatické nastavení jasu.
4.9.2011 08:37
Ivo Mašek Digitální rozhlas: kde už je a kdy bude u nás?

Zatímco digitální rozhlasové vysílání s využitím platforem DAB a DAB+ je dnes v mnoha zemích už poměrně běžnou záležitostí, Českou republiku masivní digitalizace rozhlasu teprve čeká. Jaká je vlastně situace ve světě? Máme se čím inspirovat?
https://www.tvfreak.cz/digitalni-rozhlas-kde-uz-je-a-kdy-bude-u-nas/4461
4.9.2011 08:44
Ivo Mašek Digitální rozhlasové vysílání: ve stopách televize

Digitalizace TV vysílání v ČR je dávno v plném proudu a DVB-T příjem si dopřává už značná část obyvatel. Horší je to s digitalizací rozhlasu, o které se jen máloco ví, a proto přicházíme s přehledem technologií používaných u „digitálního rádia“.
https://www.tvfreak.cz/digitalni-rozhlasove-vysilani-ve-stopach-televize/4442
9.9.2011 09:59
Ivo Mašek Pure Sensia DAB Radio

9.9.2011 09:59
Ivo Mašek
12.9.2011 07:41
Ivo MašekDAB v Německu
12.9.2011 07:46
Ivo Mašek Digitální rozhlas už i na severní Moravě

Digitální rozhlasová síť se od pondělí 5. září 2011 rozšířila na severní Moravu. Signál pokrývá velké území sahající od Opavy po Těšínsko.
Nový vysílač opět zprovoznila příbramská firma Teleko. Nabídka rozhlasových stanic je stejná jako v hlavním městě, na Příbramsku a v Brně, tedy několik programů Českého rozhlasu a dvě soukromá rádia.
Podle teoretického modelu pokrytí by mohlo digitální rozhlas na severní Moravě naladit něco přes milion lidí. Celkově už vysílače firmy Teleko obsluhují oblast čítající přes 2,8 milionu obyvatel České republiky.
12.9.2011 08:29
Ivo MašekV souvislosti s DAB / DAB+ se objevuje ještě jedna "cizí" zkratka: DRM. Jedná se o Digital Radio Mondiale (neplést si z Digital Rights Management !!). DRM je digitální náhrada za stávající AM vysílání.
Systém DRM využívá kódování Mpeg_4 AAC (vysílání hudby) a Mpeg_4 CELP (mluvené slovo). V závislosti na šířce kanálu a bitové rychlosti umožňuje systém DRM vysílat datové a textové služby (na způsob současného RDS). DRM je určeno pro vysílání v pásmu dlouhých vln, středních vln a krátkých vln.

DRM je nejmladší standard digitálních vysílání. Vysílá v poměrně úzkém pásmu (150kHz až 30MHz). Jedná se o pásmo s proměnlivými podmínkami pro relativně blízké kmitočty. Aby se do tohoto frekvenčního rozsahu vešly všechny stanice, bylo nutné, aby šířky jednotlivých kanálů byly malé. Úzké kanály pak mohou přenášet pouze omezené množství informací. Tím jsou dána i omezení systému DRM. Jedná se o kmitočtová pásma:
- Low frequency (LF) - náhrada za dlouhé vlny
- Medium frequency (MF) - náhrada za střední vlny
- High frequency (HF) - náhrada za krátké vlnyDRM je rozšířené pouze v několika málo zemí.
13.9.2011 07:07
Ivo MašekVůbec první rozhlasový přijímač pro příjem DRM (Digital Radio Mondiale) Morphy Richards DRM RadioV příloze jsou fotografie a také zvukový záznam ze stanice Radio Luxembourg, který je šířen pomocí DRM.
13.9.2011 09:25
Ivo MašekČeský rozhlas (ČRo 7 – Radio Praha) také vysílá v systému DRM. Radio Praha je, tuším, jedinou naší stanicí, která v tomto systému vysílá. Stanice nevyužívá žádný vysílač na území České republiky, ale využívá vysílač společnosti VT Communications v britském Rampishamu. Díky němu pokrývá ČRo 7 velkou část Evropy. Kromě střední a jihovýchodní Evropy zasahuje i do západní Evropy a jižní Skandinávie. Stanice v systému DRM vysílá v angličtině a němčině.
15.9.2011 07:43
Ivo Mašek TechniSat Multyradio

TechniSat MultyRadio je univerzální přijímač, který podporuje nejen analogové radiové vysílaní, jako je FM / MW / LW / SW, ale také jejich digitální nástupce normy DAB (Digital Audio Broadcast) a DRM (Digital Radio Mondiale). Multimediální funkce přijímače obsahují nahrávání a přehrávání digitálního rozhlasového vysílání nebo hudby ve formátu MP3 pomocí integrované čtečky pro komerčně dostupné MMC / SD paměťové karty.

- modře podsvícený LCD displej
- menu v angličtině nebo němčině
- indikátor zobrazení kvality signálu
- displej zobrazuje název stanice, aktuální čas a datum
- možnost vložení paměťové karty SD nebo MMC
- seznam naladěných stanic v abecedním pořadí
- budík
- šest tlačítek pro šest oblíbených stanic

Radiopřijímač je v ČR je k mání za cca 3500 Kč.
2.11.2011 12:01
Ivo Mašek Rádio Sangean DPR-25+/DAB+
Moderní DAB+/FM rádio s velmi dobrými vlastnostmi příjmu. Rozpoznávání RDS a přepínání stanic DAB je značně rychlejší než u jiných rádií.

- DAB+ / DAB pásmo III a FM rádio
- Rychlá identifikace RDS
- Stereo reproduktory
- Audio vstup (3,5 mm) pro MP3 nebo CD přehrávač
- Uložení 10 stanic do paměti s 5 tlačítky pro uložení
- Zobrazení programu, názvu stanice a textu rádia
- Automatické ladění nebo ruční vyhledávání
- LCD displej se žlutým podsvícením
- Hodiny

Cena v ČR se pohybuje kolem 3500 Kč
2.11.2011 12:07
Ivo MašekDigitální radio v Německu
http://www.digitalradio.de/index.php/de/
17.12.2011 09:59
Ivo MašekZačátkem prosince 2011 došlo k významným změnám u digitálního rozhlasu DAB+ v několika německých spolkových zemích. Novinky se týkají nejen Saska, ale také Saska-Anhaltska. Pro naše posluchače však platí pravděpodobně pouze novinky na stanovišti Dresden - Wachwitz. Vysílač je zachytitelný i u nás.
V Sasku-Anhaltsku bylo ukončeno vysílání multiplexu na kanálu 12C. V tuto chvíli tedy zůstává v provozu síť na kanálu 11C označená jako "DAB+ Sachsen-Anhalt 1". V Sasku, pro české posluchače je zajímavý zejména již zmiňovaný vysílač Wachwitz. Zde jsou nadále funkční multiplexy na kanálech 5C a 9C. Dále zůstávají v provozu lokality menšího výkonu na kanálu 12A - Oschatz, Freiberg-Stadt, Chemnitz, Zwickau a Schoneck. V Dyruňsku bylo ukončeno šíření na kanálu 12B.

Nové rozložení rozhlasových multiplexů v Sasku po 5. prosinci 2011 je tedy následující :
Dresden - Wachwitz (kanál 9C, 10 kW), Leipzig - Stadtwerke (kanál 6C, 10 kW):
- MDR 1 Radio Sachsen - Dresden (88 kbps DAB+)
- MDR 1 Radio Sachsen - Leipzig (88 kbps DAB+)
- MDR Jump (88 kbps DAB+)
- MDR Figaro (88 kbps DAB+)
- MDR Info (72 kbps DAB+)
- MDR Sputnik (88 kbps DAB+)
- MDR Klassik (128 kbps)
Dresden - Wachwitz a Leipzig - Stadtwerke (kanál 5C, 10 kW):
- Deutschlandfunk (128kbps)
- Deutschlandradio Kultur (128 kbps)
- DRadio Wissen (56 kbps DAB+)
- Dokumente und Debatten (40 kbps DAB+)
- LoungeFM (72 kbps DAB+)
- ERF Plus (72 kbps DAB+)
- Absolut Radio (72 kbps DAB+)
- ENERGY (72 kbps DAB+)
- 90elf - Dein Fußball-Radio (64 kbps DAB+)
- sunshine live (72 kbps DAB+)
- RADIO BOB! (72 kbps DAB+)
- Klassik Radio (72 kbps DAB+)
- Kiss FM (72 kbps DAB+)
- Radio Horeb (48 kbps DAB+)

zdroj: ukwtv.de
17.12.2011 10:11
Ivo MašekV ČR přibylo do prodeje další radio pro příjem digitálního vysílání v normě DAB a DAB+. Jedná se o autorádio PURE Highway , od britského výrobce. Přístroj stojí něco přes 2 000 kč a je k mání u prodejce pureradio.cz.

4.1.2012 10:43
Ivo Mašek Digitální rozhlas se rozšíří do dalších regionů
Po příbramské společnosti Teleko by se letos měli pustit do digitálního rozhlasového vysílání další operátoři. Oprávnění pro provozování krajských či městských sítí DAB a DAB+ mají České Radiokomunikace a plzeňská firma RTIcz. Pokud však nenajdou společnou řeč se svými klienty, tedy rádii, nemusí ještě letos svoje multiplexy pouštět do éteru. Na základě podmínek tendru ČTÚ mají zahájit vysílání do dvou let od obdržení kmitočtových přídělů. Tato lhůta vyprší až v roce 2013. Jisté je, že společnost Teleko, která už digitální rozhlas provozuje v Praze, Brně, na Ostravsku a v Příbrami, letos zahájí vysílání i v Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém kraji.

Všechna dosud vydaná oprávnění pro šíření digitálního rozhlasu se týkají kmitočtů v tzv. L pásmu, které není vhodné pro vysílání pro větší území (zvláště pokud jsou členitá). Operátoři proto čekají, až ČTÚ vypíše tendry na kmitočty v III. televizním pásmu. Telekomunikační úřad je slibuje vypsat právě v letošním roce. O tyto kmitočty se strhne největší bitva, přičemž hlavními protivníky v tomto případě budou České Radiokomunikace a firma Teleko. Ať už zmíněné kmitočty získá kdokoli, bude mít problém nové sítě zaplnit obsahem, protože komerční rádia odmítají přejít na digitální vysílání dříve než po roce 2020 a Český rozhlas zatím nepřijal ohledně vlastní digitalizace žádnou jasnou strategii.
Zdroj: Digizone
Moje poznámka: V západní Evropě je systém DAB velmi rozšířen a populární. Česká republika bude (stejně jako minulých nechvalných "rudých" 40 let) nadále zaostávat. Ovšem už z vlastní vůle, ne z vůle cizí mocnosti. Je to trapné ............
24.1.2012 07:57
Ivo Mašek Pure One Mini
další radiopřijímač pro digitální příjem DAB
25.2.2012 10:20
Ivo MašekMapa z ledna 2012:
[ATTACH=CONFIG]16547[/ATTACH]
[ATTACH=CONFIG]16548[/ATTACH]
3.4.2012 07:29
Ivo Mašek

[ATTACH=CONFIG]17230[/ATTACH]


Dalším modelem přijímače DAB / DAB+ je výrobek od firmy Terratec, který nese název "ran-T Stick+". Jedná se o USB zařízení do počítačů. Zařízení umí navíc přijímat televizní signál v normě DVB-T.


[ATTACH=CONFIG]17226[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17227[/ATTACH]


____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Děkuji tímto uživateli JirkaH, který mě poslal upozornění na tento výrobek
3.4.2012 08:50
Ivo MašekDalším přijímačem od firmy Terratec, který přijímá rozhlasovou normu DAB / DAB+ je model Noxon A540. Ten sice neumí televizní příjem DVB-T, ale umí navíc přijímat i rozhlasové pásmo FM.

[ATTACH=CONFIG]17233[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17235[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]17234[/ATTACH]


12.6.2012 07:57
Ivo Mašek

[ATTACH=CONFIG]18262[/ATTACH]


Změna v saském multiplexu z Drážďan
Multiplex německého veřejnoprávního rozhlasu MDR určeného pro oblast Saska, Saska-Anhaltska a Duryňska, vysílá od 7.5.2012 všechny své okruhy v rámci digitálního šíření pouze v normě DAB+ (ne již v DAB). Poslední stanicí, která byla do novějšího standardu digitálního rozhlasu převedena, se stala MDR Klassik.
28.6.2012 02:32
Ivo Mašek

[ATTACH=CONFIG]18430[/ATTACH]
TechniSat připravuje do prodeje tři nová digitální rádia pro příjem DAB+
Tři nové typy digitálních rozhlasových přijímačů uvede na trh německá firma TechniSat. Umožní přijímat digitální rozhlas ve standardu DAB+, analogové rozhlasové vysílání a nejvyšší model pracuje i s připojením na internet, ať už pevným, nebo wi-fi.
Prvním modelem, který firma TechniSat uvede na trh koncem července, je přenosné digitální rádio DigitRadio 200. Umožňuje jak stacionární, tak mobilní příjem analogového a digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+.

[ATTACH=CONFIG]18427[/ATTACH]Druhým modelem je DigitRadio 300, které obsahuje ekvalizér a integrovanou basovou reflexní trubku, což zkvalitňují jeho zvuk. Navíc je součástí modelového typu DigitRadio 300 praktický časovač vypnutí a funkce buzení rádiem. Čtyřřádkový osvětlený LCD displej zobrazuje názvy vysílacích stanic a další informace. Přes integrovaný výstup je možné DigitRadio 300 připojit k domácí audio soupravě.

[ATTACH=CONFIG]18428[/ATTACH]Třetím připravovaným výrobkem firmy Technisat je model DigitRadio 500, které zvládá kromě příjmu analogového či digitálního signálu (nejen DAB+, ale i DAB) také internetový příjem a přehrávání streamové nabídky v domácí síti. Na barevném 3,5’’ displeji s dotykovou obrazovkou lze vedle názvů vysílacích stanic zobrazit také doplňkové informace a doplňkové digitální služby DAB+. DigitRadio 500 tak v mnohém připomíná vyšší modely britské značky digitálních rádií Pure.


[ATTACH=CONFIG]18429[/ATTACH]
Zdroj: DigiZone.cz
1.8.2012 09:16
Ivo Mašek Celoplošnou licenci DAB získalo SeeJay Radio
Vůbec první licenci pro celoplošné zemské digitální rádio udělila Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Držitelem oprávnění na osm let se stala pražská společnost SeeJay Radio, která od září 2009 provozuje stejnojmenné internetové rádio zaměřené na taneční hudbu. Zatím není jasné, v jaké vysílací síti DAB se rádio objeví. Digitální rozhlasové multiplexy zatím v Česku provozuje pouze příbramská společnost Teleko. Oprávnění mají i České Radiokomunikace a plzeňská firma RTIcz, ty však zatím sítě nezprovoznily.


[ATTACH=CONFIG]18861[/ATTACH]Zdroj: DigiZone
1.8.2012 09:24
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]18862[/ATTACH]


Bavorské "Radio Galaxy" poběží od 1. srpna 2012 v normě DAB+.
Stanice Radio Galaxy byla doposud šířena s datovým tokem 160 kbps v normě DAB. Od 1. srpna ji budou moci naladit pouze majitelé novějších přijímačů. Radio Galaxy oznámilo, že k tomuto datu přejde na normu DAB+. Stanice je součástí bavorského multiplexu vysílaného na kanálu 12D, který svým signálem zasahuje bez problémů také na významnou část České republiky, především západních Čech.
Radio Galaxy v normě DAB+ doplní takto šířené stanice Rock Antenne, Megaradio Bayern, r1 in the mix, Absolut Relax, Antenne Top40 a Antenne Bayern Info Digital. Veřejnoprávní okruhy bavorského rozhlasu nadále zůstávají v normě DAB. Radio Galaxy bylo poslední komerční stanicí v rozhlasovém multiplexu na kanále 12D, které bylo takto šířeno. Stanice se orientuje výhradně na black music a hip hop.[ATTACH=CONFIG]18863[/ATTACH]
2.8.2012 07:52
Ivo MašekDalší bavorská rozhlasová stanice Antenne Bayern, patřící do portfolia okruhů Bavorského rozhlasu, začne vysílat v tamním pozemním digitálním rozhlasovém multiplexu DAB+. Stane se tak 1.9.2012. Licence pro šíření v bavorském digitálním multiplexu jí byla udělena nedávno, a to 19. července bavorským regulačním úřadem BLM.
Tato stanice je v Bavorsku velice populární a její vysílací dosah významně zasahuje i na území ČR.


[ATTACH=CONFIG]18878[/ATTACH]
27.8.2012 07:01
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]19126[/ATTACH]


Rozhlasový přijímač pro příjem DAB+, vyrobený v Hong Kongu, mající OLED displej

[ATTACH=CONFIG]19128[/ATTACH]
13.9.2012 01:32
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]19768[/ATTACH]


Švýcarský internetový obchod digitálních rádií pro platformu DAB / DAB+
http://www.digiradio.ch/shop/catalog/index.php?cPath=31&osCsid=8cf17fe84537291746fd6aed8219262f
11.10.2012 12:52
Ivo MašekV Bavorsku byl uveden do provozu další DAB vysílač. Jedná se o vysílač Ochsenkopf , který se nachází kousek od Ašského výběžku a který šíří okruhy Bavorského rozhlasu výkonem 10 kW s vertikální polarizací. Doplnil tak dobře známé lokality, jako jsou např. Hoher Bogen, Hohe Linie, Wendelstein nebo Mnichov Olympiaturm.
Posluchači v západních částech naší republiky si díky vysílači Ochsenkopf mohou naladit Bayern 1, Bayern 2 Sued, Bayern 2 Plus, Bayern 3, BR-Testkanal, Die 5 Aktuell a BR Verkehr v digitální kvalitě. Na kanálu 11D by mělo být pro Bavorský rozhlas spuštěno ještě pět nových vysílačů.


[ATTACH=CONFIG]20088[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20089[/ATTACH]

Vysílač OCHSENKOPF
23.10.2012 09:00
Ivo MašekDne 19. října byly spuštěny další vysílače pro DAB a DAB+. Konkrétně se jedná o Pfaffenberg, Kreuzberg a Grünten. Signál všech vysílačů je šířen na kanálu 11D. Vysílače šíří kanály Bayern 1, Bayern 2 Süd, Bayern 3, BR Verkehr, Bayern 2 Plus, B5 Aktuell a BR Testkanal.
Některé stanice vysílají v normě DAB, některé v normě DAB+. V dohledné době se plánuje přechod pouze na DAB+.


[ATTACH=CONFIG]20200[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20201[/ATTACH]

vysílače Pfaffenberg a Grünten
25.10.2012 07:47
Ivo MašekDíky inverznímu počasí byl vůbec poprvé v České republice zachyceno digitální radio ze Švýcarska, kanál 7D. Konkrétně systém DAB+ ze švýcarského vysílače Säntis vzdáleného 409 km od hranic ČR. Rozhlas zachycen v Plzni

23.11.2012 06:27
Ivo Mašek

[ATTACH=CONFIG]20626[/ATTACH]

Sdružení Verein Digitalradio Österreich si klade za cíl úspěšný start digitálního rozhlasu v Rakousku a jeho propagaci. Sdružení má již také svůj oficialní web http://www.digitalradio-oesterreich.com/ , na kterém přináší informace jak z oblasti DAB, tak i příjmu rozhlasových stanic.
Stránky Digitalradio Oesterreich také poměrně obsáhle popisují, k čemu je digitalizace rozhlasu dobrá a co od ní bude moci běžný posluchač očekávat. Podle tiskové zprávy, která byla oficiálně vydána ve Vídni včera, je Verein Digitalradio Österreich zcela novou aktivitou, která si klade za cíl úspěšný start a zavedení digitálního rozhlasu v Rakousku.

[ATTACH=CONFIG]20627[/ATTACH]
24.11.2012 05:38
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]20636[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]20637[/ATTACH]
24.11.2012 05:50
Ivo MašekPřenosný rozhlasový přijímač v normě DAB/DAB+/DMB-A
PURE EVOKE Mio Union Jack

EVOKE Mio je třetí generace kultovní EVOKE serie DAB digitálních rádií a přináší celou řadu nových funkcí a vylepšení oproti jeho předchůdci. Má více předvoleb, pomocný vstup pro iPod nebo MiniDisc přehrávače, PURE revoluční Intellitext ® a textSCAN ™ a FM s RDS pro oblasti s omezeným pokrytím DAB. Volitelný dobíjecí ChargePAK vydrží až 24 hodin přenosného poslechu. Nový OLED (Organic Light Emitting Diode) displej je jasně čitelný ze všech úhlů a rádio umožňuje manuální nebo automatické nastavení jasu.
Frekvenční rozsahy: band III, L-band, FM. Vstupní konektory: 6V DC napájecí adaptér (součást dodávky 230V). ChargePAK konektor. 3.5mm jack pro pomocné zařízení. USB (typ B) pro upgrade produktu. Výstupní konektory: 3,5 mm výstup pro sluchátka, 3,5 mm jack pro připojení externích reproduktorů.
http://pureradio.cz/

[ATTACH=CONFIG]20638[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20639[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20640[/ATTACH]
3.12.2012 06:51
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]20744[/ATTACH]


V Německém Mnichově došlo dne 30.11.2012 k obohacení programové nabídky digitálního rozhlasu. V bavorské metropoli se v rozhlasovém multiplexu na kanálu 11C objevila stanice Radio Arabella.


[ATTACH=CONFIG]20745[/ATTACH]


http://www.radioarabella.de/aktionen/dab-radio-arabella-ab-30.11.2012-digital-empfangbar./

17.12.2012 12:56
Ivo Mašek Digitální radio v Bavorsku (SRN)
Bavorský rozhlas provedl dnes změny, které se dotknou i českých posluchačů pokud jsou v dosahu tamního digitálního rozhlasu DAB/DAB+. Tou první je přechod okruhů BR-Klassik a B5 plus z kanálu 12D na kanál 11D. Pro poslech těchto stanic je ovšem už nutné vlastnit přijímač s podporou DAB+ (přijímače DAB, bez onoho +, budou nepoužitelné). Standard DAB+ začala nově využívat i stanice Bayern 2.

[ATTACH=CONFIG]20863[/ATTACH]Okruh BR-Klassik dočasně zůstává i na kanálu 12D v původní normě DAB. Souběh skončí 31.3.2013. Pak bude vysílat již pouze v normě DAB+.
Rozdělení datové toku v normě DAB+
– Bayern: 2 80 kbps
- B5 plus: 64 kbps
- BR-Klassik: 128 kbps

[ATTACH=CONFIG]20864[/ATTACH]
21.12.2012 09:47
Ivo MašekSpolečnost TELEKO, která provozuje vysílání digitálního rozhlasu DAB v České republice, spustila dne 20.12.2012 nový vysílač a umožnila rozšíření poslechu digitálního rozhlasu i do Liberce a okolí. Vysílač Liberec - Proseč pracuje na kanálu LL s vyzářeným výkonem 1 kW. Šířeno je 15 programů, stejně jako na ostatních DAB vysílačích.
Pokrytí digitálního rozhlasu v ČR tímto stouplo na 38 % obyvatel České republiky.


[ATTACH=CONFIG]20916[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]20917[/ATTACH]
Vysílač Proseč. Budova funguje i jako rozhledna[ATTACH=CONFIG]20918[/ATTACH]
Mapa pokrytí Liberce a okolí
30.12.2012 05:18
Ivo MašekV příštím roce se bude v německém Sasku zvyšovat výkon u některých vysílačů, šířících digitální rozhlas DAB / DAB+. Nás čechů, kteří bydlíme na české straně Krušných hor, tedy na druhé straně Saska, se týká vysílač Chemnitz - Geyer, který pracuje výkonem 10kW. Celkově se jedná o pásmo na kanále 5C.

[ATTACH=CONFIG]21067[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]21068[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]21069[/ATTACH]
vysílač Chemnitz - Geyer
11.1.2013 02:03
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]21249[/ATTACH]


Společnost RTI_cz spustila v západních Čechách dnes pravidelné digitální vysílání. Je zachytitelné v části Plzeňského kraje a zatím šíří stanici Radio Proglas. Vysílá v systému DAB (tento systém vysílatelé v západní části Evropy již opouští a přechází na DAB+). Společnost RTI_cz je druhou společností, která provozuje vysílání v digitálním systému DAB. Tou první je společnost TELEKO, která digitální vysílání provozuje již několik let.

[FONT=Trebuchet MS] DAB vysílání v Plzeňském kraji [/FONT]
[FONT=Symbol]·[/FONT] [FONT=Trebuchet MS]Identifikátor bloku: LM[/FONT]
[FONT=Symbol]·[/FONT] [FONT=Trebuchet MS]Střední kmitočet: 1473.504 MHz[/FONT]
[FONT=Symbol]·[/FONT] [FONT=Trebuchet MS]Vysílač Plzeň: 2kW ERP[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS] Programová nabídka [/FONT]
[FONT=Trebuchet MS]1.[/FONT] [FONT=Trebuchet MS]Rádio Proglas 64 kbit/2 DAB+ (MPEG4)

[/FONT]
[FONT=Trebuchet MS][ATTACH=CONFIG]21250[/ATTACH][/FONT]
2.2.2013 07:17
KamilZZajímavý názor na DAB: http://oskar.blog.root.cz/2013/02/01/chceme-digitalni-rozhlas/
[QUOTE]
Má ale cenu zavádět T-DAB, platformu vyvíjenou od roku 1980 přímo na míru digitálnímu rozhlasu? Za sebe si myslím, že rozhodně NE! Při dnešním tempu vývoje digitální techniky prostě nemá žádný smysl zavádět technologii, jejíž první vysílání bylo spuštěno v roce 1995. A moc se to nezlepší to ani dvanáct let mladším rozšířením DAB+, které jen mění prehistorický zvukový kodek MPEG 1 Layer 2 na moderní AAC+.
Zastaralá fyzická vrstva modulace DAB nenakládá hospodárně s kmitočtovým spektrem, které je státním nerostným bohatstvím. Z toho důvodu považuji technologii DAB za mrtvou a rozhodně nevítám postupné rozšiřování experimentálního vysílání právě v této normě. Existuje ale něco lepšího? Jistěže ano. Stačí oprostit se od požadavku na to, aby technologie měla v názvu slovo „rozhlas“ nebo „audio“ a přijmout fakt, že rozhlasové vysílání je totéž, co televizní vysílání bez obrazu.
[/QUOTE]
2.2.2013 09:21
Ivo MašekS blogerem nesouhlasím.
DAB nabízí, oproti existujícímu FM rádiu, více stanic na jedné vlnové délce spektra, zvýšenou odolnost proti šumu a vícecestnému šíření, útlumu a vzájemných interferencí kanálů. Nevýhoda u nás je v tom, že se zde šíří tzv. L-band. Takže je nutné si pohlídat rozhlasový přijímač, který musí umět ono pásmo. Výběr je logicky chudý. Dále bloger úplně minul (asi nemá ani tušení) normu DRM, což je plným názvem Digital Radio Mondiale. DRM je digitální náhrada za AM vysílání (DAB/DAB+ je náhrada za FM vysílání). Systém DRM využívá kódování Mpeg_4 AAC (vysílání hudby) a Mpeg_4 CELP (mluvené slovo). V závislosti na šířce kanálu a bitové rychlosti umožňuje systém DRM vysílat datové a textové služby (na způsob současného RDS). DRM je určeno pro vysílání v pásmu dlouhých vln, středních vln a krátkých vln. DAB a DRM nelze od sebe odtrhávat. To, že u nás je to celé zmatečné, jde na vrub našich poslanců, kteří nemají příslušné odborné vzdělání v oboru. Ale oni, bohužel, schvalují.
Používat STB DVB-T/T2 výlučně pro šíření rozhlasu je nepraktické. Nehledě na to, že se dost dobře nemůžeme oddělovat od zbytku Evropy. Je to příliš drahé a nepraktické (pro cenzory, kteří nechtějí, aby občané slyšeli slovo ze zahraničí, je to naopak velmi výhodné)
Pod tím blogerským spiskem je jeden zajímavý, ale pravdivý, komentář, který to vystihuje vše:
[QUOTE]Pokud už něco zavádět, tak jedině to, co zbytek Evropy, bez ohledu na kvalitu. Je to blbé, ale cokoliv jiného by byla ekonomická sebevražda...[/QUOTE]
A co se týče blogera, vůbec bych se nedivil, kdyby patřil do grupy lobistů poslanců parlamentu ČR

Pro srovnání, jak to dopadá, když se někdo oddělí od zbytku (v tomto případě se jedná o televizní normy DVB-T vs. ISDB-T):
Prvním státem v Jižní Americe, který přešel na digitální televizi, byla Brazílie. A protože v onom státě je značné množství poboček japonských firem, vyrábějících televize, rádia a součásti do vysílačů, zavedli tam japonskou normu ISDB. Ostatní státy začaly s digitalizací později, ale logicky zaváděly systém největší země kontinentu, tedy brazilskou ISDB-T. Je v tom čistě praktická otázky věci. Brazílie spolu s Argentinou vyrábí nejvíce serialů, filmů, dokumentárních pořadů, atd., atd. Státy si je vyměňují, spolupracují spolu. Každý, kdo by jel v jiné normě, by měl velký problém a izoloval by se. A to je případ Uruguaye. Tam lobovala EU (ano, Evropská Unie). Uruguay z EU dostala příslušnou techniku a řádný finanční obnos. A tak v této zemi zahájili výstavbu systému DVB-T. Ovšem sami přišli na to, že se na svém kontinentu dostávají do izolace. Vše převádět do svého systému a problém s prodejí svých děl do ostatních zemí Jižní Ameriky. Ostatní země toho kontinentu se bez jejich tvorby obešly, Uruguay šla do izolace. Takže DVB-T zrušili, demontovali a přešli do systému ISDB-T.
V Jižní Americe se DVB-T používá pouze ve Francouzské Guianě (tam odsud startují evropské rakety), sousedním Surinamu (je ekonomicky a obchodně závislý na Francii a státní hranice s Fr. Guianou je defacto jen na papíře) a pak ještě v Kolumbii (ale je otázkou času, kdy i tam přejdou pod ISDB-T, protože střední Amerika běží také na ISDB-T, pouze "severní" část střední Ameriky běží na severoamerickém systému ATSC)
15.2.2013 03:11
Ivo MašekSpolečnost TELEKO, s.r.o., která provozuje 1. rozhlasou síť digitálních vysílačů DAB v České republice, zprovoznila od 1.2.2013 vysílač pro Ústecký kraj. Nově naladíte DAB na severu Čech na kanálu LG. K dispozici je 15 programů, stejně jako na ostatních DAB vysílačích. Pokrytí digitálního rozhlasu z vysílačů firmy TELEKO stouplo na 41 % obyvatel České republiky.

Zdroj: TELEKO s.r.o.
16.2.2013 07:46
Ivo MašekOd 15.2. 2013 vysílá v Příbrami digitální rozhlas DAB nově v tzv. III. pásmu na kanálu 11A. To umožňuje lepří pokrytí kopcovitého příbramského okresu.

Zdroj: TELEKO s.r.o.
___
V ČR se běžně digitálně vysílá v tzv. L-pásmu. Což má velkou nevýhodu v tom, že západní Evropa v tomto pásmu nevysílá (tam se používá právě ono III. pásmo), a tomu se přizpůsobily i výrobci digitálních rozhlasových přijímačů. Jen málo modelových řad se vyrábí pro český trh. Většinu modelů, které jsou designersky na vysoké úrovni a je jich nepřeberné množství, nelze u nás použít. Postupný přechod na III. pásmo je tedy velmi dobrý počin
21.2.2013 12:13
Ivo Mašek Evropská vysílací unie (EBU)
Dokument, v němž byla stanovena série doporučení, nikoliv však podmínek, související s přechodem na digitální rozhlasové vysílání, odsouhlasila minulý týden na summitu v Ženevě Evropská vysílací unie (EBU). Z něho mimo jiné vyplývá, že by země v rámci celé Evropy měly stanovit harmonogram pro přechod na technologii DAB/DAB+, který by měl obsahovat i termín ukončení analogového rozhlasového vysílání v pásmu VKV. Spolu s digitálním vysíláním by měly být aplikovány i hybridní služby, jejichž přenos tato technologie umožňuje (například RadioDNS).
Součástí digitalizace rozhlasu má být také možnost přenosu textu, obrázků a programových průvodců tak, jak to vyžaduje digitální věk. V zemích, kde nebude možné použít technologii DAB, nasadit DRM definované normou TSI ES 201 980 pro digitální rozhlasové vysílání na pásmech aktuálně používaných pro analogový přenos signálu.
Zdroj: DigiZone
28.2.2013 11:52
Ivo MašekČeské Radiokomunikace zahajují pilotní vysílání digitálního rozhlasu s programy Frekvence 1 a Rádio Impuls. Pilotní vysílání z vysílače Praha - Žižkov bude pokrývat 51,3 % obyvatel v regionu středních Čech a Prahy a 11,5 % obyvatel České republiky.
Efektivně vyzářený výkon je 1 kW ERP, polarizace V, kmitočet LI v L-pásmu (tzv. L-band). Na T-DAB přijímači je třeba naladit kmitočet 1466,656 MHz.
Zdroj: Parabola.cz

[ATTACH=CONFIG]21942[/ATTACH]

8.3.2013 04:54
Ivo MašekPřed časem jsme si v této rubrice povídali o připravovaných modelech rozhlasových digitálních přijímačích, které chystá firma TechniSat. Mezi nimi byl přístroj DigitRadio500 . Tento digitální rozhlasový přijímač byl již uveden na trh. Přístroj zvládne příjem DAB, DAB+, VKV a internetové radio. Je osazen barevným displejem a také dokem pro iPod / iPhone.
8.3.2013 05:08
Ivo MašekDalším rozhlasovým přijímačem, avizovaným firmou TechniSat, byl model DigitRadio300 . I tento model je již dodáván do prodejní sítě. Přístroj přijímá DAB, DAB+ a VKV. Oproti předešlému modelu nemá příjem internetových rádií a neumí pracovat s iPod / iPhone. Nedisponuje také barevným displejem, ale pouze "obyčejným černobílým".

8.3.2013 09:58
Ivo MašekOd 1.3. 2013 došlo k programovým změnám a přejmenování některých stanic Českého rozhlasu. Tyto změny se promítly i do digitálního rozhlasového vysílání DAB firmy TELEKO:

[ATTACH=CONFIG]22123[/ATTACH]


Zdroj: TELEKO s.r.o.
14.3.2013 07:13
Ivo MašekŠvýcarsko je jednou z mála evropských zemí, kde se těší digitální rozhlas velké popularitě. Podle posledního průzkumu MCDT tu na konci roku 2012 bylo v provozu přes milion DAB přijímačů, konkrétně 1,15 milionu.
Švýcarsko má také velmi rozsáhlou síť programových kanálů. Mrkněte sem: http://www.broadcast.ch/portal.aspx?pid=585&lang=en , z toho se vám až zatočí hlava
29.3.2013 09:25
Ivo MašekNěmecký operátor Media Broadcast oznámil, že od 3.4.2013 zahájí vysílač Löbau – Schafberg vysílání také v normě DAB+ na kanálu 9C, s výkonem 10kW. Vysílač zasahuje i na naše území (Šluknovský výběžek) a vysílá i v pásmu VKV. Šíří vysílání komerčních stanic Radio PSR, Hitradio RTL Sachsen a Radio Lausitz.


[ATTACH=CONFIG]22640[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]22641[/ATTACH]
Vysílač Schafberg, jak vypadal v roce 1966 a jak vypadá dnes
15.7.2013 07:45
Ivo MašekDne 13.7.2013 došlo k přeladění DAB multiplexu společnosti Teleko na vysílači Trutnov - Černá hora. Vysílání bylo přesunuto z L bandu do III. pásma (band III - kanál 5D). Vysílač pokrývá výraznou část východních Čech (lze ho zachytit i v Praze)
Je tedy nutné si znovu přeladit příslušné radiopřijímače. Funkce se většinou nazývá autotune nebo lze provést factory reset a znovunaladění. Změna přinese lepší signál v v údolích.
Zdroj: TELEKO s.r.o.
9.9.2013 02:52
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]24550[/ATTACH]...[ATTACH=CONFIG]24551[/ATTACH]U německých sousedů došlo k dalšímu rozšíření stanic v normě DAB. Kromě stanice Schlagerparadies, která vysílá v bavorském zemském multiplexu na kanálu 12D, byla do této sítě nově zařazena stanice Absolut Hot. Do celoněmecké digitální sítě DAB byla zařazena stanice Absolut Relax, a to na kanále 5C. Obě stanice jsou zachytitelné i v našem pohraničí. Stanice Absolut Hot na jihozápadě ČR, stanice Absolut Relax tamtéž a navíc i na západě a severozápadě ČR.

http://www.absolutrelax.de/digitalradio/
http://absoluthot.de/


[ATTACH=CONFIG]24554[/ATTACH]
1.10.2013 11:23
Ivo Mašek DAB je mrtvý - ať žije DAB+
Další dvě evropské země se přihlásily k přechodu z původní technologie digitálního rozhlasu DAB na modernější standard DAB+.
Italský veřejnoprávní rozhlas RAI po celé zemi přešel v uplynulých dnech na tuto normu. Znamená to, že majitelé starších rozhlasových přijímačů už si jeho vysílání v digitální podobě nenaladí. Přechod z DAB na DAB+ proběhl nejprve v Římě a ke konci právě uplynulého měsíce také ve zbytku země.
V Dánsku dojde k ukončení vysílání v normě DAB v příštím roce. K této změně se připravuje informační kampaň, která proběhne na podzim 2014. Dánsko už v zavádění digitálního rozhlasu došlo tak daleko, že v roce 2019 ukončí šíření v pásmu VKV ( FM). ( http://www.radioassistant.com/dk/2013/09/digital-radio-danmark-skifter-til-dab-i-2014/ )
Programová nabídka italského digitálního rozhlasu ( http://www.wohnort.org/dab/italy.html )
16.4.2014 07:08
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]27084[/ATTACH]Jak udělat z Androida DAB radio:
http://feilen-stolz.de/wavesink_android.php
___________________________________________
Mapa DAB v ČR

[ATTACH=CONFIG]27085[/ATTACH]
2.7.2014 04:53
Ivo MašekVe Francii spustili vysílání v normě DAB+. Jedná se o malé soukromé stanice a vysílají v Paříži (57 stanic), v Marseille (33 stanic) a v Nice (26 stanic).
http://www.radio-numerique.fr/RNT-Radio-Numerique-Terrestre-c-est-parti-_a586.html
2.8.2014 01:55
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]28053[/ATTACH]Sensia 200 D Connect . Umí vysílání i nahrávat, zvládá FM, DAB+ i internetová rádia, Facebook i Twitter a hudbu do přístroje lze streamovat ze zařízení s iOS i Android.

[ATTACH=CONFIG]28054[/ATTACH]


15.9.2014 07:33
Ivo Mašek
[ATTACH=CONFIG]28431[/ATTACH]


TechniSat Digit Radio 210
Digitální radio přijímá signál digitální rozhlasové vysílání ve 3. pásmu a v normách DAB a DAB+. Přijímá také rozhlasové vysílání FM. Zobrazování informací probíhá na LCD displeji. Napájení přijímače je buď pomocí čtyř AA baterií, nebo pomocí externího síťového zdroje.

Frekvenční rozsah:
Digital Band III, DAB, DAB + (174-240 MHz)
FM analog (87,5 - 108 MHz)


[ATTACH=CONFIG]28432[/ATTACH] - [ATTACH=CONFIG]28433[/ATTACH]


30.9.2014 07:45
Ivo MašekV současné době již na území ČR všichni operátoři (České radiokomunikace, RTI_cz a Teleko) vysílají pouze v normě DAB+. Posledním operátorem, který přešel z normy DAB na výhodnější DAB+ bylo právě nedávno Teleko.
Majitelé rádií, která uměla pouze DAB, mají tedy smůlu. Nechytnou nic. DAB+ totiž není zpětně kompatibilní s normou DAB.
[QUOTE]Hlavním rozdílem mezi verzí DAB a DAB+ je v použití efektivnějšího kódování pro audio a v použití dodatečného protichybového zabezpečení. DAB+ využívá audio kodek HE-AAC v2. Použitím efektivnějšího kódování audia je možné v jednom kanále přenášet mnohem více rozhlasových modulací[/QUOTE]
28.10.2014 09:40
Ivo MašekVznikl nový web (portal) pro DAB radio.
[ATTACH=CONFIG]28810[/ATTACH]


http://www.digitalradiodab.cz/
1.12.2014 08:09
KamilZ Švédsko má jasno, tradiční rozhlas chce vypnout za osm let

http://rozanek.cz/svedsko-ma-jasno-tradicni-rozhlas-chce-vypnout-za-osm-let/
7.3.2015 12:42
KamilZ Na analogovém ostrově nemůžete zůstat navždy, vzkazuje českým rádiím norský expert Jensen

Český rozhlas je kdykoli připraven přejít na digitální vysílání v režimu DAB. Kdy ale česká rádia plně zdigitalizují, jasné není.

http://www.rozhlas.cz/plus/ranniplus/_zprava/na-analogovem-ostrove-nemuzete-zustat-navzdy-vzkazuje-ceskym-radiim-norsky-expert-jensen--1463243
29.3.2015 11:54
12.7.2015 09:54
KamilZ[HL] Švédská vláda zastavila podporu přechodu na digitální rozhlas [/HL]

http://duspiva.blogspot.com/2015/07/svedska-vlada-zastavila-podporu.html?spref=tw
27.9.2016 09:44
8.1.2017 10:30
KamilZNorsko vypíná FM a pojede už jen v DAB+, ale 60 % obyvatel je proti.

http://www.reuters.com/article/us-norway-radio-idUSKBN14P1TH