Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3D TV

jarino1978 (8045)|26.7.2011 16:59
[quote=Jarda.Bar;358498]Jedním okem jen s velkou nepřesností, protože to mozek odhaduje na základě perspektivy. [/quote]
s týmto by som mohol dajme tomu súhlasiť, akurát nechápem, prečo stále meleš dookola, že jedno oko vidí len 2D ? 9-)
[quote=Jarda.Bar;358499]Ne, jedno oko vidí jen 2D obraz a mozek si vymýšlí (velmi hrubě odhaduje) jak který předmět leží daleko. Zkus si ten test s prstem, uvidíš sám. [/quote]

napokon tu dáš odkaz, síce je to teta wiki , ale aj tam je jasne napísané, že aj jednooký človek má priestorovú orientáciu. Čiže aj jedno oko = 3D !

[quote=Jarda.Bar;358498]
3D TV se chová stejně, dodá ti to pro každé oko extra obraz .[/quote]
ale ty sa stále totálne hlboko mýliš. 3D TV ti nedokáže dodať pre každé oko obraz, vieš mi vysvetliť, ako by tá chudera TV k tomu došla ? TV stále zobrazuje 2D obraz, ktorý sa skladá z dvoch 2D obrazov, a je jedno, či je to SBS, alebo full hd 3D. Vždy sa jedná len o 2D obraz.

[quote=Jarda.Bar;358504]3D TV zobrazují SKUTEČNÉ 3D!!! .[/quote]

už som ťa opravil vyššie...

[quote=persson;358510]Nieco tu poviem, ked sme s priatelkou pozerali tie rybicky, tak v jednej chvili sme sa naciahli obaja po rybicke, co ma ale prekvapilo, kazdy z nas sa naciahol uplne inde...[/quote]

stalo by sa ti to aj v reálnom svete ?
jarino1978 (8045)|26.7.2011 17:04
[quote=Jarda.Bar;358639]Tak tady slíbené video. Hlavně pro Jarina90210 ;) a jeho 3D vidění jedním okem :).[/quote]

čo si to tu dal za hovadinu ?
man100 (235)|26.7.2011 18:22
[quote=intago;358365] Mám letité zkušenosti s tranzovními stavy, vodil jsem lidi i sebe po minulých a budoucích životech, hodně vydržím :-)[/quote]

Pánové, obdivuji sílu sugesce pana "intago". Je léto, okurková sezóna a on vás všechny zatáhnul do neplodné debaty o něčem, co neexistuje.

To, co se dnes (deformovaně) nazývá 3D je ve skutečnosti stereoskopický obraz. Ten funguje jen do hloubky, nikoliv "dopředu".
Kdo zažil kotoučky diapozitivů ze Stereo Mikromy (a bolení očí z toho), ví o čem je řeč.

Trendy dnešní doby určují marketingoví mágové a k tomu používají pojmy, jejichž cílem je neustále ohromovat laika. A to se jim skvěle daří. Na př. i taková jednoduchá věc, jako je hloubka ostrosti sejmutého obrazu se nazývá po japonsku "bokeh" - zní to lépe, ano?

Prosím, nechte už toho tranzu nad 3D.
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 18:27
Specifikace trojrozměrného vnímání

[quote]
K tomu, abychom si co nejlépe užili snímek z 3D televize, je dobré pořídit si větší úhlopříčku, než bychom si mysleli u obyčejné obrazovky. Úvaha, že nám stačí menší obraz, není rozhodně na místě.
Odstup při sledování 3D televize není přímo úměrný vzdálenosti, jako je to u klasického televizoru, kde je to pětinásobek úhlopříčky. U 3D televize naopak platí, čím blíže jsem k obrazovce, tím silnější je požitek z prostorového obrazu (doporučený odstup je 4násobek výšky panelu).
Zpracování trojrozměrného obrazu je také náročnější pro náš mozek. Hraje tu roli jak vzdálenost od 3D televize, tak také vnímání díky většímu zornému úhlu očí. Protože je pozorování 3D prostoru ve 3D televizi namáhavější, mělo by se při sledování 3D televize sedět. Nedoporučuje se u tohoto typu televize ležet. Mohla by vás postihnout bolest hlavy, nebo dokonce i nevolnost.
[/quote]

Kdo by si měl 3D televizi koupit a kdo na ni může zapomenout?

[quote]
Trpíte-li nějakou oční vadou, doporučujeme vám nejdříve navštívit předváděcí místnost a na vlastní oči si vyzkoušet, že vidíte to, co vidět máte. Velkého procentu populace (uvádí se až 1/3) je díky oční vadě 3D efekt tvořený současnou technologií bohužel nedostupný. Asi 5ti procentům populace naprosto znemožňuje sledování televize ve 3D tupozrakost. Dalším faktorem, který dělá při sledování 3D televize potíže je stáří - starší lidé mají obecěn potíže se zrakem, ale navíc stářím poznamenaný mozek již není schopen vytvořit speciální efekt. Problémy mají i lidé s brýlemi, které mají více naž 3 dioptrie a šilhající
[/quote]
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 18:30
[quote=man100;358661]
To, co se dnes (deformovaně) nazývá 3D je ve skutečnosti stereoskopický obraz. Ten funguje jen do hloubky, nikoliv "dopředu".
Kdo zažil kotoučky diapozitivů ze Stereo Mikromy (a bolení očí z toho), ví o čem je řeč.

Trendy dnešní doby určují marketingoví mágové a k tomu používají pojmy, jejichž cílem je neustále ohromovat laika. A to se jim skvěle daří. Na př. i taková jednoduchá věc, jako je hloubka ostrosti sejmutého obrazu se nazývá po japonsku "bokeh" - zní to lépe, ano?[/quote]
:-) :BB:
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 21:23
[quote=jarino1978;358653]s týmto by som mohol dajme tomu súhlasiť, akurát nechápem, prečo stále meleš dookola, že jedno oko vidí len 2D ? 9-)
napokon tu dáš odkaz, síce je to teta wiki , ale aj tam je jasne napísané, že aj jednooký človek má priestorovú orientáciu. Čiže aj jedno oko = 3D !
ale ty sa stále totálne hlboko mýliš. 3D TV ti nedokáže dodať pre každé oko obraz, vieš mi vysvetliť, ako by tá chudera TV k tomu došla ? TV stále zobrazuje 2D obraz, ktorý sa skladá z dvoch 2D obrazov, a je jedno, či je to SBS, alebo full hd 3D. Vždy sa jedná len o 2D obraz.
už som ťa opravil vyššie...
stalo by sa ti to aj v reálnom svete ?[/quote]

1) Jedno oko vidí 2D, jako jedna kamera. To , že se ti mozek snaží vidění jednoho oka "vylepšit" pro lepší orientaci v prostoru neznamená 3D.
2) Kdyby si místo kritiky toho videa radši zapojil mozek, pochopil by si, co za hlouposti tu tvrdíš. To video ti jasně ukazuje, že jedním okem nepoznáš vzdálenost objektů od tebe. Ta kolečka byla od foťáku každé jinak daleko. A jak vidíš, poznat to nelze. Což ty směle stále tvrdíš, že ano. Víc k tomu netřeba psát.
3) Cituji "3D TV ti nedokáže dodať pre každé oko obraz, vieš mi vysvetliť, ako by tá chudera TV k tomu došla ?" Samozřejmě to je nesmysl. U pasivního 3D, jak už jsem psal, TV lichými řádky posílá obraz pro jedno oko a sudými pro druhé? Jak je možné, že jsou obrazy pro oči rozdělené? To zajišťují polarizační brýle :). Sklíčko pro levé oko propustí horizontálně polarizované světlo, pravé sklíčko vertikálně polarizované světlo. Takže oči vidí v jeden okamžik každé jiný obraz, tak jak ho uložily kamery, tak jak by si ho viděl, kdyby si tu scénu viděl přímo sám očima na place místo kamery. Aktivní 3D TV snad popisovat nemusím.
4) 3D obraz je tvořen kombinací dvou 2D obrazů, tak jak ho snímají dvě oči.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 21:25
[quote=jarino1978;358654]čo si to tu dal za hovadinu ?[/quote]

Jednoduchá ukázka toho, že se mýlíš s tím tvým 3D viděním jedním okem. Ale těžko uznat chybu, utrpělo by tvé ego, chápu. To je tipická vlastnost internetového guru :). Nicméně budeš u chápajících za šaška, pokud budeš pokračovat, to mi věř.

Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 21:27
[quote=man100;358661]Pánové, obdivuji sílu sugesce pana "intago". Je léto, okurková sezóna a on vás všechny zatáhnul do neplodné debaty o něčem, co neexistuje.

To, co se dnes (deformovaně) nazývá 3D je ve skutečnosti stereoskopický obraz. Ten funguje jen do hloubky, nikoliv "dopředu".
Kdo zažil kotoučky diapozitivů ze Stereo Mikromy (a bolení očí z toho), ví o čem je řeč.

Trendy dnešní doby určují marketingoví mágové a k tomu používají pojmy, jejichž cílem je neustále ohromovat laika. A to se jim skvěle daří. Na př. i taková jednoduchá věc, jako je hloubka ostrosti sejmutého obrazu se nazývá po japonsku "bokeh" - zní to lépe, ano?

Prosím, nechte už toho tranzu nad 3D.[/quote]

To samozřejmě není pravda. Aspoň u LG 3D TV pasivních můžeš nastavit, zdali obraz bude vystupovat z obrazovky, nebo ustupovat do ní a nebo bude třetí rozměr rovnoměrně "dovnitř i ven". A pokud si byl v IMAXu, tak snad tohle ani nemůžeš tvrdit! :)
jarino1978 (8045)|26.7.2011 22:10
[quote=Jarda.Bar;358685]1) Jedno oko vidí 2D, jako jedna kamera. To , že se ti mozek snaží vidění jednoho oka "vylepšit" pro lepší orientaci v prostoru neznamená 3D. [/quote]
ale , ale. ty tu klameš, až sa práši. dáš tu sám odkaz, kde je jasne napísané, že aj jednooký človek má priestorovú orientáciu. Aj blbec chápe, že ak sa jedná o priestor, nemôže to byť 2D, ale 3D.
[quote=Jarda.Bar;358685]
2) Kdyby si místo kritiky toho videa radši zapojil mozek, pochopil by si, co za hlouposti tu tvrdíš. To video ti jasně ukazuje, že jedním okem nepoznáš vzdálenost objektů od tebe. [/quote]
ja na rozdiel od teba ten mozog aj používam. už som ti napísal, že žiadna technológia zatiaľ nedokáže reálne nahradiť ľudské oko. Opätovne sa ťa pýtam, načo tu dávaš také hlúposti, to si nechaj na mailové kvízy pre známych. Ty to vôbec nedokážeš pochopiť. A presne o tom je aj to video. Preto ti píšem, zavri si jedno oko a orientuj sa v priestore. Jedným okom rozoznávaš vzdialenosť, veľkosť objektov, dokážeš preostrovať, ako to pokladáš za potrebné. To nie je predsa ploché vnímanie, ale priestorové. Chápeš to vôbec, alebo tvoja hlava je dutá trúba ?

[quote=Jarda.Bar;358685]
3) Takže oči vidí v jeden okamžik každé jiný obraz, tak jak ho uložily kamery, tak jak by si ho viděl, kdyby si tu scénu viděl přímo sám očima na place místo kamery. [/quote]
s tebou je debata, ako s neandrtálcom. nemáš asi žiadne skúsenosti so spracovaním 3D obrazu, vyskúšaj si pustiť v 1:1 zábery z 3D kamery priamo do TV + brýle, optimálne je si nasnímať napr. domáce prostredie, dvor, záhradu, ulicu, jazdiace autá. No a potom sa postav pred chalupu, rozdrap ti tvoje 2D oči a kukaj, aký je to priepastný rozdiel. Vyskúšaj si to raz a brýle spolu s predraženým shit 3D TV skončia v koši.

[quote=Jarda.Bar;358686] Aspoň u LG 3D TV pasivních můžeš nastavit, zdali obraz bude vystupovat z obrazovky, nebo ustupovat do ní a nebo bude třetí rozměr rovnoměrně "dovnitř i ven". [/quote]

opäť trepeš 2 na 3. žiadna podobná možnosť totižto neexistuje !
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 22:28
[quote=jarino1978;358697]ale , ale. ty tu klameš, až sa práši. dáš tu sám odkaz, kde je jasne napísané, že aj jednooký človek má priestorovú orientáciu. Aj blbec chápe, že ak sa jedná o priestor, nemôže to byť 2D, ale 3D.
[/quote]

To je prdča :) ... prostě si zkus test s prsty a uvidíš a nebo se podívej na to video co jsem sem dal :). Jestli tady místo argumentů začneš slovíčkařit a překrucovat má slova, tak zapomeň na další debatu. A tu wikipédii si přečti ještě jednou.

[quote]
ja na rozdiel od teba ten mozog aj používam. už som ti napísal, že žiadna technológia zatiaľ nedokáže reálne nahradiť ľudské oko. Opätovne sa ťa pýtam, načo tu dávaš také hlúposti, to si nechaj na mailové kvízy pre známych. Ty to vôbec nedokážeš pochopiť. A presne o tom je aj to video. Preto ti píšem, zavri si jedno oko a orientuj sa v priestore. Jedným okom rozoznávaš vzdialenosť, veľkosť objektov, dokážeš preostrovať, ako to pokladáš za potrebné. To nie je predsa ploché vnímanie, ale priestorové. Chápeš to vôbec, alebo tvoja hlava je dutá trúba ?
[/quote]

To video jasně ukazuje, že pokud umístíš dva předměty stejného tvaru do prostoru tak aby větší byl dál a menší blíž, při pohledu jedním okem nepoznáš jejich vzdálenost od tebe ani jejich velikost. Protože zkrátka nevznikne trojúhelník dvou pohledů a sledovaného předmětu, tedy 3D vjem. 3D vzniká na základě dvou obrazů, a k tomu potřebuješ dvě oči. ;) Nelži tu lidem, prosím.

[quote]
s tebou je debata, ako s neandrtálcom. nemáš asi žiadne skúsenosti so spracovaním 3D obrazu, vyskúšaj si pustiť v 1:1 zábery z 3D kamery priamo do TV + brýle, optimálne je si nasnímať napr. domáce prostredie, dvor, záhradu, ulicu, jazdiace autá. No a potom sa postav pred chalupu, rozdrap ti tvoje 2D oči a kukaj, aký je to priepastný rozdiel. Vyskúšaj si to raz a brýle spolu s predraženým shit 3D TV skončia v koši.
[/quote]

To nepotřebuje komentář.
jarino1978 (8045)|26.7.2011 22:50
[quote=Jarda.Bar;358699] A tu wikipédii si přečti ještě jednou. [/quote]
http://cs.wikipedia.org/wiki/Zrak#Stereoskopick.C3.A9_vid.C4.9Bn.C3.AD

Vnímání prostoru je umožněno polohou očí, kdy do každého oka dopadá mírně odlišný obraz, z nichž se v mozku skládá prostorový obraz prostředí. [size=+2]Částečně ho ovlivňuje i zaostřování oční čočky, které pomáhá odhadnout vzdálenost, [color=red]takže i jednooký člověk má určitou prostorovou orientaci.[/color][/size]
[quote=Jarda.Bar;358699] Nelži tu lidem, prosím. [/quote]
:D
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 23:01
Ano, má URČITOU prostorovou orientaci, danou schopnostmi mozku z 2D obrazu odhadovat prostor. Ale jak vidíš, je to podobné jako konverze TV přijímačů 2D obrazu do 3D. Mnoho chyb a mnoho nepřesností, mnoho "lží".
Teprve dva pohledy a "výpočet" trojúhelníku mezi předmětem a očima dovolí vidět skutečný prostor.

To video jsem jako blbec točil jen proto abych podložil svá slova. Jak vidíš, vystřihnul jsem dvě kolečka z papíru, každé jinak veliké. Uvázal je na nit a přilepil ke stropu. To menší kolečko bylo u mě blíž a to větší dál. Díky perspektivě záběru se ale při zavření jednoho oka (faktickému 2D) zdají být stejně velká nebo stejně daleko?! To nejde jedním okem říci. (viz. ten záběr z videa) Jedna kamera=jedno oko.
A stejně je to s 3D TV vs 2D TV. U 3D TV máš prostě jeden rozměr navíc, poznáš hloubku, opravdu máš možnost poznat velikost předmětů a jejich vzdálenost od tebe, nespleteš se jako v případě té mé ukázly. Kdybych to video s kolečky papíru natočil 3D a promítl ho na 3D TV, viděl by si, že velké kolečko je dál. Měl bys jasno, na 2D TV to prostě nemáš šanci poznat. Mozek nemá šanci tu informaci zjistit, potřebuje dva pohledy, dvě oči.

Dál nevím co bych k tomu řekl, fakt už nevím, jak jinak to vysvětlit. Každý si umíme zakrýt jedno oko a najít rozdíl oproti sledování obouma očima.
jarino1978 (8045)|26.7.2011 23:05
no vidíš, ako sa veľmi ľahko dá dokázať, ako tu klameš...:-k

A už nepleť do toho iné hovadiny, ako sa tu snažíš odpútať pozornosť ( up 2D - 3D a pod. ).
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 23:12
Prosím?! To myslíš vážně?! Ty si to doteď fakt nepochopil. Neuvěřitelný.
jarino1978 (8045)|26.7.2011 23:19
myslím, že si ostal sám na opustenom ostrove...
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 07:32
Každý rok chodím k preventivní lékařské kontrole. Vyžaduje to zaměstnavatel. I jako dítě jsem každý rok byl zván na takové prohlídky. Takže to již defacto absolvuji 50 let. Proč to píšu? Protože pravidelně po mě doktor chce, abych si zakryl jedno oko a prstem ruky se trefil na špičku nosu. Zatím se mi to úspěšně daří - mozek si to umí dopočítat i s jedním okem. Příroda nebyla blbá, když tvořila život., umí to, co technika nikdy nedokáže. (ne všem se to s tím prstem úspěšně zadaří)
intago (255)|27.7.2011 07:43
co se tu tak hádáte technici? Jasné přece je, že určitý vjem navíc 3D TV dává a jak to přesně je, není tak důležité, je jasné, že je to šidítko. Ale proč ho nebrat?
Je také jasné, že nemůžu nikomu neznalému věci vysvětlit tranzovní stavy, tedy hypnozu. To je ještě složitější :-) N-dimenzionální hyperinteligence. Taky každý tvrdí, že to neexistuje, ale omyl. A bojí se toho ještě víc než 3Dtelky. :-(
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 07:46
[quote]co se tu tak hádáte technici? Jasné přece je, že určitý vjem navíc 3D TV dává a jak to přesně je, není tak důležité, je jasné, že je to šidítko. Ale proč ho nebrat?[/quote]
A tak to my víme, ale když už tu běží taková debata ...........:-) (doma v rodině si o tom fundovaně nepopovídáš, si myslím :-D )
persson (299)|27.7.2011 07:58
[quote=jarino1978;358706]myslím, že si ostal sám na opustenom ostrove...[/quote]


Jarino, mozem ta poprosit, aby si sa pri svojich argumentov zdrzal, hlupych poznamok na druhu osobu...Myslim si, ze si na tolko inteligentny, aby si vedel inteligentne argumentovat....
A teraz co som chcel napisat: Pozval som priatela s priatelkou ku mne, a pustil som im 3D film perla ocenu / povestne rybicky /, kym jeho priatelka bola nadcena, ze rybicky ma pri ociach, priatel mi povedal, ze ma ojedinelu poruchu na jedno oko steroskopic /stereopsis / A vysvetloval mi to tak, ze na jedno oko nevidi priestorovo, cize nemoze zacielit dvoma ocami na stejny objekt..., takze nevidel 3D obraz, len nejaku mazanicu.... S toho vypliva, ze Jarda.Bar ma pravdu, ze ak chces na televizi vidiet 3D obraz, musis sa pozerat na to dvoma ocami / jednym nestaci / aby znikol ten trojuholnik -oci, predmet
man100 (235)|27.7.2011 07:59
[quote=Jarda.Bar;358688]To samozřejmě není pravda. Aspoň u LG 3D TV pasivních můžeš nastavit, zdali obraz bude vystupovat z obrazovky, nebo ustupovat do ní a nebo bude třetí rozměr rovnoměrně "dovnitř i ven". A pokud si byl v IMAXu, tak snad tohle ani nemůžeš tvrdit![/quote]

V tomto vlákně je příliš mnoho příznivců "minulých i budoucích životů". Dovolím si citát z filmu Knoflíková válka:
"...Kdyby jsem to věděl, tak by jsem sem nechodil..."
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 08:04
[quote]S toho vypliva, ze Jarda.Bar ma pravdu, ze ak chces na televizi vidiet 3D obraz, musis sa pozerat na to dvoma ocami / jednym nestaci / aby znikol ten trojuholnik -oci, predmet[/quote]
Já si myslím, že tohle tu nikdo nepopírá. Při tom šidítku zvaném hrdě 3D. Ve skutečném realném životě, který máme kolem sebe ten problém ovšem není. Ten člověk nevidí ve formě 2D.
persson (299)|27.7.2011 08:10
[quote=Ivo Mašek;358723]Já si myslím, že tohle tu nikdo nepopírá. Při tom šidítku zvaném hrdě 3D. Ve skutečném realném životě, který máme kolem sebe ten problém ovšem není. Ten člověk nevidí ve formě 2D.[/quote]

Toto zase ja nepopieram, ale tato miestnost sa vola 3D TV cize tu sa riesi aspon si myslim obraz 3D v TV, alebo sa mylim...:)
Jarda.Bar (1238)|27.7.2011 08:11
Na tom videu poznáš, které kolečko je menší a větší, které je dál a které blíž? Odpověz prosím. Pokud je odpověď ano, pak opravdu vidíš jedním okem 3D. :) Ale asi chápeš, že to je absolutní nesmysl. Jedním okem 3D nevidíš, jen mozek pomáhá vnímat prostor na základě perspektivy apod..
Bohužel, těžko něco vysvětlovat lidem, kteří pochopit nechtějí. Viz. Jarino. Ale proč ho řešit(?), cílem jeho diskuse není pochopit, ale vyhrát.


A když mi tu Ivo argumentuješ, že 2D fotka je reálná, že si na ní můžeš sáhnout?! Co na to říct?! Mi se tu bavíme o obrazu, který zprostředkovává, buď fotka či TV, nebavíme se o fotce samotné. Tak to už se nezlob, ale to už je naprosto zbytečná debata na kterou opravdu nemám čas. Vlastně nevidím jediný důvod, proč bych v ní měl pokračovat.

Pokud někdo nechápe, proč má v hlavě dvě oči, tak nemá smysl dál cokoli psát.

intago: slovo šidítko v tom případě můžeš použít na vše, co ti obraz zprostředkovává ... fotka, televize ... copak když je auto na fotce veliké 5cm, je reálné? :) ... 3D TV ti dovolí vidět to co vidíš pomocí dvou očí, 2D TV ti dovolí vidět jen to, co by si viděl jedním okem. Kdo tohle zpochybní, nezlobte se na mě, nemá všech pět pohromadě a vede boj s vlastní hloupostí.
Jarda.Bar (1238)|27.7.2011 08:17
[quote=Ivo Mašek;358723]Já si myslím, že tohle tu nikdo nepopírá. Při tom šidítku zvaném hrdě 3D. Ve skutečném realném životě, který máme kolem sebe ten problém ovšem není. Ten člověk nevidí ve formě 2D.[/quote]

Jedno oko ti dodá 2D obraz a to o čem jsi přesvědčený, že je 3D vjem, je jen klam, výmysl mozku, aby si s tím jedním okem nebyl zcela ztracen.
Ten zmiňovaný divák nevidí skutečné 3D, vidí mozkem odhadované 3D na základě 2D obrazu jednoho oka a má stejný problém v životě jak při sledování 3D TV. Kdyby si viděl jedním okem 3D, pak mnou uváděné video ti dovolí poznat velikost a vzdálenost těch dvou koleček od pozorovatele. Což ti samozřejmě nedovolí, ale lidé jako Jarino a podobní se raději odpovědi vyhnou. Proč, to je jejich věc.
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 08:24
[quote=persson;358724]Toto zase ja nepopieram, ale tato miestnost sa vola 3D TV cize tu sa riesi aspon si myslim obraz 3D v TV, alebo sa mylim...:)[/quote]
Když půjdeš v tomto threadu zpět, tak narazíš na info, kde někteří říkají, že 3D v TV je skutečné realné 3D. To je ovšem popření fyziky. A proti tomu se ohrazuji. Protože to není pravda. Ona totiž ta TV, která ti zprostředkovává ono 3D je, světe div se, ve skutečnosti 2D. Je to prostě plocha, prostě 2D. To je to, co v realném světě kolem nás neexistuje (tam žádné 2D není, tam je pouze a jenom 3D).
intago (255)|27.7.2011 08:26
proboha nechte už toho. Raději mi poradte. Včera jsem zkoušel zlepšit CTHD anténou, protože STA má slabý nestabilní signál. Proč stále kolísá nechápu.
Ač dělám do antén od poč.70tých let, nevěřil jsem, co je možné. Měl jsem dvě UHF antény, přiznám mizerné. Nakonec jsem náhodou zjistil, že nejlepší signál je pouhým desymetrizátorem na tištáku! Ale když jsem zkrátil koaxiál, tak zeslábl!
Doporučte mi nějakou obyč. pas.anténu na multiplex 4 please. K vysílači to mám tak 800m.
_______
Mod I.M.: Nechci být nepříjemný, ale tohle si napiš do správné sekce. Bude z toho tady jenom bordel.
Jarda.Bar (1238)|27.7.2011 08:30
[quote=Ivo Mašek;358731]Když půjdeš v tomto threadu zpět, tak narazíš na info, kde někteří říkají, že 3D v TV je skutečné realné 3D. To je ovšem popření fyziky. A proti tomu se ohrazuji. Protože to není pravda. Ona totiž ta TV, která ti zprostředkovává ono 3D je, světe div se, ve skutečnosti 2D. Je to prostě plocha, prostě 2D. To je to, co v realném světě kolem nás neexistuje (tam žádné 2D není, tam je pouze a jenom 3D).[/quote]

3D vnímání obrazu z té TV je reálné, poměr velikostí objektů je stejný jako v reálu.
To, že TV má panel v ploše, to je prostě irelevantní. Nás zajímá, co vidí divák, a on vidí díky dvoum obrazům (jeden unikátní pro každé oko) 3D obraz. Divák nekouká na panel, nemá šanci, 3D TV mu to při sledování 3D obsahu nedovolí. Vidí jen rám obrazovky, ale na panelu už je 3D obraz.

Podle mě zbývá už jen jedno, čas. Jedině časem to pochopíte ... víc už se o tom prostě napsat nedá. :(
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 08:35
[quote]
Podle mě zbývá už jen jedno, čas. Jedině časem to pochopíte ... víc už se o tom prostě napsat nedá.
[/quote]
Tak obyčejný divák, který nezná technické fičurínky, nezajímá ho přenos záběru, atd., atd., tak ten o tom samozřejmě nebude přemýšlet a "pochopí" to raz dva. Ovšem lidi, co se v tom "vrtají", zajímají se o to, tak tam to tak jednoduché nebude :-)
persson (299)|27.7.2011 08:36
[quote=Ivo Mašek;358731]Když půjdeš v tomto threadu zpět, tak narazíš na info, kde někteří říkají, že 3D v TV je skutečné realné 3D. To je ovšem popření fyziky. A proti tomu se ohrazuji. Protože to není pravda. Ona totiž ta TV, která ti zprostředkovává ono 3D je, světe div se, ve skutečnosti 2D. Je to prostě plocha, prostě 2D. To je to, co v realném světě kolem nás neexistuje (tam žádné 2D není, tam je pouze a jenom 3D).[/quote]

Aj stym to celkom suhlasim, 3D vyuziva chybu oci, ved to je zname... Tiez viem , ze su to vlastne dva 2D obrazy prelozene.... Ale tu ide o to, ze vlastne tieto dva 2D obrazy mi vidime ako 3D obraz a aby sme ho videli musim vytvorit ten Jardov trojuholnik oci, predmet... Ako nahle jedno oko neni schopne priestoroveho videnia cize 3D , tak vidime mazanicu... Teraz som stale hovoril o tv, nie o realnom zivote.... Jardove videa vyuzivaju prakticku tu chybu oci, ktoru vyuziva 3D tv, a tato chyba sa moze vyskytovat aj v realnom zivote ked oci sa pozeraju na dva rozne velke predmety v dialke mozu oci to brat, ze su rovnakej velikosti, ked jeden predme maly je velmi predu a druhy velky predmet je velmi vzadu
intago (255)|27.7.2011 08:45
Hernajs, když jsem zakládal tuhle debatu, chtěl jsem forum pro VÝMĚNU ZKUŠENOSTÍ S 3D. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to budete hádat je jestli je 3D nebo není 3D.
To si udělejte debatu extra, at tu není bordel, jak mi píše Mašek :-( jÁ CHCI KOUKAT NA PRIMA TELKU A NE DISPUTOVAT. :-(
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 08:49
Toto je ten první post tohoto threadu:
[quote]Možná špatně vidím, ale chybí mi tu podrobná debata o 3D. Přece by si to zasluhovala, ne? Rozbory, zkušenosti, tipy atd atd. Chopte se toho někdo, please.[/quote]
Nechápu tedy, proč se čílíš.
koliar (142)|27.7.2011 08:50
povodna myslienka temy je v ..... :-)
_____
Mod I.M.: Přečti si první post tohoto vlákna.
intago (255)|27.7.2011 08:56
[quote=Ivo Mašek;358740]Toto je ten první post tohoto threadu:

Nechápu tedy, proč se čílíš.[/quote]

Kdež, takhle jsem si to nepředstavoval.. :-(
Jarda.Bar (1238)|27.7.2011 09:08
[quote=persson;358737]Aj stym to celkom suhlasim, 3D vyuziva chybu oci, ved to je zname... Tiez viem , ze su to vlastne dva 2D obrazy prelozene.... Ale tu ide o to, ze vlastne tieto dva 2D obrazy mi vidime ako 3D obraz a aby sme ho videli musim vytvorit ten Jardov trojuholnik oci, predmet... Ako nahle jedno oko neni schopne priestoroveho videnia cize 3D , tak vidime mazanicu... Teraz som stale hovoril o tv, nie o realnom zivote.... Jardove videa vyuzivaju prakticku tu chybu oci, ktoru vyuziva 3D tv, a tato chyba sa moze vyskytovat aj v realnom zivote ked oci sa pozeraju na dva rozne velke predmety v dialke mozu oci to brat, ze su rovnakej velikosti, ked jeden predme maly je velmi predu a druhy velky predmet je velmi vzadu[/quote]

Opět nesouhlasím, omlouvám se, ale 3D TV nevyužívají chybu očí, opravdu ne, ale naší schopnosti vnímat každým okem jiný obraz a z něj složit prostorový vjem. To přeci není vada, vnímat 3D :), to je vlastnost všech živočichů s párem očí :).

To moje video ukazuje, co vidíš jedním okem, kdyby si to video natočil 3D kamerou a pustil na 3D TV, poznáš vzdálenost i velikost koleček.
Ale pokud ho natočíš jednou kamerou a promítneš na 2D TV, velikost ani vzdálenost nerozeznáš. Nastane tedy stejná situace, jako kdyby si na ta kolečka koukal jedním okem v reálu. Možná to někdo dokáže napsat líp, možná volím špatná slova. Už jsem bezradnej.

To video jsem sem dával jako ukázku a důkaz toho, že jedním okem 3D, tedy prostorově ve skutečnosti nevidíme, jak se tu třeba Jarino snaží stále tvrdit.
persson (299)|27.7.2011 09:08
[quote=intago;358738]Hernajs, když jsem zakládal tuhle debatu, chtěl jsem forum pro VÝMĚNU ZKUŠENOSTÍ S 3D. Ani ve snu by mě nenapadlo, že se to budete hádat je jestli je 3D nebo není 3D.
To si udělejte debatu extra, at tu není bordel, jak mi píše Mašek :-( jÁ CHCI KOUKAT NA PRIMA TELKU A NE DISPUTOVAT. :-([/quote]

Suhlasim, ze by to mala byt diskusia na 3D tv, je to jasne na miestnosti napisane.... :) Ja cakam na jarina, ten tomuto da svoj rozmer..:)
persson (299)|27.7.2011 09:16
[quote=Jarda.Bar;358746]Opět nesouhlasím, omlouvám se, ale 3D TV nevyužívají chybu očí, opravdu ne, ale naší schopnosti vnímat každým okem jiný obraz a z něj složit prostorový vjem. To přeci není vada, vnímat 3D :), to je vlastnost všech živočichů s párem očí :).

To moje video ukazuje, co vidíš jedním okem, kdyby si to video natočil 3D kamerou a pustil na 3D TV, poznáš vzdálenost i velikost koleček.
Ale pokud ho natočíš jednou kamerou a promítneš na 2D TV, velikost ani vzdálenost nerozeznáš. Nastane tedy stejná situace, jako kdyby si na ta kolečka koukal jedním okem v reálu. Možná to někdo dokáže napsat líp, možná volím špatná slova. Už jsem bezradnej.[/quote]

Jarda nic si s toho nerob, hlavne ze ty to chapes...:) Ja som laik, nikdy som nesiel do hlbky 3D, pre mna je podstatne, ze sa mi obraz 3D na mojej tv paci, a nech si tu hovoria co chcu, mne sa neprestane pacit ani po tejto diskusii....:)
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 09:21
[quote]
pre mna je podstatne, ze sa mi obraz 3D na mojej tv paci, a nech si tu hovoria co chcu, mne sa neprestane pacit ani po tejto diskusii....
[/quote]
Tak to je také naprosto v pořádku a rozhodně cílem není to tu někomu pošpinit.
Ovšem, myslím, že není na škodu, zajít trochu do hloubky a lecos si osvětlit. A to přece neznamená atak vůči těm, kterým se 3D v TV líbí a chtějí ho.
I když já osobně bych chtěl holograf B-) (ale toho se nedožiju, a myslím, že ani ti nejmladší zde)
Jarda.Bar (1238)|27.7.2011 09:25
[quote=persson;358747]Jarda nic si s toho nerob, hlavne ze ty to chapes...:) Ja som laik, nikdy som nesiel do hlbky 3D, pre mna je podstatne, ze sa mi obraz 3D na mojej tv paci, a nech si tu hovoria co chcu, mne sa neprestane pacit ani po tejto diskusii....:)[/quote]

No já bych radši, kdybych to byl schopen vysvětlit. Ale asi to neumím.
persson (299)|27.7.2011 09:26
[quote=Ivo Mašek;358748]Tak to je také naprosto v pořádku a rozhodně cílem není to tu někomu pošpinit.
Ovšem, myslím, že není na škodu, zajít trochu do hloubky a lecos si osvětlit. A to přece neznamená atak vůči těm, kterým se 3D v TV líbí a chtějí ho.[/quote]

Ja nemam nic proti diskusii, aj ked su tu casto protichodne nazory, mne len vadi, ked sa ta diskusia zvrtne na krcmovu diskusiu .... Ja si myslim, ze da sa inteligentne diskutovat ,bez nejaky hlupich poznamok na druhu osobu, ktora zastava na vec iny nazor....
intago (255)|27.7.2011 09:52
jardo, jo, beru, ale porad mi s tou anténou
_______
Mod I.M.: Už jednou jsem zde upozornil, že tento dotaz sem nepatří, neb z toho tu pak bude binec (nevím, co má 3D společného s antenou). Napiš si dotaz do příslušné sekce (zřejmě se jedná o DVB-T), už tam chlíveček ohledně anten existuje. Tady to budu nemilosrdně mazat.
Tady pokračujte ohledně anten: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=29016
koliar (142)|27.7.2011 09:55
[quote=koliar;358741]povodna myslienka temy je v ..... :-)
_____
Mod I.M.: Přečti si první post tohoto vlákna.[/quote]

Praveze ho mam precitany, a celu temu. Tebe sa niektore prispevky v teme hodia k nazvu temy? Ved samotny autor temy pise aby toho uz nechali. Ale v pohode, kazdy ma na to iny pohlad :-)
intago (255)|27.7.2011 10:32
proč o anténě? Protože satelit je drahý a ošklivý. A kabel k nám vevede. Pozemní digi má své výhody, ale proč je signál tak hrozný, nechápu. Jaké máte zkušenosti vy?
Myslel jsem tuhle 3D debatu komplet, tedy i o anténách a výběru S C a Terestial
______
Mod I.M.: Ne, takhle to nefunguje. Řešení anten patří do jiné sekce a chlívečku. Protože řešení anteny může pomoci i jiným, které by ani ve snu nenapadlo hledat anteny v 3D_TV vlákně.
kypec (11)|27.7.2011 10:50
[quote=Jarda.Bar;358750]No já bych radši, kdybych to byl schopen vysvětlit. Ale asi to neumím.[/quote]
Netráp sa, dokázal si to vysvetliť výborne a vo všetkom čo si tu napísal s tebou plne súhlasím. To názorné video s dvoma papierovými kolieskami je fakt perfektné, vďaka za námahu s jeho prípravou. jarino sa snaží spochybniť tvoje tvrdenia, ale zabúda na jednu podstatnú vec, ktorá výrazne pomáha pri sledovaní okolitého sveta iba jedným okom -> mozog totiž veľmi dobre dopĺňa chýbajúcu priestorovú informáciu z minulých skúseností a obrazov, ktoré predtým zaznamenal. Preto má pozorovateľ dojem, že dokáže odhadnúť vzdialenosti medzi predmetmi, ktoré dôverne pozná a na ktoré sa pozeral pred krátkou chvíľou. Stačilo by takého pozorovateľa umiestniť do úplne neznámeho prostredia s jedným okom zakrytým a hneď by zažíval oveľa horšiu priestorovú orientáciu, pretože tvary a umiestnenie predmetov v jeho okolí by sa nezhodovali s tým, čo už jeho mozog pozná a snaží sa namodelovať na nové objekty.
Je to krásne ilustrovateľné na tom príklade od Iva, keď je človek požiadaný trafiť si na špičku vlastného nosa iba s jedným okom - každý neurologicky zdravý jedinec to dokáže, pretože dráhu pohybu ruky má doslova naprogramovanú v mozgu, pozná proporcie svojich končatín a vzdialenosti od ruky k nosu naspamäť.
Ryan Giggs (688)|27.7.2011 11:06
[quote=Jarda.Bar;358746] jedním okem 3D, tedy prostorově ve skutečnosti nevidíme, jak se tu třeba Jarino snaží stále tvrdit.[/quote]
Vysvetli mi teda ako je možne, že dokažem aj jednym okom určovať (odhadovať) vzdialenosti objektov a ich veľkosť vo všetkych 3 dimenziach (vyška, širka, hlbka) keď by som mal jednym okom vidieť len v 2 rozmeroch?
A tiež by som rad vysvetliť, ktoreže to 2 rozmery teda to jedno oko vidi? Vyšku a širku? Hlbku a širku? Vyšku a hlbku?

Nie je pravda že jednym okom nevidime trojrozmerne, ale aj je. Zaleži na okolnostiach. Ono to s tym okom nie je take jednoduche.

Odporučam niečo si prečitať o monocular cues (monokularne kľuče), na zaklade ktorych dokažeme jednym okom vnimať priestor. Snaď už každy pochopi...
lerby (906)|27.7.2011 11:09
Na nos si zdravy clovek trafi aj ked ma oci zatvorene. No iba s jednym okom je problem trafit na prvy krat prstom do hrdla flase. Ta informacia z druheho oka urcite mozgu chyba.

Tymto 3D v TV neobhajujem, pretoze zatial mi viac berie ako dava.
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 11:16
[quote]
Na nos si zdravy clovek trafi aj ked ma oci zatvorene
[/quote]
Proto po tobě doktor chce, aby jsi měl zavřené jen jedno oko. Ono to má své opodstatnění a důvod. (a divil by jsi se, kolik jinak zdravých lidí tohle nezvládne, alespoň na první pokus)
lerby (906)|27.7.2011 11:22
Rozumiem. Z nejakeho dovodu sa ten test s nosom robi.
papinak2 (105)|27.7.2011 12:47
[quote=Ryan Giggs;358769]Vysvetli mi teda ako je možne, že dokažem aj jednym okom určovať (odhadovať) vzdialenosti objektov a ich veľkosť vo všetkych 3 dimenziach (vyška, širka, hlbka) keď by som mal jednym okom vidieť len v 2 rozmeroch?
A tiež by som rad vysvetliť, ktoreže to 2 rozmery teda to jedno oko vidi? Vyšku a širku? Hlbku a širku? Vyšku a hlbku?

Nie je pravda že jednym okom nevidime trojrozmerne, ale aj je. Zaleži na okolnostiach. Ono to s tym okom nie je take jednoduche.

Odporučam niečo si prečitať o monocular cues (monokularne kľuče), na zaklade ktorych dokažeme jednym okom vnimať priestor. Snaď už každy pochopi...[/quote]


....Bežné obrazovky vykresľujú len dva rozmery. Obraz má šírku a výšku. Je ale premietaný do jednej roviny. Skutočný svet vníma zdravý človek dvomi očami. Práve to, že sa na rovnaký predmet vždy pozerajú z iného miesta (stačí vzájomná vzdialenosť očí) spôsobí, že každé oko vidí predmet trochu inak. Rozdiel medzi obrazmi z pravého a ľavého oka mozog spracuje, vyhodnotí a výsledok vnímame ako hĺbku priestoru.
Ak človek jedno oko zavrie, vníma svet okolo seba len dvojrozmerne. Presne tak, ako ho vykreslí bežná obrazovka. Obraz nie je priestorový napriek tomu, že sa tak možno zdá. To je však iba klam spôsobený skúsenosťou. Dlhoročným pozorovaním sveta sa mozog naučil odhadnúť, ako sa mení veľkosť siluety predmetov, keď sa od nás vzďaľujú či približujú. A preto vytvára akúsi ilúziu tretieho rozmeru.

Realita sa dá overiť praktickým testom. Stačí, ak do očka ihly skúsite navliecť niť, pričom máte zatvorené jedno oko. Ihlu ale otočte tak, aby ste cez očko nevideli. Sami zistíte, že mozog nedokáže na prvýkrát pomocou obrazu z jedného oka posúdiť vzájomnú polohu očka a nite smerom od vás, do hĺbky.

Pri sledovaní filmu na bežnej obrazovke síce vidíme trojrozmerne samotný televízor či monitor, no obraz sa premieta na rovnú plochu. Aj keď obraz je z každého oka aj v tomto prípade iný, rozmer hĺbky sa nemení. Obe oči vidia film vždy len na povrchu obrazovky. Hlavná myšlienka 3D zobrazenia spočíva v zachytávaní a opätovnej reprodukcii obrazu tak, ako ho vníma človek. Teda trojrozmerne pomocou dvoch očí.....
Ivo Mašek (10205)|27.7.2011 13:05
Ještě nějaký dotaz k antenám (což se řeší v jiné sekci ), změním se v moderátora a budu velmi nepříjemný. Mám k dispozici dost bohatý zbraňový arzenál. Nechtějte mě nas.....
Ryan Giggs (688)|27.7.2011 13:29
[quote=papinak2;358799]To je však iba klam spôsobený skúsenosťou.[/quote]
Toto praveže nie je tak celkom pravda. Nie všetko čo vnimame jednym okom je odvodene od skusenosti. Väčšinou to tak je, s tym suhlasim ale nie vždy, prave preto zaleži na okolnostiach. Napriklad take ostrenie oka určite nema nič so skusenosťou.