Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

3D TV

Jarda.Bar (1238)|25.7.2011 23:24
Dokáže š ta slova nějak podložit a nebo je to jen pocit?

K tomu jednomu oku: http://cs.wikipedia.org/wiki/Zrak#Stereoskopick.C3.A9_vid.C4.9Bn.C3.AD
Ivo Mašek (10205)|25.7.2011 23:28
[quote] Dokáže š ta slova nějak podložit a nebo je to jen pocit?
[/quote]
Já už jsem se o tom zmínil několikrát. Ve dvou případech (v kině) při 3D produkci jsem musel asi po 20 minutách opustit tu, jak ty říkáš, skutečnou 3D. Rozboleli mě oči, začli slzet a začala mě bolet hlava. Přitom ve skutečném 3D, v kterém se všichni pohybujeme (a pohybovali jsme vždy, ač jsme o nějakém 3D nevěděli) nemám žádné oční problémy. Nejsem jediný, jehož zrak reaguje na šidítko 3D tak, jak reaguje. Je nás takových nezanedbatelný počet. Ne všem to samozřejmě vadí.
persson (299)|25.7.2011 23:36
[quote=Jarda.Bar;358498]Jedním okem jen s velkou nepřesností, protože to mozek odhaduje na základě perspektivy. V případě použití obou očí se přesnost rapidně zlepšuje, díky vzniklému trojúhelníku mezi očima a sledovaným předmětem. Kdyby sis zkusil co jsem psal, nepsal by si tu takové hlouposti. 3D TV se chová stejně, dodá ti to pro každé oko extra obraz a mozek má k dispozici ten zmíněný trojúhelník pro lepší odhad vzdálenosti. Jedno oko ti tedy NIKDY nedokáže podat 3D obraz, jen mozek ti při použití jednoho oka dovolí částečně odhadnout hloubku.
Jak jsem psal, místo slov si to ověř.[/quote]
Nieco tu poviem, ked sme s priatelkou pozerali tie rybicky, tak v jednej chvili sme sa naciahli obaja po rybicke, co ma ale prekvapilo, kazdy z nas sa naciahol uplne inde...
Jarda.Bar (1238)|25.7.2011 23:38
Ale to kritizuješ jen způsob projekce, ne realitu 3D prostoru. Vadil ti způsob zobrazení. Možná ti vadila nízká snímková frekvence, možná blikající obraz, možná spojený vjem 3D prostoru projekce s 3D prostorem samotného kinosálu .... To já nevím to musíš vědět ty.

Tady se bavíme o tom, jestli je 3D obraz skutečně 3D, tedy jestli jsem z TV schopen odhadnout vzdálenost stejně dobřej jako v reálu a já říkám ano. Není jediný důvod proč by to tak nemělo být. Kdežto u 2D filmu tu vzdálenost odhadneme velmi těžko.

Pokud vezmu jednu kameru, natočí scénu a promítnu na stěnu, vidím 2D obraz a mozek se nám snaží dokreslit hloubku, ale to je jen hrubý odhad, šizení o kterém vy mluvíte v případě 3D. Zde vás právě mozek šidí. Protože mám stejný obraz pro obě oči, defacto půlka informace mi chybí.

Pokud vezmu dvě kamery, natočím scénu, mám obraz pro každé oko zvlášť, jako je to ve skutečnosti. Jako bych se díval v reálu. Každá z dostupných technologií 3D TV mi pak obraz del svých schopností a možností pošle pro každé oko zvlášť, takže vidím co se prostoru týká přesně to, co bych viděl v místě natáčení. Krom vad zobrazení té které technologie. Blikání, nižší rozlišení ... ale 3D prostor tu je a velmi přesně vím, jaký předmět je vzadu a jaký vpředu.
Jarda.Bar (1238)|25.7.2011 23:40
[quote=persson;358510]Nieco tu poviem, ked sme s priatelkou pozerali tie rybicky, tak v jednej chvili sme sa naciahli obaja po rybicke, co ma ale prekvapilo, kazdy z nas sa naciahol uplne inde...[/quote]

Protože každý z vás se natáhl po rybě v úhlu svého pohledu. Každý jste seděli na jiném místě, to je ok. Střed prostoru se drží v ose pohledu diváka.
Jarda.Bar (1238)|25.7.2011 23:49
Ivo Mašek: Ještě jak jsi psal o tom holografu, tam by byla jasná výhoda v tom, že už by nedocházelo ke konfrontaci 3D kolem TV a 3D samotného TV obrazu. To je možná pro tebe ten rušivý element, ale zase si nějak nedovedu představit, takovou projekci, a hlavně, když by ta projekce používala různých perspektiv obrazu díky použití různých ohnisek objektivů. Pokud by byl fil točenej na jiný než 50mm objektiv, asi by ti to ten prostor kolem TV deformovalo, právě jinou perspektivou. Ale možná na to nemám tu správnou představivost, nevím.
intago (255)|26.7.2011 07:37
[quote=jarino1978;358415]problém nie je s kamerami, veď to je len prihlúply posun obrazu, na to ti stačia 2 identické kamery, alebo 1 kamera s 2 očami.
problém je len v tom, že nikto nevie robiť normálne 3D ![/quote]

no vidíš, a za tím to nikdo výhodně nenabízí. Stačilo by mi projít s 3D kamerou lesem a už bych měl doma zážitek.
A že zatím nemáme holografickou telku holt nemůžeme. Musíme vařit z toho, co máme. Ceny se už neliší, tak nechápu, proč už všecky telky 3D nemají, když se to dá vypnout.
intago (255)|26.7.2011 07:43
[quote=Ivo Mašek;358508]Já už jsem se o tom zmínil několikrát. Ve dvou případech (v kině) při 3D produkci jsem musel asi po 20 minutách opustit tu, jak ty říkáš, skutečnou 3D. Rozboleli mě oči, začli slzet a začala mě bolet hlava. Přitom ve skutečném 3D, v kterém se všichni pohybujeme (a pohybovali jsme vždy, ač jsme o nějakém 3D nevěděli) nemám žádné oční problémy. Nejsem jediný, jehož zrak reaguje na šidítko 3D tak, jak reaguje. Je nás takových nezanedbatelný počet. Ne všem to samozřejmě vadí.[/quote]

někde jsem četl, že 3D nutí člověka špatně ostřit a proto není vhodná pro děti, kterým se systém vidění vyvíjí. Moje žena má taky problém jak ty. Mají to i citliví lidé, kteří se podvědomě lekají 3D, že je bude víc ovlivnovat, a je to vlastně pravda.
koliar (142)|26.7.2011 09:11
[quote=Jarda.Bar;358511]Ale to kritizuješ jen způsob projekce, ne realitu 3D prostoru. Vadil ti způsob zobrazení. Možná ti vadila nízká snímková frekvence, možná blikající obraz, možná spojený vjem 3D prostoru projekce s 3D prostorem samotného kinosálu .... To já nevím to musíš vědět ty.

Tady se bavíme o tom, jestli je 3D obraz skutečně 3D, tedy jestli jsem z TV schopen odhadnout vzdálenost stejně dobřej jako v reálu a já říkám ano. Není jediný důvod proč by to tak nemělo být. Kdežto u 2D filmu tu vzdálenost odhadneme velmi těžko.

Pokud vezmu jednu kameru, natočí scénu a promítnu na stěnu, vidím 2D obraz a mozek se nám snaží dokreslit hloubku, ale to je jen hrubý odhad, šizení o kterém vy mluvíte v případě 3D. Zde vás právě mozek šidí. Protože mám stejný obraz pro obě oči, defacto půlka informace mi chybí.

Pokud vezmu dvě kamery, natočím scénu, mám obraz pro každé oko zvlášť, jako je to ve skutečnosti. Jako bych se díval v reálu. Každá z dostupných technologií 3D TV mi pak obraz del svých schopností a možností pošle pro každé oko zvlášť, takže vidím co se prostoru týká přesně to, co bych viděl v místě natáčení. Krom vad zobrazení té které technologie. Blikání, nižší rozlišení ... ale 3D prostor tu je a velmi přesně vím, jaký předmět je vzadu a jaký vpředu.[/quote]

Pomerne presne vysvetlene... :)
tesla15 (505)|26.7.2011 09:41
[quote=intago;358525]někde jsem četl, že 3D nutí člověka špatně ostřit a proto není vhodná pro děti, kterým se systém vidění vyvíjí. Moje žena má taky problém jak ty. Mají to i citliví lidé, kteří se podvědomě lekají 3D, že je bude víc ovlivnovat, a je to vlastně pravda.[/quote]

Mé manželce vadí plavba na lodi ( mořská nemoc ), hlasitá hudba ( já jsem díky svým létum nahluchlý, ale oběma nám vyhovuje pohled na přírodu a to hlavně ve 3 D. Prostě, každý jsme nějaký, závěrem nutno alespoň v základním se shodnout. D O P O R U Č U J I 3D sledovat od 60" mám dobré zkušenosti na 85", poz.vzdálenost cca 3m. Nesmí rušit rámeček obrazvky. Ještě během asi 2 let se má vyrábět 86% TVP ve 3D. Oněch zbývajících 14% bude asi jaké kvality???
tesla15 (505)|26.7.2011 10:27
[quote=intago;358524]no vidíš, a za tím to nikdo výhodně nenabízí. Stačilo by mi projít s 3D kamerou lesem a už bych měl doma zážitek.
A že zatím nemáme holografickou telku holt nemůžeme. Musíme vařit z toho, co máme. Ceny se už neliší, tak nechápu, proč už všecky telky 3D nemají, když se to dá vypnout.[/quote]

S kamerou 3D jsem v zimě natočil v okolí létající sníh s jinými záběry. Je to sympatické. Kamera cca 30 000 Kč, dovolenou bez ní né.
Karel72 (428)|26.7.2011 10:44
Dnes ta kamera už výjde na 19000kč- de to rychle dolů.
intago (255)|26.7.2011 11:17
i to je mi moc, když koupím foták za tisícovku a má 12mpx a 3xopt.zoom.
Některý fotáky umějí 3D fotku vytvořit samy z pár fotek.
Právě jsem byl na předváděčce Samsungu v pasáži na Florenci. Film teda nic moc, nějaký překontrasněný z vodopádů, spíš mi to připadalo jako přepočet. Ale oko mi vážně po chvíli hlásilo nepohodu. Po chvilce jsem si všiml, že problém není ani tak v obraze, jak v okolí telky. Tam bylo blikání dosti znatelné a to dělalo nedobře. Zvlášt světlé plochy, tmavé ani tak ne. Zvláštní.
Karel72 (428)|26.7.2011 11:25
Panasonic VT30 umí dělat i z normálních fotek 3D,foták za 1000kč bude mít suprovou optiku :-)To raději mín megapixelů ale kvalitní optiku bez ní kvalitní fotky neuděláš.
intago (255)|26.7.2011 11:41
[quote=Karel72;358564]Panasonic VT30 umí dělat i z normálních fotek 3D,foták za 1000kč bude mít suprovou optiku :-)To raději mín megapixelů ale kvalitní optiku bez ní kvalitní fotky neuděláš.[/quote]

nejsem tak náročný, ani fotit moc neumím, ale kdyby spojili ty dva fotáky, 2k bych za ně dal
tesla15 (505)|26.7.2011 11:47
[quote=intago;358561]i to je mi moc, když koupím foták za tisícovku a má 12mpx a 3xopt.zoom.
Některý fotáky umějí 3D fotku vytvořit samy z pár fotek.
Právě jsem byl na předváděčce Samsungu v pasáži na Florenci. Film teda nic moc, nějaký překontrasněný z vodopádů, spíš mi to připadalo jako přepočet. Ale oko mi vážně po chvíli hlásilo nepohodu. Po chvilce jsem si všiml, že problém není ani tak v obraze, jak v okolí telky. Tam bylo blikání dosti znatelné a to dělalo nedobře. Zvlášt světlé plochy, tmavé ani tak ne. Zvláštní.[/quote]

Nutno si uvědomit, v kině máte tmu. 3 D nahrazuje domácí kino. Nejvíce mi vadí sebemíň denního světla, ani zářivky tolik neruší. Tmu jsem schopen doma kdykoliv udělat.
tesla15 (505)|26.7.2011 11:57
[quote=intago;358561]i to je mi moc, když koupím foták za tisícovku a má 12mpx a 3xopt.zoom.
Některý fotáky umějí 3D fotku vytvořit samy z pár fotek.
Právě jsem byl na předváděčce Samsungu v pasáži na Florenci. Film teda nic moc, nějaký překontrasněný z vodopádů, spíš mi to připadalo jako přepočet. Ale oko mi vážně po chvíli hlásilo nepohodu. Po chvilce jsem si všiml, že problém není ani tak v obraze, jak v okolí telky. Tam bylo blikání dosti znatelné a to dělalo nedobře. Zvlášt světlé plochy, tmavé ani tak ne. Zvláštní.[/quote]

Mrzí mne, již je zase řeč o penězích. Před cca 20 roky jsem fotil na kinofilm, navíc i Flexaret. Nástupem digitalizace mne focení pro podstaně horší kvalitu opustilo. Před 2 roky jsem pořídil Canon 450D a STATIV. Kvalita fotek zase jinde.... O levném foto uvažuji v souvislosti neopakovatelných událostí, jako jistou sebeobranu. Zloděje vyfotit, event. levným fotoaparátem po něm hodit.
intago (255)|26.7.2011 12:01
[quote=tesla15;358570]Nutno si uvědomit, v kině máte tmu. 3 D nahrazuje domácí kino. Nejvíce mi vadí sebemíň denního světla, ani zářivky tolik neruší. Tmu jsem schopen doma kdykoliv udělat.[/quote]

tmu u telky? To se ženě líbit nebude...Nechám ji starou telku a 3D bude jen pro mě, stejně se jí bojí
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 12:18
[quote=intago;358561]i to je mi moc, když koupím foták za tisícovku a má 12mpx a 3xopt.zoom.
Některý fotáky umějí 3D fotku vytvořit samy z pár fotek.
Právě jsem byl na předváděčce Samsungu v pasáži na Florenci. Film teda nic moc, nějaký překontrasněný z vodopádů, spíš mi to připadalo jako přepočet. Ale oko mi vážně po chvíli hlásilo nepohodu. Po chvilce jsem si všiml, že problém není ani tak v obraze, jak v okolí telky. Tam bylo blikání dosti znatelné a to dělalo nedobře. Zvlášt světlé plochy, tmavé ani tak ne. Zvláštní.[/quote]

Kdyby si sledoval pasivní 3D .... ;)
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 12:20
[quote=Karel72;358564]Panasonic VT30 umí dělat i z normálních fotek 3D,foták za 1000kč bude mít suprovou optiku :-)To raději mín megapixelů ale kvalitní optiku bez ní kvalitní fotky neuděláš.[/quote]

To umí i jiné televize, ale je to stále přepočet, takže to není úplně reálný.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 12:23
[quote=tesla15;358570]Nutno si uvědomit, v kině máte tmu. 3 D nahrazuje domácí kino. Nejvíce mi vadí sebemíň denního světla, ani zářivky tolik neruší. Tmu jsem schopen doma kdykoliv udělat.[/quote]

Teď tu PŘES DEN doběhlo "Na vlásku". Na pasivním 3D i přes den :).
tesla15 (505)|26.7.2011 12:46
[quote=Jarda.Bar;358579]Teď tu PŘES DEN doběhlo "Na vlásku". Na pasivním 3D i přes den :).[/quote]

Pasivní dívání má také ( jako všechno ) své neduhy. TVP zapnout o dvě hodiny dříve... Již vidím šetřílky el. energie.
Technol. 3D LCD 1.jpg 3D2.jpg
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 12:56
Jaké pouštění o 2 hodiny dříve?! :o)

Edit: Aha, už chápu na co narážíte, po mrknutí do toho článku. Pak ale nevíte, jak pasivní 3D TV pracuje, tam k žádnému přepínání obrazu pro pravé a levé oko nedochází.
Ten článek by byl aktuální tak před dvěma roky :). Škoda, že se autor nepodepsal. Ostatně jak se říká: "Kdo umí, umí.Kdo neumí, učí."
tesla15 (505)|26.7.2011 13:11
[QUOTE=Jarda.Bar;358582]Jaké pouštění o 2 hodiny dříve?! :o)

Edit: Aha, už chápu na co narážíte, po mrknutí do toho článku. Pak ale nevíte, jak pasivní 3D TV pracuje, tam k žádnému přepínání obrazu pro pravé a levé oko nedochází.
Ten článek by byl aktuální tak před dvěma roky :). Škoda, že se autor nepodepsal. Ostatně jak se říká: "Kdo umí, umí.Kdo neumí, učí."[/QUOTE


Ten článek vyšel tento měsíc. Orig.má syn, vím že jej kopíroval. Když bude zájem pokusím se o o víc info.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 13:19
Já samozřejmě četl informaci o době vydání toho článku, a právě proto píšu, že byl aktuální před dvěma lety. V tom článku píší, cituji "že žádné zatím technologické řešení crosstalku u LCD TV neexistuje", ale tím řešením je pasivní 3D. A pokud jde o plasmu, na jaké technologii jsou postaveny 3D aktivní brýle, víte? :)

Info není třeba, protože u pasivního 3D, jak jsem psal, k žádnému přepínání obrazu panelu pro levé a pravé oko nedochází. Je to defacto kritika aktivního 3D (váš článek). U pasivního panelu liché řádky zobrazují obraz pro levé oko a sudé řádky pro pravé.
Snad jsem to napsal dost srozumitelně.
tesla15 (505)|26.7.2011 13:33
[quote=Jarda.Bar;358587]Já samozřejmě četl informaci o době vydání toho článku, a právě proto píšu, že byl aktuální před dvěma lety. V tom článku píší, cituji "že žádné zatím technologické řešení crosstalku u LCD TV neexistuje", ale tím řešením je pasivní 3D. A pokud jde o plasmu, na jaké technologii jsou postaveny 3D aktivní brýle, víte? :)

Info není třeba, protože u pasivního 3D, jak jsem psal, k žádnému přepínání obrazu panelu pro levé a pravé oko nedochází. Je to defacto kritika aktivního 3D (váš článek). U pasivního panelu liché řádky zobrazují obraz pro levé oko a sudé řádky pro pravé.
Snad jsem to napsal dost srozumitelně.[/quote]

Zvlastní zkušenosti vím, v leže ( můj případ, po chvili bolest v zádech ) se na LED nedá dívat, u Plazmy ano. Jsem vždy pro theorii spojenou s praxi.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 13:46
No já mám dojem, že jeden z nás je asi z trochu jiné planety :).
intago (255)|26.7.2011 13:57
a jak vidíte soupeření aktivního a pasivního systému? V předváděčce Panasonicu na Novém Smíchově mi říkali, že pasivní dává horší obraz, ale já ho zatím nikde neviděl. Ani 3D HD ready, vy jo? O kolik je horší než full HD?
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 14:03
Jak už jsem psal jinde. Současné pasivní 3D od LG dává pro každé oko polovic řádků, tedy z 1080 dodá pro každé oko 540.
Takhle to vidím, ale třeba se pletu: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=356605&postcount=78

A toto jsem ještě neměl možnost vidět: http://www.flatpanelshd.com/news.php?subaction=showfull&id=1304582822 , takže nevím, jaká bude změna.

Aktivní 3D je schopné zajistit plný počet řádků 1080p pro každé oko.

Co dává a nebo nedává horší obraz, nechť si rozhodne každý sám.
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 14:15
A ta skutečná realita, kterou kolem sebe vnímáte 24 hodin denně po celý život, to je pasivní, nebo aktivní 3D ? (já prostě nedám pokoj :-D ). Já tomu říkám skutečné 3D. Protože na vše, co kolem mě je, si mohu sahnout (slečny mi pak dají facku :-D - takže tu skutečnou 3D mohu i fyzicky vnímat), mohu se jakkoli otočit, pohnout se, a nic se nemění - stále si mohu na věci sahnout, vidět je z druhé strany, prostě kompletně je vnímat (tohle mi nenabídne ani holograf). A to je skutečná 3D podívaná.
Nikdo mě tudíž nepřesvědčíte, že to, co leze s 3D TV je skutečná 3D. To není ani přibližně. Přibližně (a to pouze přibližně) to bude až holograf. Ten k tomu bude úplně nejblíže.
tesla15 (505)|26.7.2011 14:24
[quote=Jarda.Bar;358593]No já mám dojem, že jeden z nás je asi z trochu jiné planety :).[/quote]

I to je možné. Já pocházím z přízemí. Prozatím drtivá většina programů není 3 D. Tudíž pro kvalitní obraz vítězí velká Plazma. Na zbytek mých programů ( koncerty ) mi brýle nevadí ( ty nosím málokdy a to na drobné písmo, ani je nemám u počítače ).
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 14:27
Ivo, čoveče :) ... realita je realita a pasivní a aktivní je přeci technologie dodávky dvou kanálů obrazu do očí diváka.
V reálu díky dvěma očím získá mozek dva obrazy a z nich vyrobí 3D vjem. To je fakt, tam se snad již shodneme. U video záznamu tedy musíme natáčet pomocí dvou kamer. A pak už jen zbývá vymyslet, jak dostat obraz z kamery 1 do levého oka a obraz z kamery 2 do pravého oka. Každá z 3D TV technologií to dělá jinak.

To, že by ses rád v obýváku otáčel a viděl děj všude kolem sebe, to já taky. Ale toho se nejspíš už nedožijem :).

Říkáš, že 3D není reálné, ale z tohoto pohledu, který si nyní uvedl není reálné ani 2D TV, ani fotografie, ani jakákoli jiná současná reprodukce obrazu.
tesla15 (505)|26.7.2011 14:29
[quote=Ivo Mašek;358600]A ta skutečná realita, kterou kolem sebe vnímáte 24 hodin denně po celý život, to je pasivní, nebo aktivní 3D ? (já prostě nedám pokoj :-D ). Já tomu říkám skutečné 3D. Protože na vše, co kolem mě je, si mohu sahnout (slečny mi pak dají facku :-D - takže tu skutečnou 3D mohu i fyzicky vnímat), mohu se jakkoli otočit, pohnout se, a nic se nemění - stále si mohu na věci sahnout, vidět je z druhé strany, prostě kompletně je vnímat (tohle mi nenabídne ani holograf). A to je skutečná 3D podívaná.
Nikdo mě tudíž nepřesvědčíte, že to, co leze s 3D TV je skutečná 3D. To není ani přibližně. Přibližně (a to pouze přibližně) to bude až holograf. Ten k tomu bude úplně nejblíže.[/quote]

To ještě pane Mašek nepíšete o vůní. Dáte pohlavek až se z toho dotyčný pokaká.
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 14:33
[quote]
Říkáš, že 3D není reálné, ale z tohoto pohledu, který si nyní uvedl není reálné ani 2D TV
[/quote]
Já tvrdím, že 3D z TV není ralná. Já tvrdím, že děj v kterém se běžně po celý život pohybujeme je realný 3D. Vše ostatní není realné 3D. Ovšem např. plochá fotografie není 3D, tudíž tomu říkáme 2D. Je to realná 2D. Protože v životě kolem nás neexistje skutečná 2D.
intago (255)|26.7.2011 14:34
no právě, reálná není žádná fotografie, Musíme se držet při zemi a přemejšlet, jak si pomoci co nejvíc. Já beru 3D jako nutnou kapitolku. Až budeme vysílat telepaticky své vnímání a jednání do Avatara, budeme dál, skoro jak bohové
tesla15 (505)|26.7.2011 14:49
[quote=Jarda.Bar;358582]Jaké pouštění o 2 hodiny dříve?! :o)

Edit: Aha, už chápu na co narážíte, po mrknutí do toho článku. Pak ale nevíte, jak pasivní 3D TV pracuje, tam k žádnému přepínání obrazu pro pravé a levé oko nedochází.
Ten článek by byl aktuální tak před dvěma roky :). Škoda, že se autor nepodepsal. Ostatně jak se říká: "Kdo umí, umí.Kdo neumí, učí."[/quote]

Dodržuji slib..článek " Zdvojený místo ostrého " vyšel v čas. CHIP 7/2011.
autor CHRISTPOH SACKMANN. Nemohu posoudit jak stará je info. Že by dotyčný časopis měl až tak zastaralé informace,,, to opravdu nevím.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 14:51
[quote=Ivo Mašek;358607]Já tvrdím, že 3D z TV není ralná. Já tvrdím, že děj v kterém se běžně po celý život pohybujeme je realný 3D. Vše ostatní není realné 3D. Ovšem např. plochá fotografie není 3D, tudíž tomu říkáme 2D. Je to realná 2D. Protože v životě kolem nás neexistje skutečná 2D.[/quote]

Plochá (2D) fotografie je reálná?! Ufff. ... Je to jen 2D reprezentace stavu věcí, které jsou v prostoru! U 3D máš k tomu navíc třetí rozměr a to hloubku. Takže už z logiky věci je zřejmé, že 3D dodá více věrohodnosti (více informací) než 2D obraz.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 14:54
[quote=tesla15;358615]Dodržuji slib..článek " Zdvojený místo ostrého " vyšel v čas. CHIP 7/2011.
autor CHRISTPOH SACKMANN. Nemohu posoudit jak stará je info. Že by dotyčný časopis měl až tak zastaralé informace,,, to opravdu nevím.[/quote]

To je hezký, ale nic to nemění na tom, že ten článek s pasivními 3D TV nemá nic společného.
Ale asi vám to nedokážu dost dobře vysvětlit, nebo mé příspěvky vlastně vůbec nečtete. Opravdu vaším reakcím nerozumím.
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 15:01
[quote]
Plochá (2D) fotografie je reálná?! Ufff.
[/quote]
Ano. To je realita toho kousku papíru, na kterém jsou obrázky. Jsou v 2D. Můžeš je třeba začmárat. Můžeš si na ten papír i sahnout, vzít ho od ruky, a dělat si s ním cokoli. Ten papír (fotka) se tímto dostane do skutečné 3D
Tak jako v realném 3D světě, v kterém žijeme, můžeš vzít větvičku, a položit ji jinak, můžeš obejmout strom (to rád dělává p. Zeman), můžeš se čehokoli dotknout.
Ovšem šidítko z 3D TV - tam nemůžeš vůbec nic. Není to realita.
intago (255)|26.7.2011 15:04
[quote=Ivo Mašek;358625]Ano. To je realita toho kousku papíru, na kterém jsou obrázky. Můžeš si na ten papír i sahnout, vzít ho od ruky, a dělat si s ním cokoli.
Tak jako v realném 3D světě, v kterém žijeme, můžeš vzít větvičku, a položit ji jinak, můžeš obejmout strom (to rád dělává p. Zeman), můžeš se čehokoli dotknout.
Ovšem šidítko z 3D TV - tam nemůžeš vůbec nic. Není to realita.[/quote]

mám čím dál silnější pocit, že jsi skrytě zaměřen proti 3D, ale snažíš se to vyargumentovat. Copak bereme vážně děje filmů? Jsou reálné? Ne, jen si je někdo vycucal z prstu!
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 15:10
[quote=intago;358627]mám čím dál silnější pocit, že jsi skrytě zaměřen proti 3D, ale snažíš se to vyargumentovat. Copak bereme vážně děje filmů? Jsou reálné? Ne, jen si je někdo vycucal z prstu![/quote]
Já vůbec nejsem zaměřen proti nějaké 3D. Ovšem, že mám na to jiný názor, než ty, to je má svobodná volba a na tu mám právo (ať se to komu líbí, či ne).
Ale rozhodně mě nikdo nepřesvědčí (protože to je popření skutečného stavu ve vesmíru), že to šidítko v TV je realné 3D. Neměňte fyziku
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 15:11
No počkej, ale tady jde o realitu obrazu na té fotografii, né o papír - médium, které ti ten obraz zprostředkovává. Jde o věrohodnost a reálnost zachycené informace. Ty si můžeš sáhnout na předměty které jsou na fotce vyfocené? :) To asi těžko. A 2D TV je na tom stejně.
U 3D TV máš ovšem navíc třetí rozměr, takže mozek má možnost vypočítat vzdálenost předmětů od sebe na vzájem. (jestli bude čas, udělám krátké video, ve kterém pochopíš rozdíl mezi 3D a 2D)

Plést do 3D možnost osahávat stromy :), je přeci něco jiného. Utíkáš do dalšího rozměru. 3D TV tu není proto, a snad si to ani nikdo nemyslel, aby si měl kontakt s 3D prostředím, ale proto, aby si v obraze vnímal skutečnou hloubku, velikost a vzdálenost předmětů, což u 2D obrazu dost dobře nemůžeš.
Ivo Mašek (10205)|26.7.2011 15:13
[quote]
jestli bude čas, udělám krátké video, ve kterém pochopíš rozdíl mezi 3D a 2D
[/quote]
To není potřeba. Ten rozdíl samozřejmě poznám. Ještě stále jsem při smyslech :-)
intago (255)|26.7.2011 15:24
[quote=Ivo Mašek;358630]Já vůbec nejsem zaměřen proti nějaké 3D. Ovšem, že mám na to jiný názor, než ty, to je má svobodná volba a na tu mám právo (ať se to komu líbí, či ne).
Ale rozhodně mě nikdo nepřesvědčí (protože to je popření skutečného stavu ve vesmíru), že to šidítko v TV je realné 3D. Neměňte fyziku[/quote]

přece všecko je šidítko, jak fotky, tak 3D, tak filmy. No a co?? Mám kvůli tomu čekat sto let na hologram?
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 15:47
Tak tady slíbené video. Hlavně pro Jarina90210 ;) a jeho 3D vidění jedním okem :).

tesla15 (505)|26.7.2011 15:48
[quote=Jarda.Bar;358621]To je hezký, ale nic to nemění na tom, že ten článek s pasivními 3D TV nemá nic společného.
Ale asi vám to nedokážu dost dobře vysvětlit, nebo mé příspěvky vlastně vůbec nečtete. Opravdu vaším reakcím nerozumím.[/quote]

Z článku opisuji:".... u LCD televizorů vytváří obrazové chyby nazývané crosstalk. Tento jev je u LCD televizorů způsoben pomalou dobou odezvy panelu nad 10 milisekund způsobuje,že snímky určené střídavě pro pravé a pro levé oko se nestřídají tak rychle, jak by měly. U plazmových obrazovek tento problém nehrozí, protože jejich panely nejsou tak pomalé jako panely LCD televizorů." atd. Můj dodatek, i když dnes udávaná odezva je rychlejší ( dříve udávaná mezi bílou a černou,nyní mezi šedou a černou ) není to podvod? Osobně měřit tuto možnost nemám, spoléhám na zrak i když i ten se nechá oklamat. Možná, až bude VĚTŠINA programů 3 D? To již nebude ani PLAZMA ani LCD.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 16:01
Pane teslo15, sedíte si na vedení, nezlobte se na mě, ale jinak už to říci nelze. Už jsem to zde několikrát psal, přečtěte si to znovu.

Naposledy, fakt naposledy ...
K problému který popisujete, cituji: "snímky určené střídavě pro pravé a pro levé oko se nestřídají tak rychle, jak by měly." U Pasivních LG 3D TV se ŽÁDNÉ snímky pro pravé a levé oko NESTŘÍDAJÍ protože se oba obrazy pro levé a pravé oko zobrazují ZÁROVEŇ!! Buďte tak laskav a nemistifikujte veřejnost!
Naopak i u plasem se obrazy střídají a řekněte mi, i když je plasma jako taková samozřejmě velmi "rychlá" to nepopírám, jaká technologie vám v 3D brýlích u plasmy zatmívá oči?! V těch brýlích vážený pane máte také LCD a tam podle vás ke zpoždění nedochází?!
tesla15 (505)|26.7.2011 16:08
[quote=Jarda.Bar;358645]Pane teslo15, sedíte si na vedení, nezlobte se na mě, ale jinak už to říci nelze. Už jsem to zde několikrát psal, přečtěte si to znovu.

Naposledy, fakt naposledy ...
K problému který popisujete, cituji: "snímky určené střídavě pro pravé a pro levé oko se nestřídají tak rychle, jak by měly." U Pasivních 3D TV se ŽÁDNÉ snímky pro pravé a levé oko NESTŘÍDAJÍ protože se oba obrazy pro levé a pravé oko zobrazují ZÁROVEŇ!! Buďte tak laskav a nemistifikujte veřejnost!
Naopak i u plasem se obrazy střídají a řekněte mi, i když je plasma jako taková samozřejmě velmi "rychlá" to nepopírám, jaká technologie vám v 3D brýlích u plasmy zatmívá oči?! V těch brýlích vážený pane máte také LCD a tam podle vás ke zpoždění nedochází?![/quote]

Ale ano. Však jsem také popsal, v leže mi u LED 3 D obraz ztratí i při brýlých, oproti Plazmě. To co máte na mysly je "obdoba" Secam.
Jarda.Bar (1238)|26.7.2011 16:14
Ne, není to obdoba Secam. Secam dědil jednu barevnou informaci z předešlého řádku. Tady se nic nedědí, pro levé oko a pro pravé se zobrazí 540 unikátních linek (když pominu kompresi obrazu).
tesla15 (505)|26.7.2011 16:32
Pokud se nepletu Secam měl v jedné řádce R-Y,v následující B-Y. Řádek 64u/sec., poloviční barevné rozlišení. Já to uváděl jako příměr, proto Secam v úvozovkách.