Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

media center + NAS

tondiego (8)|5.5.2011 08:46
To som si myslel aj ja. Ale zjavne to tak nefunguje a problem bude s UPnP/DLNA na zariadeni D-Link DNS-320 :(

Ako som spominal, ked ako DLNA pouzijem moje PC so Samsung PC Share Manager, tak vsetko ide ako ma. Ked ale ako DLNA server pouzijem tuto novu skrinku, tak s tym mam vyssie uvedene problemy :( Preto by ma zaujimalo, ci aj ini uzivatelia maju podobne skusenosti. A pripadne ako ich riesili, mozno staci iba update firmware, ktory sa zaobera UPnP/DLNA na D-Link DNS-320. Ale nikde som nic take nenasiel a najnovsi firmware z oficialnej stranky D-Link to ocividne neriesi :(
matusco (376)|5.5.2011 09:11
[quote=tondiego;343854]Prosim o radu.

Kupil som si D-Link DNS-320, ktory chcem pouzivat ako NAS server, ale hlave ako multimedialne centrum pre TV (Samsung UE46C6000) cez uPnP/DLNA. Hladal som spolahlivu volbu a neskryvam, ze som sa inspiroval aj touto konretnou diskusiou na tvfreak. ALE...

Ostal som dost neprijemne prekvapeny, ked som zistil, ze v mojom TV je tento DLNA server prakticky nepouzitelny. Skusim vypisat problemy s ktorymi som sa stretol:

1. nepodporuje format suborov mkv (moj hlavny zdroj videa), zaujimave ale, ked zmenim priponu na avi, tak to prehrat ide

2. nejdu titulky (to je momentalne asi najvacsi pruser) - a ANO subor titulkov sa vola rovnako ako subor videa, pripona srt

3. pri opatovnom spusteni videa neexistuje moznost skocit na miesto, kde bolo prehravanie prerusene (modre tlacidlo D)

4. velmi neprehladny browser po suboroch v TV

Pri klasickom PC - Samsung PC Share Manager nemam ziadny z uvedenych problemov. Nicmenej D-Link DNS-320 som si poriadil hlavne preto, aby som nemusel zakazdym, ked si chcem pozriet nieco poriadne, zapinat PC.

Skusal som na D-Link DNS-320 nainstalovat aj najnowsi firmware. Ale nepomohlo. Prosim, kto pouzivate tento NAS, mate s nim skusenosti ohladom DLNA? Ako vyriesit vyssie uvedene problemy.

Dakujem[/quote]

Pri vsetkej ucte, ked nieco kupujem, najprv si overim, co dane zariadenie ponuka. Dopytovat sa po kupe, preco mi nieco nechodi, ked sa to v podstate dalo zistit uz predtym...

Takze dodatocne: DNS 320 NEMA, DNS 325 MA certifikaciu DLNA. Tzn., ze svojim problemom by si sa pravdepodobne vyhol, ak by si si kupil vyssi model DNS 325. Za nizkou cenou DNS 320 jednoducho nieco musi byt... Avsak za cenu DNS325 sa da uz zohnat napr. Synology DS211j a tam je to s celkovou podporou zariadenia uplne kdesi inde.

Riesenim pre teba je
1. "hack" DNS 320 a pouzitie "fun_plug" s nainstalovanim miniDLNA alebo TwonkyMedia. Pouzi google a dozvies sa co a ako dalej.
2. prehravanie z NAS-u pomocou SMB protokolu priamo z tv, ale neviem ci to prave tvoja tv umoznuje, ak nie tak sa treba pozriet na "hack" ue46c6000 (neviem ci pri c6000 bol niekto uspesny)

Kazdopadne, DNS 320 je velmi dobrym zariadenim za dobru cenu, to ze nema DLNA certifikaciu nie je chybou - je jeho vlastnostou. Je to novy typ zariadenia, podpora a komunita okolo ktoreho sa este len vytvara. Tak ako napr. uzivatelia rozbehali na necertifikovanom DNS 323 funkcny DLNA server, tak to isto pojde aj na DNS 320 (potvrdene zatial len horeuvedene miniDLNA a TwonkyMedia).
Pitomec (10211)|5.5.2011 09:23
Jak píše Pytkin - NAS je NAS, co tam člověk uloží, to z toho může dostat a je jenom věcí danýho přehrávače nebo TV, jestli to (ne)dokáže vydolovat a přehrát. Nějaký serepetičky s certifikátama apod. jsou akorát na tahání peněz z lidí.
tondiego (8)|5.5.2011 09:26
[quote=matusco;343913]Pri vsetkej ucte, ked nieco kupujem, najprv si overim, co dane zariadenie ponuka. Dopytovat sa po kupe, preco mi nieco nechodi, ked sa to v podstate dalo zistit uz predtym...

Takze dodatocne: DNS 320 NEMA, DNS 325 MA certifikaciu DLNA. Tzn., ze svojim problemom by si sa pravdepodobne vyhol, ak by si si kupil vyssi model DNS 325. Za nizkou cenou DNS 320 jednoducho nieco musi byt... Avsak za cenu DNS325 sa da uz zohnat napr. Synology DS211j a tam je to s celkovou podporou zariadenia uplne kdesi inde.

Riesenim pre teba je
1. "hack" DNS 320 a pouzitie "fun_plug" s nainstalovanim miniDLNA alebo TwonkyMedia. Pouzi google a dozvies sa co a ako dalej.
2. prehravanie z NAS-u pomocou SMB protokolu priamo z tv, ale neviem ci to prave tvoja tv umoznuje, ak nie tak sa treba pozriet na "hack" ue46c6000 (neviem ci pri c6000 bol niekto uspesny)

Kazdopadne, DNS 320 je velmi dobrym zariadenim za dobru cenu, to ze nema DLNA certifikaciu nie je chybou - je jeho vlastnostou. Je to novy typ zariadenia, podpora a komunita okolo ktoreho sa este len vytvara. Tak ako napr. uzivatelia rozbehali na necertifikovanom DNS 323 funkcny DLNA server, tak to isto pojde aj na DNS 320 (potvrdene zatial len horeuvedene miniDLNA a TwonkyMedia).[/quote]

Dakujem za radu, urcite ten "hack" vyskusam. Suhlasim, ze DNS 320 je vyborne zariadenie za malo penazi. A hoci som nemal moznost odskusat si to pred kupou ako to funguje s mojm TV, nekupoval som uplne macku vo vreci. Cital som mnoho recenzii (nielen doporuceni v tejto diskusii), kde boli popisovane aj DLNA schopnosti tohto zariadenia, kde vsetky mnou uvedene problemy nefigurovali, resp. bolo pisane, ze bez problemov funguje aj mkv aj titulky, aj zalozky. Kazdopadne dakujem za pomoc. Ozvem sa ako som dopadol, ked nasadim ten hack.
matusco (376)|5.5.2011 13:57
[quote=tondiego;343919]Dakujem za radu, urcite ten "hack" vyskusam. Suhlasim, ze DNS 320 je vyborne zariadenie za malo penazi. A hoci som nemal moznost odskusat si to pred kupou ako to funguje s mojm TV, nekupoval som uplne macku vo vreci. Cital som mnoho recenzii (nielen doporuceni v tejto diskusii), kde boli popisovane aj DLNA schopnosti tohto zariadenia, kde vsetky mnou uvedene problemy nefigurovali, resp. bolo pisane, ze bez problemov funguje aj mkv aj titulky, aj zalozky. Kazdopadne dakujem za pomoc. Ozvem sa ako som dopadol, ked nasadim ten hack.[/quote]

Ja som zase vo faze finalneho vyberu NAS a DNS 320 som chcel uz dokonca tento tyzden objednat. Stale mam vsak dilemu vo vybere vhodnych diskov a odladenej funkcionality FW (vaham ci takmer dvojnasobna cena za DS211j bola adekvatna ). Ja mam Xtreamer, takze DLNA server ma az tak netrapi, aj ked rad by som bol, keby to fungovalo ako ma...

Aky disk/disky si don dal?
Ako je na tom s hlucnostou?
Meral si nejakym merakom realnu spotrebu?
Skusal si realnu prenosovu rychlost (zaujimali by ma hlavne prenosy fotiek = subory o standardnej velkosti cca 1-2 MB a velkych suborov 1GB a viac)?

Vopred vdaka za odpoved.

P. S. Kludne zaloz nove vlakno na susednom fore svethardware.cz, priamo v sekcii na to urcenej, mozno by tvoje skusenosti s tymto NAS-om zaujali viacero ludi.
Pitomec (10211)|5.5.2011 14:46
Já v tom DNS-320 mám 2 Westerny WD20EURS a v pohodě, vč. funkčnosti FW (žádný problém jsem nezaznamenal, snad vyjma absence podpory tiskárny Brother DCP-7030, která k tomu nejde připojit). Pokud jde o hlučnost, tak je dobrý to šoupnout někam bokem, ten větráček je slyšet.
dns320.JPG
matusco (376)|5.5.2011 16:27
[quote=Pitomec;343976]Já v tom DNS-320 mám 2 Westerny WD20EURS a v pohodě, vč. funkčnosti FW (žádný problém jsem nezaznamenal, snad vyjma absence podpory tiskárny Brother DCP-7030, která k tomu nejde připojit). Pokud jde o hlučnost, tak je dobrý to šoupnout někam bokem, ten větráček je slyšet.[/quote]

EURS v pohode, pokial davas disky do RAID-u (kvoli TLER), ale pokial su v "Standard" zapojeni, tak neviem... Asi by som radsej EARS.

Pri WD ma vsak odradza to ich "inteligentne parkovanie hlaviciek", ktore v mojom BEVT disku v Xtreameri hrozne pocut. Pokial viem tak problem hlucneho a neustaleho parkovania hlaviciek v Linux strojoch postihuje 4 platnove WD disky.

Lenze sa napr. neviem dopatrat, ci WD20EARS ma 3 alebo 4 platne...
Popis napr. z ATCOMPU:technologie 500GB na plotnu
Popis napr. z testu diskov PCTUNNIG:Pocet ploten/hlavicek: 3/6

Tak kde je pravda, zo stranok WD to vycitat neviem, vedel by niekto relevantne potvrdit ako to u diskoch WD20EARS je?
tondiego (8)|6.5.2011 08:50
Tak, vcera som nainstaloval "hack" fun_plug na moje DNS 320 a nasledne TwonkyMedia Server. Vysledok:

1. subory mkv idu bez problemov, uz nie je potreba premenovat priponu
2. titulky idu (kodova stranka OK), akurat sa v TV nedaju vypnut a nedaju sa ani nastavit vlastnosti
3. zalozka/pauza stale nefunguje
4. file browser v TV je super, snad este lepsi ako ponuka Samsung (z hladiska moznosti TV, ktore su v tomto tak ci tak dost limitovane)

+ TwonkyMedia ponuka stream z youtube (nastavitelne rozne parametre), stream radii, prehlad viacerych obrazkovych serverov (Flickr, Picasa, Imageshack,...), funguje aj pretacanie (to fungovalo ale aj na "nehacknutom" DNS 320)
- nie je to zadarmo, 30 dni trial na odskusanie

Skusim este miniDLNA, pripadne nejaky dalsi DLNA server. A potom sa rozhodnem, ci Twonky stoji za kupu. Zatial som vsak vcelku spokojny, aj ked ta funkcna zalozka/pauza by sa tiez hodila.

pre matusco:

1. disky - ja som don napchal 2 identicke Seagate Barracuda 2TB 5900RPM 64MB SATA II, zapojene v konfiguracii RAID0, vidim ich ako jeden disk s kapacitou 4TB, niekde som videl porovnanie, co sa tyka pristupovych rychlosti, ze v tejto skrinke su rozdiely pri JBOD,RAID0 a RAID1 minimalne

2. hlucnost - ventilator je pocut, ale nie je to nic hrozne (cez fun_plug a nejaku utilitku sa to ale da regulovat), disky nepocut, kedze ale tuto skrinku mam v inej miestnosti ako TV, nebolo toto kriterium pre mna az take rozhodujuce

3. spotreba - realnu spotrebu som zatial nemeral, nemam ziadny merak, oficialne sa ale pise o 30 W pri plnom vykone, 5 W pri hybernovanych diskoch

4. prenosove rychlosti - neposkytnem ti taku tabulku ako pitomec, ale realne sedliacky, co som vypozoroval pri kopirovani, write = 9MB/s, read = 10MB/s, streamovanie cez DLNA mkv 1080p 10GB subor - ziadny problem
Xander80 (18)|6.5.2011 08:54
Mam v Xtreameri WD20EARS-00MVWB0 3 plotny a disk neni slyset.

WD20EARS-00J2GB0 - 4 plotny
WD20EARS-00MVWB0 - 3 plotny
Pitomec (10211)|6.5.2011 09:22
Mám to v RAID1 a pokud jde o rozdíl mezi EURS a EARS, tak bych si troufnul říct, že není žádný. Akorát na ten prvně jmenovaný výrobce dolepil v prospektech cosi o záznamu AV.

Hluk slyším jenom z toho větráku, HDD bez problémů. Ale jak jsem už psal, tak je dobrý ten NAS šoupnout někam bokem a pak by nevadil ani případný hluk z HDD.
matusco (376)|6.5.2011 09:32
tondiego - vdaka za minirecenziu, ten DNS 320 sa mi paci cim dalej tym viacej...
matusco (376)|6.5.2011 09:34
[quote=Xander80;344099]Mam v Xtreameri WD20EARS-00MVWB0 3 plotny a disk neni slyset.

WD20EARS-00J2GB0 - 4 plotny
WD20EARS-00MVWB0 - 3 plotny[/quote]

Vdaka za info. Pravdepodobne objednam prave WD disky - cez internet. Ak by podla cisla neboli 3-platnove, tak ich vratim.
Do PC s Windowsom je to jedno ale do Linux-u nie...
matusco (376)|6.5.2011 10:07
[quote=Pitomec;344107]Mám to v RAID1 a pokud jde o rozdíl mezi EURS a EARS, tak bych si troufnul říct, že není žádný. Akorát na ten prvně jmenovaný výrobce dolepil v prospektech cosi o záznamu AV.

Hluk slyším jenom z toho větráku, HDD bezproblémů. Ale jak jsem už psal, tak je dobrý ten NAS šoupnout někam bokem a pak by nevadil ani případný hluk z HDD.[/quote]

Mozno je to naozaj tak (o tej nalepke) a mozno nie.

http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/1397/~/difference-between-desktop-edition-and-raid-%28enterprise%29-edition-drives

the beast to tu tiez celkom pekne vysvetlil:
http://www.overclock.net/hard-drives-storage/876281-wd20ears-vs-wd20eurs.html

EURS preto do RAID 1 - to je OK, ako "Stand Alone" disky (co planujem ja) vsak asi nie.
Pitomec (10211)|6.5.2011 13:09
Tak dej pak srovnání, hlavně rychlost zápis/čtení. Budu kupovat ještě jeden (tentýž) NAS, tak možná vemu ty EARS.
jaydoo (542)|6.5.2011 22:39
Tiež už mam kupeny D-Link DNS-320 a disky kupim WD20EARS. Zapojenie bude Stand Alone.
jaydoo (542)|6.5.2011 22:44
[quote=tondiego;344098]
1. disky - ja som don napchal 2 identicke Seagate Barracuda 2TB 5900RPM 64MB SATA II, zapojene v konfiguracii RAID0, vidim ich ako jeden disk s kapacitou 4TB, niekde som videl porovnanie, co sa tyka pristupovych rychlosti, ze v tejto skrinke su rozdiely pri JBOD,RAID0 a RAID1 minimalne
[/quote]

A práve preto by som dal jednoznačne disky do Stand Alone / Single/. tiež máš potom 4 GB. a ked sa ti jeden disk pokazí, tak ti 2GB dát ostanú. Pri RAID0 prídeš o všetko a nemyslím, že niečo získaš na rýchlosti pri RAID0.
Pytkin (7947)|6.5.2011 23:41
no ale pri raid1 o nic neprides ..
jaydoo (542)|7.5.2011 12:33
To je pravda, že pri RAID1 o nič neprídeš. Ja som reagoval na tondiego, ktorý písal, že má RAID0. A to si myslím, že je zbytočné pri takomto type NASu:-)
Pytkin (7947)|7.5.2011 16:58
jaydoo : no zmysel to ma len kvoli tomu , ze mas jeden 4T disk (pri dvoch 2T vnutri) .. nemusis riesit dve rozne particie .. ziadne zrychlenie asi nenastane , lebo ten procesor vnutri , bude pomaluckyyyy ..
jaydoo (542)|8.5.2011 14:33
Pytkin : Mne je to jasné. Len pri chybe jedného disku príde o všetko. A že vidím dva disky, to podla mna menej vadí, ako ten RAID0 :-) Aj tak tam mám nejakú adresáre :-)
Pytkin (7947)|9.5.2011 01:47
jaydoo : ano iste .. tiez by som radsej nechal dva samostatne disky ..
RoStaSR (27)|9.5.2011 08:25
RAID1 = sčítanie kapacít... to v tomto prípade potom radšej "samostatne", nech zostane aspoň niečo...
RAID0 = zrkadlenie, čiže 2 x 2TB disk = 2TB v zrkadle, čiže 100% záloha

Osobne by som sa v tomto prípade asi rozhodol pre RAID0, aby som mal istotu...

Keby tam bola možnosť viacerých diskov, tak potom RAID10, 320 na to ale nemá priestor...
Inak je dosť pomalý, ale na doma použiteľný.
tondiego (8)|9.5.2011 09:00
Je jasne, ze pri RAID0 riskujem, ze pridem o vsetko, ked mi odide co i len jeden disk.

No podla manualu pri RAID1 by som kapacitu znizil na 2TB, sice zvysil by som bezpecnost dat. Ale vacsinou mam veci zalohovane este externe, tak som volil radsej vacsiu kapacitu a RAID0.

Medzitym som vyskusal nainstalovat do DNS320 miniDLNA, na oficialnom diskusnom fore som nasiel par patchov urcenych vyslovene pre Samsung TV a pre podobnu skrinku tej mojej (DNS323) a musim povedat, ze z vysledku som ohromeny :)

- titulky vratane standardneho submenu Samsung
- funkcne thumbnails
- funkcne zalozky
- funkcne kapitoly (toto ani Samsung PC Share Manager nedokazal)
- prehladny file browser v TV
- funkcne pretacanie
- indexacia zdielaneho obsahu velmi rychla a scan pri akejkolvek zmene bez nutnosti spustat manualne

Vsetko plne funkcne aj pre velke (10 a viac GB) mkv. S uvedenymi vlastnostami je prehravanie filmov takmer porovnatelne komfortne ako v prehravacoch v PC. A navyse miniDLNA je uplne free. Takze maximalna spokojnost. Chcel som skusat este mediatomb, ale s miniDLNA som natolko spokojny, ze uz ani nebudem :)
Pytkin (7947)|9.5.2011 09:17
[quote=RoStaSR;344614]RAID1 = sčítanie kapacít... to v tomto prípade potom radšej "samostatne", nech zostane aspoň niečo...
RAID0 = zrkadlenie, čiže 2 x 2TB disk = 2TB v zrkadle, čiže 100% záloha
[/quote]

No .. jemne to mas pomilene .. Je to presne naopak ..

MIRROR (zrkadlenie) je RAID1 ..

Raid0 neni scitanie kapacit , ale tzv STRIPE mod .. Cize naraz zapisujes a citas na dva disky .. mas dvojnasobnu rychlost .. dost sa to pouziva pri spracovani videa ..

hrube scitanie kapacit sa casto oznacuje JBOD mod ..
matusco (376)|9.5.2011 09:18
[quote=RoStaSR;344614]RAID1 = sčítanie kapacít... to v tomto prípade potom radšej "samostatne", nech zostane aspoň niečo...
RAID0 = zrkadlenie, čiže 2 x 2TB disk = 2TB v zrkadle, čiže 100% záloha
[/quote]

Chlape, ty uz nikomu radsej nerad...
Ked totiz niekomu neznalemu ako 100% zalohu poradis RAID 0, tak sa ti potom isto pekne podakuje... :-)

1. RAID 0 a RAID 1 mas prehodene, tzn. 0=stripping, 1=mirroring, http://sk.wikipedia.org/wiki/RAID
2. RAID 1 primarne nesluzi na zalohovanie, ale na osetrenie neocakavaneho vypadku jedneho z diskov. Je vela veci, ktore ta mozu pri lacnom RAID 1 rieseni postihnut a potom mas v keli vsetky data. Ako priklad napr. jeden narychlo vyhladany problem: http://www.hojko.com/disky-v-raidovom-poli-t154568.html

Pre obycajne domace pouzitie (filmy, hudba, foto, dokumenty) do domaceho NAS servera radsej odporucam pouzitie "Stand Alone" diskov, bez akehokolvek RAID. Namiesto RAID1 pre citlive/dolezite data zvolit zalohovanie na viacerych fyzickych miestach.
RAID0 ziadne extra zvysenie rychlosti neprinesie, lebo skor sa dosiahne vykonovy strop daneho HW NAS-u, kedze sa jedna o "low-cost" domace NAS boxy. Staci si pozriet tabulky rychlosti a overit dosahovane rychlosti. Pre rozumne RAID0 treba siahat po inych NAS, ktore su cenovo kdesi inde.
RoStaSR (27)|9.5.2011 10:56
sypem si popol na hlavu...
som si to v tej mojej hlave prehodil... asi si zoberiem dovolenku...
ešte raz sa ospravedlňujem
jaydoo (542)|9.5.2011 10:58
Myslím, že v takomto domácom NAS je využiteľné bud RAID1 - Mirrored kvoli zálohe dát, alebo potom Single, kde nič nestratím z diskovej kapacity. RAID0 je zbytočný, lebo na rýchlosti nič nezískam a na spoľahlivosti stratím. Ked potrebujem rýchlosť, tak nebudem kupovať takýto "low end" :-)
tondiego (8)|9.5.2011 12:04
Mas pravdu, ze by stacil aj JBOD miesto RAID0, rychlosti su podobne, aj ked ten RAID0 je aj tu aspon o kusok rychlejsi (videl som niekde taku porovnavaciu tabulku). V podstate aj stand alone (u DNS320 nazyvany STANDARD), ale chcel som jeden velky "viditelny" disk a tak som siel do RAID0 (aj ked je porovnatelny co sa tyka rychlosti s JBOD, predsa je o kusocek este rychlejsi). Aj ked pri "low end" to az tak nezavazi.
jaydoo (542)|9.5.2011 12:37
JBOD je asi este horsie ako RAID0. Neprinesie výkon a ked sa pokazí jeden, tak prídeš o všetko.
Pytkin (7947)|9.5.2011 15:23
Vo finale si si to aj ty nepoplietol ?

[quote=matusco;344624]

Pre obycajne domace pouzitie (filmy, hudba, foto, dokumenty) do domaceho NAS servera radsej odporucam pouzitie "Stand Alone" diskov, bez akehokolvek RAID. Namiesto RAID0 pre citlive/dolezite data zvolit zalohovanie na viacerych fyzickych miestach.
RAID 1 podla mna nejake extra zvysenie rychlosti neprinesie, lebo skor sa dosiahne vykonovy strop daneho HW NAS-u, kedze sa jedna o "low-cost" domace NAS boxy. Staci si pozriet tabulky rychlosti a overit dosahovane rychlosti. Pre rozumne RAID 1 treba siahat po inych NAS, ktore su cenovo kdesi inde.[/quote]

RAID 0 nikto nikdy nedava na citlive data .. a RAID 1 nikto nikdy nedava na zvysenie rychlosti :)
matusco (376)|9.5.2011 15:45
[quote=Pytkin;344692]Vo finale si si to aj ty nepoplietol ?

RAID 0 nikto nikdy nedava na citlive data .. a RAID 1 nikto nikdy nedava na zvysenie rychlosti :)[/quote]

:-)
Mea culpa...

K+ za postreh :-)
tondiego (8)|11.5.2011 09:21
Inak uz budem mozno trochu Off Topic, ale od vcera mam doma uz aj domace kino (Samsung s podporou Anynet, prepojene cez HDMI, zvuk cez optiku) a cez miniDLNA mi to krasne prehra aj DTS. Co nebyva celkom zvykom u Samsungov. Som fakt ohromeny.
helpfinder (52)|18.5.2011 21:53
[quote=interfernet422;340994]Měl jsem Linksys WRT350N - drahé zařízení. Odporoučelo se do křemíkového nebe měsíc!! před koncem 3-leté záruky. Ufff, to jsem si oddych. Už v průběhu s ním byly problémy. Firmware zastaralý, nový stále nevycházel, někdy se kousal, ovšem na reklamaci to bylo nebylo.
Pak jsem koupil TP-Link WR-1043ND za třetinovou! cenu. Když v průběhu dvou let klekne, tak je záruka. Pokud až po dvou letech, tak koupím nový, lepší a stejně ušetřím. Ne děkuji, Linksys už ne.
Některé drahé věci se skutečně nevyplatí.
... a dnes bych asi taky koupil D-Link DNS-320 místo Synology. Ve srovnání umí totéž, D-Link ještě spotřebuje méně elektřiny. Zájemci najděte si na webu Computer 24/2010 v pdf, je tam srovnání 12 dvoudiskových NASů.[/quote]

no tu ho moc nevychvalili, ten D-Link mam na mysli
http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/20751-velky-test-nasu-iii-do-5000-kc-poridite-bidna-i-skvela-reseni?start=11
interfernet422 (1575)|18.5.2011 23:30
V jiném testu zase jo. Koupil jsem Synology DS211j - taky je v testu a dopadl dobře a nelituju.
Pitomec (10211)|19.5.2011 09:23
Už jenom to, že si dotyční (co NAS testují) neumí nahrát do zařízení nejnovější FW (u D-Link DNS-320 místo FW 2.00 tam mají 1.00), jasně dokazuje, jak celá recenze stojí za Velký ho*no. Navíc všechny uváděný rychlosti (jak čtení/zápis, tak údajná rychlost bootování) jsou úplně mimo a celá "recenze" (pokud se ten shit dá vůbec recenzí nazvat) je psaná jenom s ohledem na to, aby ALZA prodala dražší zboží. Největším blábolem je tam ovšem tabulka porovnávající cenu vzhledem k rychlosti čtení, protože to je skutečně srovnání "na úrovni" 9-) Od takových článků rychle pryč :-k:-k:-k
helpfinder (52)|19.5.2011 09:35
ak ho teda mas,, mozes spravit test rychlosti zapisu a citania na 1Gbit sieti?

diky
jaydoo (542)|19.5.2011 10:55
[quote=helpfinder;346575]no tu ho moc nevychvalili, ten D-Link mam na mysli
http://pctuning.tyden.cz/hardware/disky-cd-dvd-br/20751-velky-test-nasu-iii-do-5000-kc-poridite-bidna-i-skvela-reseni?start=11[/quote]

Tazko povedat, co testovali. Ale su dosť mimo iných testov a aj mimo toho čo mám doma. Už len to, ako píše Pitomec, že to robia na fw. 1.0 je dosť smiešne. :-)
Pitomec (10211)|19.5.2011 11:54
[quote=helpfinder;346637]ak ho teda mas,, mozes spravit test rychlosti zapisu a citania na 1Gbit sieti?

diky[/quote]Už sem to tady uvedl: https://www.tvfreak.cz/forum/showpost.php?p=343976&postcount=56. A start toho NASu ze spánku je kolem 15 vteřin.
jaydoo (542)|19.5.2011 12:24
Mne sa na tom teste páči celé to záverešné zhodnotenie :
Plastové tělo NASu DNS-320 je konstrukčně nepovedené, má pouze jeden USB port a osadit disky vyžaduje dost síly. Automaticky řízený ventilátor je sice občas úplně vypnutý, ale když se točí, tak je dost hlučný. Kopírování je pomalé a hodnotám, které naměřil konkurenční server, se mi nechce věřit. Rychlost je sice velice nízká, ale i přes vyšší spotřebu je tento NAS velmi levný a mohl by stačit nenáročnému uživateli.

1. Osadit disky vyžaduje dost síly - mal sa najesť a nemal flámovať. neviem, ja som ho normálne zatlačil. A raz tam ten disk strčím, a už ho nevytahujem, pokial sa nepokazí.
2 ale i přes vyšší spotřebu ???? Inde namerali zase najnižšiu spotrebu.
3. rychlosť tu už bola preberaná, tiež inde vyšli iné merania.
Pitomec (10211)|19.5.2011 12:30
Navíc bych řekl, že to tělo je spíš povedené, protože celý NAS zabírá jenom velmi málo místa. A to co tam bylo v té recenzi napsaný: "Tělo NASu je z levného plastu" je spíš k pobavení, protože sem ještě neviděl NAS, který by byl z "drahého plastu" :D
jaydoo (542)|19.5.2011 12:58
[quote=Pitomec;346671]Navíc bych řekl, že to tělo je spíš povedené, protože celý NAS zabírá jenom velmi málo místa. A to co tam bylo v té recenzi napsaný: "Tělo NASu je z levného plastu" je spíš k pobavení, protože sem ještě neviděl NAS, který by byl z "drahého plastu" :D[/quote]

Presne :-)
interfernet422 (1575)|19.5.2011 13:51
[quote=Pitomec;346671]Navíc bych řekl, že to tělo je spíš povedené, protože celý NAS zabírá jenom velmi málo místa. A to co tam bylo v té recenzi napsaný: "Tělo NASu je z levného plastu" je spíš k pobavení, protože sem ještě neviděl NAS, který by byl z "drahého plastu" :D[/quote]

Když se podívám na obrázek Cena za rychlost, tak na "velmi drahý plast" bych tipoval ten Plextor. :-E
Pitomec (10211)|19.5.2011 13:55
:D:D:D
jaydoo (542)|10.6.2011 13:49
Ako najrýchlejšie skopírovať obsah USB Disku /resp. HDD/ na ten D-Link DSN320.
Ked si prinesiem filmy domov na USB, tak by som ich najradšej čo najskôr nakopíroval. Ako?
Klasicky po sieti ? Strčím USB do PC a kopírujem po sieti? Alebo strčím USB do predného portu na NASe, ale ako potom pokračovať ? V PC ho vidím, ale je hlúposť to kopírovať pomocou PC z jedneho adresára /z USB/ do druhého adresára /v NASe/, lebo to ide potom aj tak po sieti cez PC.
Nedá sa to nejako cez vnútorné rozhranie NASu ?
interfernet422 (1575)|10.6.2011 14:17
jaydoo (542)|10.6.2011 14:29
Dá sa to tlačítko nejako nastaviť, že čo, odkiaľ a kam má zálohovať?
interfernet422 (1575)|10.6.2011 14:35
Koukni do konfigurace, možná tam něco bude.
jan.pa (1)|3.11.2012 18:38
Ahoj lidi, prosím o návod na jak tento NAS DNS320 nainstalovat miniDLNA, pokud již někde návod je a přehlédl jsem tak prosím o odkaz, moc děkuji. Honza
blacks (21)|27.1.2013 10:41
Ahoj pratele,
uvazuji k TV se SmartTV zakoupit nejaky ten ulozny prostor co umi neco navic,
jelikoz recenze jsou nekdy az 2 roky stare a jak se jinde pise testovane na FW 1.0 coz nevypovida o skoro nicem,

muze nekdo touto cestou doporucit 1 sachtovy s rozumnou cenovkou
protopojeni SmartTV s serverem jsem nikdy nemel moznost vyzkouset, vzdy jsem to honil pres USB flash disk coz neni pro me dobre reseni
primarne bude urcen pro skladovani filmu mozna i pripojeni webkamu, tedy rad bych neco s dobrou konfigurovatelnosti
diky L.
tdlmarek (1566)|27.1.2013 10:52
Doporučuju nejdřív nějaký DLNA server nainstalovat na PC a vyzkoušet si, jak to v kombinaci s tvou TV (ne)funguje. Abys pak po investici do NASu nebyl nemile překvapený.