Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Datová úložiště pro multimediální centrum

Pytkin (7947)|31.12.2013 10:42
hovoril si snad o popcorne ?
LordofthePing (55)|31.12.2013 10:58
Jo, ale že na kompu mi to disk dělá a pokud bych dal ten samej disk do Popcornu, tak mi to tam bude dělat taky, proto hledám nějaký disk, který tohle "zakuckání" nedělá.
tdlmarek (1566)|31.12.2013 11:39
V tomhle bych radu u jiných nehledal, každý má své uši. Já zde třeba zastávám zde poněkud kontroverzní názor, že do místnosti s TV nepatří žádný disk (kromě SSD), protože dříve nebo později jdou slyšet všechny. A to jsem vyzkoušel různé eco greeny, NAS HDD, 2.5" disky, do rámečků, odhlučňovacích uchycení, atd., až mě to nakonec přestalo bavit a všech jsem se zbavil.
Pytkin (7947)|31.12.2013 13:25
Lord: v popcorne sa disk nebude zastavovat, ked budes prehravat film.. A ako sa ti moze disk uspavat na kompe ?? To je dost velka haluz .. Ja teda robim s pocitacmi tak zo 25 rokov a v zivote sa mi ziadny disk neuspaval.. Dokonca si myslim, ze mu to vobec nerobi dobre..

Tdlmarek: ja mam disk aj v satelite.. Ten nepocut vobec .. Ten v popcorne pocut ked startuje.. To hovorim o tom , ze je ticho.. Pri prehravani filmu ja v obyvacke aj tak taky kraval, ze kludne moze byt zapaty vysavac a nepocut ho .. Nehovoriac o tom ze samotny projektor robi taky kraval, ze diskov moze bezat aj 20 a nebudu hlucnejsie ..
LordofthePing (55)|31.12.2013 14:32
[QUOTE=Pytkin;477672]Lord: v popcorne sa disk nebude zastavovat, ked budes prehravat film.. A ako sa ti moze disk uspavat na kompe ?? To je dost velka haluz .. Ja teda robim s pocitacmi tak zo 25 rokov a v zivote sa mi ziadny disk neuspaval.. Dokonca si myslim, ze mu to vobec nerobi dobre.. [/QUOTE]

Hele to nevím, třeba pokud ten disk má samostatný 4 x 1TB plotny, tak zrovna ta na kterou se momentálně nešahá, tak automaticky "zaparkuje", aby se šetřila energie a životnost disku.
Pytkin (7947)|31.12.2013 14:52
a to ti povedal jako kto ? zjavne si chybal , ked ste mali v skole fyziku .. preco myslis ze sa setri energia a zivotnost disku, ked je hlava zaparkovana ? alebo to je daky silvestrovsky joke ? energia sa usetri , ked sa vypne motor .. ten sa stale kruti .. zivotnost disku sa tak isto nijak nezvysuje zaparkovanim hlavicky .. a zasadana vec .. mysis ze na kazdy par hlaviciek je samostatne servo ? cize na 4 pary hlav su 4 serva ? to by bol KURVA drahy disk .. vsetk hlavicky nad vsetkymi platnami sa vystavuju naraz .. takto to vyzera :

Heartwork (2358)|5.1.2014 11:56
[QUOTE=Heartwork;477278]Nedostatek místa vyřešen nákupem 4 ks WD Red 4TB HDD 3,5'', již jsou v NASu. 8-) [/QUOTE]
Dlouho jsem se neradoval... :)

Z WD RED 4TB (WD40EFRX) jsem celkem v rozpacích.

Dva ze čtyř disků vibrují tak, že to rozezní celý NAS. Vibrace jsem vyřešil po česku - pod ty čtyři šroubky, kterými se disk šroubuje k té "kleci" (co se pak vsouvá do NASu), jsem z duše vystřihl podložky a dal je mezi disk a tu klec..., guma z duše tedy zabrala, vibrace a s ní spojený hluk, mě již netrápí. :)

Ovšem dnes koukám na NAS a co nevidím - svítí jedna červená dioda. 9-)
Jdu do webového rozhraní a už tam na mě čekala následující hláška:

[ATTACH=CONFIG]26025[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26026[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]26027[/ATTACH]

Předpokládám, že disk není ve 100% kondici a že je to důvod k reklamaci.
Za roky mi prošlo rukama přehršel disků a musím zaklepat... ani jeden neměl nikdy žádnou závadu či problém. Ať to bylo IBM, Hitachi, Seagate, Samsung... vždy o.k.
WDčkům jsem se tak nějak podvědomě vyhýbal jak čert kříži a už asi taky vím proč. :) První WD v životě a po týdnu již problém.

Nikdy jsem nemusel žádný disk reklamovat, můžete mi prosím napsat, jaký je postup při reklamaci HDD?!
Je nějaký program, kterým bych ten disk projel a log z něj by mohl pak u prodejce urychlit mou reklamaci?
Nebo jim mám poslat jen ty screeny z prostředí QNAPu a mělo by to stačit na to, aby mi byl disk vyměněn?

Buď jsem měl smůlu nebo se tahle RED (NAS) série příliš nepovedla - nemám vůbec dobrý pocit z toho, že mám takovým diskům svěřit data. :-I
error2.jpg error1.jpg error3.jpg
Pytkin (7947)|5.1.2014 13:26
No ved urob smart long test a vysledok im daj .. Tak isto by v smart datach malo byt vidiet, ze su tam errory..
jito (999)|5.1.2014 13:57
Pytkin
Omlouvám se za zpoždění.Ta dokovačka funguje bez problémů-mám jí doma...
sanchez13 (1071)|5.1.2014 15:07
neviem ci som mal ja stastie, ale mam 2x3TB a 1x4TB RED WD a zatial bez problemov (cca pol roka - rok prevadzky)... klop, klop, klop,... Uplne tichucke. Inak moj NAS ma podobne odpruzenie HDD priamo od vyroby :-)
Ale je mozne, ze nejaka seria bola chybna, lebo aj v recenziach som cital, ze dost ludi malo s nimi problem a museli reklamovat...
Ten SMART test by mohol ist pustit aj z web konzoly QNAP-u, na mojom NAS-e to ide, len to asi bude iba short test. Najjednoduchsie ako spustit long test je asi bootnut na PC nejaku linux live distribuciu a spustit ho pomocou
smartctl -t long /dev/xxx
vysledok si zobrazis napr pomocou smartctl -a /dev/xxx

alebo sa lognut cez ssh do NAS-u a zistit, ci priamo tam nie je smartctl, je dost mozne, ze bude (na mojom NAS-e je)....
KamilZ (10277)|5.1.2014 16:11
Mám z provozu už cca 20 RED a vše OK (resp. maximální spokojenost), hodnotit spolehlivost na základě jednoho selhání nedává smysl.
Heartwork (2358)|5.1.2014 16:57
[QUOTE=KamilZ;478425]Mám z provozu už cca 20 RED a vše OK [/QUOTE]
Máš v provozu 20 ks WD RED 4TB WD40EFRX?

---------- Doplněno v 16:57 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 16:52 ----------

[QUOTE=jito;478410]Ta dokovačka funguje bez problémů-mám jí doma...[/QUOTE]
Připojené to máš k PC s Windows, Linux..., k MMC nebo k NASu?
Každý disk má přiřazené své písmeno?
Vidíš všechny disky najednou a jako samostatné diskové jednotky a tak na ně můžeš i kdykoli přistupovat?
jito (999)|5.1.2014 17:03
V dokovačce mám 4ks WD 2TB,řada Green.
Ta je připojená k DuneHD Max po USB.Každý disk jde samostatně zapnout/vypnout,a v PC s Win má každý přiřazené písmeno.USB3 chodí-rychlost-bez problémů.Esata nemám kam připojit...
Přístup je neomezený,disky se při nečinnosti uspí,ale neodhlásí.
Heartwork (2358)|5.1.2014 17:08
[QUOTE=sanchez13;478421]
Ale je mozne, ze nejaka seria bola chybna, lebo aj v recenziach som cital, ze dost ludi malo s nimi problem a museli reklamovat...
[/QUOTE]
No nazdar, taky už něco čtu - např. na Alze (4 ze 6 na hovno):
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste]


[QUOTE=sanchez13;478421]Inak moj NAS ma podobne odpruzenie HDD priamo od vyroby :-)[/QUOTE]
Si dítě štěstěny, ušetřil sis anabázi se stříháním koloduše. :-E
KamilZ (10277)|5.1.2014 17:27
[QUOTE=Heartwork;478427]Máš v provozu 20 ks WD RED 4TB WD40EFRX?[/QUOTE]
Ne, obecně WD RED, z toho jsou 4TB minimálně 8x, různé série.
RoPo (6061)|5.1.2014 17:31
[QUOTE=Heartwork;478430]No nazdar, taky už něco čtu - např. na Alze (4 ze 6 na hovno):
[odkaz, pro zobrazení se přihlaste], kde poruchovost se bere ze systému, tedy z prodejů a následných reklamací.

Jinak podle tvého popisu chyby bych nejprve zkusil:
- vysunout a zastrčit disk (může být problém s konektorem)
- spustit kontrolu filesystému v poli (může být poškozen souborový sytém)

Pak bych teprve dělal závěry jestli je disk vadný (vadné sektory, pak okamžitě reklamace, protože vadné sektory se vždy rozlízají jako mor po povrchu disku) nebo ne.

Ještě dodám, že podle sense chyby může být problém ve SW NASu, kdysi jsem se s tímto setkal s určitým řadičem a určitým diskem v linuxu. Problém se vyřešil změnou nastavení ovladače řadiče.
sanchez13 (1071)|5.1.2014 17:55
[QUOTE=Heartwork;478430]No nazdar, taky už něco čtu - např. na Alze (4 ze 6 na hovno):[/QUOTE]
tiez by som nazory na Alze nebral az tak vazne. Skoda, ze aj Alza nezverejnuje pocet reklamacii podobne ako to czc. Skus ten SMART test.

Mimochodom, na QNAP fore je tento problem tiez spominany a je dost mozne, ze problem nie je HDD, ale QNAP firmware, pretoze ked tie disky preverili, tak nevykazovali ziadne errory...
http://forum.qnap.com/viewtopic.php?t=14246
Heartwork (2358)|5.1.2014 18:03
PC ani NAS nevypínám prakticky nikdy, snad jen ze slušnosti, tak 3× do roka restart.

Vysunout / zastrčit jsem už zkusil, je to jeden z těch dvou vibrujících disků "odtlumených" gumou z duše, takže mě taky napadlo, zda-li tam ten konektor dobře sedí - sedí. :)

Dal jsem scan na vadné sektory, ale žádné to nehlásí - po testu přestala svítit červená kontrolka a Qnap již nehlásí "Abnormální - chyby byly detekovány, je doporučena výměna disku" nýbrž "Dobrý -Žádná chyba nebyla detekována. Pevný disk by měl fungovat bez problémů", takže vše již v pořádku?! 9-)


HDD SMART poté "Test byl dokončen a žádné chyby nalezeny nebyly" a všude samé OK:

[ATTACH=CONFIG]26028[/ATTACH]

Tak nevím, co si o tom myslet a v teď už ani nemám, co bych mohl reklamovat. :-!!!

Prozatím tedy jediná chybová hláška, kterou jsem obdržel, bylo tedy toto + to info viz. screeny výše:
"[Harddisk 1] I/O error, sense_key=0x5, asc=0x21, ascq=0x0, CDB=2a 00 00 10 2d 30 00 00 08 00 ."
wd-smart.jpg
sanchez13 (1071)|5.1.2014 19:02
hmm, na moj vkus tam mas dost vysoku hodnotu Load_Cycle_Count (3413)
Nemas nastavene v QNAP-e nejake uspavanie po velmi kratkej dobe necinnosti ?
Heartwork (2358)|5.1.2014 19:37
Ohledně uspávání jsem v QNAPu nic nenastavoval ani tam žádné takové nastavení nevidím.

Vypadá to, že se v tom dost vyznáš - vidíš tam někde nějaké nastavení?
http://docs.qnap.com/nas/cz/index.html

Ten vysoký počet Load_Cycle_Count, to je zase nějaká specialita WD?
https://www.google.cz/search?client=opera&q=Load_Cycle_Count&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest
sanchez13 (1071)|5.1.2014 19:55
skontroluj si co mas nastavene tu "Povolit pohotovostní režim disku": http://docs.qnap.com/nas/cz/index.html?hardware.htm
Nastavil by som tam maximum co sa da, pripadne to vypol uplne, tieto RED disky su usposobene na to aby slapali 24x7. Firmware HDD by sa mal postarat o to, ze pocas necinnosti nezeru vela energie..

Pre porovnanie ja mam na mojich WD30EFRX aktualnu hodnotu Load_Cycle_Count=18. A podla SMART informacii uz disk fachci 3161 hod (Power_On_Hours)...
Heartwork (2358)|5.1.2014 20:31
Hezké, ty máš 18 za 3161 hodin a já 3500 za 300 hodin?! Čím to?!

Nastaveno jsem tam měl "z výroby" 30 minut, dal jsem tedy 1 hodinu - víc to nejde, pak už leda úplně vypnout.

Ten údaj značí počet parkovacích cyklů?
Tzn., že pokud má disk vydržet takových cyklů 300-600.000, budou při tomhle tempu moje disky za málem 20 tis. Kč cca. za 3 roky už po smrti?

Jak píši, stačí to zadat do googlu a problém WD je na světě:
https://www.google.cz/search?client=opera&q=Load_Cycle_Count&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest

Pokud nenajdu řešení, tak mám tedy po klidu. :-!!!
RoPo (6061)|5.1.2014 20:36
[QUOTE=Heartwork;478443]Prozatím tedy jediná chybová hláška, kterou jsem obdržel, bylo tedy toto + to info viz. screeny výše:
"[Harddisk 1] I/O error, sense_key=0x5, asc=0x21, ascq=0x0, CDB=2a 00 00 10 2d 30 00 00 08 00 ."[/QUOTE]

Jak jsem psal níže:

[QUOTE=RoPo;478436]
Ještě dodám, že podle sense chyby může být problém ve SW NASu, kdysi jsem se s tímto setkal s určitým řadičem a určitým diskem v linuxu. Problém se vyřešil změnou nastavení ovladače řadiče. [/QUOTE]

Tudíž pokud teď zdá se, že vše je v pořádku, počkal bych na další problém a hlavně počkal na novou verzi FW do QNAPu. Vidím to na ne plnou kompatibilitu těchto disků s QNAPem.
Heartwork (2358)|5.1.2014 20:50
[QUOTE=RoPo;478483]a hlavně počkal na novou verzi FW do QNAPu. Vidím to na ne plnou kompatibilitu těchto disků s QNAPem.[/QUOTE]
Vhodnost WD disku WD40EFRX pro můj NAS jsem si před nákupem samozřejmě ověřil na listu kompatibility:
http://www.qnap.com/en/index.php?lang=en&sn=822&c=351&sc=514&t=522&n=3415&g=4&gc=18
Víc jsem pro to udělat nemohl.

Firmware mám aktuální v. 4.0.5 z 26.11.2013, novější je k dispozici již pouze BETA 4.1.0:
http://www.qnap.com/v3/en/product_x_down/product_down.php?temp_name=TS-412

Pokud teď ovšem dobře koukám, tak tam tu svou poslední 4.0.5 aktuálně nevidím, že by ji stáhli pro nějakou chybu?! 9-)
Ta 4.0.5 se mi nabídla normálně z rozhraní Qnapu, nic jsem z jejich webu nestahoval, ale vím, že tam ta 4.0.5 na 100 % byla.

Na nějakou tu další chybu si počkám (raději by nepřišla), toho se nebojím a vyřeším reklamací, ale aktuálně mě víc straší ten Load_Cycle_Count - ad. 1 nebudu dávat co dva-tři roky 20.000 Kč za nové disky a ad. 2 abych měl celou dobu strach o data?!

Zlatý Samsung disky.
RoPo (6061)|5.1.2014 20:56
Neznamená, že zcela nový model disku (což přeci jen 4TB WD RED je) je na compatibility listu, že je 100% kompatibilní. Znamená to, že disk v QNAPu byl testován, ale nikdo neví jak testován.

Vzpomínám si, že Load_Cycle_Count u WD možná jiného výrobce disků byl špatně inkrementován či prezentován. Řešilo se to opraveným firmware HDD. Nevím jestli se to týká i tohoto modelu.
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 21:25
RoPo: Seagate má v této položce extrémně velká čísla, já tam mám u nového disku Load_Cycle_Count 6 mil. :). Zkrátka každý výrobce si tam ukládá co chce a u Seagate je problém jen velký skok, nikoli velké číslo.

Heartwork: ty REDy by si teoreticky neměl vůbec vypínat, jsou stavěné na nonstop režim. Pokud tím chceš šetřit elektřinu pak ok, ale asi by stačily Greeny; REDy jsou skoro zbytečné.

Co se spolehlivosti týká, také bych nestavěl statistiku na pár kusech co máš doma. Mě kdysi klekly WD, Seagate i Deskstar ...
RoPo (6061)|5.1.2014 21:30
[QUOTE=Jarda.Bar;478494]RoPo: Seagate má v této položce extrémně velká čísla, já tam mám u nového disku Load_Cycle_Count 6 mil. :). Zkrátka každý výrobce si tam ukládá co chce a u Seagate je problém jen velký skok, nikoli velké číslo. [/QUOTE]

Přesně tak. Každý výrobce a i různý firmware HDD daným formátem čísla jinak prezentuje faktický počet zaparkování a odparkování hlaviček.

[QUOTE=Jarda.Bar;478494]
Heartwork: ty REDy by si teoreticky neměl vůbec vypínat, jsou stavěné na nonstop režim. Pokud tím chceš šetřit elektřinu pak ok, ale asi by stačily Greeny; REDy jsou skoro zbytečné.

Co se spolehlivosti týká, také bych nestavěl statistiku na pár kusech co máš doma. Mě kdysi klekly WD, Seagate i Deskstar ...[/QUOTE]

Proto REDy do NASu nepoužívám, podle mě je to v NASu zbytečnost a psal jsem také, ze použití greenů je více než dostačující. Dříve jsem bez problémů používal 5400ot a 7200ot disky, když greeny ještě neexistovaly.

Servery alá NAS používám asi 8let s tím, že první 4 roky to byly 5400 a 7200 ot. disky a později kombinace 7200ot+greeny a ještě později jen greeny. V serveru mě prozatím žádný disk neodešel.

Jen u desktopu mě jednou odešel Seagate. A to jsem měl desítky disků od různých výrobců IBM, Hitachi, WD, Seagate a dál si nevzpomínám. Disk pokud neodejde během cca. prvního 1/2 roku tak, pak odejde maximálně na vadné sektory a to jen někdy. Pokud má dobré napájení a chlazení (provozní teplota pod 50 stupňů).
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 21:43
Heartwork:

pro porovnání, mám tu:

4 roky staré WD Green, vyndané z NASu (vypínaly se po 20min. nečinnosti), Load_Cycle_Count : 85482
0,5 roku staré WD Green v NASu (vypínají se po 20ti minutách nečinnosti) : 879
2roky starý Samsung (v desktopu) : 3825
nový Seagate (nevypíná se při nečinnosti) : 6396

Tímto se omlouvám, ty miliony :-) (konkrétně hodnotu 6094649) má Seagate v položce Seek Error Rate , nikoli Load_Cycle_Count . WD má v položce Seek Error Rate 0, u všech co tu mám.
Heartwork (2358)|5.1.2014 21:48
RED - zbytečný, zbytečný... nenecháte na mě nit suchou.

Nemůžu za to, že jsem často za průkopníka - podlehl jsem no, chtěl jsem se jen svést na vlně revoluce:
http://www.wdc.com/cz/products/products.aspx?id=810 :-E

Očekával jsem, že nahradím Samsung disky RED WDčkama a pojedu dál. To bych nebyl já, abych se nemusel patlat v každým hovně, na který se dá někde narazit. 8-)

Budu si těch hodnot a těch disků teď chvilku víc všímat, pak buď přijde nový fw, reklamace, výměna nebo pošlapou léta bez dalších problémů. Víc asi nenadělám. :-)

---------- Doplněno v 21:48 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:45 ----------

[QUOTE=Jarda.Bar;478499]

Tímto se omlouvám, ty miliony :-) .[/QUOTE]
Omluvu přijímám, ale radost z ní nemám - už jsem žil nadějí, že v tom nejsem sám. :-D
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 21:52
:-) stejně si ale myslím, že ten disk bude ok. Vypnul bych NAS, zkontroloval připojení disků, jestli dobře sedí a uvidíš dál.

---------- Doplněno v 21:52 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 21:50 ----------

[QUOTE=Heartwork;478502]
už jsem žil nadějí, že v tom nejsem sám. :-D[/QUOTE]

Tak já ti zase nějaké placebo naservíruju :-) :-)
Heartwork (2358)|5.1.2014 22:01
[QUOTE=Jarda.Bar;478504]

Tak já ti zase nějaké placebo naservíruju :-) :-)[/QUOTE]
Stačí když objevíš nějaký disk, který má stejné hodnoty jako ty mode REDy, tedy co 100 hodin provozu, to 1000 Load_Cycle_Count. 8-)
tdlmarek (1566)|5.1.2014 22:08
Zásadní otázka (možná jsem to někde přehlédl) - tyhle abnormální čísla vykazují všechny, nebo jen ten jeden označkovaný jako "vadný"?
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 22:11
Heartwork: Dobře ... tak ti to zaparkovalo 10x do hodiny, což je víc než by způsobilo nastavení v NASu (uspávání disku). Je to tedy vlastnost firmware daného disku = neřešit ;-). Na disk máš záruku a osobně nevěřím, že ti lehne právě kvůli tomuto parametru.
sanchez13 (1071)|5.1.2014 22:16
Ja som tie jeho cisla porovnaval s mojimi RED WD, takze by tam mali byt velmi podobne hodnoty. Mohli by byt teoreticky ine, pokial by tam bol napr iny FW. Heartwork aky firmware mas v tych HDD ? (zobrazi to aj SMART info). Checkni este, ci aj na ostatnych HDD mas tu hodnotu Load_Cycle_Count taku velku. Je mozne, ze zvacsenie toho cisla sposobil aj ten long test aj ked sa mi nezda, ze by pocas testu nejak enormne mal parkovat.
Moje WD30EFRX a WD40EFRX maju FW Version: 80.00A80. Na webe WD nie je ziaden update, takze predpokladam, ze aj tvoje maju taku istu verziu. RoPo a Jarda.Bar maju pravdu v tom, ze tieto cisla treba brat len orientacne. Obcas si to skontroluj a uvidis, ci to nejak enormne rastie, alebo nie.

Uz neraz sa stalo, ze vyrobca NAS-u pridal urcity typ HDD do compatibility listu a potom ho zase odobral :-) A nie len QNAP, robia to takmer vsetci, niekedy je pre nich vyhodnejsie odobrat disk zo zonamu, ako riesit reklamacie.

Co sa tyka tej tvojej chyby(read/write error), tiez si skor myslim, ze to bola chyba firmware QNAP-u. Sledoval by som ci nevydaju update. Najma ak ako pises, ten co tam momentalne mas stiahli zo stranky....

Edit: a teoreticky mohol narast toho parametru sposobit aj QNAP ked sa pokusal fixnut tu chybu read/write error...
tdlmarek (1566)|5.1.2014 22:27
Hmm, jen tak ze zvědavosti jsem zkusil zadat pár slov do googlu a hle, našel jsem thread s prakticky stejnými příspěvky, jako zde:
http://www.readynas.com/forum/viewtopic.php?f=24&t=73417

Jsou tam docela zajímavé závěry. Jakkoliv to popírá veškerou logiku, tak se zdá že u některých (novějších?) kusů WD Red je stejné nastavení jako u řadu Green, které skutečně způsobuje zbytečně agresivní parkování disku a neúměrně navyšuje LCC. O řadě Green je to známé, viz tvůj google odkaz z předchozí stránky. Modely Red ale měly mj. právě tuto vlastnost řešit, a u dřívějších modelů to tak skutečně bylo (což je potvrzeno, mj. i tam a zde od sancheze). Nedává mi moc smysl, proč by se najednou začaly disky dodávat s jinou konfigurací, ale vypadá to tak.

Každopádně pokud tě to trápí, tak v tamějším threadu je i řešení známé již od objevení tohoto problému u řady Green. Pomocí utility wdidle3 lze zmíněné chování vypnout a mít klid.
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 22:40
Upřímně, podobné diskuse na netu bych nebral vždy tak vážně. Jsou totiž lidé co nedělají nic jiného než hlídají čísla SMART a jak se někde něco pohne, dělají z toho ISSUE.

Řekl bych, že nikdo z těch diskutujících neprokázal spojitost mezi vyšším Load_Cycle_Count a sníženou životností disku. Co se té hlavičce může stát, když zaparkuje? Neovládá jí elektromagnetické pole? Pokud ano tak snad nevzniká žádné opotřebení ne?
Heartwork (2358)|5.1.2014 22:41
Abnormální čísla vykazují všechny 4 disky, vychází to tedy cca. co 100 hodin provozu, to 1000 Load_Cycle_Count.

FW je na všech 80.00A80 a model je to WDC WD40EFRX-68WT0N080.0
Sériové číslo toho "vadného" začíná jako jediné WD-WCC, zbylé disky poté již WD-WMC.
Teplota 32-33°C, Samsungy byly chladnější 26-27°C.

Nemohou být ty vysoké hodnoty Load_Cycle_Count být způsobeny tím, že jsem ty disky již stihl zaplnit několika GB dat, jako že sem jim dal zahulit? :)

Myslíte tedy, že by bylo vhodnější v QNAPu vypnout ten "pohotovostní režim pevného disku (1 hodina)"? že by se to mohlo nějak dostávat do kolize s power managementem těch RED disků?
Pokud to na QNAPu vypnu, postará se o ten power management firmware v těch RED discích nebo poběží stále na plné obrátky a budou zbytečně žrát elektřinu?

Aktuální čísla Power_On_Hours a Load_Cycle_Count na jednotlivých discích:
1. 301 / 3485
2. 184 / 1839
3. 211 / 2201
4. 142 / 1794
tdlmarek (1566)|5.1.2014 23:03
[QUOTE=Jarda.Bar;478517]Upřímně, podobné diskuse na netu bych nebral vždy tak vážně. Jsou totiž lidé co nedělají nic jiného než hlídají čísla SMART a jak se někde něco pohne, dělají z toho ISSUE.

Řekl bych, že nikdo z těch diskutujících neprokázal spojitost mezi vyšším Load_Cycle_Count a sníženou životností disku. Co se té hlavičce může stát, když zaparkuje? Neovládá jí elektromagnetické pole? Pokud ano tak snad nevzniká žádné opotřebení ne?[/QUOTE]
S tvým závěrem souhlasím, proto jsem taky svůj příspěvek zakončil větou "pokud tě to trápí ...". To technické pozadí jsou však víceméně snadno ověřitelná fakta - idle timer nastavený -> roste LCC, idle timer vypnutý -> LCC se chová přirozeně ke skutečným vypnutím disků. A je přinejmenším zajímavé, že některé WD Red to mají nastavené tak, a jiné jinak. Obzvlášť v souvislosti s tou původní aférou kolem WD Green, o které toho bylo tolik napsáno.

Chtěl bych ovšem podotknout, že to tohle všechno vůbec nesouvisí s prvotním problémem, který tuhle diskuzi nastartoval. Tam ovšem není moc co řešit - že se disku nepovedl nějaký read/write může být buď ojedinělá náhoda, nebo to provede ještě párkrát a poté chcípne, a zkrátka se jedná o vadný kus. Ten se ale může objevit u jakéhokoliv typu a výrobce, klidně i enterprise modelů za násobky ceny.

---------- Doplněno v 23:03 ---------- Původní příspěvek byl napsán v 23:00 ----------

[QUOTE=Heartwork;478518]Nemohou být ty vysoké hodnoty Load_Cycle_Count být způsobeny tím, že jsem ty disky již stihl zaplnit několika GB dat, jako že sem jim dal zahulit? :)[/QUOTE]
To by způsobilo spíš opak, při souvislém zápisu nemají čas zaparkovat :)

[QUOTE=Heartwork;478518]Myslíte tedy, že by bylo vhodnější v QNAPu vypnout ten "pohotovostní režim pevného disku (1 hodina)"?[/QUOTE]
Myslím, že to s tím vůbec nesouvisí a nebude to mít žádný vliv. Že se disk každých 8 sekund snaží sám zaparkovat a NAS ho ihned poté probudí je něco trochu jiného, než když je NAS cíleně uspává po hodině nečinnosti.
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 23:06
Nevím jak si měl NAS nastavený. Mě jel dřív nonstop s vypínáním disků po 20ti minutách nečinnosti. Po roce jsem ho začal vypínat na noc (23:59), protože zkrátka zbytečně žral a topil, když se nevyužíval. Když je třeba budím ho přes WoL z mobilu či PC. Disky mám stále nastavené na uspávání po 20ti minutách. (Greeny)

Jestli chceš ušetřit nějakou elektřinu, tak je vypínej dál, klidně po 30ti minutách jako dřív, protože firmware disku by ti pouze parkoval hlavy. Klasické uspání iniciované z NASu ti vypne i plotny = větší úspora energie.
Pokud tě elektřina netrápí, nech je běžet, máš na ně záruku a snad je máš zapojené aspoň v RAID5, takže pokud ti jeden klekne, data to přežijí. Ať si ty kebule parkuje kdy chce.
To je můj názor, nech práci strojům, nepodřizuj se jim ty :-). Za chvíli by si se bál u toho NASu i promluvit :-).

edit: a jak píše tdlmarek, zvýšené Load_Cycle_Count s tvým problémem vůbec nesouvisí, resp. není zde jediná spojka
Heartwork (2358)|5.1.2014 23:13
[QUOTE=Jarda.Bar;478523]...a snad je máš zapojené aspoň v RAID5, takže pokud ti jeden klekne, data to přežijí. [/QUOTE]
Nemám, jsou to "jen" multimédia a disky jsou v NASu pouze jako samostatné diskové jednotky, tedy žádný RAID, ten by mě ubíral zbytečně kapacitu. :)
sanchez13 (1071)|5.1.2014 23:19
suhlasim s vyssie uvedenym...
Nesuvisi to s tym read/write errorom, ktory zacal tuto diskusiu.
Len ma to zarazilo, preto som na to upozornil. Teoreticky to totiz moze sposobit problem v buducnosti, pretoze NAS si kontroluje SMART hodnoty a moze ten disk oznacit ako vadny, aj ked bude OK, pokial to cislo bude extremne velke.

Nechal by som to chvilu s tym novym nastavenim (60 min), ak to bude stale extremne rast, skusil by som uplne vypnut tu funkciu na QNAP-e, ak ani to nepomoze, poslal by som otazku na QNAP support. Kedze ako sa tu pisalo nie je to prvy disk, na ktorom sa toto deje, budu to s velkou pravdepodobnostou vediet fixnut v najblizsom update firmware. (nastavia ten timer na potrebnu hodnotu, podobne ako to robi ta utilitka)
Heartwork (2358)|5.1.2014 23:29
Hm..., budu tedy pozorovatel. :)

Zatím to roste na všech discích stejně a sice za posledních cca. 40 minut navýšení o 8 Load_Cycle_Count na všech HDD, o zábavu na dlouhé večery postaráno. :-E
Udělám si kávu a budu čekat než zasvítí červená dioda indikující chybu, přesně takovou hračku jsem potřeboval. :)
Jarda.Bar (1238)|5.1.2014 23:31
[QUOTE=Heartwork;478525]Nemám, jsou to "jen" multimédia a disky jsou v NASu pouze jako samostatné diskové jednotky, tedy žádný RAID, ten by mě ubíral zbytečně kapacitu. :)[/QUOTE]

Dal bych RAID5, budeš v mnohem větším klidu. Ještě než disky naplníš daty, bych ten RAID zprovoznil. Neříkej mi, že ti 11TB nebude stačit?! To si syslíš každý film, na který se koukneš?! :-)

p.s.: zvláštní, že jsi koupil 4 disky a z toho 1 z jiné série?! Z Alzy?
sanchez13 (1071)|5.1.2014 23:39
[QUOTE=Jarda.Bar;478528]p.s.: zvláštní, že jsi koupil 4 disky a z toho 1 z jiné série?! Z Alzy?[/QUOTE]
len tak mimochodom, moje 3TB-ve su seria WD-WMC a ten 4TB-vy je seria WD-WCC. Takze asi ani seria tam nehra rolu :-)
Heartwork (2358)|5.1.2014 23:45
[QUOTE=Jarda.Bar;478528]Neříkej mi, že ti 11TB nebude stačit?! To si syslíš každý film, na který se koukneš?! :-)
[/QUOTE]
Nebude..., poslal jsem tam data, která se válela na externích discích a v PC a za chvilku budu zase řešit "jak navýšit kapacitu stávajícího úložiště" :-D
To víš, takové domácí video + XBMC filmotéka s úhledně načtenými daty z CSFD si žádá své. :-E

[QUOTE=Jarda.Bar;478528]
p.s.: zvláštní, že jsi koupil 4 disky a z toho 1 z jiné série?! Z Alzy?[/QUOTE]
Nee..., alza v tom nejede. Jeden jsem totiž ulapil na prodejně a další tři mi dorazily až posléze.
Pytkin (7947)|6.1.2014 01:13
heartwork : toto je nevyhoda tychto NASov .. ja som si za 200 eur postavil PC a postupne pridavam disky .. uz je ich tam 12 .. a ked bude treba , pridam dalsi radic a dalsie disky ..

ale aj tak ta obdivujem , ze si kupis NAS a nedas tam RAID5 .. pre mna je NAS v prvom rade o bezpecnosti ..
HunterGtNet (148)|6.1.2014 11:07
[QUOTE=Pytkin;478536]heartwork : toto je nevyhoda tychto NASov .. ja som si za 200 eur postavil PC a postupne pridavam disky .. uz je ich tam 12 .. a ked bude treba , pridam dalsi radic a dalsie disky ..

ale aj tak ta obdivujem , ze si kupis NAS a nedas tam RAID5 .. pre mna je NAS v prvom rade o bezpecnosti ..[/QUOTE]

tak jsem kouknul do sveho nasu synology 2x3tb wd red a na 1030h je 827 load_cycle_count
2500h je 934 load_cycle_count
Heartwork (2358)|6.1.2014 12:08
Tak to sem opět jediný s problémem. Začínám být nervózní, vždyť mi ty nové disky za 20 tis. stárnou před očima. :-)

Změna intervalu "pohotovostní režim pevného disku" z 30 min. na 1 hodinu nejspíš nemá žádný vliv, neboť takhle vypadaly údaje z včerejšího večera 22:50 h.:
Power_On_Hours a Load_Cycle_Count na jednotlivých discích
1. 301 / 3485
2. 184 / 1839
3. 211 / 2201
4. 142 / 1794

a takto vypadají dnes v 11:50 h.:
Power_On_Hours a Load_Cycle_Count na jednotlivých discích
1. 314 / 3677
2. 197 / 2024
3. 224 / 2382
4. 155 / 1977

Zkusím ještě ten "pohotovostní režim pevného disku" úplně vypnout. Vypadá to spíš, že se ty disky vůbec nevypínají neboli jedou nonstop - jinak by přeci nemohly tolik Load_Cycle_Count stihnout. Nebo jsou nějaký zacyklený - vypnout / zapnout, vypnout / zapnout... :-D

Kdybych uměl pořádně anglicky, tak už jsem se zeptal někde na fóru či podpoře QNAP nebo WD, ale nakonec koukám budu muset stejně někoho poprosit, jinak se mi to celý zavaří. :)
tdlmarek (1566)|6.1.2014 12:22
Moc nerozumím, nad čím vlastně bádáš, když jsem to chování o pár příspěvků výše popsal? S uspáváním ze strany NASu to nemá nic společného, ty disky si parkuji hlavičky samy od sebe.
HunterGtNet (148)|6.1.2014 12:30
[QUOTE=tdlmarek;478578]Moc nerozumím, nad čím vlastně bádáš, když jsem to chování o pár příspěvků výše popsal? S uspáváním ze strany NASu to nemá nic společného, ty disky si parkuji hlavičky samy od sebe.[/QUOTE]

http://translate.google.cz/translate?sl=en&tl=cs&js=n&prev=_t&hl=cs&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fforum.qnap.com%2Fviewtopic.php%3Ff%3D182%26t%3D83577%26start%3D15