Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

HTPC alebo HD receiver s podporou mkv/divx a LAN+DLNA atd.?

userMiRec (12)|3.11.2010 21:09
Ahojte, hned na uvod sa musim priznat ze som sice technicky velmi zdatny uzivatel vymozenosti nasej doby ale do sat. techniky som zatial nemal moznost ani "pichnut" tak ze som v tomto uplny novacik a rad by som dostal fundovanu dopoved na mojich niekolko otazok. Zvazujem kupu pristroja v co najkratsom case tak ze uvitam kazdu dobru radu. Tu je zoznam funkcii ktore pozadujem:

1. HD sat. prijmac s podporou PVR a kvalitnym obrazom
2. moznostou osadit alebo pripojit HDD (USB host) je to jedni ci 2,5" alebo 3,5" potesa ai E-SATA
3. Dvoma tunermi DVB-S2
4. Moznostou prijmu Skylink (predpokladam cryptoworks)
5. HDMI pripojenie (idelane 1080p a nie "i" pokial viem "i" je prekladane a tym padom menej kvalitne)
6. Jednoduchu obsluhu (zvazujem aj linuxovy prijmac ale linux vobec neovladam tak ze netusim co to obnasa...)
7. zdielanie jednej karty na dalsi nemusi to byt HD prijmac idelane cez ethernet (LAN)
8. podporu prehravania multimedialnych formatov ako divx,xvid,mkv a pod. nieco ako dokaze popcornhour - velmi dolezite !
9. podpora DLNA kedze to podporuje aj TV a planujem casom zasietovat cely dom
10. da sa zariadenie vyuzit aj na prehravanie blueray/DVD ak na USB Host pripojim externu blueray/DVD mechaniku?
11. potesila by moznost priameho zobrazenia internetu pripadne aspon urcitych stranok ako weather,internetove radia a pod.
12. nizka spotreba v standby 1-3W (aj ked toto nie alfa a omega)
13. podpora FTP a spravu zariadnia cez LAN alebo aspon pristup na HDD v prijmaci
14. urcite som nieco zabudol ale t uz nebude az take dolezite

Otazka teda znie existuje uplne univerzalne domace medialne centrum ktore dokaze prijmat HD sat. signal a zabezpecit jeho nahravanie + prehravanie najroznejsich programov ako napr. Popcornhour ? Mam samozrejme aj cenov strop cca. 500-700 €

Planujem to pripojit k 50" Samsung plazme full hd + Creative Gigavorks s750 cez optiku + Belkin N1 Vision router + niekolko notebookov + cca 4 externe HDD + Externu USB blueray mechaniku.
Nieco podobne sa riesilo v tomto threade ale odpovede som nenasiel: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?p=185381#post185381
Pytkin (7947)|4.11.2010 00:33
ja by som kupil viac zariadeni .. konkretne mam doma Dreambox 800 a Popcorn A110 - ktory by som dnes ale nahradil Xtreamerom ..
userMiRec (12)|4.11.2010 11:39
Tomuto som sa ale chcel vyhnut mat dva pristroje okrem toho ten najnovsi popcorn stoji cca 300-350€ co teda nie j emalo :(
losos (2977)|4.11.2010 13:00
Není nad to, mít vše v jednom :
sat.přijímač + televizor + rádio + DVD přehrávač + domácí kino + zesilovač + šicí stroj + pračku + ledničku + sporák + kamna + ústřední topení + barák + auto, atd... :D
userMiRec (12)|4.11.2010 13:09
[quote=losos;305032]Není nad to, mít vše v jednom :
sat.přijímač + televizor + rádio + DVD přehrávač + domácí kino + zesilovač + šicí stroj + pračku + ledničku + sporák + kamna + ústřední topení + barák + auto, atd... :D[/quote]

Preco nevyuzit funkcie cipov ktore su v novych HD sat. receivroch uz aj tak osadene a zvadaju vysoke dat. toky co je dolezite pre napr. mkv format ? Okrem toho mnohe funkcie su iba o prislusnom firmware a zelezo by aj bolo alebo sa mylim?
artam (1147)|4.11.2010 14:44
[quote=userMiRec;305033]Okrem toho mnohe funkcie su iba o prislusnom firmware a zelezo by aj bolo alebo sa mylim?[/quote]
Mylis sa. Keby to tak bolo, uz davno by existoval receiver, ktory po upgrade firmware dokazal uplne vsetko. Ale nie je tomu tak.
A plati to aj u "linuxovych" receiverov, ktore tiez mnoho veci (napr. kodeky) riesia jednoucelovymi chipmi, ktore maju znacnu cast funkcnosti zadratovanych napevno a len zopar veci sa da riesit zmenou firmware, vacsinou veci, tykajuce sa front-endu.
userMiRec (12)|4.11.2010 17:31
To znamena ze prijmac aky potrebujem neexistuje? Ak nie ako je na tom HTPC? Daju sa tieto vsetky funkcie riesit cez HTPC vratane sat. receiveru alebo je HTPC iba o prehravani?
panasonic650 (1124)|4.11.2010 19:35
HTPC je o tom co do neho naukladas.... :) Ja mam DVB-S2 kartu z CI slotom a skoro vsetko co pises to zvlada...
vprint (136)|8.11.2010 10:04
HTPC je fakt o tom, z čoho to zlepíš. Spravíš to zle a bude to hučať a mrznúť a blbnúť. Doporučujrm si prečítať nejaké fórum o tejto problematike. Svojho času som o tom uvažoval, ale starať sa o ďalší komp- kupovať systém, antivir, defrag, a podobné veci, radšej som sa dal cestou jednotlivých zariadení.
artam (1147)|8.11.2010 13:00
[quote=vprint;305872]...ale starať sa o ďalší komp- kupovať systém, antivir, defrag, a podobné veci, radšej som sa dal cestou jednotlivých zariadení.[/quote]
Prosim, prestan uz s tym. :) Toto je jednoducho mytus, ktory vznikol na zaklade urcitych vlastnosti najrozsirenejsieho desktopoveho OS a jeho pouzivanim takymi pouzivatelmi, ktori si zrejme nedali ani namahu precitat si navod na jeho pouzitie. ;)

Pokial HTPC zasadne nepostavis na woknach, tak neriesis ani kupovanie systemu (kedze alternativa zvana "linux" je zadarmo), ani antivir alebo firewall (ktory je u linuxu samozrejmost), ani defrag, proste si len das robotu s nakonfigurovanim (pripadne ak nezvladas, niekoho poprosis) a potom to uz len pouzivas od vidim do nevidim bez potreby do toho sahat.
vprint (136)|9.11.2010 22:24
No dobre, o linuxe neviem ani ť, tak sa nebudem hádať, či je tam antivir alebo firewall, ak je linux taký super, že beží napichnutý na net bez problémov, tak ok.
Ale musíš uznať, že vybrať tichý HDD a ventilátoy nie je pre laika len tak. Maníci čo postavili nejeden HTPC sa vadili, čo je tichšie a čo nie. Tak z čoho vyberať? Radšej som sa na to vykadil, lebo len to všetko polepiť z lacných šuntov nemá zmysel a naháňať sa za bedňou s DO, aby to išlo spoľahlivo sa mi naozaj nechce. Navyše moja Ariva stojí teraz cca stovku a slušný player, tiež od ferdu cca 120. Čo stojí Technisat SkyStar HD2 do PC?! Cca 100 ečiek, tichý zdroj?! - od 70 ečiek, a ostatné? ani nehovorím.
panasonic650 (1124)|9.11.2010 23:14
Ak sa dobre pamatam.... Mna vyslo HTPC na 600e a nestazujem sa na hlucnost a podobne... ale zase poviem ze nie som az tak citlivy na hluk nizkootackoveho ventilatora. Netreba to zase prehanat :)
vivid.sk (11472)|9.11.2010 23:54
[quote=vprint;306296]Navyše moja Ariva stojí teraz cca stovku a slušný player, tiež od ferdu cca 120. Čo stojí Technisat SkyStar HD2 do PC?! Cca 100 ečiek, tichý zdroj?! - od 70 ečiek, a ostatné? ani nehovorím.[/quote]

Samozrejme, ked to beries len cisto z tohto hladiska, tak sa to neoplati. Ale zober si, ze ziskas idealny* DVB-S2 STB, idealny* media player, idealny* prehliadac fotiek, idealny* prehravac hudby a okrem ineho aj web browser, pripadne si dopln vsetko co robis na PC, napriklad sa mozno aj hras.

Kazde riesenie ma svoje vyhody a nevyhody a treba si to premysliet, podciarknut a spocitat a rozhodnut sa pre riesenie, ktore ti viac vyhovuje.

Tak ako vo vsetkom, vzdy plati, ze neexistuje idealne riesenie.


*idealny do tej miery, ako si ho nastavis.
userMiRec (12)|10.11.2010 17:15
Tak ze ak HTPC tak by som asi uvazoval o skrinke http://www.zalman.co.kr/Eng/product/Product_Read.asp?idx=193 ale neviem ci nebude problem s kartou DVB-S aj s citackou CI napriklad tato ma zaujala http://www.tbsdtv.com/english/product/6990.html ale neviem vypatrat ci sa uz predava a aka bude cena. Ta Zalman skrinka sa zda byt super. Vnutornosti mam kedze pracujem v IT firme tak tichy HDD+doska+nejaky core2DUO+MEM a tichy chladic nebude problem. Dokoncaj aj blueray mechaniku tam viem osadit a to by uz teda bolo asi vsetko co hladam. Jednine cim si niesom isty by bola podpora ladenia prepinania programov na tej DVB-S2 karte nemate s tymto nejake susenosti? Predpokladam ze Win7 media center by si s tymto mohol poradit nie?
panasonic650 (1124)|10.11.2010 17:26
Ja mam toto a kartu v podpise. Zmestia sa v pohode.
http://www.antec.com/Believe_it/product.php?id=NzE4

Win7 MC ale s nou ma problem. Fungujuce riesenie je http://www.dvblogic.com/tvsource.php . Pokial viem tak Win7 MC ma asi problem s DVB-S2 vseobecne. Ci ?
userMiRec (12)|10.11.2010 20:29
a ako je to s rychlostou prepinania programov a taktiez kvalitou obrazu je to porovnatelne s sat. prijmacmi?
panasonic650 (1124)|10.11.2010 21:35
[quote=userMiRec;306491]a ako je to s rychlostou prepinania programov a taktiez kvalitou obrazu je to porovnatelne s sat. prijmacmi?[/quote]

Neviem posudit. Mam len TV a HTPC.
vivid.sk (11472)|10.11.2010 22:24
Predpokladam ze Win7 media center by si s tymto mohol poradit nie?
nie, nevie (problem s dekodovanim karty).

Mas moznost kupit napriklad DVBViewer, kde s tym nie je problem. Takisto je viac free alternativ.
Prepinanie programov
- free do 1 sekundy
- kodovane ~ 1.5 sekundy
- zo SD na HD do 2 sekund.

kvalita je dobra, porovnat priamo neviem, lebo som nemal synchonne zkalibrovane vstupy ale obraz sa mi zdal o nieco lepsi ako pri zapojenom DVB-T.
vprint (136)|13.11.2010 11:13
Panasonic, vivid.
Aby bolo jasno, ja nie som proti HTPC zaujatý a vlastne ani vôbec nie som proti. Ide mi len o to, že u nás máme len jeden TV a mnoho užívateľov. Veľmi ťažko by som naučil napríklad manželku ovládať HTPC, keď som ju horko-ťažkko naučil pozrieť si na noťasi poštu cez Winmail.
Pre ženy je omnoho jdenoduchšie položiť jeden ovládač a vziať do ruky druhý, lebo tento je na toto a tento na toto. Mám aj univrzál DO a už tu majú baby problém s prepnutím medzi TV a STB.
Neviem si nijako predstaviť, ako by som ju naučil manipulovať s HTPC.
panasonic650 (1124)|13.11.2010 12:15
Vies... divil by si sa... ale pokial nastavis HTPC dobre... tak sa ti HTPC bude tvarit rovnako ako hocijaky iny STB. Cize zapnes... a ked to vsetko samo a automaticky nabehne... uz len pouzivas DO od HTPC. Ani ja nie som proti STB-oxom. Len ked som si spocital vsetko co by som chcel doma mat... DVD/BD player, Media MKV player, Satelit HD DVB-S2 recorder, WEB prehliedac na obcasne googlenie, klient na stahovanie serialov z netu, a co ja viem co este.... a to bez problemov to vyriesit ak nejaky typ suboru to zrovna prehrat nevie.... co PC (htpc) vie.... Takze skus to zratat a potom ti vyjde cena ktora je podla mna dobra investicia.
vprint (136)|13.11.2010 19:34
No ja to všetko riešim tak, že mám STB, chystám sa kúpiť prehrávač, rozhodujem sa medzi dvoma ferdami -Ariva HDplayer 210 a Ariva HDplayer 150DVD kvôli jednému DO. Na tom DO čo mám k STB ariva200HD už mám nastavené aj ovládanie TV a bude tam fungovať aj ten prehrávač. Na sťahovanie seriálov mám v obyvke noťas, čiže môžem aj sťahovať a ostatní môžu nerušene sledovať TV.
Týmpádom mám všetko ako ty, na jedno DO dokonca aj ten prehrávač bude schopný zdieľať sieťový HDD, takže čo stiahnem na noťasi si bez zdvihnutia zadku hneď pozriem. Mám aj Wifinu aj káble naťahané, takže noproblemo.
panasonic650 (1124)|13.11.2010 21:06
Aj tak sa da vprint. Je uz len na kazdeho volbe ktorou cestou sa vyberie.
vivid.sk (11472)|13.11.2010 22:08
vprint> presne ako pise panasonic. U mna sa po zobudeni zo standby/hibernacie zapne automaticky dvbviewer a pusti sa posledny sledovany kanal (teda ako ina bezna TV). Dalej je mozne cez DO prepinat normalne kanaly a tlacitkami << alebo >> posuvat v ramci automatickeho timeshiftu. (hlasitost sa riesi cez AVR). To je 95%, co sa s TV robi a nevidim v tom fakt ziaden problem.

samozrejme, ak sa niekto rozhodne pre STB, nevidim v tom taktiez problemy, kazdemu predsa vyhovuje nieco ine, naviac nie je nikde napisane ze STB musi byt v rodine jediny, kludne aj kombinacia.
userMiRec (12)|16.11.2010 09:29
Tak nakoniec to mozno bude http://www.thermaltake.com/product_info.aspx?PARENT_CID=C_00000493&id=C_00000494&name=DH102&ov=n&ovid= mam ale jednu otazku pre mna velmi dolezitu da sa zdielat jedna karta napriklad (TechniSat SkyStar HD2 + CI slot) po sieti LAN na dalsie HTPC zariadenie ?
panasonic650 (1124)|16.11.2010 10:25
Neskusal som ale nevidim dovod preco by to neslo. Prave to je vyhoda PC (htpc) ze na vsetko najdes program alebo cosi co ti urobi co potrebujes. Nie si obmedzeny platformou. Ja som skusobne napriklad testoval zdielanu kartu kamosa na overenie funkcnosti. Ja sam som moju nezdielal.

EDIT: Inac gratulujem... bednicka je krasna... posli kde a za kolko si ju kupil a urcite daj o sebe vediet ako pokracujes. Ten iMON/iMEDIAN HD a to dialklove som mal aj ja k svojmu case. Este nemam vsetko doladene tak som zvedavy ako to pojde tebe.
userMiRec (12)|16.11.2010 10:33
Bednicku maju v ATcomputers za celkom dobru cenu 445,-€ s DPH + vybral som este http://www.abcom.sk/produkt/satelitna-parabola-toroidal-90-581.html ale tu si niesom isty ci sa to vyrovna klasickej100cm parabole. Este som nevybral konvertor myslim ze nieco ako http://www.abcom.sk/produkt/lnb-amiko-premium-quad-l-401-753637.html by bolo dobre kedze je to 0,1dB a potrebujem predpokladam dve... netusim ale kde zohnat tu kartu Technisat+citacku neporadis?
panasonic650 (1124)|16.11.2010 11:02
Ja som ju kupil v Alze kde mi predali open box co bol vadny tak som ho vratil a kupil cez eBay.de . Poobzeraj sa ci nie su aj ine a mozno lepsie karty. V case ked som zhanal ja tak som pozeral iba na SK a nevidel som ziadnu inu DVB-S2 kartu ale mozno su aj dvojtunerove a podobne.
r_a_d_e_k (5)|22.12.2010 14:57
userMiRec: Mohu se zeptat, zda jsi uz HTPC postavil? A pro jakou kartu jsi se rozhodl? Resim podobnou situaci. Diky
userMiRec (12)|22.12.2010 15:49
No uz mam ten thermaltake DH102+ CORE2QUAD-Q9400 2.66G + 2GB DDR3 + nejaka ATI HD4600 + doska od ASUSu + DVB-T tuner + WLAN karta + tichy hetapipe chladic a zdroj s 12cm FANom. Ten DVBS2 tuner som zatial nezohnal viacmenej som ani nezhanal kedze je malo casu na taketo aktivity ale po prvych skusenostiach s tou HTPC skinkou a jej dotykovou obrazovkou som trochu sklamany. software som uz skusal updatovat ale na win7 64bit no nejako nefunguje uplne 100% ale to uz je asi vec vyberu skrinky a nit toho ze by bolo HTPC blbost. Odporucili mi MYTHTV ale k tomu som sa est enedostal. Inak masinka je super rychla doteraz som mal iba notebooky tak somy vysmiaty ze vsetko bezi svizne a aj dizajn je super do obyvacky. Neviem ak zozenie niekde slusny DVBS2 toner aj s citackou daj vediet.
vivid.sk (11472)|22.12.2010 18:33
[quote=userMiRec;316888] Neviem ak zozenie niekde slusny DVBS2 toner aj s citackou daj vediet.[/quote]

DVB-S2 Toner :)

Ja mam Technisat HD2 s citackou USB Phoenix a nie je problem. Funguje zdielanie, takisto pozeranie na dalsich notebookoch v domacnosti (ak by som mal viac kariet, tak aj z inych TP). A toto riesenie je aj lacnejsie a podstatne univerzalnejsie.

Zial prichodom ICE kariet sa trosku skomplikovala situacia, pretoze jediny soft, ktory vie s nimi pracovat je Oscam (neviem ci sa v tomto smere nieco zmenilo).

viac najdes na http://www.cssf.cz
r_a_d_e_k (5)|28.12.2010 21:31
vivid.sk: A jak mas vyresene ty dalsi notebooky? Jaky SW pouzivas na TV na NB, kde neni SAT prijimac?
A co jsou ty ICE karty?
panasonic650 (1124)|28.12.2010 22:18
Snad vivid napise viacej ale ja som rozbehal cez DVBViewer na notebooku s tym ze tuner a "master" DVBViewer bezi na desktope. Ak sa dobre pamatam tak cez funkciu "NetStrem". Daju sa aj prepinat kanale tusim. Uz som zabudol ako presne to funguje. Dokonca aj nejake web rozhranie to ma sa mi zda...
r_a_d_e_k (5)|28.12.2010 22:27
Cetl jsem, ze sdileni TV po PC siti by mohl umet Mediaportal, ale zajimala by me nejaka zkusenost.