Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Pár nejasností ohledně rozlišení a přehrávání videa přes PC

Pitomec (10211)|25.11.2009 12:37
[quote=mph1;250565]No a to se prave pletes. Pokud pouzijes rezim 1:1 tak TV zacne fungovat jako monitor a o tom to je. Nikdo netvrdi, ze TV neumi upravit rozliseni na vstupu na sve nativni, vtip je v tom, ze tuto "feature" lze vypnout a tim z TV udelat neco jako monitor. A to je oc tu bezi.[/quote]
Nevím co bych měl používat za nějaký tvoje režimy 1:1 - když připojím jakýkoliv signál, tak ho mám v TV na celé ploše a vymalováno. A jestli si tam něco nastavuješ a vidíš pak černý pruhy po stranách nebo ti část obrazu chybí, tak to je tvůj problém.
mph1 (689)|25.11.2009 12:40
[quote=Pitomec;250566]Nevím co bych měl používat za nějaký tvoje režimy 1:1 - když připojím jakýkoliv signál, tak ho mám v TV na celé ploše a vymalováno. A jestli si tam něco nastavuješ a vidíš pak černý pruhy po stranách nebo ti část obrazu chybí, tak to je tvůj problém.[/quote]Tak ted jsi dokazal, ze vubec nevis, o cem je v tomhle vlaknu rec.

Rec je o tom, ze chci na TV zobrazit PC signal jako na monitoru. V takovem pripade je jakykoliv prepocet na strane TV nezadouci, protoze to snizi napr. citelnost pisma. A na to slouzi rezim 1:1, a pak se to chova tak, jak tu vsichni - krome tebe - piseme.

PS: Prosim, vynechme diskuse o tom, jestli TV je nebo neni vhodne zobrazovadlo k PC. To uz je uplne o necem jinem.
Pitomec (10211)|25.11.2009 12:44
[quote=mph1;250567]Tak ted jsi dokazal, ze vubec nevis, o cem je v tomhle vlaknu rec.

Rec je o tom, ze chci na TV zobrazit PC signal jako na monitoru. V takovem pripade je jakykoliv prepocet na strane TV nezadouci, protoze to snizi napr. citelnost pisma. A na to slouzi rezim 1:1, a pak se to chova tak, jak tu vsichni - krome tebe - piseme.

PS: Prosim, vynechme diskuse o tom, jestli TV je nebo neni vhodne zobrazovadlo k PC. To uz je uplne o necem jinem.[/quote]
To bohužel nevíš ty o čem je řeč, protože nikoho nezajímalo jakési zobrazení v TV jako na monitoru, nýbrž se jednalo o zobrazení filmů přes výstup grafické karty v TV. A tady si to každý normálně uvažující člověk zobrazí na celou plochu a ne aby se díval na černý pásy nebo dokonce chybějící obraz 9-)
mph1 (689)|25.11.2009 13:01
[quote=Pitomec;250568]To bohužel nevíš ty o čem je řeč, protože nikoho nezajímalo jakési zobrazení v TV jako na monitoru, nýbrž se jednalo o zobrazení filmů přes výstup grafické karty v TV[/quote]
Ze bych se spletl?
[quote=Garenn;250249]3. Není to blbý, že když si seženu HD film v 720p, tak má rozlišení nějakých 1280x528. Tím pádem mám na TV dole i nahoře černej pruh a když to roztáhnu na celou obrazovku tak je to nepřirozeně roztáhlý všechno.[/quote]
[quote=rafficek;250373]WTF? mám objednanou LG 50PQ6000 která má rozlišení 1366x768 a samozřejmě to chci napojit na PC přes HDMI tak bych mohl sledovat HD filmy 720p a teď tu čtu, že mi to snad bude dělat problémy???

Mohl by mi to někdo vysvětlit? To ta TV bude přepočítávat těch 6 řádků??? a to je jako průser???[/quote]

Nekdo zkratka NECHCE koukat na celou plochu, kdyz by to mel deformovane a radeji snese pruhy (a zacalo to preci uz davno 4:3 vs. 16:9). Takze se v tomto vlakne radi, jak to zaridit, aby to nemel roztazene/smrsknute. To jenom ty tvrdis, ze to nejde:

[quote=Pitomec;250495]Proboha pochop že tady je řeč o tom, co zobrazí TV a ne co vyleze z jakési shitoidní grafiky 9-) A TV zobrazí vždy svoje nativní rozlišení a žádné pixely nejsou nevyužité jak se tady snaží prezentovat jeden místní kecálek. Jenom o tomto byla řeč...[/quote]

Vlastne pardon, ted jsi zacal tvrdit, ze je nesmysl to chtit:
[quote=Pitomec;250568]...A tady si to každý normálně uvažující člověk zobrazí na celou plochu a ne aby se díval na černý pásy nebo dokonce chybějící obraz 9-)[/quote]

9-) 9-) 9-)
Ivo Mašek (10205)|25.11.2009 13:06
[quote]Nekdo zkratka NECHCE koukat na celou plochu, kdyz by to mel deformovane a radeji snese pruhy (a zacalo to preci uz davno 4:3 vs. 16:9). Takze se v tomto vlakne radi, jak to zaridit, aby to nemel roztazene/smrsknute.[/quote]
Plochu 16:9 nemůžeš přece nikdy bez deformace směstnat do plochy 4:3. Tudíž ten obraz 16:9 bude na ploše 4:3 menší a s pruhama. Lze to samozřejmě ručně doupravit (techologie to umožńuje), ale obraz bude deformován.
vivid.sk (11472)|25.11.2009 13:08
mph1> nechaj ho, nema to cenu. Predpokladam, ze nakoniec (ak to niekto nafoti) sa ajtak ospravedlnenia nedockas. Pan Pitomec vsetko prekruti k obrazu svojmu a nakoniec budu opat hlupaci vsetci ostatni.


Ivo> To je jasna vec. O tom tu ale tato debata nieje. Precitaj si cele vlakno od zaciatku, pochopis.
Pitomec (10211)|25.11.2009 13:28
Tady se taky není v čem omlouvat, protože TV to zobrazí na celé ploše, takže omluvit se máš spíš ty a ten popleta mph1, protože do toho motáte jakési uživatelské nastavení 1:1 a vytváříte problém tam kde vůbec žádný není 9-)
vivid.sk (11472)|25.11.2009 13:33
protože do toho motáte jakési uživatelské nastavení 1:1

:-D:-D:-D:-D
Nic ine som ani necakal.
Pitomec (10211)|25.11.2009 13:36
A cos taky mohl čekat když tady plácáš tak neskutečný blbosti? D
vivid.sk (11472)|25.11.2009 13:41
To hovori ten pravy. :D

-----------------------------------------------
Teda, predpokladam koniec debatky.
Alebo este nie je nieco jasne?
mph1 (689)|25.11.2009 14:27
Ja myslim, ze ted uz je to jasne vsechno a vsem...
IkE Blaster (55)|25.11.2009 17:13
Pruhy? :D Vždyť jste řešili, jestli jde dát 1360 na 1366 TV tak, aby se obraz neroztahoval a tím neničila ostrost. To je 6px!!! V čem je zase problém? :D Když si vzpomenu, tak vám to o víkendu nafotím (jak se scalem na celou obrazovku, tak bez), teď nejsem doma.


// Končím, nechci to řešit, když si vzpomenu a bude nálada, tak to nafotím, ať to jen vidíte. Nechci to dál řešit. Jak již bylo psáno - Pitomec to dost překroutil z původního problému.
Pitomec (10211)|25.11.2009 17:40
Nikoliv Pitomec, ale ty a ti dva podrždeštníkové vivid a mph1 jste začali mlet blbosti o jakémsi 1:1, což je při sledování filmů naprostá kravina a nikdo to takto nepoužívá, nehledě na to, že celá řada TV ani takovou možnost vůbec nemá a zobrazuje všechno jenom ve svém nativu 9-) Těšilo mě a až si vy 3 doplníte vzdělání, tak dejte vědět a může se bavit dál :D
IkE Blaster (55)|25.11.2009 17:54
Většina lidí u PC+TV používá 1:1 = 1 pixel na 1 pixel. Video se ti roztáhne v přehrávači (ve správném poměru) a obraz je tedy taky přes celou obrazovku. Ono 1:1 je vždycky (to není funkce, ale vlastnost, popis), když nastavíš nativní rozlišení.

Neboli když PC bude mít výstup 1920x1080, TV rozlišení 1920x1080, tak obraz je 1:1. Nativní. Připadá ti to divné?

Když bych měl na PC nějaké menší rozlišení a TV to scalovana na své nativní rozlišení, tak se ztrácí ostrost. To je logické. Proto když mám 1366 TV a PC umí jen 1360, tak zapnu 1:1 mod a po stranách jsou 3px mezera. Ale obraz je nescalovaný. Takto to lze!


Ok, uděláme anketu - kdo si myslí, že to je jinak, než já říkám?


Přečti si tohle, ať víš, co to vlastně to 1:1 znamená. http://en.wikipedia.org/wiki/Pixel_mapping A mluvíme jen o TV připojeném k PC. Samozřejmě DVD přehrávače přes SCART TV sama upscaluje přes celé své rozlišení (lepší TV může i resamplovat). Ale u PC si můžu vybrat, aby se mi kvůli těm 6px nemrvil obraz - viz obrázek z toho odkazu
Pitomec (10211)|25.11.2009 19:03
Teď jasně prokázals, že seš úplně mimo mísu - tady byla řeč o 1366x768 a v tomto žádné video neexistuje (stejně jako neexistuje v 1360x768). Takže tvoje pomatená teorie o jakémsi 1:1 je naprostá blbost a každý kdo si na TV 1366x768 pouští jakékoliv video, tak to i nechá tu TV na tento rozměr upravit. Navíc některé TV ani jinak signál zobrazit neumí, tj. nepodporují tu tvoji teorii o 1:1.

Abych nezapomněl - na Wikipedii si můžu napsat co chci a každý jiný to taky může editovat dle libosti. To jenom abys tady neargumentoval něčím, co nemá naprosto žádnou váhu 9-)
vivid.sk (11472)|25.11.2009 20:02
Ok, uděláme anketu - kdo si myslí, že to je jinak, než já říkám?
IkE Blaster: Je to tak ako pises. Pitomec to opat prekrutil a poslal loptu niekde 100 metrov mimo ihriska (ale nic ine mu nezostava). Treba tuto debatu skoncit, nema to cenu.

Pixel mapping (alebo "just scan" zobrazenie) podporovali uz 3 roky stare modely (ktore som v tom case osobne videl), takze nie je dovod riesit vyjadrenia typu: některé TV ani jinak signál zobrazit neumí. Ono ja som vlastne zabudol, ze Pitomec pozera na CRT. A v tomto pripade ti naozaj protirecit nebudem, kedze ta naozaj ani inak ten signal nezobrazi (presnejsie: o korektnom zobrazeni signalu z PC moze akurat tak snivat).Ale to uz je fakt OT.
Pitomec (10211)|25.11.2009 20:05
Zrovna znám plazmový zobrazovač NEC s rozlišením 1024x768 kde žádné 1:1 nastavit nejde, takže si ty anketo dělej ankety a stejně z toho vyjdeš jako naprostá trubka :D
vivid.sk (11472)|25.11.2009 20:13
A aky by to malo dovod? 1024x768 je predsa korektne PC rozlisenie (delitelne cislom 8), takze pokial pojdes do nej 1024x768, tak sa zobrazi "nativne". V pripade wide plazmy s 4:3 rozlisenim je sice slovo "nativne" skor ako joke, ale dajme tomu.

O nativnom rozliseni sa skor bavme o LCD, kde je jeden pixel (konkretne a jasne identifikovalteny a viditelny jeden bod) priamo zobrazeny na paneli (na rozdiel od PDP). V pripade (akehokolvek) scalingu uz nesvieti jediny konkretny bod, ale aj dalsie pixle v okoli (ci uz viac alebo menej) a to je problem, o ktorom sa tu riesili (viacmenej zbytocne) 3 posledne strany.
Pitomec (10211)|25.11.2009 20:20
A když bude výstup z grafiky jenom 800x600, tak co? No tak nic, tak seš se svojí teorií v koncích, že? Stejně jako s tou teorií budeš v koncích v momentě, kdy místo grafiky použiju výstup ze satelitního HD receiveru nebo BR přehrávače, kde je 1080i/1080p :-)-
Pave1 (4279)|25.11.2009 22:27
[quote=IkE Blaster;250644]Proto když mám 1366 TV a PC umí jen 1360, tak zapnu 1:1 mod a po stranách jsou 3px mezera. Ale obraz je nescalovaný. Takto to lze![/quote]

Kluci, docela plamenná diskuze, ale v jednom má Pitomec opravdu pravdu - musíte brát v úvahu ORIGINÁL (TV) rozlišení filmů (i když je pak přehráváte na PC).

TV rozlišení ve square pixel jsou v SD (v Evropě) pouze dvě - 1024x576 a 768x576 (16:9 a 4:3). V HD jsou také pouze dvě - 1920x1080 a 1280x720.

Takto se filmíky zpracovávají (v SD se distribuují jako 720x576, defacto 702x576 .-) , ale to je jiná debata, kterou to nekomplikujme).

----

Režim 1:1 k originálu tak znamená, že na PC musíte mít pro 16:9 (např) na grafice nastaveno 1024x576, 1280x720 nebo 1920x1080, k tomu správný originál filmu a ktomu správnou TV, pak je to teprve 1:1.

Pitomec tu správně tvrdí, že právě proto většina lidí kupuje HDTV ve full HD rozlišení, tedy 1920x1080 (maximální rozlišení). Pokud se takto filmy odvysílají, je to 1:1, pokud to chcete přehrávat přes PC, musíte na grafice nastavit rozlišení 1920x1080 (váš PC režim "1:1", vhodný ale pro používaná TV rozlišení).

Nižší rozlišení se upscalují (buď to provede grafika v PC, nebo sama TV, pokud na grafice budete mít menší rozlišení). Osobně mám nastaveno, aby grafická karta kašlala na full scren počítadla - vezme přehrávač v ne full screen a to video pošle na TV. Pak rozhoduje rozlišení originálního snímku, ne grafika full screenu na PC, HDMI to pošle do TV a ta si to upscalne, když rozlišení je menší, než 1920x1080.

Osobně považuju promítání neprokládaných snímků z PC na TV za možné (originál neprokládaných, tak už snímaných), u prokládaných to ale dál przní přehrávače, svým přepočtem (odstranění prokladu)

Můžu tak jen doporučit (pro sledování prokládaných snímků, např 1920x1080/50i), zakoupit "media centrum" (pevný disk + přípojná místa pro TV + jednoúčelový ŠVÁB), kde je kvalita odstranění prokladu a plynulosti přepočtu z principu vždy lepší, než u jakéhokoliv PC (drtivou většinou PC není tak vyladěné, aby podalo stejný výkon - plyne to z principu "konstrukce" PC HW a SW, je to víceúčelové zařízení, kdy vždy probíhá několik procesů najednou, narozdíl od media centra, které jecelé vyladěné jen na jeden účel a probíhá tam jen jeden výpočetní proces).

V tomto smyslu je koupě TV s jiným rozlišením, než jsou ta tři (16:9) výše jmenovaná, nevýhodná (nikdy to nebude k originálu 1:1, ani když si na grafice v PC nastavíte stejné rozlišení k fullscreenu PC), vždy bude film v PC přepočítaný.

Osobně bych už do ne full HD TV nešel, ale to je každého věc, každopádně na TV je primárním účelem sledování filmů, na PC monitoru naopak primárně jde o práci na PC, což je dost něco jiného.
Pokud je řeč o TV (byť s druhým účelem, jako monitor k PC), tak dle mého má dnes smysl jedině jít do full HD (dá se koupit slušná do 19k). Snad těmito poznámkami nerozčeřím ještě víc zdejší vody .-) .
IkE Blaster (55)|25.11.2009 22:46
Pave1: Ano, také řešení, ale mne mnohem více vyhovuje mít 1:1 u PC-TV. Že film je v jiném rozlišení nyní neřeším. Jinak proč neposílám rozlišení filmu - TV mi všechny rozlišení nevezme, navíc když pošlu přesně rozlišení filmu, tak tam chci titulky a já je rád dole pod obrazem :) Další věc je, že nižší filmy resampluju v přehrávači na nativní rozlišení, pak to je 1:1:1. S tvojí poznámkou, že v něčem má Pitomec pravdu - tohle tu a) nikde nepíše b) už asi 10x tu je, že tu řešíme použití TV jako PC monitoru. TO JE VŠE!!! Ne zobrazení výstupu s rozlišením filmu. Neviděl jsem přehrávač, který by nastavil výstup přesně na rozlišení videa. To je blbost! Většina lidí nastaví na PC rozlišení tak, aby byl pixelama 1:1 (pixel to pixel) s TV. A přes přehrávač roztáhne Video je vůbec další věc a tam mi záleží na přehrávači. Ale mně jde o chování TV, při nastavení menšího rozlišení. Co udělá s obrazem...


Jinak já moc TV, kde jde nastavit 1:1, Just scan, pixel mapping neznám (PC mód u samsungů, Sony atd. no, tam by to mělo být). Ale na každé TV jsem to rozběhal pomocí nastavení grafiky v PC. Prostě si v nastavení nastavím 1:1 a mám pruhy kolem dokola (při 800x600). Já opravdu nechápu, co na tom ty (Pitomec) nechápeš. Říkám, že si můžeš vybrat. Když si nevybereš, tak se TV chová tak, jak ty říkáš - roztáhne to na celý display.


Jinak režim 1:1 (bez toho videa) je, že každý pixel z výstupu grafiky je na jednom pixelu displaye. Když bych pak vzal to 1:1:1 (což opravdu snad nikdo neřeší, přehrávač to zvětší a nevím co dál řešit), tak i video musí mít stejné rozlišení jako výstup PC a rozlišení TV. Ještě příklad: Na PC výstupu bude rozlišení 333x444, TV má rozlišení 333x444 - pak to je 1:1.


Pro jistotu odpovím ještě jednou na to "A když bude výstup z grafiky jenom 800x600" - takže, když si nic nenastavím u grafiky, tak se to roztáhne, když si nastavím 1:1, tak budou kolem dokola pruhy. Tečka.

Hlavně mi, prosím, netvrďte, že když nastavím na PC výstupu 1920x1080 a TV má rozlišení 1920x1080, že se něco scaluje...


Ne fakt, já to budu muset nafotit, nafotím ti všechny mody, co mi tam půjdou (btw ta 1360 TV v pohodě schroustá i 1920, dokonce docela v pohodě, 10px písmo je relativně čitelné). Asi zítra, to už bych měl být doma. Já nevím, co mi řekneš pak, asi se tiše zasměješ a budeš mi tvrdit, že jsi myslel něco jiného, nebo že to není možné nebo kdoví co...
Pave1 (4279)|25.11.2009 22:54
hmmm, já měl z otázky na začátku vlákna tedy jiný pocit, podle mě jde uživateli o správné zobrazení TV pořadů, přehrávaných přes PC.

Zůstanu tak u své rady, aby dotyčný používal TV primárně na sledování filmů (a ne primárně jako PC monitor). Rozlišení TV pořadů hraje v celém řetězci (sledování filmů) naprosto zásadní roli.

(při vší úctě, prznit kvalitu HD snímku jen proto, aby titulky nebyly v obraze, mi přijde ve vztahu k té předchozí debatě docela komický, nic ve zlém .-) ).
Pave1 (4279)|25.11.2009 23:02
[quote=Garenn;250249]Zdravím.

Tak jsem si konečně pořídil TV plazmu LG 42PQ6000.
TV jsem si kupoval s tím, že budu přijímat (zatím) analogovou kabelovku a přehrávat HD filmy přes PC.
Zapojím TV k PC HDMI > DVI kabelem a "vše" nastavím v ovladači grafické karty.

1. Normálně to běží ale problém je v tom, že se mi zdá, že obraz v režimu PC dost bliká (jako když si u CRT monitoru dáte 60Hz) Přitom tahle televize by měla zvládat mnohem větší obnovovací frekvenci, ne?

2. Filmy puštěné přes PC se mi na televizi dost trhají, obzvlášť HD filmy. Jako kdyby to nezvládal počítač...

3. Není to blbý, že když si seženu HD film v 720p, tak má rozlišení nějakých 1280x528. Tím pádem mám na TV dole i nahoře černej pruh a když to roztáhnu na celou obrazovku tak je to nepřirozeně roztáhlý všechno.

Jsem z toho dost zoufalej :-(
Mohl by mi někdo poradit pls?

Děkuji.[/quote]

Tohle byl ten první dotaz, k němu jen doplním, že filmové formáty (tak, jak jsou promítané v kinech) nesouhlasí většinou s rozměry TV formátů obrazu (ty tři výše mnou vyjmenované, pro TV 16:9). Proto se při přepisu filmu pro TV přidají do obrazu černé pruhy, které JSOU SOUČÁSTÍ TV obrazu 16:9 (v daném rozlišení). Nejde o "letterbox" (to byl převod snímku 16:9 na 4:3, tady poměr stran TV obrazu i s černými pruhy je stále 16:9).

Správně udělaný "rip" (pro sledování na TV) by tohle měl respektovat, tedy obsahovat i ty černé pruhy, tak aby poměr stran byl těch "televizních" 16:9, pak nebude nic nepřirozeně roztažené (osobně blbě udělané ripy pro sledování na TV přepočítám, tak aby tohle splnily, kvalita většinou vizuelně nijak neutrpí, komfort sledování je pak o dost větší)
Pitomec (10211)|25.11.2009 23:03
[quote=Pave1;250725]hmmm, já měl z otázky na začátku vlákna tedy jiný pocit, podle mě jde uživateli o správné zobrazení TV pořadů, přehrávaných přes PC.[/quote]
Ano, přesně o to tady šlo a někdo sem zcela zbytečně zamontoval že bude TV používat jako PC monitor a flame byl na světě...
IkE Blaster (55)|25.11.2009 23:07
O TV pořadech tam není ani zmínka, píše tam, že chce přehrávat HD filmy na 1024x768...


Jinak to prznění - výsledek je úplně stejný, jestli mi to scaluje PC, nebo TV. Buď mi z PC poleze 1280x720 a TV to zvětší, nebo mi z PC poleze 1360x768, TV s tím nic nedělá a zvětší to PC. Úplně stejné, vdžycky se to musí resamplovat. Kvalita jde dolů vždy. Nebo jsi to myslel nějak jinak? (ty alespoň dáváš nějaké argumenty, dá se diskutovat)



Proč do toho montuju používání TV jako PC monitoru - protože mu navrhuju na PC nastavit 1024x768, což je nativní rozlišení, a video (poměr) si upravit v přehrávači. Podle mě je blbost, aby se mu při každém filmu měnilo rozlišení, navíc pokud to video nebude mít v 1024x768, jakože nebude, tak to vždycky bude scalované. Když to takhle udělá, tak vůbec nemusí řešit rozlišení videa.

Navíc ptám se - co když bude mít video v nestandardním rozlišení? Neviděl jsem moc HD filmů, které by byly v tom TV formátu. Vždycky třeba 1280x640px atp., možná tak 1/50 filmů má standardizované rozlišení. Co se stane? Podle mě mu to TV nezobrazí, když to v tomto rozlišení pošle do TV. Tak má koukat jen na tu 1/50 filmů? Není lepší neřešit rozlišení a nastavit si na PC výstupu pevné rozlišení s tím, že to bude scalovat přehrávač?


Nechápu, proč jste tam začali řešit 1360 vs. 1366, co se stane s 6px prostoru a aby nastavil na 1024x768 TV rozlišení 1360x768. Pravda je, že jestli je ta TV šikovná, tak při nastavení 1366x768 by mohl mít všechno ve správném formátu. Takže vyzkoušet a napsat. Mezitím se mi můžeme opět dohadovat o tom, že lze nastavit, co se stane s těmi 6px :)

Pave1: V čem je lepší, že TV posíláš video přesně v rozlišení s doplněnými pruhy? Podle mě tím přepočítám/doplněním pruhů na standardizované rozlišení akorát přitěžuješ procesoru.
Pitomec (10211)|25.11.2009 23:11
Už samo pořízení té Plazmy LG 42PQ6000 bylo šlápnutím do ho*na pokud chce někdo přehrávat HD filmy :-I
Pave1 (4279)|25.11.2009 23:13
Sledování HD filmů na TV = sledování TV pořadů, pardon :-) .

Znovu tě upozorním na tvůj omyl, mapování pixelů TV je třeba vztahovat k rozlišení originálních TV pořadů, které jsou (v 16:9) v Evropě pouze tři:

1024x576, 1280x720, 1920x1080.

... a nikoliv k rozlišení PC monitoru.

Rozumný člověl si (podle mě) koupí TV (dle své kapsy) v jednom z těchto nativních TV rozlišeních, pokud mu primárně jde o kvalitní sledování TV filmů (ale to je jen můj skromný názor, příspěvek do diskuze).

ahoj.
IkE Blaster (55)|25.11.2009 23:13
Ano, s tím více než souhlasím :) I jsme to psali, že ta TV není vhodná na filmy, když už, tak pořád to nestíhá PC :)

Jinak TV pořad je takový pořad, který se síří televizním vysíláním. Jinak bys mi mohl tvrdit, že video nahrané na domácí rodinné kameře v rozlišení 1280x720 je televizní pořad...

Televize s rozlišením 1280x720 se téměř nevyskytují. Dále pak dost lidí si raději koupí FullHD a přehrává na něm třeba z 75% 720p filmy. Tak se na ně nemá koukat, nebo co?

Jinak nechápu, proč pořád řešíš rozlišení standardizovaného televizního pořadu... Netvrď mi, že na DVD jsou televizní pořady. Ne, je tam video, film. A TV vůbec na to rozlišení nekouká, je mu ukradné (samozřejmě, nějaký standard tam je, ale vůbec o něj nejde). Prostě to zvětší. To je to, co o 2 strany zpět psal Pitomec. No a když mu to pošleš v 1:1, nic nezvětšuje. Potom když to přehráváš v PC, tak mu můžeš poslat video (obraz plochy je taky video) ve stejném rozlišení, je to 1:1, nic nezvětšuje, všechno je ostré. Pak tam pustím film (na pc), v jakémkoliv rozlišení a přehrávač to zpracuje tak, jak žádáš. Toť přece vše. Proč se starat o nějaké rozlišení?
Pitomec (10211)|25.11.2009 23:19
ORF občas vysílá v 720p
IkE Blaster (55)|25.11.2009 23:22
Proboha... Čekáte že si bude na PC pouštět záznamy televizních pořadů? Já teda pochopil, že chce koukat na filmy (DVD, HD ripy, ...)


Pave1: Ještě k tvé poslední zprávě - psal jsi, pokud chce koukat primárně na TV pořady. No, nebudu brát v potaz že televize umí poměrně dobře scalovat, takže to na FullHD vypad ze stejné vzdálenost poměrně stejně jako kdyby to bylo nativní. Ale ano, když ví, že bude koukat jen na TV pořady z televizního vysílání vysílané v rozlišení 720x576, tak pak je opravdu na kvalitu hezčí televize, která má toto rozlišení. A jsme opět u mapování pixelů a opět mám závěr že nejlépe vypadá video, když zdroj i výstup jsou v "poměru" pixelů 1:1
Pave1 (4279)|25.11.2009 23:23
TV pořad je cokoliv, co se promítá na TV, rozumbrado :-) .

Ano, HDTV "bedýnky" se dělají v rozlišení full HD, 1920x1080, pak je tam počítačový rozměr "mezi kozy", nakonec 1024x576.

Jak říkám, rozumný člověk si vybere nativní TV rozlišení, z toho plyne i odpověď na tvou otázku - osobně bych si vybral 1920x1080 TV. Resize kvalitního filmu (přepsaného do TV rozlišení 1280x720/50p), není žádný problém.

Zato u elektronicky snímané TV produkce je full HD versus 720/50p pořád hodně na TV poznat, proto za sebe můžu doporučit HDTV ve full rozlišení.
IkE Blaster (55)|25.11.2009 23:34
Televizní pořad - zásadně nesouhlasím, najdi si to ve slovníku. (já si to také zítra najdu). Když budu promítat na TV fotky, tak je to televizní pořad? Navíc dnešní televize se dají nazývat spíše zobrazovači multimediálního obsahu, monitory.

počítačový rozměr "mezi kozy" - tak to už nechápu vůbec :D

No, dejme tomu...

Jo, když budeš mít televizní pořad ve FullHD vs 720p, tak to poznáš, ale o tom se nikde nepsalo, to jsme neřešili. Je to logické, nechci to řešit.


Ještě jednou mi prosím tedy napište co má nyní původní tazatel udělat, pokud se chce koukat na film, který má rozlišení 1280x650px. Na notebooku (1280x800) ho bezproblému přehraje, ve správném poměru stran, perfektně ostrý, nemění rozlišení. Pokusím se vás znovu pochopit. Jinak možná by byl lepší nějaký chat... (s Pave1 bych rád pokecal, s Pitomcem mi to přijde jak mluvení do zdi)


Jinak mi nejde do hlavy tento rozpor: Ty říkáš posílat do TV video ve televizním standardu. Máš TV 1366x768. Takže ty bys asi posílal v 1280x720 (a všechno písmo by bylo rozmazaný). V každém HTPC manuálu (myslím tím stavby) doporučují nastavit na PC vystup na naitvní rozlišení TV (pak písmo bude ostré). Proč asi?
H2O (92)|26.11.2009 00:25
[quote=Pitomec;250732]Už samo pořízení té Plazmy LG 42PQ6000 bylo šlápnutím do ho*na pokud chce někdo přehrávat HD filmy :-I[/quote]

Ale no tak. Pokud zrovna člověk většinu času nedrtí 1080p z blu-ray s obličejem přilepeným pár centimetrů od obrazovky, je HD ready plazma téměř ideální zobrazovadlo.
H2O (92)|26.11.2009 00:29
[quote=IkE Blaster;250741]Ještě jednou mi prosím tedy napište co má nyní původní tazatel udělat, pokud se chce koukat na film, který má rozlišení 1280x650px.[/quote]

Já bych nastavil na PC 1920x1080 bez ohledu na rozlišení TV, protože věřím, že její procesor si s tím tak poradí nejlíp jak může.
IkE Blaster (55)|26.11.2009 07:04
Předpokládám, že autor bude taky chtít vidět, co otevírá... V čem si takto zvětší písmo, aby to bylo čitelné? Nejlépe čitelné to bude mít při rozlišení, které má 768 na výšku. Jinak osobně předpokládám, že si s tou interpolací umí PC poradit stejně dobře/špatně jako TV. Každopádně ano, většinou když je na vstupu větší rozlišení, tak to ničemu nevadí a občas i pomůže, pokud se video převzorkovává. Ale ještě si prohlédni, na čem to chce autor pouštět, výkon toho PC není extra velký.

A ad k té TV: Tam je právě to, že na filmy je dostačující, ale co když bude chtít člověk zobrazit fotky z počítače? (i kdyby rychlé zobrazení pro návštěvy) Při nativním rozlišení, kdy ty fotky budou vypadat lépe, bude zase zděformovaný poměr stran. Chce to zkusit, jak se to chová při nastavení 1360x768 a 1920x1080 (obojí 16:9, asi je pravda, že pak by to mělo mít správný poměr stran, takže to je odpověď na původní otázku - zkusit to).
jarino1978 (8045)|26.11.2009 10:29
chlapci moji, už by bolo na čase to skončiť.
Či sa Vám to páči, alebo nie, pravdu má Pitomec a Pavel1.
jarino1978 (8045)|26.11.2009 10:46
[quote=IkE Blaster;250724]Většina lidí nastaví na PC rozlišení tak, aby byl pixelama 1:1 (pixel to pixel) s TV.

Jinak já moc TV, kde jde nastavit 1:1, Just scan, pixel mapping neznám (PC mód u samsungů, Sony atd. no, tam by to mělo být). Ale na každé TV jsem to rozběhal pomocí nastavení grafiky v PC. Prostě si v nastavení nastavím 1:1 a mám pruhy kolem dokola (při 800x600). Já opravdu nechápu, co na tom ty (Pitomec) nechápeš. [/quote]

- väčšina ľudí vie veľké ho... , nastaví si rozlíšenie v PC tak, ako neboli ikony v PC veľké, alebo moc malé. A pri tomto to končí... Poprípade pri čiernej obrazovke....
- Just scan využiješ v reále maximálne u BD, HDTV, ktoré vysielajú nativ 1080i...
- v spojitosti s PC je to len mizivé %, naviac si mýliš pojmy s dojmami. Vysvetelenie ti už dal dávno Pitomec a Pavel1

[quote=IkE Blaster;250741]. V každém HTPC manuálu (myslím tím stavby) doporučují nastavit na PC vystup na naitvní rozlišení TV (pak písmo bude ostré). Proč asi?[/quote]

- je rozdiel nejaké menu v mediacentru v HTPC, alebo resizovaný BD rip.

[quote=IkE Blaster;250757]A ad k té TV: Tam je právě to, že na filmy je dostačující, ale co když bude chtít člověk zobrazit fotky z počítače? (i kdyby rychlé zobrazení pro návštěvy) Při nativním rozlišení, kdy ty fotky budou vypadat lépe, bude zase zděformovaný poměr stran. Chce to zkusit, jak se to chová při nastavení 1360x768 a 1920x1080 (obojí 16:9, asi je pravda, že pak by to mělo mít správný poměr stran, takže to je odpověď na původní otázku - zkusit to).[/quote]

- väčšina digitálov vedia fotiť v kvázi 16:9 1920x1080, ale to asi nebude ten prípad, na čo sa pýtaš. Väčšina ľudí nefotí v 16:9.
PaJaSoft (827)|26.11.2009 10:57
[quote=vivid.sk;250542] 25i, 30i...

predpokladam, ze sa prave mysli signal u nas zvycajne oznacovany ako 50i/60i (vec pomenovania). Zda sa, ze ide o to iste.
[/quote]

NE!

To jsem si zprvu take myslel, zkousel jsem jiz pred nejakym mesicem, takze jsem si to radsi nejprve vcera zopakoval, abych nepsal blbosti... gr. karta Gigayite NVidia 250GTS (tedy jadro G92) a propoj nativni HDMI-HDMI s PDP Panasonic V10.

Zkousen DVB signal (DVB-S v SD kvalite, DVB-S2 v HD kvalite - tedy stale 50i signal) z PayTV platformy Skylink. Pri prepnuti vystupu na 25i prvni co (krome chveni obrazu) zaregistrujete je desne rozpyti (jinak velice ostrych) kontur vsech pismenek - nekoukatelne...

Zkouseno se software DVBViewerem (NVidia MPEG decoder - SD / CoreAVC CUDA - HD, MPC-HC (DXVA - SD i HD) a VLC (kasle na system a vse si dela po svem - ciste SW - zde pouze SD, protoze na HD deinterlacing muj Intel E8400 nestiha)

SD:
- DVBViewer - snazil jsem se vypnout deinterlacing - bohuzel NVidia MPEG Decoder (SD) nic takoveho neobsahuje (ma pouze nekolik deinterlacing profilu), vysledny obraz blikajici nebyl (nevidel jsem) ale prisel mi plossi...
- VLC (descramblovany stream z DVBVieweru) a vypnuty deinterlacing - obraz se znamymi interlacovymi artefakty

HD:
- DVBViewer - vypnut deinterlacing v CUDA (Weave) - zname interlaced artefakty
- MPC-HC (jakykoli mne dostupny DirectShow splitter ma problem s takovym streamem z DVBVieweru, takze jsem pouzil off-line kopii) - interlaced artefakty

Zaver: 25i rezim na gr. karte (HDMI vystup) neiniciuje deinterlacovaci algoritmy v TV tak jak se deje pro 50i signal z internich tuneru (co posila po HDMI SAT receiver nevim, pac zatim zadny nevlastnim), byt v pripade DVBVieweru je obraz vizualne ponekud jiny, na stranu druhou pracovni plocha Windows 7 je pro 25i priserna... Rozhodne tento rezim nedoporucuji a priklanim se, aby deinterlacing byl proveden v PC (jakoukoli cestou - SW ci gr. karta - HW) a na vystupu nastaveno 50p.
jarino1978 (8045)|26.11.2009 11:20
...a opäť .... ???!!! Ani jeleň sa v tom nevyzná... 25i,30i,50i,50p.....9-)9-)9-)


@@@@ pajasoft : všetko je OK ?
PaJaSoft (827)|26.11.2009 11:42
Zase mas imbecilni problemy nebo jsi chtel sdelit neco uzitecneho?!
vivid.sk (11472)|26.11.2009 11:47
Debata sa od povodnej temy obratila o 180°, ale co uz. Naviac, ked Pavel do toho zatiahol tie rozlisenia "square box" (s tym sa da suhlasit, ale to je standardny prepocet, ktory vznika pri kazdom type zobrazenia a primiesavat ho sem je trosku OT)

Paja> netreba skusat, niekedy staci porozmyslat.
Skusim fakty: 50i (v niektorych zdrojoch oznacovany aj ako 25i) je 50 polsnimkov.
NA DVD su ulozene v rozliseni 720x576@25i; Standardny CRT zobrazovac (pre lepsiu ilustraciu) ich zobrazi najprv parne, potom neparne snimky kazdych kazdy 1/50s.

Vies si technicky predstavit ako by sa teda vykreslovalo 25i? (12.5 snimku na 2x?, no nie je to blbost, je!). Taky standard totiz neexistuje a pokusat sa z graf. karty dostat von takyto (televizny) signal povedie k neuspechu.
PaJaSoft (827)|26.11.2009 11:57
[quote=vivid.sk;250800]Vies si technicky predstavit ako by sa teda vykreslovalo 25i? (12.5 snimku na 2x?, no nie je to blbost, je!). Taky standard totiz neexistuje a pokusat sa z TV karty dostat von takyto (televizny) signal povedie k neuspechu.[/quote]

A nebyl jsi to nahodou ty, kdo pronesl, ze to nastaveni v ovladacich panelech "25 prokladane" (*) je to, co zvykneme oznacovat jako 50i? Tak jsem ten 50i bez uprav (minimalne ve VLC urcite) na tu TV pri tomto nastaveni poslal a kupodivu to TV nezpracovala jako interlaced material...

Chtel jsi svou poznamkou sdelit neco jineho?

(*) ja jsem byl ten, kdo se podivoval nad smysluplnosti techto rezimu!
vivid.sk (11472)|26.11.2009 12:13
25 prokladane" (*) je to, co zvykneme oznacovat jako 50i

no ked to plati z jednej strany, musi to platit aj z druhej :) Ak som sa zle vyjadril, tak sa ospravedlnujem, aby som bol presny, v mnohych manualoch a vacsine dokumentacii sa pise o 50i. Niekde som vsak nasiel udaje o 25i a myslim, ze sa pise presne o tom istom.Takto to vidis aj na DVDcku, pri analyze(720x576@25i snimkov / sekundu).

(*) ja jsem byl ten, kdo se podivoval nad smysluplnosti techto rezimu!


fakticke a objektivne skusenosti sa vzdy cenia, otazne je ci ti karta dovoli taketo rozlisenie 720x576@50i (mne napriklad i(nterlaced rezim) vie nastavit len pri 60Hz - co je pre mna nanic, kedze potrebujem 50Hz. Nejako extra som sa s tym vsak nezaoberal, kedze do TV posielam obraz v 1920x1080@50p). Mozno cez PowerStrip, alebo manualne nastavenie v paneli by som dospel aj k niecomu inemu.
PaJaSoft (827)|26.11.2009 12:34
[quote=vivid.sk;250809]otazne je ci ti karta dovoli taketo rozlisenie[/quote]

No pro rozliseni 1920*1080 mi (i pri dodrzeni EDID) dovoli nastavit:

23,24,50,59,60 (prokladanost neuvadi - dovozuji progresivni)

25,30 (prokladane)

Tech rezimu je i pro toto rozliseni jeste vice (minimalne mi vypadl jeden prokladany rezim), zbytek si z hlavy nepamatuji a opravdu jsem vsechny nezkousel... standardne jedu bud na 23/24 (nektery SW 23 nerozchodi a nektery to nechape jako 24/1.001) nebo 50 (vyjimecne 59/60, pokud je zdroj v NTSC) - vse vzdy progresivni (= deinterlacing nenechavam na TV, ale provedu v PC)...

"Neobvykle rezimy" 23 a 59 jsou proto, ze DirectX neumoznuje nastavit necelociselne obnovovaci frekvence, takze je to ve skutecnosti 24/1.001 a 60/1.001 a NVidia to takto oznacuje a umoznuje nastavit (staci cist dokumentaci)...

Jine rozliseni do PDP ani neposilam, nepovazuji za potrebne...:)

Zda-li to takto skutecne po HDMI posle nemam jak overit, TV mi vzdy rekne pouze 1080p (to rekne i u PS3, prestoze ta s vystupni frekvenci (a tedy nejen s rozlisenim) umi take prokazatelne hybat (*)).

PowerStrip to docela ve Windows 7 prasi, takze mi na ne po zkusenostech nesmi....

(*) a Sony slibila/potvrdila, ze 3D bude u PS3 jen upgradem firmware...
IkE Blaster (55)|26.11.2009 12:38
Ne, já už vás prostě nechápu vůbec. Na dotaz jste neodpověděli (kromě toho nastavit 1920x1080, kdy nepřečte text), takže fakt nevím... Možná vyfotím to zachování 1:1, abyste viděli, že to lze, a tím končím.
H2O (92)|26.11.2009 14:35
[quote=IkE Blaster;250815]Ne, já už vás prostě nechápu vůbec. Na dotaz jste neodpověděli (kromě toho nastavit 1920x1080, kdy nepřečte text), takže fakt nevím... [/quote]

Dotaz byl na přehrávání videa. Tam je potřeba co nejméně prznit obraz na straně PC a nechat nechat co největší prostor obrazovému procesoru TV, který materiál optimálně zpracuje a napasuje na daný panel. Tady mi přijde 1920x1080 jako nejlepší možný kompromis. Úplně optimální to pořád není, to by bylo až automatické přepínání rozlišení, framerate a i/p podle přehrávaného videa na straně PC, ale to je prakticky nerealizovatelné.

Čtení textu je zcela protichůdný požadavek. Tam je optimální na straně PC nastavit nativní rozlišení panelu a v TV pokud možno povypínat veškerý processing, dynamický kontrast a podobné věci a prakticky jí tím degradovat na úroveň hloupého PC monitoru. To ale u každé TV vůbec nemusí jít.

Snažit se o něco mezi jako fungující kompromis je nesmysl. Pokud někdo argumentuje tím, že čitelný text potřebuje vždycky, aby vůbec mohl nějaké video otevřít v přehrávači, tak má používat nějaký frontend, který je přesně k tomuhle určený.
vivid.sk (11472)|26.11.2009 14:43
H2O> skor sa prikladnam k druhemu odseku (a to v oboch pripadoch), aby sa vyhlo dvojitemu scalingu. (nechce sa mi to opat vysvetlovat a opakovat, bolo to tu uz rozpisane viackrat). V kazdom pripade druhy priklad je plne pouzitelny tak na text, ako na video. (dnesne karty naozaj nie su ziadny outsider co sa tyka scalingu obrazu, v pripade extremu je mozne vyuzit softwarovy upscaling na nativne rozlisenie, kde sa ziadny TV nechyta)

(ak sa na ten prispevok pozeram nanovo, tak v oboch pripadoch vravis o nativnom rozliseni a 1:1 prenos, takze v podstate niet o com)
PaJaSoft (827)|26.11.2009 15:07
[quote=H2O;250837]Úplně optimální to pořád není, to by bylo až automatické přepínání rozlišení, framerate a i/p podle přehrávaného videa na straně PC, ale to je prakticky nerealizovatelné.
[/quote]

Ale je, aneb patricny SW prehravac, PowerStrip, ReClock a podobne spolu komunikujici srandicky...

On je problem uplne jinde - MS Windows ani Linux neni RT(*) OS, takze se to nevyplati masive resit... tech par promili entuziastu s pleckou zvanou HTPC (bez urazky! nemyslim hruby vykon jednotlivych komponent, myslim zarizeni, jeho uzitnou hodnotu, spotrebu, usability, blbuvzdornost...) to opravdu nezmeni... PC je proste 30 let stara koncepce slepence, ktery dlouhodobe nema obdoby...:) A s Windows 7 je o dalsi zabavu postarano, drive stacila Very high ci dokonce "RealTime" priorita procesu a bylo (skoro) vystarano, jenze scheduler ve Windows 7 je o mnoho svehlavejsi, takze kdyz si wokynka vzpomenou... mate chut je rozbit... pockejte za rok, jak toho bude plny net...'-)

(*) RealTime
Pitomec (10211)|26.11.2009 15:51
[quote=H2O;250749]Ale no tak. Pokud zrovna člověk většinu času nedrtí 1080p z blu-ray s obličejem přilepeným pár centimetrů od obrazovky, je HD ready plazma téměř ideální zobrazovadlo.[/quote]
Psal jsem, že pokud chce někdo sledovat HD filmy, tak je zobrazovač HD ready k ničemu a za tím si taky stojím. Jiná věc by samozřejmě byla pokud by se jednalo o sledování SD - tam opravdu může být HD ready lepší než full HD.
jarino1978 (8045)|26.11.2009 15:56
[quote=PaJaSoft;250796]Zase mas imbecilni problemy nebo jsi chtel sdelit neco uzitecneho?![/quote]

- problémy mám s ......, ktorý tú neustále melú ...... poznatky, ako to bolo v Tvojom prípade.
- chlape, to, čo tu predvádzaš, k tomu nemám čo dodať. Pouč sa už konečne : o čom nemáš ani páru, tak radšej o tom ani nepíš !Predídeš tým všeobecnému posmechu...

[quote=vivid.sk;250800]
Vies si technicky predstavit ako by sa teda vykreslovalo 25i? [/quote]

- to si vie predstaviť len Pajasoft....

[quote=PaJaSoft;250814]

Zda-li to takto skutecne po HDMI posle nemam jak overit, TV mi vzdy rekne pouze 1080p (to rekne i u PS3, prestoze ta s vystupni frekvenci (a tedy nejen s rozlisenim) umi take prokazatelne hybat (*))....[/quote]

- máš mizernú telku, keď ti nevie napísať, v akom režime ide...
- PS3 si môžeš krásne nastaviť na 50/60 režim