Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Použití LCD televize jako monitoru k PC

petersen (3)|19.4.2009 18:21
Rád bych znal názor na použití LCD televize jako monitoru k PC - konkrétně já bych si vybral Philips 32PFL7803D/10 - co mne tom láká - kvalitní panel, který určitě není TN, za dané peníze - cca 16000, - bomba. Využití - hry, internet, určitě i BD - mechanika je dneska za babku.
Myslím, že to ale bude mít nějaký háčky, nejsem první kdo na tohle kápnul a na různých fórech čtu poměrně hodně problémů s tímhle použitím. Nastavení grafiky asi nebude problém (nvidia GTX 260 - půjde nastavit na 1920x1080?), spojení - DVI-HDMI, snad taky ne, film asi bude v poho, co ale internet a hry - jak je to s podporou tohoto rozlišení, když PC monitory jsou typicky 16:10 - čili běžně nejblíž 1920x1200 ? Má s tím někdo zkušenost? Za každou odpověd díky.
janozlesa (32)|23.4.2009 15:13
No ja moju TV tiež používam cez HTPC na hry a internet a zatiaľ som žiadny problém nemal. Hry úplne v pohode všetky, ktoré aj na bežnom PC.

Teda okrem mojej slepoty na diaľku, takže písmo na 72 aby sa dalo čítať aj z 3m...
martinspaca (14)|23.4.2009 15:31
[QUOTE=petersen;224114]Rád bych znal názor na použití LCD televize jako monitoru k PC - konkrétně já bych si vybral Philips 32PFL7803D/10 - co mne tom láká - kvalitní panel, který určitě není TN, za dané peníze - cca 16000, - bomba. Využití - hry, internet, určitě i BD - mechanika je dneska za babku.
Myslím, že to ale bude mít nějaký háčky, nejsem první kdo na tohle kápnul a na různých fórech čtu poměrně hodně problémů s tímhle použitím. Nastavení grafiky asi nebude problém (nvidia GTX 260 - půjde nastavit na 1920x1080?), spojení - DVI-HDMI, snad taky ne, film asi bude v poho, co ale internet a hry - jak je to s podporou tohoto rozlišení, když PC monitory jsou typicky 16:10 - čili běžně nejblíž 1920x1200 ? Má s tím někdo zkušenost? Za každou odpověd díky.[/QUOTE]

Nechci tě odrazovat od připojení této TV k PC, ale mám doma tuto TV asi 2 měsíce a ještě se mi nepodařily odstranit výpadky obrazu po připojení k PC. Více zde: https://www.tvfreak.cz/forum/showthread.php?t=19552
petersen (3)|25.4.2009 09:50
Díky za příspěvky, šel jsem do toho, nastavení bylo jednoduché a vše šlape tak jak má. Do PC jsem koupil BD mechaniku od LG, byl s tím jako bonus Kozí příběh a obraz je perfektní. Vlastně se dá říct, že rozlišení se na PC nastavilo úplně samo a na hrách - těch co mám je také podpora tohoto rozlišení. FIFA 09 nebo GTA 4 vypadá fakt dobře. Jediný drobný problém, se kterým si nevím rady je, že občas při přehlášení uživatele na PC se přehážou ikony na ploše - setkali jste se stím někdo ? Díky za odpovědi.
deAngello (308)|25.4.2009 15:05
[QUOTE=petersen;224793]Jediný drobný problém, se kterým si nevím rady je, že občas při přehlášení uživatele na PC se přehážou ikony na ploše - setkali jste se stím někdo ? Díky za odpovědi.[/QUOTE]

stáhni si nějakou utilitku np. IconSaver (uložené rozmístění poté jedním klikem vrátíš zpět)
petersen (3)|25.4.2009 18:48
Díky moc, funguje to. Jak jsem pochopil, dojde asi při přehlášení na krátkou dobu ke změně rozlišení a XPčka si s tímhle poradit neumí.
peetan (90)|28.3.2016 00:04
Zdravím všechny,

24" TV 1920*1080 jsem používal dlouhou dobu jako zobrazovač k 10" NB, který poskytoval max. rozlišení 1024*768. Nazrál čas, pořídil jsem si nový NB ( který má dokonce 2 grafiky - Intel a výkonnější AMD) s rozlišením 1920*1080. Jelikož NB má jak D-SUB a tak i HDMI rozhraní, začal jsem laborovat s připojeními a rozlišeními neboť připojení před HDMI nativním rozlišení karty a LCD 1920 je tragedie - obzvláště písma rozmazaná, stíny atd.
Samozřejmě D-SUB neposkytuje rozlišení 1920, ale pokud nastavím maximální rozlišení na DSUB a to stejné na HDMI, je obraz jednoznačně kvalitnější přes DSUB - zmizí stíny, vyhladí se obrys písem .. Na LCD NB se mi vše zdá v pořádku (samozřejmě těžko se srovnává při 15" a 24 "úhlopříčce)

Jelikož nemám možnost vyzkoušet na ničem jiném, mám hledat problém v 24" TV - tj. vyměnit spíše za klasický monitor nebo dělám něco špatně nebo je to prostě typická vlastnost ? čekal jsem, že s lepší grafikou a rozlišením bude vše jen lepší - opak je pravdou ...

Děkuji předem za reakce
RoPo (6061)|28.3.2016 00:17
Obraz musi byt jako britva. Zkus jiny HDMI kabel. Jak na NTB, tak na monitoru (nekde v menu v informacich) je nastaveno a vidis informace o 1920x1080@60Hz?
peetan (90)|28.3.2016 00:32
Ano, na NB mám nastaveno 1920*1080 60Hz. Na TV se nic nastavit nedá. Kabel mohu vyzkoušet jiný, ale je nový a ne zrovna z těch nejlevnějších. Hledal jsem na netu a našel jsem podobné stížnosti a projevy rozmazání i u jiných modelů TV téže značky v modu připojení PC.
tdlmarek (1566)|28.3.2016 12:14
TV mají obvykle nějaký "Game Mode", ve kterém se vypne veškeré zpracování obrazu a zobrazení je pak nejblíže počítačovému monitoru. Je možné, že u vstupu D-SUB je aktivován implicitně, zatímco u HDMI bys ho musel zapnout.

Další věc je ale ta, že TV opravdu není počítačový monitor a většina z nich nedokáže těch plných 1920x1080p ve 24-bit RGB. Když koukneš do recenzí, máš tam hned několik parametrů ohledně zobrazení. Jako příklad si vezmu třeba Panasonic AS650, koukni na tabulku zde: http://www.hdtvtest.co.uk/news/tx42as650b-201410173927.htm. Konkrétně zde vidíme "Full luma; chroma vertically softened", takže barevné hrany nebudou dokonale ostré, ale dojde k mírnému rozmazání. Poslední řádek "[1080p Pure Direct] partially improved chroma resolution" pak ukazuje, že toto alespoň částečně platí i po připojení PC a vypnutí veškerých korekcí obrazu, takže tato TV nikdy nebude mít zcela dokonalý obraz jako monitor.

Do třetice bych si ještě dovolil připomenout, že používat TV jako monitor není dobré ani z ergonomického hlediska. Je zde zejména věc podsvícení, u TV se počítá se sledováním z větší vzdálenosti a často se používá levná PWM technologie řízení jasu. To je v pohodě na sledování filmů/seriálů, případně hraní her z gauče, ale při delším soustředěném pozorování drobných grafických prvků (rozhraní Windows, texty, tabulky, ...) to už může být trochu hazard se zdravím.


Netvrdím, že všechno tohle platí zcela obecně pro libovolnou TV a tedy i tvůj model. Je to ale odpověď na obecnou otázku, která se možná spoustě lidem honí v hlavě: "proč bych si kupoval drahý 27"/32" monitor, když se dá ve stejné velikosti pořídit mnohem levnější TV?"
peetan (90)|28.3.2016 17:55
Děkuji za obsáhlé vysvětlení. Zobrazovač byl primárně pořízen jako TV, posléze využit jako monitor k NB. Budu zkrátka muset pořídit klasicky LCD monitor nebo se smířit s menším rozlišením přes VGA. Nicméně to neřeší ergonomické hledisko, které je důležité.
sanchez13 (1071)|28.3.2016 20:32
Co keby si napisal o aky model TV sa jedna ? Ako pise tdlmarek. Vacsinou staci zapnut game mode. Niektore TV to nemaju ako nastavenie, ale u nich sa tento mod zapne ak oznacis konkretny hdmi vstup ako "PC".