Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Canon XH-A1 - další ukázka videa

xsys (10)|26.3.2008 05:29
pokud te netisni prostor, je lepsi zvolit standartni 1280x720, slusne pak vypada 4-5 Mb/s. Jinak do wmv umi komprimovat snad kazdy editacni sw, pripadne windowsmedia encoder... par veci about xha1 http://klokani.info/xha1
Libor7 (33)|26.3.2008 10:11
Přesně takové rozlišení jsem použil a je asi nejlepší. Stříhám na Macku a exportuji v H264, vypadá to slušně.
Na WMV jsem se ptal z toho důvodu, že je tento formát více užívaný na platformě PC. Jak bude čas, pošlu odkaz ke stažení.
bugr (295)|28.3.2008 14:46
mě se wmv líbí ale strašně mi trvá, jsem dnes udělal jedno minutu a půl dlou hývideo na zkoušku a asi 30 minut to renderovalo.
Divx mi jede několikrát rychleji. tak nevím
Pave1 (4279)|1.4.2008 21:18
Tak tu mám další drobnost z loňska, tentokrát pro změnu z města Sázava.

Jde o prohlídku Sázavského kláštera, wmv 960x540, 10min, 3Mbps, 211MB
http://www.videoproduce.cz/images/Sazavsky_klaster.wmv

v sekci ukázky na mém webu najdete stručný popis, je to jedno z prvních videí natočené s XH-A1, dostal jsem se k němu až teď.

Předesílám, že (především) v 1/2 není kamera nic moc (především v interiéru). Důvod je takový, že jsme původně šli natočit jen pár záběrů, abych dostal XH-A1 do ruky. Ale v interieru se nám podařilo nečekaně domluvit povolení k natáčení, první sál to ale trochu "odnesl" (chvatně vyndaná kamera, nedostatek času pořídit záběry především ze zámeckého sálu).
Pak už to jde, důvodem zveřejnění je opět zábava, nikoliv chlubení se "dokonalou" prací.

K vidění je toho kupodivu docela dost, krom malovaného stropu hlavního sálu zámecké přístavby je to především gotická kaple s klenbou a vzácnými malbami, interier kostela, modely nedokončeného chrámu ve dvou verzích (s jednou a dvěma věžemi), nově upravená krypta, pohledy na rozestavěnou část hlavního chrámu, záběry přilehlé zahrady se základy čtyřapsidového kostela.

Video není jinak ničím vyjímečné, šmik je přiměřeně výletový (testoval jsem nový kompjůtr :-) ).
Mimochodem, přepočet 10min HDV (m2t) do wmv uvedených parametrů trval necelou půlhodinku, je to znatelné zrychlení proti dřívějšku (C2D, 2GB DDR3 v dualu, čip X38, dva disky 500GB SataII na video, zvlášť disk na běžná data a zvláštní disk na systém)

Pište případné dojmy, pro mě osobně by mohl být kratší úvod a druhá půlka je o vous lepší než první, ale mám rád tu hudbu, takže jsem to nechtěl zkracovat. Poslední skladba je pak trochu nepatřičně pietní, na druhou stranu mi to zase tolik nevadí, neboť je to moc pěkná music .-) .
Sázavsky_klaster_obarveny.jpg Sazavsky_klaster1.jpg
Pave1 (4279)|1.4.2008 22:38
P.S. Jinak kdo jste neviděl dávný záznam z povodní v Praze z roku 2002 (jednočip CCD 1/4 Canon, MV200i), tak je k nalezení na mých stránkách v nové rubrice "pro pamětníky" .-) . Začátek je trochu vycpaný, aby vyšla hudba, jejíž jemnost dle mého hodně umocňuje "nezvykle tiché běsnění" mocného živlu. Krátký popis je opět na stránkách (velikost 165MB)
bugr (295)|2.4.2008 14:47
už tahám povodně, já točil v berouně a na berounsku, akorát se bojím že to bylo ještě na DIGI8.

mám dotaz na akumulátor, poraďte jestli má cenu kupovat náhradní když to mám fakt ajko koníčka a představa že natočím víc než jednu kazetu an jednu akci je pro mě hrozná.
Mám pocit že 950G má supr kapacitu
Pave1 (4279)|2.4.2008 16:37
Dva akumulátory se hodí, i kvůli skleróze...

Neznačkový za 2k je zcela přijatelné řešení, máš pak klid, když jsi např. někde víc dní atd.
Pave1 (4279)|3.4.2008 00:14
Steven zase s XH-A1 zaperlil, moc pěkně udělaný, pěkný barvy, letos přibalím i stativ .-) ....

http://exposureroom.com/members/disjecta.aspx/assets/d82e6df8f767484892de677e4b90f011/

(doporučuju kliknout na L verzi - Large)
bugr (295)|3.4.2008 21:18
hezký videjko, hm...

mám jeden problém, stává se vám někomu že na lcd při filmování je obraz supr a pak v pc je to tmavý?
já měl převčírem navečer krásný počasí na letadla a koukám že v pc je to tmavý :_(
mám teda LCD, je to Eizo L568.
a lcd na kameře mám nastavený všechno na prostředek, myslím kontrast atd...
Pave1 (4279)|3.4.2008 21:28
Ty LCD náhledy umí kecat, musíš si to na něčem ověřeném vyzkoušet (a nastavit).

Nejlepší je nějaký přímý přenos (ty jsou hodně kontrastní a dobře se to porovnává), srovnej si náhled tak, abys měl podobný kontrast (na stejné bedýnce).

Navíc se to vždy dá korigovat .-) .

P.S. ... a to hmm znamená co :D ?
bugr (295)|4.4.2008 13:59
aha, no jako hezký :-D
mě se teď povedlo pár opravdu hezkých záběru přistání v PRG ale má to jednu mouchu. Moc světlá obloha pokud je tam opar nebo oblačnost, u modré oblohy není problém protože ta je tmavá.
Je to hlavně u tmavých letadel. Se chci zeptat jestli pomůže polarizační filtr.
Potřebuju to zesvětlit a nemít přepálený pozadí.

A nějak se mi nelíbí barvy, připadají mi nevýrazné. Zkusím konečně použít nějaký preset jestli to má nějaký význam
Pave1 (4279)|4.4.2008 19:57
S tím polarizákem by v tvém případě stálo za to experimentovat, byť to má jeden hák - nesmíš švenkovat (měnit úhel dopadu světla), jinak se (významně) mění jeho účinky.
Takže jedině zkusit, kdyby se např. na příletu projevil pozitivně a pak alespoň "neškodil", tak by to ještě snad šlo.

JInak je řešením pouze kamera s lepší dynamikou (čipů), kosmeticky si pak můžeš zvolit lepší zaclonění (tak aby letadlo bylo ok, případně v ideálním kompromisu, ale pořádným řešením by asi byla pouze ta lepší kamera..., tudy cesta ale asi nevede, že jo .-) ).

Dík za dovysvětlení :-) .
bugr (295)|5.4.2008 13:33
nahodil jsem první krátké video, je to to dole
http://bugr.savana.cz/
bohužel jsem to přehnal s clonou a je to moc tmavé, musím si na ten lcd zvyknout
Pave1 (4279)|5.4.2008 14:06
Už to sosám.

ona ta XH-A1 trochu v náhledu "kecá", já clonil ze začátku taky spíš víc, jak jsem byl zvyklej (dřív z VX2000), teď už vím že to dělám spíš světlejší, ale začal jsem používat zebru na 100pct přepal - jako brzdu .-) . Ani úprava LCD moc nepomůže.
S těma barvama je to složitější, zdá se, že CP setting který má pěkné barvy na jedné kameře je na jiné třeba "domodra". Zkoušel jsem třeba ten oblíbený VididRGB a na mé kameře byl nepoužitelně do červena. Podobné stesky se čas od času objevují na netu i od jiných uživatelů, takže je možné, že ty kamery nemají úplně stejné podání barev.

Na druhou stranu konkrétní kus jde nastavit celkem dobře, jak jasově (černá, strmost v jasech), tak základní barvy (podání pleťovky, "okrových a bukových" odstínů - žluté s příklonem mírně do zelené nebo spíš červené).

Chce to ale vždy vidět na "spolehlivém" odkuku.

-----

Tak už jsem to skouknul, moc pěkné video (stativ je pořád nejlepší řešení, co .-) ), jasově žádný extrém - tohle se běžně koriguje v posprodukci (malinko to zesvětli ziskem/gain).

Žádný problém, letí to pěkně pomalu .-) .
bugr (295)|5.4.2008 14:20
nemám rád gain, mám ho pořád na nulu.....
a nejsem vůbec zvyklý na úpravu v postprodukci
chci se začít učit s Avid Liquide, mám tu verzi 7.1
Pave1 (4279)|5.4.2008 14:34
Liquid nemám rád (nevím proč .-) , zkoušel jsem ho dvakrát a k srdci mi nepřirostl. Např. Jibarr ho ale úspěšně používá.

Gain samozřejmě NE na kameře, ale v posprodukci - tedy při střihu. Srovnání jasových úrovní je často naprostá nezbytnost, nic neobvyklého.

Mrknul jsem ještě na tu 747 (2. od spodu), to je pořádný macek, ty motory maj tah jak hrom .-) (všiml jsem si, že když byla dál od tebe, že tam bylo dost slyšet mechaniku, zkus nějaký externí mic časem, tenhle rámus vs klid je ale problém, to je jasný .-) )
IceDive1 (223)|5.4.2008 15:16
Ten Steve má na tej stránke fakt krásne videá. Dík za post Pavel.
Obraz s adaptérom Letus + 35mm foto objektívy je nádherný a ako vidím krásne sa tam dá hrať s hĺbkou ostrosti. Presne takéto niečo by som si vedel predstaviť.
Pave1 (4279)|5.4.2008 15:48
To IceDive1 - jo, s adaptérem to je zajímavý (i když je to pak trochu monstrum .-) ).

Jen v lowlight je problém, musí se svítit (nebo adaptér sundat, měl tam jednu ukázku z jeskyně a byl to docela problém, přitom práce s DOF tam byla minimální).
Libor7 (33)|5.4.2008 22:52
To bugr> v Avid Liquidu jsem stříhal mnoho roků, chvíli trvalo než jsem vychytal a později zdárně využíval přednosti této aplikace. Má určitě pár fíčur, velice zdárně vymyšlených, ale jak to chytil Avid, vykašlali se na vývoj směrem dopředu. Teď to je spátky pod Pinnacle, tak se uvidí jaký vývoj to chytne. Osobně jsem přešel na Final Cut a jsem happy.
jibarr (792)|5.4.2008 23:31
[quote=bugr;171916]nahodil jsem první krátké video, je to to dole
http://bugr.savana.cz/
bohužel jsem to přehnal s clonou a je to moc tmavé, musím si na ten lcd zvyknout[/quote]

Není to tmavé. Podle nádechu je použitý ND nebo jiný filtr a máš špatně naváženou bílou. Srovnej jí a uvidíš, jak to pěkně vyleze.
bugr (295)|6.4.2008 00:13
[QUOTE=Pave1;171919]

Mrknul jsem ještě na tu 747 (2. od spodu), to je pořádný macek, ty motory maj tah jak hrom .-) (všiml jsem si, že když byla dál od tebe, že tam bylo dost slyšet mechaniku, zkus nějaký externí mic časem, tenhle rámus vs klid je ale problém, to je jasný .-) )[/QUOTE]

to je s XM2, jinak je jasný že když je bezvětří a letadlo je ke mě zádí, tedy ticho, tak je slyšet opravdu všechno. Proto je blbý mít šusťákovou bundu, dýchat, vzdychat, mít puštěný zvonění na mobilu a další blbosti. Ale to tady asi všichni víte. Bohužel jsem jen člověk :-D
bugr (295)|6.4.2008 00:15
jibarr: hezký, dík za další impuls. Je tam ND filtr
Mi došlo že vůbec nenastavuju bílou, bylo to asi třetí filmování s plným manuálem, soustředil jsem se na hodně věcí a tohle jsem úplně vypustil z hlavy. Nechal jsem automatiku.
Ani ještě nevím jak se tam nastavuje. U XM2 jsem to dělal na bílý papír tak to zkusím taky tak
stayman (12393)|6.4.2008 01:10
Mne sa ten original paci viac, je "filmovejsi".
Pave1 (4279)|6.4.2008 01:28
K tý barvě - pokud mrkneš na čumák toho éra (odlesky), tak první je verze je dost tmavá a zelená, druhá je světlá a studená.

Tak nějak mezi, taky nemám rád příliš studený podání. Jenže na TV to vypadá vždy ještě trochu jinak, menší saturace, vše vychází o vous studenější.

Barvy vážím s XH-A1 jenom na Kelviny, bezproblémový ideál, od té doby nevím, co je bílej papír :-) (funguje to velmi dobře, jedna z velkých výhod téhle kamery).


P.S. Osobně bych ten obrázek trochu zesvětlil a korekce barev dělal menší.
Pave1 (4279)|6.4.2008 01:38
ten gain...

(trochu přehnané, ale to zesvětlení je pro ilustraci z toho pochopitelný, uložil jsem to v RGB..)
ero1.jpg
Pave1 (4279)|6.4.2008 01:44
tady je to v 601 (709)
ero2.jpg
bugr (295)|6.4.2008 11:03
no já mám taky radši víc barev i když to někdy vyjde do červena, no ono při zapadajícím slunci, korejec přistává kolem 18:30, je to vždycky všechno do červena.
Já tu bílou řeším jen protože že to řeší ostatní, já mám radši takové ty filmové barvy.
Jdu teď na TU154, tam se mi povedlo líp nastavit clonu. Je to zajímavé tím že letadlu před dosednutím fouklo pod kola.
jibarr (792)|6.4.2008 11:44
[quote=bugr;171996]Já tu bílou řeším jen protože že to řeší ostatní, já mám radši takové ty filmové barvy.[/quote]

V bílé je spektrum všech barev. Pokud jí dobře vyvážíš, budou barevně odpovídat i ostatní barvy. S dobarvováním a různým filmlookem je lepší si hrát až následně. Při točení jednou kamerou se dá ještě lecos překousnout. Ovšem při střihu dvou kamer bez vyvážení bílé je to na ojeb. Hlavně je to vidět u červených věcí. Je to pak fialový, nebo růžový.

Pokud to nebude Pavlovi vadit, dam sem náhodně z ruky natočený výjezd motorkářů na spanilou jízdu ze včerejška.
bugr (295)|6.4.2008 13:45
přidal jsem další video ve stejné kvalitě, je to uajímavé přistání TU154 v Praze, před dosednutím mu asi fouklo zepředu a hezky ho to zvedlo
http://bugr.savana.cz/
Bohužel jsem měl kameru týden a neuvědomil jsem si že lze použít ruční zoom takže jsou tam dvě dost brutální přiblížení.
Ale na to aby jste mi vysvětlili chyby je to video akorát :-D
Pave1 (4279)|6.4.2008 22:53
JIbarr - jen to sem šoupni.

Ty barvy při zapadajícím slunci nejdou jednoduše navážit (je to pak studený). XH-A1 má ale nastavení pomocí kelvinů, jiné ani už nepoužívám. Barvy jsou tak pořád stejné, nikam to neujede, jen si volíš teplejší nebo studenější podání (po 100 K). SKvělá věc, od té doby nevážím a problém s barvama ani v extrémních situcích žádný.

Pro Bugr - ten zoom na malé kolíbce je vždy konstatní, můžeš si tak nastavit oblíbenou rychlost a mačkat tu malou kolíbku na ručce. JInak je asi řešením zoom kontroler (do Lanc) na stativ, ta kolíbka od Canonu opravdu nic moc (je tam spíš pro zlost, pomsta toho blbečka, co tu nefunkční potvoru vymyslel .-) )
jibarr (792)|6.4.2008 23:04
Pavle dík. Nechtěl jsem bez souhlasu. Je to náhodou natočený a je škoda to hned smazat. Třeba udělají motorky někomu radost.
http://www.businessart.cz/ukazky/Motorky.wmv
Pave1 (4279)|6.4.2008 23:15
To přistání je zase pěkný, jsem zvědavej, až budeš mít ten tele objektiv...
Pave1 (4279)|6.4.2008 23:23
Souhlasu netřeba (když je to k věci). Jsem utahanej jak kotě, celej den jsem rovnal rozházený kamery (4x25min), tak každý zpestření potěší.

Těch motorek ale je, pak že život není pěknej .-) . To točila tvá GY-200, předpokládám? Pěkně držíš záběr, to je fajn, když s tím někdo pořád nehejbe.
jibarr (792)|6.4.2008 23:38
To já měl včera záhul. Dopoledne akce a večer kick box v Plzni. Kdyby byl zájem o Spejbla, můžu dát ukázku. V první minutě odrovnal mistra Evropy.
http://www.businessart.cz/ukazky/Plzen.jpg
Pave1 (4279)|7.4.2008 02:31
zájem je, ten box je zajímavej .-) .
bugr (295)|7.4.2008 09:49
jibarr: ty motorky jsou divný, myslím to seskupení kde jsou i skůtry a spousta různých stylů.
Připadá mi to moc megalomanské :-)
co to bylo za akci netušíš?
jibarr (792)|7.4.2008 10:03
Nevím přesně, ale podle toho co se říkalo, tak to byla spanilá jízda Praha - Poděbrady. Tady se soustředili a vyjížděli. Bylo jich několik set.

Tak tady se o tom píše.
[COLOR=#333333]http://www.ceskenoviny.cz/cestovani/aktualitycr/index_view.php?id=305953[/COLOR]
bugr (295)|7.4.2008 12:32
včera jsem se rozhod že na web budu dávat videa ve wmv, 752x576. video 1370 kbps, audio 128kbps, to by mělo stačit.
Vždycky nejnovější video nahodím navíc v tom rozlišení jak jsem dával ty ukázky, teda 1280x720, 5000kbps, jenom jako ukázku aby lidi viděli jak vypada hd video.
nahodím ještě dnes asi nejzajímavější letošní letadlo v Praze, C17, nákladní letadlo RAF které přivezlo zraněné vojáky z Afgánistánu.
Pave1 (4279)|7.4.2008 19:06
Těch 1280x720 potřebuje těch cca 5Mbps, ale já používám 960x540 s 3Mbps (luxus) nebo 2,5Mbps.

Jak jdeš pod 2Mbps, je problém, čím větší rozlišení k tomu, tím je taky větší.
jibarr (792)|7.4.2008 20:06
Těch max. 576 stačí. Pak už je to moc velký i v tom wmv.
Na ukázku tři rychlovky ze soboty.
http://www.businessart.cz/videa/Hummer2.wmv
http://www.businessart.cz/videa/Hummer.wmv
http://www.businessart.cz/videa/Spejbl.wmv
bugr (295)|7.4.2008 20:09
konečně jsem nahodil další video, je to ta C17 jakpřivezla zraněného vojáka z Afgánistánu, opravdu v čechách je C17 RAF raritka http://www.planesvideo.cz/
Bohužel to bylo moje druhé filmování s XH-A1 a neuměl jsem vypnout gain tak to chvílema zrní :-D
bugr (295)|7.4.2008 20:39
hezký ale proč u těch rytířů hraje Turbo, bleeee :-D
jibarr (792)|7.4.2008 20:45
:) Místní ,,amplión".
Až z toho budu dělat cca 30 min sestřih na ostro, tak tam bude něco od dobových muzikantů. Tohle je bez jakýchkoliv zásahů. O víkendu to pak dam na stránky.
Pave1 (4279)|7.4.2008 20:53
Ta C17 je PARÁDA !!

Neskutečně tlustej brouk, působí ale velmi moderně (ta směrovka je skutečnej gigant .-) ).
Dík za ty obrázky, tohle jsou skutečně zajímavý záběry.

Kouknul jsem na box, to bylo rychlý, bylo ale vidět, že ten němec nekladl moc velký odpor (asi by o moc dýl stejně nevydržel).
bugr (295)|7.4.2008 21:03
[QUOTE=jibarr;172238]:) Místní ,,amplión".
Až z toho budu dělat cca 30 min sestřih na ostro, tak tam bude něco od dobových muzikantů. Tohle je bez jakýchkoliv zásahů. O víkendu to pak dam na stránky.[/QUOTE]

no to mi na toom vadí, že dělaj historickou akci a pouští tam takovou sračku

tan box, to jsou hustý světelný podmínky :-D
jibarr (792)|7.4.2008 21:13
bugr: Fakt paráda. Akorát si hlídej kompozici. Letí ti do kantny na začátku i konci.
http://www.businessart.cz/ukazky/k1.jpg
http://www.businessart.cz/ukazky/k2.jpg
jibarr (792)|7.4.2008 21:17
[quote=bugr;172244]tan box, to jsou hustý světelný podmínky :-D[/quote]

Už se ani nerozčiluju. Svítí to jako rockový koncert. V Plzni je to tradice. Kvalita se dohání kvantitou. Chvilku tma, pak zas všechno přepálený. Holt svítí kdo na to má a né kdo to umí. Zlatá Sazka aréna.
A to si osvětlovač zabral střed, tak kamery jsou z osy.
bugr (295)|7.4.2008 21:40
[QUOTE=jibarr;172245]bugr: Fakt paráda. Akorát si hlídej kompozici. Letí ti do kantny na začátku i konci.
[/QUOTE]

myslíš jako že bych ho měl mít tam jak je na tom druhým obrázku?
já se snažím při přistání abych ho nechal vletět do statickýho záběru, dát tam titulek a pak to až rozjet.
Je pravda že hodně zkouším a každá rada dobrá
jibarr (792)|7.4.2008 21:51
jj. Tak jak je to na tom druhým obrázku. Jemným pohybem stativu udržovat letadlo zhruba v této pozici a nechat ho přiblížit. Pokud se při přistání nevejde do záběru celý, tak mu nech před čumákem kousek prostoru. Nebo najeď na detajl něčeho podstatnýho.
To jsou drobnosti. Ale ta kompozije je nutná.
Kdyby to byl člověk, tak ti kouká na rámeček TV. /do kantny/

Jestli se chceš něco o tom dovědět, doporučuji si stáhnout ,,Základy střihové skladby"
http://www.famu.cz/docs/08Strih.pdf?PHPSESSID=62a93f80a40e87d7497d0db9109e82ed
robert.kotasek (777)|7.4.2008 21:53
bugr: pekne, ale jak psal jibarr, jakoby to cloveka nuti tlacit hlavu doprava, aby posunul kameru... ;) Asi je vzdy lepsi kdyz vidis kam to aero leti nez aby bylo za letadlem prostor...
Je fakt neskutecne s jakou lehkosti se ta obluda odpoutala od zeme...

PS: jsem zvedavy kdy nam ukazes an-225 mriju ;) uz se moc tesim...