Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

pokec o Windows

leo (345)|2.3.2008 21:11
Instaloval jsem Visty (Home Premium) mamce na nového notebooka od MSI a po nainstalování Kerio firewallu (starší verze ještě od Keria) a restartu jsem už nenabootoval ani v nouzovém režimu (na body obnovení si nehraju, zálohuji pomocí Clonezilly a zálohu jsem samozřejmě neměl). Ano, tato verze Keria Visty nepodporuje (a byla moje blbost, že jsem si to nezjistil), ale nečekal bych že jeden pitomý software zničí celý systém. Musel jsem reinstalovat a šel tam Comodo firewall. Toto jsem naposledy zažil u windows 98, kdy program zničil operační systém.

Při testech na více počítačích s Vistami se občas stávalo, že při větším obsazení paměti libovolná aplikace spadla. Spadla ovšem potichoučku, bez varování, zmizela ze světa a v Prohlížeči událostí nebyla o ní žádná zmínka. Už nám to hlásili i první klienti v souvislosti s našimi aplikacemi, nic příjemného. Jestli toto je nový "rys" tohoto operačního systému, tak potěš.

Do práce nám volají další klienti, že jim nejede náš systém na Vistách. Je to proto, že Oracle klienta je třeba mít ve verzi 10.2.0.3 a musí to být klient speciálně pro Visty (Oracle tedy dělá dvě verze - jednu pro všechny ostatní normální operační systémy a druhou pro Visty). To taky potěší.

Prostě jako vždy Microsoft vydal betu operačního systému a teď mu jeho zákazníci dělají platící (nikoliv placené) testery. Snad se to po prvním SP trošku zlepší.
Mike (617)|4.3.2008 14:20
Docela sranda tohle cist :)

Abych jen neplkal blbosti, tak jsem byl taky pred rozhodnutim, co dal a po zvazeni vsech pro a proti to nakonec vyhral Linux. Sice Win musim stale mit, ale co nemusim delam pod Linuxem.

Kdyz jste u tech srovnani, tak bych Vista prirovnal k nabouchanemu Mercedesu s osmivalcovym motorem, ktery stoji v zacpe vedle maleho prcka s motorem 1.2 a jedou stejnou rychlosti, dojedou za stejnou dobu a udelaji stejnou praci.

A kdyz uz jsme u tech plusu a minusu, tak se klidne pridam:
Linux vs Windows obecne:

Boot:
L: po bootu zabira 120MB pameti, swap nepouzit, kdyz se objevi ikonky na plose, disk ztichne a system ceka a nic nedela
W: objevi se ikonky, disk stale pracuje, klepnu na jednu, nic se nedeje, disk stale pracuje, cekam, kouknu na pamet, zabrano 500MB, ve swapu je 300MB

Sprava pameti:
L: poustim programy a vypinam, pouziva se jen pamet, swap je prazdny az do doby, nez dojde pamet
W: spusteny program, ktery par minut nepouzivam se ulozi do swapu, pak na nej prepnu a cekam, az se nacte, k cemu mam 2GB pameti, kdyz ji stejne nikdy nepouzije a porad to cpe do swapu?

Disk:
L: veskera volna pamet je pouzita pro cache, pristup na media je cachovan, prehravam DVD a pri navratu o deset minut zpet se zasatvuje disk a prehravani pokracuje bez nutnosti tocit mechanikou, kopiruji soubory z CD a pri dalsim pristupu na CD jsou stale v cache a neni nutne opet roztacet mechaniku, mam okamzity pristup, zaznam na flash disky je cachovan, dochazi k zapisu dat a FAT vetsinou az v okamziku odebrani zarizeni, FAT tabulka se prepise jen jednou, ne pri kazdem souboru, pokud chce nejaky program pamet, tak se cast cache smaze a prideli se pamet
W: pamet pro cache se pouziva jen zcasti, pri pristupu na CD/DVD se soubory ctou porad dokola, zapis na fleshku prepisuje FAT tabulku porad dokola pri kazdem souboru - velmi pomale a nici to disk, ktery ma jen 100tis. zapisu

CPU:
L: kdyz nic nedelam, tak nic dela, podpora vice jader, plna podpora 64 bit vsech programu v distribuci, stare programy lze vesmes prekompilovat na 64bit a tak se i pouzvaji (az na vyjimky)
W: kdyz nic nedelam, probiha cosi na pozadi, do internetu odchazi nejake pakety, kdo vi kam? XP - podpora max ctyr jader, Vista - dve CPU s neomazenim na jadra, podpora 64bit, ale 32bit je stale pritomno kvuli kompatibilite (system je tam vlastne 2x), spousta programu zustava 32bit i v 64bit systemu

Data:
L: formaty textu, tabulek, mailu atd. jsou standardizovany, mam jistotu, ze svoje zalohy prectu i za X let, otevira a uklada soubory z W, ale obcas s problemy
W: zadny standard, format souboru je jedna zaplata za druhou, ktera jen pridava problemy, vyssi verze nejsou zpetne kompatibilni, neotevre soubory z L, otevru to za par let na novem systemu?

Komponenty:
L: nainstaluji si to, co potrebuji, co nechci nezabira zadne misto, proste neinstaluji, aktualizace jsou okamzite dostupne, zadne problemy s aktualizaci, kontinualni upgrade, zaplaty jsou k dispozici okamzite, prechod na novy HW bez problemu (at uz jen vymenou nebo novu instalaci a prenesenim konfiguracnich souboru)
W: vse se nainstaluje, presto ze to nechci, zabira to misto a pamet, vyzadovana aktivace, aktualizace az po mesici, vymena HW vyzaduje novou aktivaci, zadny upgrade, jen na vyssi verzi po par letech

Viry:
L: uzivatel pracuje pod svym uctem, zadny pristup do systemu, to ma pouze admin, neni nebezpeci utoku od uzivatele (tedy viry z mailu), utoky zvenci malo pravdepodobne kvuli zaplatovani, neni treba antivir, ktery jen zpomaluje praci, zadny spy neexistuje, protoze se nemuze sam nainstalovat do systemu
W: v minulosti bez uctu, takze programy si ukladaji data kam se jim zlibi, treba do systemu, kvuli tomu neni mozne zakazat zcela pristup uzivatele, protoze by tyto programy nechodily - nebezpeci pruniku zevnitr - resi antivir, zvenku nebezpeci pruniku pres diry v systemu, nepomuze zadny antivir, zavedena ochrana pomoci firewall (kterou zase umi nektere viry zvnitrku vypinat), lze chranit zaplatovanim, ale je mesicne a ne vse je zazaplatovano

Akcelerovane prostredi:
L: ano, stale se vyviji, kontinualni vylepsovani, lze vypnout a pouzivat i na starsim PC
W: ano, jen vista, vlastnosti dane, lze vypnout jen zcasti, nelze provozovat na starsim PC

Video:
L: konverze, komprese, filtrace v pohode, jednoduchy strih v pohode, nepodporuje nejnovejsi technologie, neni zadny poradny program pro pokrocily strih videa, cinelleru nepocitam
W: spousta fire a spousta software, komprese, filtrace, konverze strih v pohode

Multimedia:
L: ano, nekolik MMC programu, stale se vyviji, je na nem zalozena nekolik komercnich produktu, nezalezi na HW, pokud jsou pro nej ovladace (je nutne kupovat podle podpory)
W: ano, hodne firem a velka podpora, snadna instalace, vyhoda dostupnosti ovladacu

Hry:
L: podpora nekterych spolecnosti, pro kazdy zanr je nejaka alternativa vcetne open-source, ale nebyva tak dobra jako ve win, vyjimkou je napr. UT, ktery je podporovan v L
W: spousta her, spousta firem, velky vyber

Podpora:
L: zadna oficialni, ale spousta diskuznich for, kde lze najit reseni problemu, nestalo se mi, ze bych neco pomoci nich nevyresil. Vetsinou to je ale o tom, ze to neumim nez o tom, ze by to neslo - je to 1000x lepsi nez u W. A kdyz uz neco nefungovalo jak melo, tak jsem to ve spolupraci s danym vyvojarem dotahl ke zdarnemu konci, protoze jsou k tomu zdrojaky
W: oficialni podpora, nutnost kontaktovat zastoupeni a pokud jde o opravdovou chybu, tak jen cekat, az ji nekdo opravi

Protahl jsem to vice nez jsem cekal, ale po zvazeni vsech pro a proti jsem presel na Linux ve vsem krome her (nehraju) a videa, u ktereho ale cekam v pristich letech obrat.

Takze ja plne chapu ty, kteri krici, ze vistu nechteji - proste ne kazdy chce akcelerovany desktop a spoustu dalsich blbinek, ne kazdy chce upgradovat HW jen kvuli nenazranemu SW, proto jim XP staci

Chapu i ty, kteri si potrpi na blbinky jako akcelerovany desktop, zkusil jsem a to mi staci, dekuji odejdete, na praci to moc neni. Proc cekat, az se doprevaluji okynka, az se dokmitaji, az se otoci kostka, jsem rad, ze konecne nemusim na PC cekat, az neco udela, tak proc to zase vracet zpatky?

Takze osobne jedu dual boot a nez koupim visty, to se budu hodne cukat, i kdyz vim, ze mne to nemine kvuli praci, co delam. Normalni kancelarskou praci jsem ale komplet presunul na L. A ti, kteri jsou proti, at si to vyzkousi, nic to nestoji, vyhradit na disku treba partition o velikosti par GB taky ne, stejne kazdy z vas ma disky radove stovek GB. A cim vic takovych lidi bude, tak spis to donuti MS, aby s vistou udelal neco podobnyho - moznost zvolit pri instalaci, co chci instalovat, nechci diktat, co tam mam mit.
Mike (617)|4.3.2008 14:24
Sakrys, to jsem se rozepsal, ale aspon vecne :) Tak at se ten flame taky poradne vecne rozjede :)
Doom (2331)|4.3.2008 14:51
já pořád nechápu jednu věc - když je linux tak strašně super a user friendly a skoro nic na něm není problém, proč má pořád zastoupení mezi OS na desktopu v řádu procent?
zkoušel jsem kubuntu 6.06 - počítač byl tenkrát bez netu. nebyl jsem schopen ani nainstalovat ovladač grafické karty nVidia kvůli chybějícím balíkům a závislostem.
kubntu 7.10 pro jistotu ve virtual boxu - na první pokus se mi to nepovedlo ani nainstalovat, instalace selhala na hlášce "prohledávám zrcadlo", po hodině nic nedělání mě to přestalo bavit.
druhá instalace kubuntu mi na aktualizovaném virtual boxu dojela. pak jsem klepl na ikonu síťového připojení a systém lehl - zatuhl a ani kurzor se nehýbal. po násilném ukončení virtual boxu už kubuntu znova nenajelo
třetí instalace - dojela, na síťové připojení jsem rači neklepal. systém ukazoval, že jsou k dispozici aktualizované balíčky a repozitáře. dal jsem je stáhnout, stáhly se asi 3/4, pak mi to začalo řvát s nějakou chybou. od té doby nejdou spustit některé programy, třebas amarok. řve to na nekonzistenci balíků. když spustím Adept, tak systém hlásí, že nějaká aktualizační rutina už běží a že ji musím vypnout

suma sumárum - 3x jsem to zkusil, 3x jsem narazil na nějakou triviálnost. u windows mi instalace dojela vždy, aktualizace fungují bez problémů a když instaluju ovladače, tak mi instalace projde. nevím, asi mám v rukách nasráno,ale mě linux nikdy nejel. dříve jsem zkoušel RH Valhallu, Mandrake tuším 8 a 9. žádný z těch OS mě nepřesvědčil, že linux je uživatelsky lepší než win.

turn it on and keep it on :-)
Mike (617)|4.3.2008 15:32
Ty k tomu pristupujes moc jednoduse. Na jednu stranu testujes beta verze Win, ktere jsou plny neoddelavek, polovina veci nejede a nevadi ti to. Na druhou stranu se nechces zabyvat tim, kdyz ti neco nejde v Linuxu.

Ja jsem instaloval Linux jiz kolikrat vcetne Ubuntu (pouzivam ale Debian) a nikdy se mi nestalo, ze by vytuhnul, a nikdy se mi nestalo, ze by byla nekonzistence balicku - zrejme si mel taky nejakou beta verzi. Nevim presne jak v Ubuntu, ale v Debianu konzistenci balicku kontroluje program a pokud by to nesedelo, tak se to do distribuce nedostane. I testovaci verze ma zarucenou konzistenci balicku, to muze nastat jen v unstable.

A instalovat system na virtual box? To snad ani nepotrebuje komentar. Kdyz ctu tvoje prispevky, kde vzdy pises, ze porad stahujes nejaky buildy vist, jak popisujes, co nechodi, ale jak jsou na to zaplaty ... a Linux pak zavrhnes pri prvnim problemu. Pouzivej ho aspon 2-3 mesice a pak hodnot (to same pozadujes po nas ohledne Vist, vzopminas?)

Co se tyce ovladacu, tak tam jsem vzdy narazil, ze treba nebyl primo v kernelu. Obecne treba grafiky tam nejsou nikdy, ty je treba doinstalovat (ubuntu je ma ale take jako balicek).

Ja to delal tak, ze jsem si zmensil wokeni partition, na zbyle misto dal linux a s tim si pul roku hral, nez jsem na nej presel. Vyzkousel jsem nekolik distribuci, hledal vhodne programy, ucil se prikazy, ucil se ovladani, nastavovani, psat skripty. V dalsi fazi zmensil NTFS na minimum asi 10GB, kde nechal win, na dalsi partition jsem dal linux a zbytek dal na data v linuxove partition, na kterou pristupuju i z woken.

A proc ma porad jen par procent? Protoze k nim ma kazdy averzi jako ty - hele nejde ovladac, pryc s nimi, nebudu resit, jak ho tam dat.

Jeden priklad - pred pul rokem jsem nainstaloval znamymu pocitac, nikdy na zadnym nedelal a dal mu tam linux - sice porad rve, ze mu neco nejde, ale vzdy to vyresim tim, ze bud tam nema neco nainstalovanyho, tak to doinstaluju, nebo vetsinou proto, ze to neumi, tak ho to musim naucit a manual, ktery jsem mu k tomu dal, tak necet - jde ale o uzivatelsky manual - co je to slozka, soubor, jak se spousti program atd. nic slozityho, tedy vec, co zvladne kazdy z vas. Chyba je vetsinou mezi zidli a klavesnici.

Dal jsem zde prakticke srovnani obou systemu, vychazejici z praxe, zkus se vyjadrit k te sprave pameti apod., nebagatelizuj to na obycejne "nejde to". Oba systemy funguji podobne a je s nima stejne mnzstvi provoznich problemu, ale zcela jina je filozofie, o coz tu bezi
clee (6592)|4.3.2008 18:14
a kdyz prihodim zkusenost s osx (10.4.9)

boot: sys najede, cca 200mb obsazeny pameti, ikony sou na plose ihned, zadny nacitani jako ve win

sprava pameti: dost podobny tomu co psal mike, osx bezi v podstate na bsd, swapak je dynamickej

cpu: pri idle je opravdu idle, jediny co mi bezi rezidentne je activity monitor, cpu jde max do 3%, kdyz uz neco rendruju cpu jde do plnejch (obe jadra)

formaty dat nejsou teda uplne standardizovany, adobe se hodne pere se zpetnou kompatibilitou ale co se tyce apple aplikaci tak je temer 100%

komponenty: naprosto prehledny, instalovany aplikaci nezasahujou do jadra systemu, instalujou se uplne separe, neco jako bordel v dll neexistuje, aktualizace jedou po velkejch balikach, v podstate upgrade o celou verzi (10.4.8-10.4.9 napr.), sem tam mensi hotfixy, ale ve srovnani s win mikroskopicky mnozstvi

viry: nemam zkusenost, asi naky budou ale minimum

akcelerovany prostredi: oh yes

multimedia: photoshop, after effects, motion, shake, final cut pro, pro tools... staci? :)

hry: hromada opensource, ale i komercni zalezitosti typu call of duty, samozrejme s poctem her pro pc se to srovanavat neda...

podpora: oh yes, nespolehat se ale na cesky zastoupeni



osx je pro me sviznej a stabilni system i po roce provozu coz se o widlozich rict uplne neda, nekomu nesedi zpusob prace, zvlast zarytejm widlometum, ale tim ze delam primarne s videem na poloprofesionalni az profesionalni urovni tak mi nic jinyho nez delat pod macem nezbejva protoze jedina snesitelna alternativa avid je pod woknama na stejnym stroji v pripade HD nesnesitelne pomala...
Doom (2331)|4.3.2008 18:15
já mám PC primárně na to, abych pracoval. u win si umím spoustu věcí opravit a hlavně, win ke spoustě problémů člověka sám navede. navíc, win se mi nikdy nedostal do stavu, jaký popisuju u bubuntu
pokud se mi do drápků dostane beta verze OS (jako zaměstnanec firmy, která je microsoftím partnerem, se těma betama musím zabývat kvůli připravenosti firmy na nové technologie), tak k tomu jako k betě přistupuju. prostě čekám, že proukt je nestabilní a může způsobit problémy
jenže, jak ubuntu 6.06 tak i 7.10, které mám doma, jsou LISOVANÉ ORIGINÁLY, které jsem si objednal přímo od společnosti Cannonical, čili jde o ostré verze, čili obojí nejsou žádné bety. a pokud mám v ruce ostrou verzi, čekám od ní aspon základní funkčnost. jenže pokud nejde taková základní věc, jako je instalace ovladače grafické karty (ve windows je to otázka stažení cca 20 MB exe souboru a puštění). jediné, co mi může chybět, je directx nebo net framework, jenže to jsou všechno věci dosažitelné v redist formě ze stránek MS, zatímco řešit závislosti balíků v linuxu je, aspon pro mě, záležitost na hodně dlouho a spousta studování. linux jistě není zlá věc, pro domácí desktop je to dobrý, ale pro mě jako IT profesionála pro platformu Windows a SQL je nepoužitelný.

ad virtual box. sorry, ale virtuální prostředí je asi nejjednodušší úloha, jakou může OS dostat. standardní hardware, minimum periférií - v podstatě procesor, kus RAMky, základní grafárna, IDE disk, síťovka, maximálně USB porty. pokud při instalaci do virtuálního prostředí OS selže, tak asi moc vychytaný není. protože mě pod Virtual PC běhá krásně všechno tohle: Win98, 2000, XP SP2 a Win2003 včetně SQL 2005. navíc, pro mě je podstatně jednodušší mít linux v laboratorních podmínkách, protože současně s tím mám přístup k windows a internetu a můžu hledat problémy nebo konzultovat závady s lidma, co tomu rozumí, přes nějakou formu IM.
každopádně, pokud OS nezvládne běžet ve virtuálním prostředí, je to pro mě signál, že není připraven pro ostrý provoz na "production PC"

ad vistí správa paměti - ted trochu vařím z vody, protože OS jsem už asi 14 dní nevypínal, pořád jenom hibernuju. ale po najetí systému je obsazeno 512 MB/2GB RAM (cca 250 - 300 MB je systém a zbytek superfetch cache) - vistí paměť je spravovaná trochu jinak: https://www.svethardware.cz/windows-vista/15798

momentálně mám obsazeno 800 mega paměti, běží mi tu ale opera, AIMP, IM klienti, Last.FM a hlavně BOINC klient
proto mi tu CPU lítá kolem 100 %, pokud BOINC uspím a pozavírám programy, tak mi tu CPU chrochtá špičkově na cca 5%, což způsobuje task manager.
vzhledem k tomu, že PC budím zásadně z hibernace a restartuju jenom občas, tak vám průběh nepopíšu. ale asi bych nebyl úplně relevantní vzorek díky faktu, že mám relativně obstarožní jednojádrový procák :-) * ale myslím, že víc jak 45 sekund do plného načtení systému to není.
Mike (617)|4.3.2008 21:45
clee: jojo osx je good, ale nevyhovuje mi tam zavislost na urcitem hardware pak to neni open source a nemuzu se v tom hrabat, ale to je zase mnoha lidem jedno :)

doom: ja netvrdim, ze win jsou spatny, jsou proste jiny, a usuzovat podle nejakyho virtualniho PC neni moc dobry napad. Sam si rikal, ze to bezelo, nez jsi instaloval ovladace grafarny - prave tam je vzdy nejvetsi problem, protoze tam ta virtualizace prechazi v emulaci a to se proste prat bude - zkusej na cistem pc a ne na nakych emulatorech, to ze zrovna okna bezej, protoze to na tom testovali neni zadny ukazatel. Proste to nechces...

Jeste mne napadly dalsi plus pro linux - vektorove ikonky a vektorove fonty na desktopu oproti XP, vista to dostala az ted a dela z toho vedu, dale zachytavani - proste se zachytava a jede to, nestava se, ze by do toho system zacal kecat, ze by se rozhodl, ze si zacne neco ukladat, neni problem s fragmentaci, neni nutne mit zvlast disk na data

videl bych to takto:

:)
stani (1647)|4.3.2008 21:59
V jednom má Doom pravdu: ať linuxáci či jabkáči všude v diskuzích brojí, že Windovs jsou na h...o a jejich alternativní OS, je ten nejlepší, přesto jsou Windows bezkonkurenčně nejrozšířenější. O tom, že Vista se moc nepovedla je jiná.

Ale XP, jsou prostě dobrá(neříkám vynikající)a pro běžného uživatele ani nic v současnosti nepřichází v úvahu. Linux jsem si jednou pár dní omákl, děkuji nechci. To samé OS X, pojedou pod ním například spolehlivé DOSovské účetní programy? To jen jako příklad.

Prostě XP jsou bezkonkurenčně nejrozšířenější z toho důvodu, že jsou také celkově nejlepší.
A to je fakt, se kterým nelze nic dělat.
stayman (12393)|4.3.2008 22:56
Tiez vidim, ze nad XP nie je.
clee (6592)|5.3.2008 03:04
[quote=Mike;168087]clee: jojo osx je good, ale nevyhovuje mi tam zavislost na urcitem hardware pak to neni open source a nemuzu se v tom hrabat, ale to je zase mnoha lidem jedno :)


:)[/quote]


no s tou zavislosti na urcitem hw to neni zas tak horky, ja provozuju tigera spokojene na asusu :)
Doom (2331)|5.3.2008 08:18
[QUOTE=Mike;168087]doom: ja netvrdim, ze win jsou spatny, jsou proste jiny, a usuzovat podle nejakyho virtualniho PC neni moc dobry napad. Sam si rikal, ze to bezelo, nez jsi instaloval ovladace grafarny - prave tam je vzdy nejvetsi problem, protoze tam ta virtualizace prechazi v emulaci a to se proste prat bude - zkusej na cistem pc a ne na nakych emulatorech, to ze zrovna okna bezej, protoze to na tom testovali neni zadny ukazatel. Proste to nechces...
:)[/QUOTE]
já se špatně vyjádřil, ten problém s instalací grafiky jsem měl u ubuntu 6.06, které jsem pouštěl na opravdovém živém PC (Athlon XP, GF 6600), ne virtuálním. většina nástrojů pro virtualizaci stejně neumí 3D akceleraci a grafiku nabízejí jenom nějakou S3Trio nebo co, takže tam se o ovladačích nedá ani mluvit.
ještě k odladění virtual boxu - podle mých informací by tenhle soft měl být laděn hlavně pro linux, protože to je nástroj z linuxu pocházející.
Mike (617)|5.3.2008 11:29
[QUOTE=stani;168091]V jednom má Doom pravdu: ať linuxáci či jabkáči všude v diskuzích brojí, že Windovs jsou na h...o a jejich alternativní OS, je ten nejlepší, přesto jsou Windows bezkonkurenčně nejrozšířenější. O tom, že Vista se moc nepovedla je jiná.[/QUOTE]

To ja netvrdim, ze win jsou na hovno (to bych je nepouzival), ja jim zazlivam hlavne to, ze mi nutej programy, ktere nechci. Az to rozdeli tak, ze si pri instalaci budu moci zvolit, to chci nainstalovat, tak se k nim mozna vratim. A to ze jsou nerozsirenejsi je jen proto, ze MS skoupil vsechny mozny firmy, ktere napsaly casti systemu a udelal z toho balik a proto, ze jedina konkurence byl OS X. Linux zacal az o dost pozdeji, kdyz uz vsichni pracovali na WIn. Malokdo pritom vi, ze i jadro NT je koupene a je vlastne stejne ve 2k i XP. Dokonce i stary MS DOS je v podstate kopie jineho systemu, v tom nebyl Bill zadny umelec. Myslim ale, ze proti Linuxu se mu do budoucna bude spatne bojovat, protoze se porad vylepsuje a pri srovnani pred rokem zaznamenal obrovsky skok. A i ty neduhy, o kterych se tu mluvilo, jsou v podstate vyresene.
stayman (12393)|5.3.2008 11:50
To, ze zopar nadsencov s vela casom pouziva linux, alebo OSX, nijak Win neohrozi, nemusis sa bat.
stani (1647)|5.3.2008 11:54
[QUOTE=Mike;168150] Az to rozdeli tak, ze si pri instalaci budu moci zvolit, to chci nainstalovat, tak se k nim mozna vratim. [/QUOTE]

Ano, o tom mluvím už jinde. Také netvrdím, že Windows jsou ideální, ale jsou pro nejširší spektrum uživatelů momentálně ten nejlepší OS, tak to prostě je. A dovětky zda "bohužel" či ne, už je na úvaze každého zvlášť...
Doom (2331)|5.3.2008 11:54
jj, jádro NT je koupené a byl to vynikající kup. rozdíl 2000 x 9x je gigantický (NT4 záměrně vynechávám, to byl systém pro normálního uživatele dost nestravitelný)

MS kupuje menší firmy. no a co? díky jeho akvizicím jsou jejich produkty líp slučitelné s platformou Win. Bill není softwarový kouzelník, ale jeho "marketing pro masy" je výborný, proč by jinak win byly tam, kde jsou?

a linux? jenom ať se zlepšuje, čím lepší bude, tím lepší budou i win. i v tomhle odvětví je nutná konkurence. možná bude jednou i tak dobrý, že většina úkonů v něm bude stejně jednoduchá jako pod win.
clee (6592)|5.3.2008 14:50
tak zrovna na osx nemusi mit uzivatel cas vubec zadnej, narozdil od woken nevyzaduje udrzbu a je temer neznicitelnej vnejsim vlivem...
stayman (12393)|5.3.2008 15:01
Take zvasty som uz davno necital.
Mike (617)|5.3.2008 18:53
[QUOTE=Doom;168155]a linux? jenom ať se zlepšuje, čím lepší bude, tím lepší budou i win. i v tomhle odvětví je nutná konkurence. možná bude jednou i tak dobrý, že většina úkonů v něm bude stejně jednoduchá jako pod win.[/QUOTE]

co se tyka uzivatelskeho ovladani, tak je stejne jednoduchy jako win, horsi je to s nastavenim apod. To je filosofie linuxu - instalovat to ma ten, kdo tomu rozumi a nehrabat se do toho nekdo, kdo nevi co dela a jen odklepava dialogovy okna a ani je necte, coz je 90% uzivatelu win

v linuxu uzivatel system nesprasi, ani kdyby chtel, a kdyz uz si to tam rozhazi, tak staci smazat konfiguraci - vse co zacina teckou v domovskem adresari a je zase v zakladnim nastaveni a jede dal