Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Formule 1 v HDR? Testování začne ještě letos

15.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Organizátoři závodů Formule 1 chystají další zvýšení kvality živých přenosů. Po rozlišení 4K chtějí přidat také vysoký dynamický rozsah neboli HDR. Testování by mělo začít v průběhu roku 2021.
Fanoušci královské disciplíny motoristického sportu se mohou těšit na ještě věrnější zážitek při sledování závodů. Organizátoři Formule 1se totiž zaměřili na technologii HDR (High Dynamic Range), která se pro ně stala dalším cílem. Ačkoliv se v dlouhodobém horizontu počítá také s rozlišením 8K, prioritu teď dostalo právě HDR. V plánu je začít testovat záběry ve vysokém dynamickém rozsahu v průběhu roku 2021. Diváci si tak budou moci vychutnat závody F1 s živějším a realističtějším obrazem díky sytějším barvám či lepšímu kontrastu.
 
 
„Jednou z věcí, kterou se aktuálně zabýváme – zmínil jste 8K – je HDR, vysoký dynamický rozsah, který je velmi efektivní pro rychle se pohybující objekty. Letos budeme provádět testy, a to pro nás myslím je potenciálně další fáze nabídky,“ prohlásil pro web Motorsport.com Ian Holmes, která má na starosti televizní práva F1. Ohledně 8K se vyjádřil tak, že společnost zatím sleduje vývoj této technologie. Výrazný průlom pro živé sportovní přenosy v 8K by měla přinést letošní olympiáda v Tokiu. V USA jsou 8K kamery používány při závodech NASCAR nebo zápasech amerického fotbalu NFL.
 
Závody Formule 1 jsou televizním stanicím od roku 2017 nabízeny v rozlišení 4K Ultra HD. Této možnosti využívá třeba britský Sky nebo německá RTL. Tuzemští diváci mohou živé přenosy F1 sledovat na kanálech Sport 1 a Sport 2, ale maximálně ve vysokém rozlišení. Ian Holmes v dalším nedávném rozhovoru prohlásil, že organizátoři jednají s Amazonem o tom, že by se závody F1 objevily na této platformě. Údajně proběhly také schůzky se zástupci Facebooku, YouTube nebo Netflixu. Poslední jmenovaná společnost ovšem trvá na svém přesvědčení, že sportovní přenosy na její platformu nepatří.
 
Nedávno začala na českém a slovenském trhu působit služba F1 TV Pro, která nabízí živé streamy i záznamy závodů v kvalitě 1080p při 50 fps. Kromě toho se služba dočkala upraveného uživatelského rozhraní či podpory funkcí Chromecast a AirPlay, které usnadní sledování na velké obrazovce. V průběhu roku budou přidány aplikace pro Apple TV, Android TV a Amazon Fire TV.