Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Filmový průmysl trpí kvůli koronaviru, tržby v kinech klesly až o 90 %

9.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Epidemie nemoci COVID-19 se velmi výrazně podepíše na tržbách kin, distributorů a filmových tvůrců. Především v zasažených oblastech dochází k uzavření řady sálů nebo diváci raději zůstávají doma. Minulý týden už došlo k odsunutí první významné premiéry.
Nový koronavirus už negativně zasáhl snad do všech možných odvětví. Výjimkou není ani filmový průmysl, který musí čelit především obrovskému poklesu návštěv v kinech. Ve většině částí světa, které byly alespoň trochu zasaženy epidemií, se totiž diváci raději vyhýbají místům s větší koncentrací lidí a zůstávají doma, pokud je to možné. Vůbec nejhorší je potom situace v nejvíce postižených regionech, kde bývají někdy kinosály z preventivních důvodů zcela uzavírány.
 
 

Největší problémy v Číně, Korei a Itálii

 
V Číně, tedy na druhém největším světovém trhu, zaznamenala kina během prvních dvou měsíců letošního roku tržby jen 238 milionů dolarů, vloni to přitom bylo 2,15 miliard dolarů. To znamená pokles o skoro 90 %. Rok 2020 tedy nenaváže na minulý rok, kdy čínská kina zaznamenala rekordní tržby. Vůbec nejvíce se epidemie nemoci COVID-19 podepsala na počtu návštěvníků během Čínského Nového roku, kdy přitom kinosály každoročně praskají ve švech. Zatímco v období od 24. ledna do 23. února v roce 2019 vydělala čínská kina 1,76 miliard dolarů, letos to bylo pouhopouhých 4,2 milionu dolarů. Ani v následujících týdnech či měsících by se situace přitom neměla výrazně zlepšit.
 
 
Mezi nejvíce zasažené země světa novým koronavirem patří Jižní Korea, pátý největší trh světa, kde multiplexy zaznamenaly meziroční pokles o 80 %. Očekávaný hororový film Neviditelný (The Invisible Man), který režíroval Leigh Whannell proslulý snímky jako Saw, zaznamenal na jihokorejském trhu tržby jen okolo 1,1 milionu dolarů. Denní návštěvnost v tamních kinech nikdy neklesá pod 100 tisíc prodaných vstupenek, ale právě to se nyní děje kvůli epidemii wuchanského koronaviru. Odborníci tvrdí, že situace je mnohem horší než v roce 2015, kdy Koreu postihl koronavirus MERS z blízkého východu. Ačkoliv kina tehdy zaznamenala pokles tržeb o 40 %, nedošlo k zavírání sálů a již přibližně po měsíci se situace stabilizovala.
 
V Evropě je epidemií zdaleka nejvíce zasažena Itálie, kde došlo k uzavření zhruba poloviny kin. Nejvíce postižena je přitom severní, tedy bohatší část země. Tržby v italských kinech měly klesnout o 76 %, ještě před vypuknutím epidemie přitom vše nasvědčovalo tomu, že tamní trh zažije další rekordní rok. Všechny premiéry amerických filmů plánované na minulý týden byly v Itálii posunuty na neurčito. Očekává se, že stále více distributorů bude přistupovat k celosvětovému zrušení premiér, neboť nižší návštěvnost kin by mohla znamenat obrovské ztráty. Zatím první vlaštovkou bylo odsunutí premiéry nové bondovky Není čas zemřít (No TIme To Die) na listopad.
 
Zatímco kina epidemií koronaviru trpí, pro provozovatele streamovacích služeb jako Netflix, ale třeba také IPTV, by mohlo jít naopak o výhodu. Lidé totiž více času tráví doma a hledají způsob, jak se zabavit – film na obrazovce počítače nebo televizoru tedy pro ně může být náhradou za návštěvu kina.