www.tvfreak.cz
>
>

Filmový průmysl trpí kvůli koronaviru, tržby v kinech klesly až o 90 %

Filmový průmysl trpí kvůli koronaviru, tržby v kinech klesly až o 90 %
, , aktualita
Epidemie nemoci COVID-19 se velmi výrazně podepíše na tržbách kin, distributorů a filmových tvůrců. Především v zasažených oblastech dochází k uzavření řady sálů nebo diváci raději zůstávají doma. Minulý týden už došlo k odsunutí první významné premiéry.
K oblíbeným
reklama
Nový koronavirus už negativně zasáhl snad do všech možných odvětví. Výjimkou není ani filmový průmysl, který musí čelit především obrovskému poklesu návštěv v kinech. Ve většině částí světa, které byly alespoň trochu zasaženy epidemií, se totiž diváci raději vyhýbají místům s větší koncentrací lidí a zůstávají doma, pokud je to možné. Vůbec nejhorší je potom situace v nejvíce postižených regionech, kde bývají někdy kinosály z preventivních důvodů zcela uzavírány.
 
 

Největší problémy v Číně, Korei a Itálii

 
V Číně, tedy na druhém největším světovém trhu, zaznamenala kina během prvních dvou měsíců letošního roku tržby jen 238 milionů dolarů, vloni to přitom bylo 2,15 miliard dolarů. To znamená pokles o skoro 90 %. Rok 2020 tedy nenaváže na minulý rok, kdy čínská kina zaznamenala rekordní tržby. Vůbec nejvíce se epidemie nemoci COVID-19 podepsala na počtu návštěvníků během Čínského Nového roku, kdy přitom kinosály každoročně praskají ve švech. Zatímco v období od 24. ledna do 23. února v roce 2019 vydělala čínská kina 1,76 miliard dolarů, letos to bylo pouhopouhých 4,2 milionu dolarů. Ani v následujících týdnech či měsících by se situace přitom neměla výrazně zlepšit.
 
 
Mezi nejvíce zasažené země světa novým koronavirem patří Jižní Korea, pátý největší trh světa, kde multiplexy zaznamenaly meziroční pokles o 80 %. Očekávaný hororový film Neviditelný (The Invisible Man), který režíroval Leigh Whannell proslulý snímky jako Saw, zaznamenal na jihokorejském trhu tržby jen okolo 1,1 milionu dolarů. Denní návštěvnost v tamních kinech nikdy neklesá pod 100 tisíc prodaných vstupenek, ale právě to se nyní děje kvůli epidemii wuchanského koronaviru. Odborníci tvrdí, že situace je mnohem horší než v roce 2015, kdy Koreu postihl koronavirus MERS z blízkého východu. Ačkoliv kina tehdy zaznamenala pokles tržeb o 40 %, nedošlo k zavírání sálů a již přibližně po měsíci se situace stabilizovala.
 
V Evropě je epidemií zdaleka nejvíce zasažena Itálie, kde došlo k uzavření zhruba poloviny kin. Nejvíce postižena je přitom severní, tedy bohatší část země. Tržby v italských kinech měly klesnout o 76 %, ještě před vypuknutím epidemie přitom vše nasvědčovalo tomu, že tamní trh zažije další rekordní rok. Všechny premiéry amerických filmů plánované na minulý týden byly v Itálii posunuty na neurčito. Očekává se, že stále více distributorů bude přistupovat k celosvětovému zrušení premiér, neboť nižší návštěvnost kin by mohla znamenat obrovské ztráty. Zatím první vlaštovkou bylo odsunutí premiéry nové bondovky Není čas zemřít (No TIme To Die) na listopad.
 
Zatímco kina epidemií koronaviru trpí, pro provozovatele streamovacích služeb jako Netflix, ale třeba také IPTV, by mohlo jít naopak o výhodu. Lidé totiž více času tráví doma a hledají způsob, jak se zabavit – film na obrazovce počítače nebo televizoru tedy pro ně může být náhradou za návštěvu kina.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino Tip: Vyrazte na virtuální projekci filmu a podpořte své oblíbené kino
Koronavirová krize může být likvidační pro některá menší kina. Proto vznikly dva projekty, které umožňují fanouškům zakoupit si vstupenky na virtuální projekci. Kvůli filmu samozřejmě nemusí nikam chodit, stačí si otevřít webový prohlížeč.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 % Trh s televizory čeká špatný rok, dojde k poklesu o 10 %
Opatření zavedená v reakci na onemocnění COVID-19 včetně zrušených sportovních událostí způsobí pokles na celosvětovém trhu s televizory, jaký analytici nepamatují. Data z Británie ovšem ukazují, že vlivem pandemie může dojít i ke krátkodobému vzrůstu prodeje.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 % O2 TV: Sledovanost zpravodajských kanálů se zvýšila až o 346 %
O2 TV hlásí o pětinu vyšší sledovanost v důsledku omezení kvůli pandemii koronaviru. Kuki zaznamenává vysoký nárůst u cestovatelského či erotického kanálu. Oba poskytovatelé se ovšem shodují, že k nejvyššímu nárůstu došlo u zpravodajských porgramů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového? Digi TV se dnes změnila na Telly. Co je nového?
Digi TV od dnešního dne přestala existovat, služba i celá společnost totiž vystupuje pod novým názvem Telly. Změnilo se nejen logo, ale také nabídka programových balíčků. V případě internetové verze byl kvůli úspoře dat nasazen modernější kodek H.265.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize? Samsung letos ukončí výrobu LCD panelů, co to bude znamenat pro televize?
Samsung oznámil, že do konce roku 2020 ukončí produkci LCD panelů ve všech svých továrnách. Místo toho se chce zaměřit na QD-OLED a další technologie blízké budoucnosti. Přesto LCD TV s logem Samsungu zůstanou ještě nějaký čas na trhu.
1.4.2020, aktualita, Jáchym Šlik