Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Edisonline: nová streamovací služba plná festivalových filmů

28.4.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Distributor Film Europe zpřístupnil novou platformu, která za cenu jednoho lístku do kina nabízí desítky filmů ke streamování i dva televizní kanály. Nabídku tvoří hlavně nezávislá filmová tvorba. K dispozici jsou aplikace pro mobilní zařízení i televizory.
Netflix či HBO GO sice nabízí přístup k některým evropským či artovým filmům, ale rozhodně se nejedná o kdovíjak rozsáhlou databázi. Milovníci nezávislé produkce proto obvykle sáhnou po alternativních VOD platformách jako mezinárodní MUBI nebo český Aerovod. Nyní se přidává další služba s názvem Edisonline. Stojí za ní společnost Film Europe, která nebude fanouškům artových snímků neznámým pojmem. Od roku 2009 distribuuje filmy do českých a slovenských kin, provozuje televizní kanály, pořádá také vlastní filmové festivaly a dokonce v Praze otevřela kino Edison Filmhub. Vlastní VOD platforma je tedy vcelku logickým rozšířením portfolia, díky kterému bude moct společnost zpřístupnil filmy svým divákům i jinak než jen na stříbrném plátně, v televizním vysílání nebo na DVD.
 
 
Edisonline provozovatel označuje za „první česko-slovenskou festivalovou VOD platformu“. Za 155 Kč měsíčně, tedy přibližně za cenu jedné vstupenky do kina, získají diváci přístup k databázi filmů, které si mohou kdykoliv přehrát. Balíček ovšem zahrnuje také přístup k online živému vysílání dvou televizních kanálů – Film Europe a Film Europe+. Využít lze přitom i funkce známé z IPTV, jako jsou nahrávky nebo zpětné sledování. Platit je možné také ročně, ale vzhledem k ceně 1 860 Kč tím zákazníci nic neušetří. Pokud se jedná o databázi VOD, v tuto chvíli zahrnuje šest desítek filmů uvedených na festivalech a v menších kinosálech. Provozovatel ovšem slibuje pravidelné rozšiřování databáze každý měsíc o 30 titulů, takže do 1. 5. 2021 by měli mít diváci k dispozici přes 300 filmů.
 
 
Všechny filmy ve službě Edisonline jsou opatřeny českými titulky. K dispozici je možnost vyhledávání filmů, ale prozatím chybí pokročilé možnosti filtrování. Snímky tak lze vybírat jen podle toho, zda se jedná o novinky nebo tvorbu pro děti. V tuto chvíli si mohou diváci přehrát třeba německá drama Narušitel systému nebo francouzské krimi Bídníci. Z pár let starších, ale cenami ověnčených filmů nechybí mimo jiné Čtverec, Toni Erdman nebo Saulův syn. Videa lze přehrávat přímo v prohlížeči, ale k dispozici jsou také mobilní aplikace pro Android a iOS či televizní aplikace pro Android TV a Apple TV.