Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Tip: Kde na internetu sledovat artové, nezávislé a dokumentární filmy?

24.3.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Ani přes uzavřená kina a zrušené festivaly nemusí filmoví fajnšmekři zoufat. K dispozici mají několik portálů, kde mohou legálně, a to za jednorázový poplatek nebo předplatné, sledovat zajímavé snímky z celého světa.
Ještě před pár lety byli milovníci artových, nezávislých, evropských a dokumentárních filmů často odkázáni jen na několik projekcí v malých kinech, a to ještě mnohdy pouze v rámci tématických festivalů. Pokud svůj očekávaný snímek prošvihli, mnohdy neměli jinou možnost jej legálně zhlédnout, neboť na televizní obrazovky nebo Blu-ray/DVD se takové filmy dostávají spíše jen zřídka. I pokud by se rozhodli nepodpořit tvůrce a film si stáhnout z neoficiálních zdrojů, velmi často by nepochodili. Naštěstí se situace změnila a na internetu existuje několik způsobů, jak si přehrát méně známé snímky snadno a legálně, obvykle navíc s českými titulky.
 
Pokud vás tedy začínají nudit vysokorozpočtové filmy z hollywoodská produkce nebo nekonečný přísun seriálů z Netflixu, mrkněte na několik našich tipů níže.

 

Aerovod

 
Česká online platforma Aerovod byla spuštěna již v roce 2012, ale měsíční předplatné zavedla až vloni. Jejím provozovatelem je společnost Aerofilms, která distribuuje filmy do českých kin a spolupracuje s artovými scénami jako Aero, Světozor nebo Bio Oko. Nabídka titulů z české, evropské nebo nezávislé americké produkce je opravdu široká. V katalogu si můžete snímky seřadit podle několika kritérií, filtrovat dle žánrů nebo vybírat z kolekcí, které se týkají specifických témat, režisérů nebo tipů od známých osobností. Většina obsahu je dostupná v originálním znění s českými titulky.
 
 
Filmy můžete sledovat v prohlížeči (na počítači, tabletu či telefonu), případně použít technologie Chromecast či Airplay pro streamování na televizor. Měsíční předplatné stojí 150 Kč a zahrnuje většinu katalogu s výjimkou některých nových titulů, které se do předplatného dostanou s až několikaměsíčním zpožděním. Další možností je jednorázová výpůjčka nebo stažení filmu, které obvykle vyjde na 60 Kč, respektive 110 Kč.

 

DAFilms

 
Pokud dáváte přednost dokumentárním filmům, můžete využít portál DAFilms.cz, který nabízí obsáhlý katalog českých i zahraničních dokumentů. Najdou se ovšem také výjimky, v současné době nabízí služba třeba kolekci snímků nominovaných na Českého lva. Filmy si můžete přehrát v desktopovém či mobilním prohlížeči, a to ve volitelné HD kvalitě. Při stažení do počítače jsou některé tituly dostupné i ve Full HD. Po bezplatné registraci získáte přístup k velmi malé části katalogu (např. některým studentským snímkům), ale u některého obsahu je dostupná možnost „Sdílej a sleduj zdarma“, která vám odemkne jeden vybraný film za sdílení na Facebooku.
 
 
Jinak jsou filmy k dispozici k přehrání nebo stažení za jednorázový poplatek, případně můžete využít měsíční předplatné za 135 Kč měsíčně nebo 1 350 Kč ročně. Do konce března navíc lze navíc získat roční předplatné za ještě výhodnější cenu 799 Kč. Jako předplatitel nemusíte mít přístup k veškerému obsahu, jako jsou třeba výše zmíněné filmy z Českého lva.

 

MUBI


 
Pokud vám nevadí absence českých titulků, vyzkoušejte mezinárodní portál MUBI, kde jsou filmy dostupné s anglickými titulky. Místo dlouhého katalogu filmů se v databázi každý den objeví jeden nový film, který bude přístupný následujících 30 dnů. Nemusíte tedy mít starost, že budete zahlceni obsahem. K tomu je dostupný katalog s filmy k zapůjčení za jednorázový poplatek. Výhodou jsou aplikace pro různé platformy, díky kterým můžete filmy sledovat i na televizoru nebo mobilních zařízeních. Předplatné stojí 199 Kč měsíčně, ale během současné akce lze získat první tři měsíce za pouhou desetikorunu.

 

HBO Go


 
Artové či nezávislé snímky se ovšem dostanou i na velké platformy jako Netflix nebo HBO Go. Především druhá jmenovaná služba do své databáze řadí filmy odvysílané na televizních kanálech CInemax, což jsou často např. tituly z evropské produkce. Pokud tedy máte zájem poznat, co se točí třeba v nedalekém Maďarsku nebo daleké Argentině, můžete si HBO Go předplatit za 159 Kč měsíčně. Nedávno byla navíc vrácena možnost měsíčního vyzkoušení zdarma a bez závazků.