Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dotykový televizor? Huawei si možná pohrává s netradiční myšlenkou

9.3.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Huawei by podle uniklých informací mohl představit první 4K TV s dotykovou obrazovkou. Prozatím není jasné, zda bude zařízení určeno pro domácnosti, nebo spíše pro firmy a školy, kde by našlo lepší využití.
Huawei vstoupil na trh s televizory teprve v roce 2019, ale zákazníky se snaží zaujmout zajímavými řešení, jako je třeba vysouvací webkamera. Nyní by čínský výrobce mohl přinést skutečně revoluční novinku – televizor s dotykovou obrazovkou. Informace se poprvé objevila na čínské sociální síti a zatím nebyla oficiálně potvrzena. Zařízení by mělo patřit do řady Huawei Smart Screen, která zatím obsahuje chytré televizory. Nejnovější přírůstek ovšem nemusí být určen pro použití v domácnostech. Mohlo by se jednat spíše o velkou dotykovou obrazovku pro prezentace v kancelářích nebo výuku ve školách. V takovém případě by zařízení nejspíš postrádalo televizní tunery.
 
 
Ilustrační obrázek
 
Podle uniklých informací by měla novinka využívat 65palcový panel s rozlišením 3840 x 2160 pixelů neboli 4K. Displej zvládne zaznamenat až dvacet dotyků najednou, proto umožní pohodlné ovládání dvěma osobami najednou. K dispozici by měla být úprava proti odleskům a filtr modrého světla, který měl Huawei zkombinovat se svou technologii pro vylepšení barevného gamutu. Připomeňme, že modré světlo podle odborníků stojí za nejrůznějšími problémy se spánkem. Proto se filtr modrého světla stále častěji objevuje ve výbavě smartphonů nebo počítačových monitorů. Zdá se, že čínský výrobce se funkci snažil vyladit tak, aby chránila oči, ale přitom nenarušovala přirozené barevné podání displeje.
 
Na trhu se zatím neobjevil žádný dotykový televizor, takže Huawei by v tomto ohledu získal prvenství. Otázkou ovšem zůstává, zda by taková kombinace vůbec dávala smysl. Pohodlné ovládání z gauče umožňuje dálkový ovladač, případně lze dnes často využít také hlasové povely. Dotyková vrstva naopak může mít negativní vliv na kvalitu obrazu. Nehledě na nutnost častého otírání obrazovky, neboť sledovat filmy přes šmouhy a otisky by nebylo zrovna nejpříjemnější. Nový Huawei Smart Screen bude nejspíš představen 25. března, kdy čínský výrobce pořádá online keynote. Připomeňme, že čínský výrobce zatím své chytré televize neprodává v Evropě.