www.tvfreak.cz
>
>

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy
, , aktualita
Dolby Vision je jeden z nejpokročilejších a nejoblíbenějších HDR formátů současnosti  V loňském roce se připojily další partneři a byly vydány první filmové tituly. Na druhé straně jsou však potíže, které se týkají hlavně kompatibility.
reklama
Válka HDR formátů se přiostřuje s tím, jak přibývají noví hráči. Po příchodu HDR10+ navíc Dolby Vision není jediným hlavním standardem, který využívá tzv. dynamická metadata pro pokročilejší vylepšení barev a kontrastu. Přesto si Dolby nemůže stěžovat na nezájem partnerů. V tuto chvíli podporuje jeho formát 12 světových výrobců televizorů včetně LG, Sony, Loewe nebo Hisense. O obsah se potom stará osm velkých studií jako Disney, Sony Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros a sedm významných streamovacích služeb, mimo jiné Amazon, iTunes či Netflix. Poslední jmenovaný nabízí přes 200 hodin záznamu v Dolby Vision.
 
 
Na seznamu partnerských výrobců sice nalezneme také Philips, ale jedná se o modely pro americký trh, evropské dávají přednost HDR10+
 
Za největší úspěchy v loňském roce může Dolby považovat, že jeho HDR formát začlenil do svého ekosystému Apple. Na trhu se objevily první set-top boxy a UHD Blu-ray přehrávače podporující Dolby Vision, stejně tak si nyní mohou zákazníci pořídit na tři desítky filmů a dokonce také počítačové hry s Dolby Vision. V neposlední řadě začíná tento formát vysokého dynamického rozsahu pomalu zasahovat do oblasti televizního vysílání. Dolby Vision bylo začleněno do standardu ATSC 3.0 a objevilo se několik zkušebních vysílání. Dodejme, že cílem je vytvořit kompletní end-to-end ekosystém, který zahrnuje obsah, distribuci a přehrávání. Partnerům také společnost nabízí balíček, který obsahuje jak vylepšení obrazu (Dolby Vision), tak zvuku (Dolby Atmos).
 
V roce 2018 by se měl z Dolby Vision stát mainstreamový HDR formát, takže by se měl objevit v levnějších zařízeních. S tím však souvisí i hlavní problém, který se aktuálně týká této technologie. Odhalila je nedávná aktualizace pro televizory Sony, po které bylo zjištěno, že přidaný HDR formát nefunguje ve spolupráci s Apple TV či UHD Blu-ray přehrávači. Existuje totiž více konfigurací Dolby Vision, které nejsou vždy navzájem kompatibilní, a tak se nyní čeká na aktualizaci, kterou však musejí vydat jednotliví výrobci zařízení. V budoucnu by se tento problém snad neměl opakovat, ale ukazuje to, že i přes náročné certifikační procesy a vysoké licenční poplatky nefunguje Dolby Vision jako dobře namazaný stroj.
 
Naproti tomu hlavní konkurent HDR10+ se teprve rozjíždí. Obsah prakticky chybí a seznam partnerů je kratší, zahrnuje však například Samsung, Panasonic nebo TP Vision (Philips).
 
Nejnovější články
Sony WF6 a RF4: HDR i v kombinaci s Full HD Sony WF6 a RF4: HDR i v kombinaci s Full HD
HDR sice máme spojené především se 4K rozlišením, ale Sony opět dokazuje, že může fungovat také v kombinaci s Full HD. Na evropský trh zamíří dvě řady televizorů střední třídy bez Android TV.
17.2.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Xiaomi Mi LED TV 4: pomalá expanze pokračuje Xiaomi Mi LED TV 4: pomalá expanze pokračuje
Xiaomi vstoupilo se svými televizory na indický trh, kde uvedlo jen 4,9 mm tenký model se 4K HDR, který doporučí vhodný obsah s využitím umělé inteligence. Také je k dispozici dálkový ovladač s Bluetooth.
17.2.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Panasonic oznámil LCD TV pro rok 2018 s HDR10+ Panasonic oznámil LCD TV pro rok 2018 s HDR10+
Přibližně měsíc po OLED TV představil Panasonic také svou letošní nabídku LCD TV. Všechny čtyři odhalené řady podporují formát HDR10+ a mohou očekávat aktualizaci přinášející dvě platformy pro hlasové ovládání.
15.2.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Nejmenší Android TV se vejde do „flashky“ Nejmenší Android TV se vejde do „flashky“
Na japonském trhu byla představena miniaturní Android TV, která se k televizoru připojuje přes HDMI. I přes malé rozměry zvládne přehrávat obsah ve 4K HDR a podporuje audio kodek aptX HD.
11.2.2018, aktualita, Jáchym Šlik
VLC 3.0 podporuje Chromecast, 8K rozlišení a HDR10 VLC 3.0 podporuje Chromecast, 8K rozlišení a HDR10
Oblíbený multimediální přehrávač VLC vyšel ve verzi 3.0 „Vetinari“. Je to vůbec poprvé, co byla aktualizace vypuštěna pro všechny hlavní platformy najednou. A přináší hned několik významných novinek.
11.2.2018, aktualita, Jáchym Šlik