www.tvfreak.cz
>
>

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy
, , aktualita
Dolby Vision je jeden z nejpokročilejších a nejoblíbenějších HDR formátů současnosti  V loňském roce se připojily další partneři a byly vydány první filmové tituly. Na druhé straně jsou však potíže, které se týkají hlavně kompatibility.
reklama
Válka HDR formátů se přiostřuje s tím, jak přibývají noví hráči. Po příchodu HDR10+ navíc Dolby Vision není jediným hlavním standardem, který využívá tzv. dynamická metadata pro pokročilejší vylepšení barev a kontrastu. Přesto si Dolby nemůže stěžovat na nezájem partnerů. V tuto chvíli podporuje jeho formát 12 světových výrobců televizorů včetně LG, Sony, Loewe nebo Hisense. O obsah se potom stará osm velkých studií jako Disney, Sony Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros a sedm významných streamovacích služeb, mimo jiné Amazon, iTunes či Netflix. Poslední jmenovaný nabízí přes 200 hodin záznamu v Dolby Vision.
 
 
Na seznamu partnerských výrobců sice nalezneme také Philips, ale jedná se o modely pro americký trh, evropské dávají přednost HDR10+
 
Za největší úspěchy v loňském roce může Dolby považovat, že jeho HDR formát začlenil do svého ekosystému Apple. Na trhu se objevily první set-top boxy a UHD Blu-ray přehrávače podporující Dolby Vision, stejně tak si nyní mohou zákazníci pořídit na tři desítky filmů a dokonce také počítačové hry s Dolby Vision. V neposlední řadě začíná tento formát vysokého dynamického rozsahu pomalu zasahovat do oblasti televizního vysílání. Dolby Vision bylo začleněno do standardu ATSC 3.0 a objevilo se několik zkušebních vysílání. Dodejme, že cílem je vytvořit kompletní end-to-end ekosystém, který zahrnuje obsah, distribuci a přehrávání. Partnerům také společnost nabízí balíček, který obsahuje jak vylepšení obrazu (Dolby Vision), tak zvuku (Dolby Atmos).
 
V roce 2018 by se měl z Dolby Vision stát mainstreamový HDR formát, takže by se měl objevit v levnějších zařízeních. S tím však souvisí i hlavní problém, který se aktuálně týká této technologie. Odhalila je nedávná aktualizace pro televizory Sony, po které bylo zjištěno, že přidaný HDR formát nefunguje ve spolupráci s Apple TV či UHD Blu-ray přehrávači. Existuje totiž více konfigurací Dolby Vision, které nejsou vždy navzájem kompatibilní, a tak se nyní čeká na aktualizaci, kterou však musejí vydat jednotliví výrobci zařízení. V budoucnu by se tento problém snad neměl opakovat, ale ukazuje to, že i přes náročné certifikační procesy a vysoké licenční poplatky nefunguje Dolby Vision jako dobře namazaný stroj.
 
Naproti tomu hlavní konkurent HDR10+ se teprve rozjíždí. Obsah prakticky chybí a seznam partnerů je kratší, zahrnuje však například Samsung, Panasonic nebo TP Vision (Philips).
 
Nejnovější články
Prodeje OLED TV se během roku více než zdvojnásobily Prodeje OLED TV se během roku více než zdvojnásobily
V první polovině letošního roku prodala společnost LG Display více než dvojnásobek televizních OLED panelů ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Chystá proto také výrazné zvýšení výrobní kapacity.
19.8.2018, aktualita, Jáchym Šlik
HbbTV využívají už 2 miliony diváků, nejčastěji na televizích LG HbbTV využívají už 2 miliony diváků, nejčastěji na televizích LG
Technologie HbbTV se zabydluje v českých domácnostech, jak dokazuje nový průzkum. „Červené tlačítko“ využívají až dva miliony diváků, nejčastěji jsou to přitom lidé z Prahy a majitelé televizí LG.
19.8.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Loewe Bild 3 přichází v 65" OLED variantě Loewe Bild 3 přichází v 65" OLED variantě
Loewe přidalo do řady Bild 3 největší model, který je zároveň nejlevnější 65" OLED TV v nabídce této značky. Bild 3.65 nabízí kvalitní obraz ve 4K HDR, luxusní design s několika možnostmi instalace i integrovaný soundbar.
19.8.2018, aktualita, Jáchym Šlik
EISA Awards 2018-2019 ocenily nejlepší TV, domácí kino i audio EISA Awards 2018-2019 ocenily nejlepší TV, domácí kino i audio
Prestižní evropské ocenění EISA si letos odnesly televizory značek Philips, LG nebo Samsung. Vyhlášen byly také nejlepší Blu-ray přehrávač, projektor, kamera nebo domácí audio technika. Podívejte se na kompletní výsledky.
16.8.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Philips představil levnější televizory pro rok 2018 Philips představil levnější televizory pro rok 2018
Na českém trhu se už nějaký čas prodávají cenově dostupné televizory Philips z řad 6000 a 5000. Nalezneme mezi nimi modely se 4K i Full HD rozlišením. Hlavní novinkou je uživatelské rozhraní Saphi.
16.8.2018, aktualita, Jáchym Šlik