www.tvfreak.cz
>
>

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy
, , aktualita
Dolby Vision je jeden z nejpokročilejších a nejoblíbenějších HDR formátů současnosti  V loňském roce se připojily další partneři a byly vydány první filmové tituly. Na druhé straně jsou však potíže, které se týkají hlavně kompatibility.
reklama
Válka HDR formátů se přiostřuje s tím, jak přibývají noví hráči. Po příchodu HDR10+ navíc Dolby Vision není jediným hlavním standardem, který využívá tzv. dynamická metadata pro pokročilejší vylepšení barev a kontrastu. Přesto si Dolby nemůže stěžovat na nezájem partnerů. V tuto chvíli podporuje jeho formát 12 světových výrobců televizorů včetně LG, Sony, Loewe nebo Hisense. O obsah se potom stará osm velkých studií jako Disney, Sony Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros a sedm významných streamovacích služeb, mimo jiné Amazon, iTunes či Netflix. Poslední jmenovaný nabízí přes 200 hodin záznamu v Dolby Vision.
 
 
Na seznamu partnerských výrobců sice nalezneme také Philips, ale jedná se o modely pro americký trh, evropské dávají přednost HDR10+
 
Za největší úspěchy v loňském roce může Dolby považovat, že jeho HDR formát začlenil do svého ekosystému Apple. Na trhu se objevily první set-top boxy a UHD Blu-ray přehrávače podporující Dolby Vision, stejně tak si nyní mohou zákazníci pořídit na tři desítky filmů a dokonce také počítačové hry s Dolby Vision. V neposlední řadě začíná tento formát vysokého dynamického rozsahu pomalu zasahovat do oblasti televizního vysílání. Dolby Vision bylo začleněno do standardu ATSC 3.0 a objevilo se několik zkušebních vysílání. Dodejme, že cílem je vytvořit kompletní end-to-end ekosystém, který zahrnuje obsah, distribuci a přehrávání. Partnerům také společnost nabízí balíček, který obsahuje jak vylepšení obrazu (Dolby Vision), tak zvuku (Dolby Atmos).
 
V roce 2018 by se měl z Dolby Vision stát mainstreamový HDR formát, takže by se měl objevit v levnějších zařízeních. S tím však souvisí i hlavní problém, který se aktuálně týká této technologie. Odhalila je nedávná aktualizace pro televizory Sony, po které bylo zjištěno, že přidaný HDR formát nefunguje ve spolupráci s Apple TV či UHD Blu-ray přehrávači. Existuje totiž více konfigurací Dolby Vision, které nejsou vždy navzájem kompatibilní, a tak se nyní čeká na aktualizaci, kterou však musejí vydat jednotliví výrobci zařízení. V budoucnu by se tento problém snad neměl opakovat, ale ukazuje to, že i přes náročné certifikační procesy a vysoké licenční poplatky nefunguje Dolby Vision jako dobře namazaný stroj.
 
Naproti tomu hlavní konkurent HDR10+ se teprve rozjíždí. Obsah prakticky chybí a seznam partnerů je kratší, zahrnuje však například Samsung, Panasonic nebo TP Vision (Philips).
 
Nejnovější články
Hisense představil své první OLED TV, zradil tak QLED Alliance? Hisense představil své první OLED TV, zradil tak QLED Alliance?
Hisense, mimochodem jeden ze zakládajících členů QLED Alliance, uvádí na trh svou první OLED TV. Jedná se o elegantní model s tenkým designem, který lze pořídit ve dvou velikostech. Dorazit by mohl i na evropské trhy.
17.11.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix zkouší mobilní streamování za poloviční cenu Netflix zkouší mobilní streamování za poloviční cenu
Některé trhy jsou na cenu streamovacích služeb citlivější než jiné, a proto Netflix zkouší zavést ještě levnější plány předplatného svých služeb. Tentokrát půjde o možnost přehrávat obsah jen na mobilních zařízeních.
16.11.2018, aktualita, Milan Šurkala
Samsung QLED TV pro rok 2019 poodhalují své zbraně Samsung QLED TV pro rok 2019 poodhalují své zbraně
Samsung si zaregistroval velké množství ochranných známek, které označují technologie pro vylepšení obrazu i zvuku. Většinu z nich by mohl využít u příští generace svých televizorů, kterou ukáže na CES 2019.
16.11.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Streamovací služba Hulu se rozšíří do celého světa Streamovací služba Hulu se rozšíří do celého světa
Disney, které se brzy stane většinovým akcionářem ve společnosti Hulu, má v plánu tuto streamovací službu rozšířit mimo USA. Netflix a Amazon tedy v budoucnu získají další konkurenci na mezinárodních trzích.
14.11.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Philips OLED+ 903 vstupuje na český trh. Jaká je cena? Philips OLED+ 903 vstupuje na český trh. Jaká je cena?
Philips uvedl na český trh svou další OLED TV . Tentokrát se jedná o cenami ověnčený model, který by měl kromě výborné obrazové kvality nabídnout také nadprůměrný zvuk. Ve výbavě totiž nalezneme integrovaný soundbar od Bowers & Wilkins.
13.11.2018, aktualita, Jáchym Šlik