Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy

10.2.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Dolby Vision je jeden z nejpokročilejších a nejoblíbenějších HDR formátů současnosti  V loňském roce se připojily další partneři a byly vydány první filmové tituly. Na druhé straně jsou však potíže, které se týkají hlavně kompatibility.
Válka HDR formátů se přiostřuje s tím, jak přibývají noví hráči. Po příchodu HDR10+ navíc Dolby Vision není jediným hlavním standardem, který využívá tzv. dynamická metadata pro pokročilejší vylepšení barev a kontrastu. Přesto si Dolby nemůže stěžovat na nezájem partnerů. V tuto chvíli podporuje jeho formát 12 světových výrobců televizorů včetně LG, Sony, Loewe nebo Hisense. O obsah se potom stará osm velkých studií jako Disney, Sony Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros a sedm významných streamovacích služeb, mimo jiné Amazon, iTunes či Netflix. Poslední jmenovaný nabízí přes 200 hodin záznamu v Dolby Vision.
 
 
Na seznamu partnerských výrobců sice nalezneme také Philips, ale jedná se o modely pro americký trh, evropské dávají přednost HDR10+
 
Za největší úspěchy v loňském roce může Dolby považovat, že jeho HDR formát začlenil do svého ekosystému Apple. Na trhu se objevily první set-top boxy a UHD Blu-ray přehrávače podporující Dolby Vision, stejně tak si nyní mohou zákazníci pořídit na tři desítky filmů a dokonce také počítačové hry s Dolby Vision. V neposlední řadě začíná tento formát vysokého dynamického rozsahu pomalu zasahovat do oblasti televizního vysílání. Dolby Vision bylo začleněno do standardu ATSC 3.0 a objevilo se několik zkušebních vysílání. Dodejme, že cílem je vytvořit kompletní end-to-end ekosystém, který zahrnuje obsah, distribuci a přehrávání. Partnerům také společnost nabízí balíček, který obsahuje jak vylepšení obrazu (Dolby Vision), tak zvuku (Dolby Atmos).
 
V roce 2018 by se měl z Dolby Vision stát mainstreamový HDR formát, takže by se měl objevit v levnějších zařízeních. S tím však souvisí i hlavní problém, který se aktuálně týká této technologie. Odhalila je nedávná aktualizace pro televizory Sony, po které bylo zjištěno, že přidaný HDR formát nefunguje ve spolupráci s Apple TV či UHD Blu-ray přehrávači. Existuje totiž více konfigurací Dolby Vision, které nejsou vždy navzájem kompatibilní, a tak se nyní čeká na aktualizaci, kterou však musejí vydat jednotliví výrobci zařízení. V budoucnu by se tento problém snad neměl opakovat, ale ukazuje to, že i přes náročné certifikační procesy a vysoké licenční poplatky nefunguje Dolby Vision jako dobře namazaný stroj.
 
Naproti tomu hlavní konkurent HDR10+ se teprve rozjíždí. Obsah prakticky chybí a seznam partnerů je kratší, zahrnuje však například Samsung, Panasonic nebo TP Vision (Philips).