www.tvfreak.cz
>
>

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy

Dolby Vision: úspěchy, ale také první problémy
, , aktualita
Dolby Vision je jeden z nejpokročilejších a nejoblíbenějších HDR formátů současnosti  V loňském roce se připojily další partneři a byly vydány první filmové tituly. Na druhé straně jsou však potíže, které se týkají hlavně kompatibility.
reklama
Válka HDR formátů se přiostřuje s tím, jak přibývají noví hráči. Po příchodu HDR10+ navíc Dolby Vision není jediným hlavním standardem, který využívá tzv. dynamická metadata pro pokročilejší vylepšení barev a kontrastu. Přesto si Dolby nemůže stěžovat na nezájem partnerů. V tuto chvíli podporuje jeho formát 12 světových výrobců televizorů včetně LG, Sony, Loewe nebo Hisense. O obsah se potom stará osm velkých studií jako Disney, Sony Pictures, Universal Pictures nebo Warner Bros a sedm významných streamovacích služeb, mimo jiné Amazon, iTunes či Netflix. Poslední jmenovaný nabízí přes 200 hodin záznamu v Dolby Vision.
 
 
Na seznamu partnerských výrobců sice nalezneme také Philips, ale jedná se o modely pro americký trh, evropské dávají přednost HDR10+
 
Za největší úspěchy v loňském roce může Dolby považovat, že jeho HDR formát začlenil do svého ekosystému Apple. Na trhu se objevily první set-top boxy a UHD Blu-ray přehrávače podporující Dolby Vision, stejně tak si nyní mohou zákazníci pořídit na tři desítky filmů a dokonce také počítačové hry s Dolby Vision. V neposlední řadě začíná tento formát vysokého dynamického rozsahu pomalu zasahovat do oblasti televizního vysílání. Dolby Vision bylo začleněno do standardu ATSC 3.0 a objevilo se několik zkušebních vysílání. Dodejme, že cílem je vytvořit kompletní end-to-end ekosystém, který zahrnuje obsah, distribuci a přehrávání. Partnerům také společnost nabízí balíček, který obsahuje jak vylepšení obrazu (Dolby Vision), tak zvuku (Dolby Atmos).
 
V roce 2018 by se měl z Dolby Vision stát mainstreamový HDR formát, takže by se měl objevit v levnějších zařízeních. S tím však souvisí i hlavní problém, který se aktuálně týká této technologie. Odhalila je nedávná aktualizace pro televizory Sony, po které bylo zjištěno, že přidaný HDR formát nefunguje ve spolupráci s Apple TV či UHD Blu-ray přehrávači. Existuje totiž více konfigurací Dolby Vision, které nejsou vždy navzájem kompatibilní, a tak se nyní čeká na aktualizaci, kterou však musejí vydat jednotliví výrobci zařízení. V budoucnu by se tento problém snad neměl opakovat, ale ukazuje to, že i přes náročné certifikační procesy a vysoké licenční poplatky nefunguje Dolby Vision jako dobře namazaný stroj.
 
Naproti tomu hlavní konkurent HDR10+ se teprve rozjíždí. Obsah prakticky chybí a seznam partnerů je kratší, zahrnuje však například Samsung, Panasonic nebo TP Vision (Philips).
 
Nejnovější články
THX začíná hodnotit televizory, reproduktory a zesilovače THX začíná hodnotit televizory, reproduktory a zesilovače
Nový program THX Standard by měl zákazníkům pomoci při výběru audio či video produktů, a to prostřednictvím hodnocení různých aspektů. Ačkoliv společnost zvolila dle svých slov vědeckou metodu, některými odborníky je kritizována.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
Steam Link zamířil na Android TV, podporuje 4K při 60 fps Steam Link zamířil na Android TV, podporuje 4K při 60 fps
Chcete si užít hry ze svého počítače na velké obrazovce a zcela bez kabelů? Společnost Valve vydala aplikaci Steam Link pro zařízení s Androidem, která funguje také na televizorech a set-top boxech.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung připomíná své největší inovace v oblasti TV Samsung připomíná své největší inovace v oblasti TV
Samsung se ve své infografice chlubí největšími inovacemi, které za posledních 12 let přinesl na trhu s televizory. Pojďme si proto zavzpomínat na první OLED TV, 3D TV i řadu dalších novinek až po aktuální QLED TV.
13.5.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Netflix doporučil první televizory pro rok 2018 Netflix doporučil první televizory pro rok 2018
Netflix každý rok testuje televizory různých značek a podle předem stanovených kritérií vybrané z nich doporučí ke koupi. Letos dostalo nálepku „Netflix Recommended TV“ prvních několik modelů od LG a Sony.
12.5.2018, aktualita, Jáchym Šlik
Android TV dostala příslib rychlejších aktualizací Android TV dostala příslib rychlejších aktualizací
Google se snaží zrychlit softwarové aktualizace své platformy Android TV. Spolu s novou verzí založenou na Androidu P přijdou také vylepšení v oblasti výkonu a stability, stejně jako snadnější prvotní nastavení či automatické vyplňování hesel.
9.5.2018, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář