Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney+ zdraží, zavede plán s reklamami a chce zatočit s těmi, kteří sdílí hesla

11.8.2023, Milan Šurkala, aktualita
Disney+ zdraží, zavede plán s reklamami a chce zatočit s těmi, kteří sdílí hesla
Trh se streamovacími službami není procházkou růžovou zahradou. Pro Disney je to ztrátový podnik a situaci chce vylepšit zdražením, reklamami v základním plánu i následováním Netflixu, potíráním sdílení hesel k účtům.
Streamovací služba Disney+ je bohužel ztrátová, což přinese několik kroků, přičemž většinou nebudou zrovna příjemné. Mnoho evropských zemí (Dánsko, Francie, Německo, Itálie, Norsko, Švýcarsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie) se totiž od 1. listopadu 2023 dočká nemalého zdražení. Vedle toho budou zavedeny dva nové plány Standard, takže za zhruba původní ceny budete dostávat horší službu, nebo si budete muset připlatit, abyste dostali to, co máte teď (v těch zemích, kde bylo oznámeno zdražení). Zdražení pro Českou republiku nebylo zatím zmíněno, to ale nemusí znamenat, že se dříve nebo později toto stejně neobjeví.
 
Disney+ logo
 
Pokud budete chtít 4K obraz (2160p), HDR a zvuk Dolby Atmos, budete potřebovat nejdražší plán Premium. Ten také umožní až 4 současné streamy. Standard bude ve dvou verzích, a to levnější s reklamami a dražší bez reklam. Oba dva budou nabízet plný přístup k celé kolekci obsahu, nicméně maximem bude rozlišení Full HD (1080p), 2 současné streamy a audio 5.1. Zatímco klasický plán nabídne možnost stahování pro offline sledování, ten s reklamami toto neumožní. Pokud bychom přepočetli ceny v GBP a EUR na české koruny, docházíme k částkám cca 140 Kč za Standard with Ads, 220 Kč za Standard a 290-310 Kč za Premium.
 

Standard with Ads
Standard
Premium
Reklamy
ano
ne ne
Rozlišení
max. Full HD (1080p)
max. Full HD (1080p) max. 4K (2160p)
Současné streamy
2
2
4
Offline download
ne
ano
ano
Audio
5.1
5.1
Dolby Atmos
Cena (Velká Británie)
4,99 GBP
7,99 GBP
10,99 GBP
Cena (EUR)
5,99 EUR
8,99 EUR
11,99 EUR
Cena (Dánsko)
49 DKK
79 DKK
109 DKK
Cena (Norsko) 59 NOK 89 NOK 119 NOK
Cena (Švédsko) 59 SEK 89 SEK 119 SEK
Cena (Švýcarsko)
7,90 CHF
12,90 CHF
17,90 CHF
 
Disney+ chce také po vzoru Netflixu zatočit s těmi, kteří sdílejí svá hesla k účtům mimo domácnost. U Netflixu se to vcelku osvědčilo a přineslo 6 milionů nových účtů, i když finančně to firmě až tak moc nepomohlo, Disney+ to chce očividně zkusit také. Společnost se nechala slyšet, že aktivně zkoumá možnosti toho, jak sdílet účty mezi rodinou a přáteli, tedy jak toto co nejlépe vyřešit. Koncem roku tak budou aktualizovány uživatelské podmínky služby a jiný přístup k monetizaci by měl začít fungovat někdy v průběhu příštího roku. Zda si i na Disney+ bude možné dokupovat členy mimo domácnost za poplatek, to se teprve uvidí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.