Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Disney má více předplatitelů než Netflix, předplatné s reklamami moc levné nebude

14.8.2022, Milan Šurkala, aktualita
Disney má více předplatitelů než Netflix, předplatné s reklamami moc levné nebude
Společnost The Walt Disney Company oznámila, že její streamovací služby mají nyní 221 milionů předplatitelů. To znamená, že se firma dostala na vyšší číslo než konkurenční Netflix. Streamování je ale ztrátové a nové předplatné s reklamami nepotěšilo.
Máme zde finanční výsledky společnosti The Walt Disney Company, do nich ale příliš detailně nezabrousíme. Podíváme se spíše na informace okolo. Disney oznámilo, že jeho streamovací služby mají dohromady 221,1 milionu předplatitelů (Disney+ 152,1 mil., Hulu 46,2 mil. a ESPN+ pak 22,8 mil. uživatelů). Jako jednotlivá služba tak Netflix nadále vede, nicméně se svými 220,67 mil. uživatelů, což je číslo, které už dvě čtvrtletí po sobě klesalo, mu Disney+ šlape dost výrazně na paty. Samotné Disney+ šlo meziročně o 31 % nahoru (+36 mil. lidí), ESPN+ pak dokonce o 53 %. Hulu moc lidí nepřilákalo, ale i zde jde o nárůst, a to o 8 %. Nepříjemnou zprávou je, že i když se příjmy streamovací divize navýšily o 19 % na 5,06 mld. USD, ztráta se vyšplhala také, a to na 1,06 mld. USD, což je vzhledem k příjmům opravdu hodně.
 
Disney+ logo
 
Nově se objevilo předplatné s reklamami, které mělo přinést cenově příznivější nabídku pro ty, kterým se nechce platit plná cena. Faktem nicméně je, že člověk v podstatě proti dnešnímu stavu neušetří nic. Disney+ Premium bez reklam totiž v USA stoupá cenou ze 7,99 USD na 10,99 USD (+37,5 %) a Disney+ Basic s reklamami bude za oněch 7,99 USD. Tedy za tutéž cenu, za kterou měli uživatelé dosud službu bez reklam.
 
Aby toho nebylo málo, plán s reklamami nelze platit jednou ročně se zvýhodněním, ale jen měsíčně. Když to spočítáme, zjistíme, že plán Basic je v podstatě k ničemu. Za roční Premium sice můžete zaplatit 131,88 USD při měsíčních platbách, ale při roční platbě jste na 109,99 USD. Basic s reklamami a možností pouze měsíčního placení vyjde 95,88 USD za rok, tedy jen o 13 % levněji. Zatím nevíme, jak se nová cenotvorba projeví u nás, kde je Premium za 199 Kč měsíčně, resp. 1990 Kč ročně (pokud by se také zdražovalo o více než třetinu, dala by se předpokládat cena asi okolo 269, resp. 2690 Kč).
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.