Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Další zkratka do sbírky. Realme oznámilo první SLED TV

2.10.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Čínská značka Realme se pochlubila prvním televizorem s vlastní technologií SLED. Bude se jednat o první prémiový model v nabídce. Nejedná se ovšem pouze o přejmenované či mírně vylepšené podsvícení RGB LED?
Realme je čínský výrobce elektroniky, který se svými cenově dostupnými smartphony slaví úspěch i v Česku. Letos značka vstoupila také na trh s televizory, kde by ráda následovala kroky svého konkurenta Xiaomi. První dva modely Realme Smart TV nebyly nijak zvlášť zajímavé a navíc se prodávají pouze v Indii. Teď se ovšem Realme rozhodlo zkusit štěstí i na trhu s dražšími televizemi. Před pár dny oznámilo novinku s úhlopříčkou 55 palců, o které sice nezveřejnilo mnoho podrobností, ale dozvěděli jsme se jednu podstatnou informaci – televizor bude používat panel s technologií SLED.
 
 
Ano, ke stávajícím zkratkám jako OLED, QLED, mini LED nebo micro LED můžeme přidat další. Jakým způsobem ovšem SLED funguje a hlavně – jaké výhody by měl přinést nám divákům? Hned na úvod musíme říct, že Realme si SLED registrovalo jako ochranou známku, takže není příliš pravděpodobné, že se v budoucnu objeví i v televizorech jiných značek. Jedná se zkrátka o proprietární technologii, kterou Realme vyvinulo společně s vědcem Johnem Rooymansem, autorem řady vylepšení týkající se aplikace LED a hlavním výzkumníkem ve společnosti SPD Technology (zkratka SPD v tomto případě značí Spectral Power Distribution, v překladu spektrální rozdělení energie).
 
 
Hlavní výhodou technologie SLED by měl být širší barevný gamut a nižší záření modrého světla, které má škodlivý vliv na člověka. SLED vytváří bílé světlo pro podsvícení obrazovky kombinací RGB diod. To znamená, že používá červené, zelené i modré diody. To je rozdíl proti QLED, kde jsou využívány modré diody a kvantové tečky, které absorbují modré světlo a vyzařují modré nebo zelené světlo. Zdaleka nejvíce tedy připomíná technologii podsvícení RGB LED, která v televizorech není žádnou novinkou.
 
Vzhledem k tomu, že Realme nezveřejnilo žádné podrobnosti, není zcela jasné, v čem konkrétně se SLED odlišuje od RGB LED. Můžeme se prý ovšem těšit na širší barevný gamut – konkrétně 108% pokrytí prostoru NTSC. Ochranu očí před modrým světlem potom potvrzuje certifikace od TÜV Rheinland.