Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Creative SXFI Carrier: kompaktní soundbar s Dolby Atmos a Super X-Fi

4.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Více rok po prvním představení se na trh dostane soundbar Creative SXFI Carrier, který jako první podporuje funkci Super X-Fi. Ve svém kompaktním těle ovšem skrývá také komponenty pro kvalitní zvuk a Dolby Atmpos.
Již začátkem loňského roku na veletrhu CES 2020 byl poprvé ukázán světu inovativní soundbar Creative SXFI Carrier. Na trh se nakonec dostává s velkým zpožděním až letos na jaře. Výrobce tvrdí, že i přes poměrně malé rozměry (na šířku měří jen 88 cm), se tento soundbar může pochlubit velmi solidním zvukem. Dokonce získal i certifikaci pro formát prostorového zvuku Dolby Atmos, který je častější ve velkých soundbarech.
 
 
Novinka využívá vlastní zesilovače řízené DSP a technologii SuperWide pro rozptyl zvuku. Součástí balení je navíc 10palcový externí subwoofer, který se připojuje bezdrátově, proto jej snadno umístíte kamkoliv v obýváku. Oficiální údaje slibují celkový výkon 450 W RMS, z čehož 250 W zajišťuje soundbar. Creative dokonce tvrdí, že kvalitu zvuku je srovnatelná s jeho starším modelem X-Fi Sonic Carrier, který je dvakrát větší a obsahuje 15 měničů.
 
Zatímco Dolby Atmos se chlubí řada smartphonů, SXFI Carrier přidává jedno prvenství. Jako první soundbar na světě totiž podporuje technologii Super X-Fi Headphone Holography, kterou společnost Creative vyvinula pro svá sluchátka. Jedná se o prostorový zvuk, který je optimalizován pomocí umělé inteligence. Výrobce počítá s tím, že v některých situacích budete chtít hudbu poslouchat ze sluchátek, abyste nerušili okolí.
Pomocí 3,5mm audio jacku lze připojit jakákoliv sluchátka, i když nejlepšího efektu dosáhnete s modely Creative certifikovanými pro Super X-Fi. Vůbec nejlepšího výsledku by měla údajně dosáhnout bezdrátová sluchátka Creative SXFI Theater. Co se týče konektivity, soundbar je vybaven Bluetooth, USB-A, USB-C a HDMI eARC. Pomocí dvou portů HDMI 2.1 lze zajistit průchod signálu v 8K rozlišení a v Dolby Vision. Problém tedy nebudou mít ani majitelé nových herních konzolí.
 

Creative SXFI Carrier se prodává na vybraných trzích. Třeba ve Velké Británii novinka vyjde na 900 liber, v přepočtu bezmála 27 000 Kč.