Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Come Over: sledujte jakákoliv videa společně s přáteli přes WebTorrent

16.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
I díky omezením spojeným s koronavirovou krizí vznikla jednoduchá služba Come Over, která umožňuje streamovat videa z jednoho počítače na druhý a sledovat třeba filmy společně s přáteli. Stránka využívá klienta WebTorrent.
Vzhledem k řadě restrikcí, které vlády zavedly v reakci na pandemii koronaviru, lidem po celém světě ubyly možnosti sociální interakce. Internet je sice plný filmů a seriálů, ale řada lidí upřednostňuje jejich sledování s rodinou či přáteli. Některé služby jako Netflix, YouTube nebo Facebook nabízejí možnost společného sledování videí, ale pokud se jedná o obsah z jiných zdrojů, příliš mnoho možností nezbývá. Podobný problém řešil i autor projektu Come Over, který umožňuje streamovat mezi dvěma uživateli. Nemusí přitom stahovat žádné programy ani se nikam registrovat.
 
 
Come Over je internetová stránka, která využívá otevřený framework WebRTC, který umožňuje přímou komunikaci mezi prohlížeči. Ke streamování videa je potom používán P2P klient WebTorrent založený na JavaScriptu. Uživatel jen vybere soubor ve svém počítači a získá odkaz, který může sdílet s přáteli. Následně mohou společně sledovat video a společně o něm diskutovat v přidaném chatu, který posiluje sociální interakci. Video tedy není ukládáno na žádný vzdálený server, ale rovnou posíláno z počítače na počítač. To samozřejmě znamená minimální náklady pro provozovatele webu, ale zároveň vysoké nároky na rychlost a stabilitu internetového připojení pro oba uživatele. Právě tato překážka by mohla zabránit většímu rozšíření služby.
Come Over funguje zcela zdarma a bez reklam, ale vývojáře autora lze podpořit pomocí dobrovolného daru. Stránka nijak neomezuje, co spolu mohou uživatelé sdílet, takže se může jednat o rodinná videa, ale také filmy a seriály chráněné autorskými právy. V takovém případě už se totiž totiž minimálně odesílatel souboru může dostat do křížku se zákonem i podle české legislativy, neboť snímek v takovém případě i distribuují. Ovšem pravděpodobnost, že by uživatelům hrozil reálný postih za sledování filmů s přáteli, je velmi nízká. A protože se zatím jedná jen o službu s malým dosahem, pravděpodobně nebude příliš zajímat ani filmová studia či organizace pro ochranu pro autorských práv.
  
Zdroj: Torrentfreak.com