www.tvfreak.cz
>
>

Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel

Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel
, , aktualita
Čínský výrobce BOE se pochlubil světově prvním 55" AMQLED displejem s rozlišením 4K. Vychází z technologie QLED a nevyžaduje podsvícení. Jeho uvedení do televizorů ovšem může ještě pár let trvat.
K oblíbeným
reklama
Ačkoliv společnost BOE Technology nepatří k neznámějším, jedná se o jednoho z největších výrobců displejů na světě. V minulosti předběhla LG Display a stala se největším dodavatelem LCD panelů pro televizory a monitory. Číňané měli také dodávat OLED panely pro iPhony 12, ale jejich komponenty opakovaně neprošli kontrolou kvality, proto v nejnovějších telefonech od Applu najdeme výhradně panely od Samsungu a LG. BOE bude mít šanci na reparát zase příští rok na jaře. Firma ovšem vyvíjí také displeje s technologií Quantum Dot. První prototypy s úhlopříčkami 5 a 14 palců vyrobené pomocí inkoustového tisku ukázala již v roce 2017 a získala za ně ocenění Best in Show na akci SID Display Week.
 
 
Nyní se BOE chlubí novým displejem s kvantovými tečkami, který by se mohl dostat do budoucích televizorů. Jedná se o „světově první 55" AMQLED displej“. Tady stojí za upřesnění, že se jedná o „skutečné QLED displeje“, které nepoužívají podsvícení. Naproti tomu QLED TV, které aktuálně nabízí Samsung, TCL nebo Hisense, jsou vlastně LCD TV vylepšené o kvantové tečky. V případě BOE se jedná o panel s kvantovými tečkami, které samy vyzařují světlo, pokud je do nich puštěn elektrický proud. Shluky kvantových teček tedy fungují jako pixely. Absencí podsvícení se podobají konkurenčních technologiím OLED a microLED. Pokud bychom použitou zkratku AMQLED chtěli dále rozebrat, dozvíme se také o použití aktivní matice, podobně jako ve známých displejích AMOLED.
 
Nový 55" panel od BOE se chlubí rozlišení 3840 x 2160 pixelů neboli 4K. Výrobce se zmiňuje také o pokrytí 119 % barevného prostoru NTSC a kontrastním poměru 1 000 000:1. Výhodou této technologie by kromě samosvítících pixelů měl být také široký barevný gamut a dlouhá životnost. V tuto chvíli není jasné, kdy se panely AMQLED dostanou do televizorů – pokud k tomu vůbec v blízké době dojde. Lze totiž předpokládat, že panel je zatím ve stádiu prototypu a vyžaduje další vývoj. BOE navíc není výrobcem televizí, proto bude muset pro své displeje sehnat odběratele.
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden Rok 2021 na Netflixu ve znamení nových filmů. Každý týden jeden
Netflix si pro letošní rok přichystal 70 nových filmů z vlastní produkce Každý týden bude mít premiéru minimálně jedna novinka. Ve filmech si zahrají i hvězdy jako Leonardo DiCaprio, Sandra Bullock, Dwayne Johnson či Meryl Streep.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core Sony nasadí kodek AV1 a spustí streamovací službu Bravia Core
Sony se stává dalším výrobcem, který ve svých televizích bude podporovat kodek AV1. Firma také nabídne filmy na nové platformě pro streamovaná videa Bravia Core, která slibuje více než pětinásobný bitrate ve srovnání s Netflixem.
14.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG Herní služby Google Stadia a GeForce Now míří na televize LG
Streamování a hraní her na televizích bude opět o něco jednodušší. Herní služby Google Stadia a GeForce Now budou moci od letošního roku využívat i majitelé nových televizí od společnosti LG.
13.1.2021, aktualita, Milan Šurkala
OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1 OLED TV do každé rodiny. LG oznámilo nejdostupnější řadu A1
LG přidalo do své nabídky novou sérii A1, která by měla obsahovat nejlevnější OLED TV na trhu v úhlopříčkách 48" až 77". To se pochopitelně neobejde bez ústupků. K dispozici bude také série B1.
13.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik
TCL nabídne televize s vylepšeným miniLED podsvícením OD Zero. Nechybí ani Google TV TCL nabídne televize s vylepšeným miniLED podsvícením OD Zero. Nechybí ani Google TV
TCL představilo technologií OD Zero, která vylepší podsvícení v letošních televizích. Výrobce také informoval, že nasadí operační systém Google TV. Konkrétní modelové řady zatím byly představeny pouze pro USA.
13.1.2021, aktualita, Jáchym Šlik