Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Číňané bodují. BOE představilo první 55" AMQLED panel

25.11.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Čínský výrobce BOE se pochlubil světově prvním 55" AMQLED displejem s rozlišením 4K. Vychází z technologie QLED a nevyžaduje podsvícení. Jeho uvedení do televizorů ovšem může ještě pár let trvat.
Ačkoliv společnost BOE Technology nepatří k neznámějším, jedná se o jednoho z největších výrobců displejů na světě. V minulosti předběhla LG Display a stala se největším dodavatelem LCD panelů pro televizory a monitory. Číňané měli také dodávat OLED panely pro iPhony 12, ale jejich komponenty opakovaně neprošli kontrolou kvality, proto v nejnovějších telefonech od Applu najdeme výhradně panely od Samsungu a LG. BOE bude mít šanci na reparát zase příští rok na jaře. Firma ovšem vyvíjí také displeje s technologií Quantum Dot. První prototypy s úhlopříčkami 5 a 14 palců vyrobené pomocí inkoustového tisku ukázala již v roce 2017 a získala za ně ocenění Best in Show na akci SID Display Week.
 
 
Nyní se BOE chlubí novým displejem s kvantovými tečkami, který by se mohl dostat do budoucích televizorů. Jedná se o „světově první 55" AMQLED displej“. Tady stojí za upřesnění, že se jedná o „skutečné QLED displeje“, které nepoužívají podsvícení. Naproti tomu QLED TV, které aktuálně nabízí Samsung, TCL nebo Hisense, jsou vlastně LCD TV vylepšené o kvantové tečky. V případě BOE se jedná o panel s kvantovými tečkami, které samy vyzařují světlo, pokud je do nich puštěn elektrický proud. Shluky kvantových teček tedy fungují jako pixely. Absencí podsvícení se podobají konkurenčních technologiím OLED a microLED. Pokud bychom použitou zkratku AMQLED chtěli dále rozebrat, dozvíme se také o použití aktivní matice, podobně jako ve známých displejích AMOLED.
 
Nový 55" panel od BOE se chlubí rozlišení 3840 x 2160 pixelů neboli 4K. Výrobce se zmiňuje také o pokrytí 119 % barevného prostoru NTSC a kontrastním poměru 1 000 000:1. Výhodou této technologie by kromě samosvítících pixelů měl být také široký barevný gamut a dlouhá životnost. V tuto chvíli není jasné, kdy se panely AMQLED dostanou do televizorů – pokud k tomu vůbec v blízké době dojde. Lze totiž předpokládat, že panel je zatím ve stádiu prototypu a vyžaduje další vývoj. BOE navíc není výrobcem televizí, proto bude muset pro své displeje sehnat odběratele.