Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Bomaker Polaris: nový 4K laserový projektor lze získat na Indiegogo

3.12.2020, Jáchym Šlik, aktualita
S laserovými projektory pro domácí kino se v poslední době roztrhl pytel. K nejlevnějším modelům s nativním 4K rozlišením patří Bomaker Polaris, který lze aktuálně předobjednat na Indiegogo. České zákazníky by ovšem mohla odradit cena poštovného.
Zdá se, že 4K laserové projektory se brzy konečně dostanou do běžných obýváků. Postupně totiž klesá jejich cena. K cenově dostupnějším patří i připravovaný model Bomaker Polaris, který je aktuálně dostupný prostřednictvím crowdfundingové platformy Indiegogo. Zatímco některé projekty se na Indiegogo objevují ještě ve stádiu konceptu nebo prototypu, tento projektor lze označit za již hotový produkt, který by se k prvním zákazníkům měl dostat do konce letošního roku.
 
 
Aktuálně nejnižší cena činí 1 999 dolarů, v přepočtu asi 44 000 Kč. Pro české zákazníky se ovšem nejedná o zrovna nejvýhodnější nabídku, neboť k ceně je nutné připočíst astronomických 180 dolarů za poštovné, tedy skoro 4 000 Kč. Vzhledem k odeslání ze země mimo EU se potom zákazník nevyhne ještě platbě DPH. Tím se dostáváme na částku, která už není tolik atraktivní jako původních dva tisíce dolarů. Běžná cena na trhu po skončení kampaně na Indiegogo bude nejspíš ještě vyšší. Aktuálně výrobce vybral 380 tisíc dolarů a do konce předobjednávek zbývá týden.
 
 
Bomaker Polaris se může pochlubit nativním rozlišením 3840 x 2160 pixelů neboli 4K. Projektor lze umístit pouze pár desítek centimetrů od stěny, kde zvládne vytvořit obraz o úhlopříčce 100 až 200 palců. Vysoký jas 2 500 ANSI lumenů umožní pohodlné sledování bez nutnosti zatahovat závěsy. Projektor využívá trojici světelných zdrojů s červeným, zeleným a modrým světlem, proto podle výrobce zvládne projektor pokrýt 193 % barevného prostoru NTSC. S výměnou lampy jako u běžných projektorů si navíc nemusíte lámat hlavu vzhledem k vysoké životnosti světelného zdroje 30 tisíc hodin provozu.
Oficiální parametry vyzdvihují také podporu HDR10, technologii MEMC pro vyhlazení pohybu, integrované reproduktory s formáty od Dolby a DTS nebo nízkou hlučnost 25 dB. Zdá se, že proti konkurenci chybí vlastní operační systém, který by umožnil do projektoru stahovat aplikace. Nevýhodou by mohla být absence digitální korekce lichoběžníkového zkreslení, takže divák bude muset projektor „vyladit“ jeho pohybem. Stejně tak chybí automatické ostření.