Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Boj proti sdílení účtů na Netflixu zatím přináší spíše zmatky

5.6.2022, Milan Šurkala, aktualita
Boj proti sdílení účtů na Netflixu zatím přináší spíše zmatky
Netflix chce bojovat proti sdílení účtů mezi lidmi, kteří nejsou v jedné domácnosti. Tento boj si chce otestovat ve třech jiho- a středoamerických zemích, Chile, Kostarice a Peru. Prozatím to podle zdejších ohlasů přináší poněkud zmatky.
V březnu se objevila zpráva, že Netflix v Chile, Kostarice a Peru vyzkouší svůj boj proti sdílení účtů mezi lidmi, kteří nejsou členem stejné domácnosti. Takto jsou totiž definovány podmínky používání dražších plánů, což ale lidé často zneužívají, a skládají se i přátelé, kteří spolu nebydlí. V rámci testu bylo umožněno ponechat si další lidi "registrované" na sebe, ale za poplatek v přepočtu 50 až 70 Kč na osobu. Mělo by to tak být relativně výhodné oproti úplnému zrušení a nutnosti si platit vlastní účet pro každého. Jenže jak se ukazuje, pro mnohé je nový přístup Netflixu zmatečný, byť je logický.
 
Netflix logo
 
Vypadá to, že Netflix zde používá něco na způsob A/B testování. Zkušenosti lidí se totiž liší a ne každý se s novým přístupem setkává stejně. Někteří lidé se totiž opravdu setkali s tím, že vyskočila varovná hláška o neoprávněném sdílení, kterou obvykle ignorovali bez žádné penalizace. Jiní na to nebyli vůbec upozorněni a nic se neděje, zatímco jiní nyní čelí zvýšení ceny. Jeden ze zaměstnanců Netflixu se pak neoficiálně vyjádřil, že na podpoře mají poskytovat verifikační kódy, aby lidí mohli pokračovat dále bez příplatku. Netflix takto patrně zkouší, kolik lidí přejde na placení za sdílení a kolik se raději úplně objede bez Netflixu při různých způsobech vymáhání.
 
Podle Isabelle Charney z Ampere Analysis situaci nenahrává ani to, že vedle rozdílného chování mezi uživateli je tu také nepříliš jasná definice toho, co je to ta "společná domácnost". Otázkou tak nyní zůstává, jaké budou závěry z tohoto testu, a v jaké formě se toto bude vymáhat u nás.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.