Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Arcam a JBL Synthesis umožní přidat HDMI 2.1 na stávající AV přijímače

1.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Místo nových modelů představily značky Arcam a JBL Synthesis jiné řešení, které umožní přechod na HDMI 2.1. Stávajícím AV receiverům a předzesilovačům bude možné vyměnit desku, což pochopitelně nebude zdarma.
Výrobci mají konečně k dispozici funkční čipy pro HDMI 2.1, čehož někteří využívají k opravě AV přijímačů představených v loňském roce. Značky Arcam a JBL Synthesis, které patří společnosti Harman Luxury Audio, v poslední době nepředstavily žádné nové modely. Poslední z nich pocházejí ještě z roku 2019, kdy HDMI 2.1 nebylo v kategorii AV přijímačů aktuálním tématem. Místo zcela nových modelů se ovšem výrobci rozhodli upgradovat stávající, a to ještě jen volitelně. Pokud tedy máte doma některý z AV přijímačů nebo předzesilovačů, dostanete v budoucnu možnost přidat podporu HDMI 2.1. Tato nabídka by mohla být zajímavá hlavně pro majitele herních konzolí.
 
 
V posledním čtvrtletí 2021 bude otevřena možnost upgradu stávajících zařízení Arcam a JBL Synthesis na HDMI 2.1, k čemuž bude potřeba výměna nebo přidání příslušných komponentů. Tyto úpravy nebude možné provést doma, ale pouze v autorizovaném servisním středisku. zatím není jasné, kolik bude tento upgrade stát ani další podrobnosti. Víme ovšem, že bude dostupný pro modely Arcam AVR10, AVR20, AVR30 a AV40 AV, respektive JBL Sythesis SDR-35 a SDP-55. Pokud se cena upgradu nebude blížit pořizovací ceně nového AV receiveru nebo předzesilovače, půjde o zajímavou možnost, kterou jistě řada zákazníků ocení. Proč totiž vyměňovat celé zařízení, když chcete přidat pouze jednu funkci?

 

Problém s vadnými čipy HDMI 2.1 se blíží vyřešení

 
Konkurenční značky Denon a Marantz ze skupiny Sound United mezitím řeší vadné čipy na již prodávaných AV přijímačích. Místo výměny komponentů ovšem přidají adaptér, který bude opravovat signál před odesláním do receiveru. Toto řešení bude nabídnuto od května zákazníkům, kteří o něj požádají. Kusy prodávané od dubna již mají bezproblémový čip HDMI 2.1. Yamaha nedávno znovu potvrdila, že pracuje na řešení tohoto problému ve svých AV přijímačích. Stále ovšem nevydala finální stanovisko, proto není jasné, zda dojde k opravě zařízení nebo distribuci adaptérů. Kvůli chybě nefungují přijímače se signálem 4K120.