Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Ang Lee chystá válečné drama ve 120 FPS a 3D

23.3.2015, Pavel Zubatý, aktualita
Pí a jeho život, Zkrocená hora, Tygr a drak jsou jen některé z filmů, které režíroval Ang Lee. tchajwansko-americký režisér se nyní chystá natáčet válečné drama s notnou dávkou realismu. Kromě 4K a 3D totiž chce využít i snímkovou frekvenci 120 FPS.
Čím vyšší FPS, tím plynulejší obraz. Asi žádný hráč počítačových „stříleček“ by nebyl nadšen, kdyby obraz hry klesl pod 60 FPS. Vyšší snímková frekvence se projeví jen u rychle pohybujících se objektů, jinak je obraz dostatečně plynulý. Pro detailní zachycení rychle se pohybujících objektů je organizací ITU doporučeno 120 FPS. Přesně taková snímková frekvence byla uvedena ve standardu ITU pro ultra-vysoké rozlišení 4K/8K z roku 2012. Přesto se většina filmů natáčí rychlostí pouhých 24 snímků za sekundu.

Jedním z prvních filmů, který toto měl změnit, byl Jacksonův Hobbit. Knižní předlohu samozřejmě napsal J. R. R. Tolkien. Pro jeho natáčení byla zvolena rychlost pouhých 48 FPS. Přesto si řada diváků stěžovala, že akce vypadala příliš reálně. Jaká asi bude jejich reakce na válečné drama, které chystá tchajwansko-americký režisér Ang Lee?
Do oka mu totiž padl román Billy Lynn's Long Halftime Walk. Hrdinou knihy je vojín Billy Lynn a jeho rota, kteří přežili těžké boje v Iráku. Po návratu jsou vyznamenáni, jen aby je čekal návrat do války. Ang Lee bude natáčet na kamerách Sony F65 v kombinaci 3D, ultra-vysokého rozlišení 4K a vysoké snímkové frekvence 120 FPS. Jeho cílem je přenést diváky doprostřed válečné zóny. Je otázkou, jak si s rychlostí 120 FPS poradí dnešní kinosály (o 3D 4K nemluvě). Diváci filmu se každopádně mohou těšit na ohromující zážitek. Posledním filmem režiséra byl ostatně vizuálními efekty nabitý Pí a jeho život.

Kamery Sony F65 byly použity pro natáčení filmů After Earth (Po zániku Země) a Oblivion. Oba filmy však byly uvedeny ve standardní snímkové frekvenci. Natáčení nového filmu začne v dubnu. Datum vydání zatím uvedeno nebylo. Lze očekávat, že minimálně jeden rok (spíše dva) to potrvá.

Zdroj: FlatpanelsHD