Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Android TV získá okamžité aplikace, nativní ALLM a další novinky

14.8.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Google oznámil šest novinek, které zamíří do Android TV. Oznámeny byly vývojářům, ale těžit z nich nakonec budou hlavně samotní uživatelé. Nalezneme mezi nimi třeba vylepšenou klávesnici nebo automatický režim nízké latence.
Google dlouhodobě řeší problémy s pomalými nebo zcela chybějícími aktualizacemi Android TV. Jedním z řešení je oddělit doplňkové funkce systému od základních, aby kvůli implementaci některých nových funkcí nemusela být distribuována velká aktualizace vyžadující dlouhotrvající proces schvalování. A tak se uživatelé Android TV mohou brzy těšit na některé novinky, aniž by museli čekat dlouhé měsíce nebo dokonce roky, než výrobci přejdou na novější verzi Android TV. Google na svém vývojářském blogu oznámil šest nových funkcí, a také se pochlubil čerstvými čísly.
 
 
Android TV měsíčně aktivně využívá o 80 % více uživatelů než před rokem. Tuto platformu podporuje sedm z deseti předních výrobců chytrých televizí a přes 160 televizních operátorů. Uživatelé také mohou vybírat z okolo sedmi tisíc aplikací, které jsou dostupné v Google Play. Tohoto digitálního obchodu se týká i první z novinek. Jedná se o tzv. okamžité aplikace (instant apps), které umožňují vyzkoušet daný titul ještě před stažením. Ano, stejná funkce je již nějaký pátek dostupná na smartphonech a tabletech, ale nyní se dostává také na Android TV. Pro vývojáře přidal Google také podporu Obchodu Play do emulátoru Android TV, aby mohli snadněji otestovat např. předplatné.
 
 
Zpět ovšem k novinkám, které ocení i koncoví uživatelé. Třetí z představených vylepšení přinese možnost použít při nákupu aplikací PIN kód místo hesla. Tím by se měl nákup výrazně zrychlit, neboť vyťukávání složitého hesla na virtuální klávesnici (většina chytrých televizí i multimediálních center obsahuje pouze dálkový ovladač se základními funkcemi) může být někdy pořádnou zkouškou nervů. Google zároveň vylepšil i klávesnici Gboard pro Android TV, která získala nová rozvržení, převod řeči na text nebo prediktivní psaní.
 
Novinkou v tomto operačním systému je také nativní podpora automatického režimu nízké latence (ALLM, Auto Low Latency Mode). Vývojář tak může nastavit, aby se po spuštění jeho hry aktivovat režim s nízkou odezvou. Při tvorbě aplikací pro Android TV ocení vývojáři také další vylepšení, která se týkají knihovny leanback. Google oznámil, že uvedené novinky míří rovnou na zařízení s Android TV po celém světě. Neupřesnil ovšem, jakých konkrétních verzí se aktualizace týká. Připomeňme, že i většina nejnovějších televizí a TV boxů běží na Android TV 9.0, modelů s verzí 10 je zatím na trhu minimum. Mezitím ovšem vzniklo vývojářské preview Androidu TV 11, který by mohl ve finální verzi vyjít do konce letošního roku.