Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Aktualizace s VRR a ALLM pro sérii XH90 bude, ujišťuje Sony

23.1.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Sony vyvrátilo spekulace, že by zrušilo očekávanou aktualizaci televizí XH90. Jejich uživatelé stále čekají na podporu dvou zásadních funkcí z HDMI 2.1, a také opravu rozmazaného obrazu ve 4K120.
Sony v roce 2020 uvedlo na trh jen velmi omezenou nabídku televizorů s HDMI 2.1, což vzhledem k představení PlayStationu 5 ve stejném roce nedávalo mnohým fanouškům smysl. Navíc se ukázalo, že ani na jediné podporované 4K TV – XH90 (v USA nabízená jako X900H) – nefunguje HDMI 2.1 tak, jak by mělo. Konkrétně po přepnutí do režimu s rozlišením 4K a obnovovací frekvencí 120 Hz se znatelně snížila kvalita obrazu, jako by televizor používal uspcaling. Řešením je zatím jen přepnutí na nižší snímkovací frekvenci. Pokud si ovšem hráč chce vychutnat v nejlepší kvalitě a využít maximální propustnost HDMI 2.1, musí si počkat na aktualizaci od Sony.
 
 
Japonský výrobce přislíbil nápravu v polovině listopadu loňského roku a o necelý měsíc později opravdu vydal update pro Sony XH90. Jenže jak bylo záhy zjištěno, aktualizace sice přidala aplikaci Apple TV, podporu eARC nebo opravu jiných chyb, ale rozmazaný obraz nevyřešila – nebo alespoň ne do té míry, aby byli uživatelé spokojeni. Podle jednoho ze zaměstnanců by mělo Sony připravovat ještě jednu aktualizaci, která by problém vyřešila snad definitivně.
 
To ovšem není jediná aktualizace, na kterou majitele televizí z řady XH90 čekají. Tyto modely totiž stále postrádají podporu VRR (variabilní obnovovací frekvence) a ALLM (automatického režimu nízké latence) – dvou funkcí, které jsou součástí specifikací HDMI 2.1. Z některých jazykových mutací oficiálního webu Sony totiž zmizely informace týkající se plánovaného updatu. Web FlatpanelsHD.com se ovšem tyto zvěsti rozhodl ověřit přímo u zdroje a získal prohlášení od Sony, že aktualizace zůstává i nadále v plánu.
 
„XH90 bude podporovat VRR a ALLM prostřednictvím budoucí aktualizace firmwaru. Všechny články na stránkách Sony, které uvádějí něco jiného, byly aktualizovány se správnými informacemi,“ uvedl zástupce společnosti. Stále ovšem není jasné, kdy dojde k vydání updatu. Uživatele čekají už dost dlouho. Sony mezitím představilo televizory pro rok 2021, kde je již HDMI 2.1 zastoupeno mnohem častěji – i nové modely ovšem obdrží některé funkce až dodatečně prostřednictvím updatu.