Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

4K Blu-ray letos nebude

8.5.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Možná si teď vzpomínáte na únorovou aktualitu, kde jste se mohli dočíst o možném vývoji 4K Blu-ray disku. Podle prohlášení Asociace Blu-ray má tento vývoj zelenou. A teď ta špatná zpráva: První 4K disky budou k dostání nejdřív za rok.
Jak jste se mohli dočíst z dřívější aktuality, speciální skupina asociace Blu-ray Disc Association dostala počátkem roku za úkol zvážit vývoj nosiče 4K. Před týdnem asociace oznámila, že mají v rukou výslednou sadu doporučení, jakými způsoby lze 4K na Blu-ray dostat. Nyní musí pověření pracovníci vyhodnotit jednotlivé návrhy a vybrat z nich možné řešení.

Asi není nutné připomínat, jakému zájmu se 4K TV v poslední době těší. Je to ostatně logický nástupce dnešních televizorů, co se týče kvality zobrazení. Vedle ceny je však jedním z největších problémů chybějící distribuční systém nativního obsahu (pokud nepočítáme přenos po síti). Řešení nejspíš nabídnou Blu-ray disky, které mají poměrně vysokou kapacitu. Prvním krokem tímto směrem je výše zmíněná sada doporučení Asociace Blu-ray. Vývoj reálného zařízení ale ještě nějaký ten pátek potrvá.

V dalším kroku bude výzkumná skupina (v níž nechybí zástupci výrobců médií a elektroniky) spolupracovat s tvůrci skutečného 4K obsahu. Doporučenou specifikaci a technologie má vedení asociace dostat na stůl v průběhu tohoto roku. Na standardním Blu-ray disku bude potřeba provést několik podstatných změn, aby mohl nést 4K místo pouhého HD. Nejedná se jen o větší velikost souborů videa. Řešit je třeba i bitrate přehrávaného videa, použitý kodek či bitový standard barevné hloubky.

Třešničkou na dortu jsou verze podporovaného rozlišení. V kině se totiž běžně používá rozlišení 4096 × 2160 px, kdežto 4K televizory bývají navržena pro zobrazení 3840 × 2160 px. Otázku chybějícího obsahu se někteří výrobci snaží řešit nezávisle na Asociaci Blu-ray. Příkladem může být společnost Sony, která chystá balíček 15 digitálně remasterovaných „4K Blu-ray“ disků. Nejedná se samozřejmě o skutečné 4K, ale pouze o 1080 HD disky optimalizované pro sledování ve 4K.

Zdroj: HDTVtest