Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Asociace Blu-ray zvažuje podporu 4K

21.2.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Je to už pěkná řádka let, co profesionální filmaři začali natáčet filmy v rozlišení 4K. Jejich oficiální distribuce se však zatím omezovala jen na kina. Dnešní Blu-ray disky totiž podporuji jen Full HD. To se však může brzo změnit.
Prezident Asociace Blu-ray (BDA) Andy Parson potvrdil vytvoření pracovní skupiny pro 4K disky. Zatím se nejedná o nic světoborného. Úkolem skupiny je totiž hledání možných konceptů 4K disků, jejich uplatnitelnost na trhu a možnosti zpětné kompatibility. Pracovníci se nezaměří jen na 4K, ale i na vysoké snímkové frekvence jako 48 FPS (použito v Hobbitovi) nebo 60 FPS (jako možný příklad se uvádí obě pokračování filmu Avatar). Dnešní kinematografii přitom stačí pouhých 24 snímků za sekundu. Formát 8K však počítá dokonce se 120 snímky (více viz tato starší aktualita).
Přehrávač Redray je jedním z prvních přehrávačů 4K filmů.
Místo fyzických médií využívá přenos z internetu.


Oněch 24 FPS je i případem dnešních Full HD Blu-ray. Pro podporu 4K je třeba čtyřnásobného množství zpracovávaných pixelů, pro 48 FPS je zase třeba dvojnásobné rychlosti zpracování snímků. Nosiče 4K Blu-ray s 48 FPS tak musí logicky obsahovat 8krát více dat než jejich dnešní „soukmenovci“. Aby toho nebylo málo, tak je třeba ještě uvažovat širší barevný gamut 4K nebo také 3D variantu. Dnešní dvouvrstvé Blu-ray disky s 50 GB takové množství dat prostě nepoberou, pokud se nevezmou v potaz efektivní formy komprese (jako H.265/HEVC). Dalším problémem je nutnost kupovat nový přehrávač Blu-ray, který vydrží pár let, než vyjde nový formát. Může se tak klidně stát, že 4K bude labutí písní disků s modrým laserem. Rozmach online distribuce filmů tomu jen nahrává.

Zdroj: FlatpanelsHD , Engadget
reklama
reklama