Zvukový kodek Opus v nové verzi 1.1

Zvukový kodek Opus v nové verzi 1.1
, , aktualita
Opus je na světě již více než dva roky a je to cca rok, co byl i standardizován organizací IETF jako RFC6716. Zatím se mu ale přílišné popularity nedostalo, možná to ale změní nová verze 1.1, která přidává rychlost, kvalitu a vylepšuje VBR režim.
K oblíbeným
reklama
Opus je zaštítěný organizací Xiph.org, která stojí i za oblíbeným kodekem Vorbis. Má být ale v budoucnu jeho náhradou, což ale neznamená, že z něj vychází. Naopak vychází z jiného kodeku, který má Xiph.org také pod sebou - jde o CELT (Constrained Energy Lapped Transform). Ten je určen pro přenos zvuku po síti a jeho hlavní devizou je velmi nízká latence a dobrá energetická bilance. Obojí přebírá i kodek Opus, který ale ještě doplňuje principy z hovorového kodeku SILK a další vylepšení, např. kodek se snaží detekovat typ zvuku a podle něj volí způsob komprese. S lepším algoritmem rozhodování tak může v budoucnu zvedat celkovou kvalitu (podobně jako video kodeky s lepší predikcí pohybu mohou vylepšit kvalitu při zachování kompatibility). Dle bitrate pak míchá principy lineární predikce (pro nízký bitrate - vycházející ze SILK) a transformační (pro vysoký bitrate - vycházející z CELT).

Kvalitu kodeku potvrzuje mnoho testů, na vysokých bitrate je plně srovnatelný s kodeky jako jeho Vorbis nebo AAC, které ale mají velké zpoždění (přes 200ms), na nízkém bitrate pak je rovnocenný nebo překonává hovorové kodeky jako Speex nebo AMR.

Kodek je přijatý organizací Internet Engineering Task Force jako standard RFC6716, přičemž používá některé patenty ve vlastnictví jak Xiph.org (týkající se CELT), tak patenty ve vlastnictví firmy Microsoft (SILK vyvinul Skype, který je nyní součástí Microsoftu). Všechny patenty ale byly dány k dispozici jako royalty-free a Opus tak mohl být vydán pod BSD licencí k použití komukoliv.

Kodek je již plně podporován v Linuxu, např. ho lze používat přes Gstreamer (obdoba DirectShow ve Windows), je součástí ffmpeg od verze 1.1, VLC ho přehraje od verze 2.04, kodek podporuje jak Firefox,tak i Chrome a jedná se o jeho začlenění do WebRTC. Do Windows existuje DirectShow filtr, takže by měl být podporován všemi DirectShow přehrávači.

Nová verze 1.1 vylepšuje algoritmy pro analýzu zvuku a zlepšuje celkovou kvalitu kódování, především ve VBR režimu, zavádí detekci hovoru nebo hudby a podle toho volí způsob komprese, přidává podporu pro prostorový zvuk 5.1 s bitrate 128 kbps pro dobrou kvalitu a dokonce lze jít až na 48 kbps, což je pro 5.1 neuvěřitelné. Došlo také k vylepšení rychlosti komprese a dekomprese, především u ARM procesorů, kde došlo ke zrychlení 30% resp. 40%. Velmi pěkné porovnání můžete najít např. zde.

Pokud chcete s kodekem experimentovat, můžete ho stáhnout na stránkách Opusu, pro běžného uživatele bude asi lepší počkat, až se dostane do distribucí výše zmíněných programů, což asi nebude dlouho trvat (což je výhoda otevřených řešení).

Zdroj: Opus
reklama
Nejnovější články
LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy LG láká na OLED TV hráče s GeForce RTX 30, ale ti si stěžují na problémy
Hráči, kteří se rozhodli kombinovat LG OLED TV s grafickou kartou Nvidia z řady RTX 30, si stěžují na černou obrazovku nebo deformaci obrazu. Problém se týká loňských i letošních televizí, a podle LG je již na cestě oprava.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci Android 11 zamíří na televize. Slibuje zrychlení a nižší latenci
Google oznámil Android 11 pro zařízení s Android TV. Zatím známe hlavně novinky zaměřené na vývojáře, které se odehrají pod pokličkou. Můžeme očekávat celkové zrychlení systému nebo nativní podporu režimu ALLM.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely Problém s přehříváním LG OLED TV pokračuje. Ohroženy jsou i evropské modely
Německé orgány informovaly, že některé LG OLED TV v Evropě jsou ohroženy stejnou chybou s přehříváním jako jihokorejské modely. Prozatím bylo nahlášeno několik televizí, převážně z roku 2017.
22.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi GoGen TAS 930: nový levný soundbar k levné televizi
Na český trh se brzy dostane tenký soundbar, který by si díky své nízké ceně mohl najít cestu do mnoha obýváků. I přes nízkou cenu obsahuje vstup HDMI ARC, Bluetooth, LCD displej nebo dokonce FM tuner.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače Evolveo Venus T2: duální USB tuner s podporou DVB-T2 pro počítače
Česká značka Evolveo uvedla na trh své první USB zařízení, které obsahuje dva tunery pro příjem DVB-T2. Divák tak může nahrávat jiný pořad, než zrovna sleduje. Součástí balení je externí anténa pro lepší příjem.
21.9.2020, aktualita, Jáchym Šlik