Zvukový kodek Opus v nové verzi 1.1

Zvukový kodek Opus v nové verzi 1.1
, , aktualita
Opus je na světě již více než dva roky a je to cca rok, co byl i standardizován organizací IETF jako RFC6716. Zatím se mu ale přílišné popularity nedostalo, možná to ale změní nová verze 1.1, která přidává rychlost, kvalitu a vylepšuje VBR režim.
K oblíbeným
reklama
Opus je zaštítěný organizací Xiph.org, která stojí i za oblíbeným kodekem Vorbis. Má být ale v budoucnu jeho náhradou, což ale neznamená, že z něj vychází. Naopak vychází z jiného kodeku, který má Xiph.org také pod sebou - jde o CELT (Constrained Energy Lapped Transform). Ten je určen pro přenos zvuku po síti a jeho hlavní devizou je velmi nízká latence a dobrá energetická bilance. Obojí přebírá i kodek Opus, který ale ještě doplňuje principy z hovorového kodeku SILK a další vylepšení, např. kodek se snaží detekovat typ zvuku a podle něj volí způsob komprese. S lepším algoritmem rozhodování tak může v budoucnu zvedat celkovou kvalitu (podobně jako video kodeky s lepší predikcí pohybu mohou vylepšit kvalitu při zachování kompatibility). Dle bitrate pak míchá principy lineární predikce (pro nízký bitrate - vycházející ze SILK) a transformační (pro vysoký bitrate - vycházející z CELT).

Kvalitu kodeku potvrzuje mnoho testů, na vysokých bitrate je plně srovnatelný s kodeky jako jeho Vorbis nebo AAC, které ale mají velké zpoždění (přes 200ms), na nízkém bitrate pak je rovnocenný nebo překonává hovorové kodeky jako Speex nebo AMR.

Kodek je přijatý organizací Internet Engineering Task Force jako standard RFC6716, přičemž používá některé patenty ve vlastnictví jak Xiph.org (týkající se CELT), tak patenty ve vlastnictví firmy Microsoft (SILK vyvinul Skype, který je nyní součástí Microsoftu). Všechny patenty ale byly dány k dispozici jako royalty-free a Opus tak mohl být vydán pod BSD licencí k použití komukoliv.

Kodek je již plně podporován v Linuxu, např. ho lze používat přes Gstreamer (obdoba DirectShow ve Windows), je součástí ffmpeg od verze 1.1, VLC ho přehraje od verze 2.04, kodek podporuje jak Firefox,tak i Chrome a jedná se o jeho začlenění do WebRTC. Do Windows existuje DirectShow filtr, takže by měl být podporován všemi DirectShow přehrávači.

Nová verze 1.1 vylepšuje algoritmy pro analýzu zvuku a zlepšuje celkovou kvalitu kódování, především ve VBR režimu, zavádí detekci hovoru nebo hudby a podle toho volí způsob komprese, přidává podporu pro prostorový zvuk 5.1 s bitrate 128 kbps pro dobrou kvalitu a dokonce lze jít až na 48 kbps, což je pro 5.1 neuvěřitelné. Došlo také k vylepšení rychlosti komprese a dekomprese, především u ARM procesorů, kde došlo ke zrychlení 30% resp. 40%. Velmi pěkné porovnání můžete najít např. zde.

Pokud chcete s kodekem experimentovat, můžete ho stáhnout na stránkách Opusu, pro běžného uživatele bude asi lepší počkat, až se dostane do distribucí výše zmíněných programů, což asi nebude dlouho trvat (což je výhoda otevřených řešení).

Zdroj: Opus
reklama
Nejnovější články
Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře Natáčení seriálu Obi-Wan odloženo na rok 2021, prý se přepisují scénáře
Seriál Obi-Wan čekají změny. Internetem kolují zvěsti o rozpuštění štábu a přeložení natáčení až na příští rok kvůli nevyhovujícím scénářům. Ewan McGregor nicméně problémy popírá a příprava prý není ohrožena.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime The Witcher na Netflixu přijde ve verzi anime
Streamovací služba Netflix se chce svézt na vlně úspěchu seriálu The Witcher. Vedle druhé řady seriálu chce připravit úplně jiný formát na tyto motivy. V plánu je totiž další seriál Zaklínače ve formě anime.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI Philips OLED805 a OLED855 přichází s lepší AI
Philips aktualizoval nabídku svých televizí pro rok 2020 a mezi nimi jsou i nové OLED modely OLED805 a OLED855. Ty mají obrazový procesor P5, který využívá pomoci umělé inteligence  pro vylepšení obrazu.
24.1.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí Netflix mění počítání diváků, úspěšného Witchera sleduje 76 milionů lidí
The Witcher (Zaklínač) je nejúspěšnějším seriálem Netflixu. Vysoké sledovanosti však dopomohl i jeden početní trik. Netflix totiž změnil způsob, jak bude od nynějška počítat aktivní diváky seriálů a filmů.
22.1.2020, aktualita, Milan Šurkala
Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo Disney+ zamíří do Evropy dříve, než se čekalo
Disney+ je v USA poměrně úspěšnou streamovací službou. Přináší např. marvelovky nebo Star Wars, nicméně v Evropě dosud nebyla dostupná. To se ale brzy změní a objeví se tu o trochu dříve, než se čekalo.
21.1.2020, aktualita, Milan Šurkala