Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zesilovač signálu pro DisplayPort od Gefenu

18.6.2013, Michal Spáčil, aktualita
Americká společnost Gefen, výrobce AV příslušenství jako jsou konvertory, redukce, extendery a spol., uvedla pod názvem DisplayPort Booster na trh kabelový zesilovač, který dokáže obejít základní omezení tohoto rozhraní.
DisplayPort Booster najde uplatnění všude tam, kde je zapotřebí vyvést obrazový signál z DisplayPortu Vašeho PC na větší vzdálenost, a to nejen v případě, že si chcete doma hrát na ústředí NCIS s obřím monitorem na zdi. Může též posloužit při vytváření ergonomičtějšího pracoviště.

DisplayPort totiž podle své specifikace neumožňuje spojení prostřednictvím kabelů delších 15 metrů bez degradace přenášeného signálu. Krabička od Geffenu však dokáže po zapojení mezi běžný měděný kabel a zobrazovací zařízení prodloužit vzdálenost přenosu až na 45 metrů.

Tato vzdálenost platí pro rozlišení do 1920x1200 bodů, pro přenosy od této hodnoty do 2560x1600 (tj. WQXGA) se vzdálenost použitelného kabelu zkracuje na 30 metrů, což je pořád podstatně více, než je možné bez dodatečného zesílení signálu (nejčastěji se pro toto rozlišení uvádí maximální přípustná délka kabelu do dvou metrů).

Booster při přenosu zachovává i data „protipirátské ochrany“ HDCP a data EDID (kterými monitor prozrazuje svou identitu počítači). Pro vyladění zesilovaného signálu je též opatřen čudlíkem s funkcí ekvalizéru.

Krabička o velikosti 55 mm × 20 mm × 50 mm většinou nepotřebuje externí napájení a krmí se z propojovaných zařízení, přesněji ze zdroje PC. Pro případ (podle výrobce spíše výjimečný), že by zdroj počítače přece jen nestačil apetit Boosteru saturovat, je k balení přiloženo 5V trafo. Cena byla stanovena na $189.

Zdroj: AVNetwork
Autor: Michal Spáčil
Začínal v roce 1995 jako novinář se zájmem o IT, po dokončení právnické fakulty působil jako tiskový mluvčí Ústavního soudu a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. V letech 2003-2004 byl v redakčním týmu Digimanie.cz. Nyní pracuje jako právník ve veřejné správě a kromě občasných příspěvků pro naše magazíny píše i do odborných periodik o právních vztazích k nemovitostem a o aktuální judikatuře.