Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zemřel duchovní otec kompaktního disku

26.4.2011, Jiří Piškula, aktualita
Ve věku jednaosmdesáti let zemřel bývalý šéf japonského koncernu Sony. Norio Ohga patřil mezi technické vizionáře, bez kterých by firma Sony nebyla taková, jak ji dnes svět zná. Je považován za duchovního otce kompaktního disku, patří mu i řada dalších zásluh.
Norio Ohga byl tím, kdo rozhodl o koupi filmové společnosti Columbia Pictures, čímž ze Sony definitivně udělal nepřehlédnutelného hráče v odvětví průmyslu využívání volného času. Vedení společnosti oznámilo, že příčinou jeho smrti bylo selhání více tělesných orgánů.


Norio Ohga byl jedním z velkých vizionářů a inovátorů Sony.

Nejvyšším šéfem Sony byl od roku 1982 do roku 1995. Podle nynějšího šéfa firmy Howarda Stringera to byl Ohga, kdo z výrobce elektroniky udělal digitální multimediální konglomerát, který se vedle audiovizuální techniky rozkročil do hudebního a filmového průmyslu a do průmyslu pro volný čas.


Časová osa vývoje společnosti Sony.
-klikněte pro zvětšení obrázku-

Vedle vývoje formátu CD Ohga vedl jednání mezi Sony a společností CBS, které vyústilo ve zrod společnosti CBS/Sony Records. Z té se později stala firma Sony Music Entertainment. Ohga také nakreslil logo Sony a podílel se na tržním úspěchu konzole PlayStation. Ohga kdysi studoval muzikologii, hudba byla jeho velikou vášní. Když se v roce 2000 v Berlíně otevíralo Sony-centrum, Ohga na slavnostním ceremoniálu dirigoval Beethovenovu Devátou symfonii v provedení berlínských filharmoniků.


Norio Ohga měl zásadní vliv na to, že kompaktní disk standardní velikosti má průměr 12 cm a vejde se na něj přibližně 75 minut hudby.

Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se Sony podílela s firmou Philips na tvorbě nového světově uznávaného standardu zvukového optického disku. Za Sony jednání vedl Ohga, který prosazoval, aby byl disk větší a tím pádem se na něj vešlo 75 minut zvuku. "Stejně jako opona nepadá uprostřed opery, kapacita našeho média by neměla být kratší, než Beethovenova Devátá," vysvětlil tehdy svůj názor. Nakonec bylo po jeho a cédéčko má rozměry 12 centimetrů.

Zdroj: ČT24, iDNES