Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Zemětřesení a tsunami v Japonsku neohrozí výrobu LCD TV a další elektroniky

15.3.2011, Martin Stančík, aktualita
Přírodní katastrofa, která před pár dny postihla Japonsko, podle posledních informací příliš neovlivní výrobu LCD televizorů a další elektroniky od známých japonských společností jako je Sony nebo Sharp.
Masivní zemětřesení a následné tsunami, které postihly v pátek odpoledne severovýchodní Japonsko je největší katastrofou, která zemi postihla od Druhé světové války. I když většina velkých japonských výrobců elektroniky nehlásí závažné poškození svých výrobních kapacit, někteří ano. Sony zastavil produkci ve svých osmi továrnách v oblastech Fukušima a Miyagi (včetně továrny na Blu-ray přehrávače, jež byla zaplavena a jejich tisíc zaměstnanců muselo být zachráněno vojáky). Panasonic následně uvedl, že v těch samých oblastech padající budovy způsobily zranění několika pracovníků. Práce v některých továrnách Panasonicu nemohou pokračovat kvůli přetrvávajícím menším zemětřesením, jež brání inspekci továren. Vyráběly se v nich především digitální kamery a audio zařízení.


Toshiba byla přinucena zavřít jednu továrnu v oblasti Iwate. Naopak navzdory svému umístění je v pořádku jediná továrna na světě, ve které se vyrábějí LCD televizory desáté generace (G10) od společnosti Sharp. V Japonsku se v minulém roce vyrobilo celkem 14% všech LCD televizorů na světě - toto číslo je relativně malé, neboť velcí japonští výrobci přesouvají své továrny do levnějších zemí nebo si v nich nechávají vyrábět třetími společnostmi. Větší dopad však zemětřesení bude mít na výrobu komponentů, které jsou k výrobě televizorů potřeba - těch se v Japonsku vyrábí velké procento.

Zdroj: HDTVTest