
„Naše statistiky jsou souhrnem podkladů, které vykazují kabelové televize působící na domácím televizním trhu. Dílčí průzkumy tento vývoj průběžně potvrzují“, říká Zdeněk Vaníček, prezident ČAEK, a dodává: „Máme k dispozici údaje od kabelových televizí, které jsou sdruženy ve dvou profesních asociacích. Kromě nich působí v České republice ještě celá řada lokálních kabelových televizí spravovaných místními samosprávami a bytovými družstvy“.
Podle údajů dostupných ČAEK jak domácí, tak zahraniční dlouhodobé expertízy a informace kabelových televizí ukazují, že kromě mírného nárůstu zákazníků kabelových televizí se mnohem rychleji zvyšuje jiný významný ukazatel – tzv. ARPU (Average Revenue Per User), tj. výnos na domácnost. Děje se tak díky prudkému rozvoji přidaných digitálních internetových a telefonních služeb. Tato skutečnost pak zpětně umožňuje vyšší investice do infrastruktury a tedy i další růst sítí.

Podle ČAEK tkví tento dlouhodobě pozitivní trend ve specifických výhodách kabelových televizí a v jejich pečlivé přípravě na proces digitalizace televizního vysílání.
Jsou to zejména tyto skutečnosti:
- Řádné digitální kabelové vysílání bylo zahájeno s předstihem již v roce 2006; již od roku 2008 nabízejí kabelové televize příjem programů vysílajících ve vysokém rozlišení (HD), tedy téměř o dva roky dříve, než bylo zahájeno stále ještě experimentální HD terestrické vysílání.
- Kabelové televize současně dbají na zájmy těch domácnosti, které z různých důvodů chtěly či chtějí zůstat u analogového vysílání i poté, kdy bude ve své terestrické podobě vypnuto, a nabízejí vedle digitálního i analogový příjem.
- Kabelové sítě jsou univerzální platformou, uspokojující všechny oblasti komunikace domácnosti. Mají schopnost z jedné zásuvky výhodně nabídnout další, především internetové a hlasové služby za mimořádně výhodné ceny, které jsou obsluhovány z jednoho místa.
- Nadále si udržují prvenství, co se týče šíře a žánrové pestrosti programové nabídky a prvenství a odstraňování nevýhod spojených s digitálním vysíláním (např. nemožnost nahrávat jiný pořad než ten, který divák právě sleduje, dodávka televizního signálu do dalších televizních přijímačů v bytě a podobně). Divák kabelové televize je pak první divák, který si díky přidaným službám může aktivně sestavovat - vlastní - televizní program.
„Provozovatelé kabelových televizí věří v budoucnost českého digitálního trhu. Proto neustále přicházejí s nabídkou dalších žánrově odlišných televizních kanálů, přestože to pro ně znamená značnou počáteční investici. Rozmanitost televizních kanálů a jejich programových schémat, které často nabízejí regionální nebo lokální premiéry filmů a seriálů, je pro českého diváka jednou z hlavních výhod digitálního kabelového vysílání,“ k tomu dodává Veronika Tamchynová z Universal Channel ČR a SR.
Kabelové televize v ČR tak mají podle ČAEK svou budoucnost stále před sebou, jednak díky svým technologickým přednostem, na jejichž základě mohou kombinovat analogové, digitální a IPTV systémy, jednak díky očekávanému nástupu HD vysílání, kdy přibližně do dvou let vyvstane pro většinu z přibližně 45 % těch českých domácností, které využívají digitální terestrický příjem, nutnost opět nakoupit nové set top boxy.
Zdroj: digitalne.tv