Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

Žádná televize Sony nepodporuje signál 4K120 s Dolby Vision

24.5.2021, Jáchym Šlik, aktualita
Pokud máte Sony TV a Xbox Series X/S, můžete zapomenout na hry ve 4K120 s Dolby Vision. Žádný z aktuálních modelů – dokonce ani těch letošních – totiž tuto funkci nepodporuje. Existuje vůbec nějaká alternativa?
Microsoft nedávno oficiálně spustil testování Dolby Vision pro hry na Xboxech Series X a Series S. Pokud jste měli to štěstí a podařilo se vám ukořistit jednu z těchto stále nedostatkových konzolí, možná vás bude zajímat, jak si užít hraní v maximální kvalitě. Pokročilý HDR formát Dolby Vision sice podporovala i předchozí generace Xboxu, ale pouze pro filmy. Hraní v Dolby Vision je tedy dostupné vůbec poprvé, konkurenční PlayStation i PC používají pouze formát HDR10 bez dynamických metadat.
 
 
V případě OLED TV nebo LCD TV od Sony si ovšem neužijete hraní v rozlišení 4K při obnovovací frekvenci 120 Hz a Dolby Vision. Modely z roku 2020 totiž používají obrazový procesor X1, který není dostatečně výkonný pro zpracování tohoto signálu. A platí to bohužel také pro modely z roku 2021, které sice využívají modernější procesor XR, ale ani ten nestačí pro 4K120 s Dolby Vision. Vzhledem k tomu, že se jedná o překážku na straně hardwaru, nelze očekávat budoucí vyřešení prostřednictvím aktualizace firmwaru. Pokud hráči chtějí využívat Dolby Vision, budou muset oželit obnovovací frekvenci obrazu a přepnout do 4K60.
 
Druhou možností je vyměnit televizor. V současné době jsou ovšem možnosti velmi omezené. Aktuálně podporu 4K120 s Dolby Vision nezvládá žádný televizor dostupný na trhu. A výrobci neusnadňují zákazníkům situaci, protože o kompatibilitě mlčí. V zásadě jedinou nadějí pro majitele Xboxu Series X/S jsou nyní LG OLED TV, které sice zatím vstup ve 4K120 s Dolby Vision nezvládají, ale to by se mělo změnit. Jihokorejský výrobce v současné době zkoumá možnosti a měl by v budoucnu vydat update, který zpřístupní hraní ve 4K120 s Dolby Vision. Oficiálně byl tento update avizován pro modely z roku 2021, ale plamínek naděje neuhasíná ani v případě starších LG OLED TV.
 
Hraní v Dolby Vision je zatím na Xboxu Series X/S testováno pouze pro členy programu Insiders. Zatím není jasné, kdy se tato funkce dostane do stabilní verze softwaru. Podproováno je aktuálně několik herních titulů, jako jsou Borderlands 3, Gears 5, Wreckfest a Halo Master Chief Collection.