Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YouTube spouští placené kanály

13.5.2013, Pavel Zubatý, aktualita
Je to už nějaký ten pátek, co se objevily spekulace ohledně placených kanálů YouTube. Před pár dny se tyto zprávy potvrdily. V nabídce je kolem 55 kanálů od komediální stanice Laugh Factory po extrémní bojové sporty na UFC Select.
Internetový portál YouTube se proslavil snadným sdílením videa, většinou krátkých domácích snímků. V r. 2007 byl spuštěn partnerský program, díky kterému postupně vznikla řada kanálů (přes milion) sdružujících tyto videa. Populární měly být především zprávy, dokumenty a zábava. Údajná miliarda diváků pak společnosti Google i tvůrcům kanálů generovala zisk na reklamách.

Majitelé YouTube se ale rozhodli spustit svůj „vlastní Netflix“. Od 9. května nabízí YouTube přes 53 placených kanálů. Nechybí zde kanál nabízející dokumenty National Geographic, komediální Laugh Factory nebo třeba UFC Select věnovaný zápasům Ultimate Fighting Championship. Brzo se k nim mají přidat i další kanály, jako třeba Sesame Street věnovaný tomuto dětskému pořadu. Měsíční předplatné sice začíná na 99 centech (19,7 korun), ale třeba v případě UFC Select je nutné zaplatit 5,99 dolarů (119,2 korun).

Všechny kanály nabízí 14 dnů bezplatného užívání, aby měl zákazník možnost výběru. Některé nabízí i různé slevy na předplatné. Samozřejmostí je absence reklamy na těchto kanálech. Počítá se i s multiplatformností služby. Vedle počítače ji půjde spustit na Smart TV, tabletu i smartphonu. Má to ale jeden podstatný háček. Placené kanály jsou dostupné jen v některých zemích. Česká republika mezi nimi opět chybí. Otázkou ostatně zůstává, jak to bude s dostupností jednotlivých kanálů i v budoucnu.

Zdroj: FlatpanelsHD