Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Filmy a seriály, streamovací služby
Televize  |  Projektory
Audio a domácí kina
Multimediální centra  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie
Svět mobilně

YouTube přestal považovat rozlišení 720p za HD

18.5.2020, Jáchym Šlik, aktualita
Koncem minulého týdne došlo k jedné drobné změně, kterou ovšem mnozí považují za významný milník. YouTube totiž přestal označovat rozlišení 720p u svých videí jako HD, tedy vysoké rozlišení.
Zkratka HD bývá nejčastěji spojována s rozlišením 720p, i když to tak nemusí vždycky být. Někdy je za „vysoké rozlišení“ označován i vyšší nebo dokonce nižší počet pixelů. Specifický byl v tomto ohledu i YouTube, který za HD označoval vše od 720p do 1440p. Koncem minulého týdne ovšem došlo k drobné změně, která ovšem nezůstala bez povšimnutí fanoušků. YouTube totiž přestal u svých videí v rozlišení 720p používat červené označení HD, čímž jej vlastně společně se 480p a nižšími zařadil mezi SD, tedy běžné rozlišení.
 
 
Změnu si můžete ověřit sami. Stačí v internetovém prohlížeči otevřít libovolné video a kliknout na ikonku nastavení (ozubené kolečko) v pravém dolním rohu přehrávače. Abyste si užili vysoké rozlišení, měli byste na YouTube přepnout minimálně na 1080p, tedy rozlišení běžně označované jako Full HD. Nutno dodat, že se ze strany YouTube opravdu jedná pouze o kosmetickou změnu, kvalita videa včetně datového toku a počtu pixelů zůstala při starém. Kromě chybějící ikonky HD tedy žádný jiný rozdíl nečekejte.
 
Tento krok je tedy spíše symbolický. Vzhledem k rozvoji zobrazovacích zařízení i internetového připojení se standardem postupně stalo spíše rozlišení 1080p (Full HD) a nyní se laťka pomalu posouvá k 2160p (4K). Stačí se podívat na rozlišení displejů ve smartphonech i noteboocích, počítačové monitory nebo televizory, kde na rozlišení 720p narazíme spíše jen zřídka. YouTube začal podporovat rozlišení 720p v roce 2008, tedy tři roky od uploadu historicky prvního videa na této platformě. Poměrně běžnou se na YouTube stala kvalita 4K a uživatelé již mohou zkoušet první videa v 8K.